Når Vejle Boldklub og Kolding IF lørdag tørner sammen i den danske pokalturnering, er det et møde mellem to klubber med en broget fortid.
I 2011 blev de to klubber nemlig fusioneret til Vejle Boldklub Kolding, men efter blot to år blev de to klubber skilt igen efter et uskønt forløb, hvor forholdet mellem klubberne var blevet forværret. Efter skilsmissen genopstod Vejle Boldklub og Kolding IF så.
Nu står de altså over for hinanden, og i Kolding kan man godt mærke, at fansene ikke har glemt det kapitel i klubbens historie.
– Det er klart, at vi kan mærke fra tilskuerne og fansene, at der er et kæmpe had eller en beef mellem Kolding og Vejle, som vi skal adoptere og have ind i vores måde at være på mod Vejle, siger Kristoffer Wichmann, cheftræner i Kolding IF, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Men det er ikke noget, der fylder så meget for os. Det, der fylder meget, er fremtiden for Kolding IF med starten i 2018 med de nye lokale ejere, som er ekstremt progressive i deres mindset. Derfor fylder den gamle historik ikke så meget for os.
Sidste gang de to mødtes i pokalen var der også drama mellem holdene. Kolding IF vandt, og efterfølgende fik Vejle Boldklubs træner, Adolfo Sormani, karantæne for nogle udtalelser mod dommeren. Det huskes også klart hos Kolding.
– Helt sikkert. Det var starten på Sormanis exit og alle de skærmydsler, der var i Vejle på det tidspunkt. Det husker nogle af spillerne og især fansene og ejerne. Hvis vi over 180 minutter kan få skabt den sammen elektricitet mellem os og fansene, så kampen bliver spændende og interessant, og vi får presset Vejle, så er vi nået langt, siger Kolding-træneren.
“Pokalen har været et frirum”
Denne gang kommer Kolding IF dog til kampen ovenpå et efterår, som Kristoffer Wichmann ikke er bange for at kalde skuffende.
I sommer rykkede de ned i 2. division, og her er det kun blevet til fire sejre på 17 kampe siden. De er aktuelt på en skuffende tiendeplads i rækken, hvor der er 12 mandskaber. Det er overordnet set skuffende, men resultaterne har været til mere.
– Det lyder lidt groteskt, men vi har på rigtig mange parametre været det bedste hold i rækken. Det, vi ikke har været bedst til, har været at score mål. På den måde har det været det forsømte efterår for os i ligaen. Der har selvfølgelig været noget med at finde sig selv efter nedrykningen og arbejde på kultur og klubbens fundament i forhold til det kæmpe potentiale, der er i klubben, samtidig med at få nogle point på tavlen.
Og i modsætning til ligakampene har pokalen altså budt på succes, hvorfor de nu står i kvartfinalen.
– Pokalen har så været et frirum, hvor vi har vundet alle kampe – både mod Nykøbing FC og Esbjerg fB – fuldstændig fortjent. Vi har været klart, klart det bedste hold og også kunnet omsætte mange af vores chancer.
Kolding IF’s hidtil største opgave bliver til gengæld kampene mod Vejle Boldklub fra Superligaen i de kommende to weekender. Hvis det bliver til en samlet sejr over 180 minutter, vil Kolding IF imidlertid stå i en pokalsemifinale.
– Det ville være voldsomt stort. Det er jo ikke sket i 50 år eller sådan noget i Koldings historie, så på den måde vil det være en kæmpe bedrift for holdet og klubben, siger Kristoffer Wichmann.
En tidligere landsholdsspiller i truppen
Selvom Kolding IF altså spiller i 2. division, mens Vejle Boldklub hører til i landets bedste række, vil 2. divisionsklubben måske kunne stille med det mest prominente navn.
De råder nemlig over Niki Zimling, der har en fortid i blandt andet Bundesligaen og hos Ajax. Den nu 36-årige eks-landsholdsspiller er udviklingschef og assistenttræner i Kolding IF, og så har han sågar også optrådt syv gange i 2. division i løbet af efteråret.
– Han er en fast del af truppen. Ikke nok med at han er min assistenttræner, er han også en helt vildt dygtig fodboldspiller på det her niveau, trods at han er lidt aldrende. På den måde er han en del af truppen, og så må vi se, om han skal i spil lørdag, siger cheftræneren og tilføjer:
– Det er især erfaringen fra landshold og udlandet, han kan bidrage med. Men ikke kun på banen, når vi spiller kampe, men selvfølgelig også til træning. Når du har 24 landskampe på cv’et og har spillet hos blandt andre Mainz og Ajax, så har du selvfølgelig en erfaring og viden, du kan give. Det er lige præcis det, vi vil i Kolding: At få lavet et vindermindset og en hverdag, hvor man går på arbejde for at ville hinanden, men også ville blive bedre individuelt og som hold.
Kolding IF og Vejle Boldklub mødes lørdag klokken 18.00 i Vejle. Der er returopgør i Kolding den 11. december klokken 18.00.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
INTERVIEW
