Når Vejle Boldklub og Kolding IF lørdag tørner sammen i den danske pokalturnering, er det et møde mellem to klubber med en broget fortid.
I 2011 blev de to klubber nemlig fusioneret til Vejle Boldklub Kolding, men efter blot to år blev de to klubber skilt igen efter et uskønt forløb, hvor forholdet mellem klubberne var blevet forværret. Efter skilsmissen genopstod Vejle Boldklub og Kolding IF så.
Nu står de altså over for hinanden, og i Kolding kan man godt mærke, at fansene ikke har glemt det kapitel i klubbens historie.
– Det er klart, at vi kan mærke fra tilskuerne og fansene, at der er et kæmpe had eller en beef mellem Kolding og Vejle, som vi skal adoptere og have ind i vores måde at være på mod Vejle, siger Kristoffer Wichmann, cheftræner i Kolding IF, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Men det er ikke noget, der fylder så meget for os. Det, der fylder meget, er fremtiden for Kolding IF med starten i 2018 med de nye lokale ejere, som er ekstremt progressive i deres mindset. Derfor fylder den gamle historik ikke så meget for os.
Sidste gang de to mødtes i pokalen var der også drama mellem holdene. Kolding IF vandt, og efterfølgende fik Vejle Boldklubs træner, Adolfo Sormani, karantæne for nogle udtalelser mod dommeren. Det huskes også klart hos Kolding.
– Helt sikkert. Det var starten på Sormanis exit og alle de skærmydsler, der var i Vejle på det tidspunkt. Det husker nogle af spillerne og især fansene og ejerne. Hvis vi over 180 minutter kan få skabt den sammen elektricitet mellem os og fansene, så kampen bliver spændende og interessant, og vi får presset Vejle, så er vi nået langt, siger Kolding-træneren.
“Pokalen har været et frirum”
Denne gang kommer Kolding IF dog til kampen ovenpå et efterår, som Kristoffer Wichmann ikke er bange for at kalde skuffende.
I sommer rykkede de ned i 2. division, og her er det kun blevet til fire sejre på 17 kampe siden. De er aktuelt på en skuffende tiendeplads i rækken, hvor der er 12 mandskaber. Det er overordnet set skuffende, men resultaterne har været til mere.
– Det lyder lidt groteskt, men vi har på rigtig mange parametre været det bedste hold i rækken. Det, vi ikke har været bedst til, har været at score mål. På den måde har det været det forsømte efterår for os i ligaen. Der har selvfølgelig været noget med at finde sig selv efter nedrykningen og arbejde på kultur og klubbens fundament i forhold til det kæmpe potentiale, der er i klubben, samtidig med at få nogle point på tavlen.
Og i modsætning til ligakampene har pokalen altså budt på succes, hvorfor de nu står i kvartfinalen.
– Pokalen har så været et frirum, hvor vi har vundet alle kampe – både mod Nykøbing FC og Esbjerg fB – fuldstændig fortjent. Vi har været klart, klart det bedste hold og også kunnet omsætte mange af vores chancer.
Kolding IF’s hidtil største opgave bliver til gengæld kampene mod Vejle Boldklub fra Superligaen i de kommende to weekender. Hvis det bliver til en samlet sejr over 180 minutter, vil Kolding IF imidlertid stå i en pokalsemifinale.
– Det ville være voldsomt stort. Det er jo ikke sket i 50 år eller sådan noget i Koldings historie, så på den måde vil det være en kæmpe bedrift for holdet og klubben, siger Kristoffer Wichmann.
En tidligere landsholdsspiller i truppen
Selvom Kolding IF altså spiller i 2. division, mens Vejle Boldklub hører til i landets bedste række, vil 2. divisionsklubben måske kunne stille med det mest prominente navn.
De råder nemlig over Niki Zimling, der har en fortid i blandt andet Bundesligaen og hos Ajax. Den nu 36-årige eks-landsholdsspiller er udviklingschef og assistenttræner i Kolding IF, og så har han sågar også optrådt syv gange i 2. division i løbet af efteråret.
– Han er en fast del af truppen. Ikke nok med at han er min assistenttræner, er han også en helt vildt dygtig fodboldspiller på det her niveau, trods at han er lidt aldrende. På den måde er han en del af truppen, og så må vi se, om han skal i spil lørdag, siger cheftræneren og tilføjer:
– Det er især erfaringen fra landshold og udlandet, han kan bidrage med. Men ikke kun på banen, når vi spiller kampe, men selvfølgelig også til træning. Når du har 24 landskampe på cv’et og har spillet hos blandt andre Mainz og Ajax, så har du selvfølgelig en erfaring og viden, du kan give. Det er lige præcis det, vi vil i Kolding: At få lavet et vindermindset og en hverdag, hvor man går på arbejde for at ville hinanden, men også ville blive bedre individuelt og som hold.
Kolding IF og Vejle Boldklub mødes lørdag klokken 18.00 i Vejle. Der er returopgør i Kolding den 11. december klokken 18.00.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Neymar overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
