Når Vejle Boldklub og Kolding IF lørdag tørner sammen i den danske pokalturnering, er det et møde mellem to klubber med en broget fortid.
I 2011 blev de to klubber nemlig fusioneret til Vejle Boldklub Kolding, men efter blot to år blev de to klubber skilt igen efter et uskønt forløb, hvor forholdet mellem klubberne var blevet forværret. Efter skilsmissen genopstod Vejle Boldklub og Kolding IF så.
Nu står de altså over for hinanden, og i Kolding kan man godt mærke, at fansene ikke har glemt det kapitel i klubbens historie.
– Det er klart, at vi kan mærke fra tilskuerne og fansene, at der er et kæmpe had eller en beef mellem Kolding og Vejle, som vi skal adoptere og have ind i vores måde at være på mod Vejle, siger Kristoffer Wichmann, cheftræner i Kolding IF, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Men det er ikke noget, der fylder så meget for os. Det, der fylder meget, er fremtiden for Kolding IF med starten i 2018 med de nye lokale ejere, som er ekstremt progressive i deres mindset. Derfor fylder den gamle historik ikke så meget for os.
Sidste gang de to mødtes i pokalen var der også drama mellem holdene. Kolding IF vandt, og efterfølgende fik Vejle Boldklubs træner, Adolfo Sormani, karantæne for nogle udtalelser mod dommeren. Det huskes også klart hos Kolding.
– Helt sikkert. Det var starten på Sormanis exit og alle de skærmydsler, der var i Vejle på det tidspunkt. Det husker nogle af spillerne og især fansene og ejerne. Hvis vi over 180 minutter kan få skabt den sammen elektricitet mellem os og fansene, så kampen bliver spændende og interessant, og vi får presset Vejle, så er vi nået langt, siger Kolding-træneren.
“Pokalen har været et frirum”
Denne gang kommer Kolding IF dog til kampen ovenpå et efterår, som Kristoffer Wichmann ikke er bange for at kalde skuffende.
I sommer rykkede de ned i 2. division, og her er det kun blevet til fire sejre på 17 kampe siden. De er aktuelt på en skuffende tiendeplads i rækken, hvor der er 12 mandskaber. Det er overordnet set skuffende, men resultaterne har været til mere.
– Det lyder lidt groteskt, men vi har på rigtig mange parametre været det bedste hold i rækken. Det, vi ikke har været bedst til, har været at score mål. På den måde har det været det forsømte efterår for os i ligaen. Der har selvfølgelig været noget med at finde sig selv efter nedrykningen og arbejde på kultur og klubbens fundament i forhold til det kæmpe potentiale, der er i klubben, samtidig med at få nogle point på tavlen.
Og i modsætning til ligakampene har pokalen altså budt på succes, hvorfor de nu står i kvartfinalen.
– Pokalen har så været et frirum, hvor vi har vundet alle kampe – både mod Nykøbing FC og Esbjerg fB – fuldstændig fortjent. Vi har været klart, klart det bedste hold og også kunnet omsætte mange af vores chancer.
Kolding IF’s hidtil største opgave bliver til gengæld kampene mod Vejle Boldklub fra Superligaen i de kommende to weekender. Hvis det bliver til en samlet sejr over 180 minutter, vil Kolding IF imidlertid stå i en pokalsemifinale.
– Det ville være voldsomt stort. Det er jo ikke sket i 50 år eller sådan noget i Koldings historie, så på den måde vil det være en kæmpe bedrift for holdet og klubben, siger Kristoffer Wichmann.
En tidligere landsholdsspiller i truppen
Selvom Kolding IF altså spiller i 2. division, mens Vejle Boldklub hører til i landets bedste række, vil 2. divisionsklubben måske kunne stille med det mest prominente navn.
De råder nemlig over Niki Zimling, der har en fortid i blandt andet Bundesligaen og hos Ajax. Den nu 36-årige eks-landsholdsspiller er udviklingschef og assistenttræner i Kolding IF, og så har han sågar også optrådt syv gange i 2. division i løbet af efteråret.
– Han er en fast del af truppen. Ikke nok med at han er min assistenttræner, er han også en helt vildt dygtig fodboldspiller på det her niveau, trods at han er lidt aldrende. På den måde er han en del af truppen, og så må vi se, om han skal i spil lørdag, siger cheftræneren og tilføjer:
– Det er især erfaringen fra landshold og udlandet, han kan bidrage med. Men ikke kun på banen, når vi spiller kampe, men selvfølgelig også til træning. Når du har 24 landskampe på cv’et og har spillet hos blandt andre Mainz og Ajax, så har du selvfølgelig en erfaring og viden, du kan give. Det er lige præcis det, vi vil i Kolding: At få lavet et vindermindset og en hverdag, hvor man går på arbejde for at ville hinanden, men også ville blive bedre individuelt og som hold.
Kolding IF og Vejle Boldklub mødes lørdag klokken 18.00 i Vejle. Der er returopgør i Kolding den 11. december klokken 18.00.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Kevin Diks skriver historie
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
