Fodboldverdenen blev ramt af lidt af en bombe i weekenden, da den spanske avis El Mundo kunne afsløre detaljerne i Lionel Messis kontrakt med Barcelona.
Lækket har blandet andet afsløret, at Messis løn fra 2017/18-sæsonen og til og med den igangværende sæson løber op i sammenlagt 555 millioner euro, svarende til 4,13 milliarder kroner. Efterfølgende har ESPN reporteret, at Lionel Messi har tænkt sig at lægge sag an mod El Mundo.
Afviser alt
Den spanske avis Marca peger på, at lækket af megakontrakten er særligt kontroversielt, idet der angiveligt blot er ganske få mennesker, der har haft adgang til dokumentet. En af disse er den forhadte eks-præsident Josep Maria Bartomeu, der i oktober trådte tilbage. Bartomeu afviser dog nu pure, at han har haft en finger med i spillet.
– Det er en meget alvorlig sag, og det er totalt ulovligt at lække professionelle kontrakter. Det er nemt at sidde og anklage folk på tv, men det her er ingen joke, og det kommer til at ende i retten, lød det ifølge Esport3 fra Bartomeu, der i sommer blokerede Messis skifte væk fra Barcelona.
Fire milliarder er passende
Bartomeu mener dog ikke, at de omtrent fire milliarder kroner er for høj en løn for fire sæsoner.
– Leo (Messi, red.) fortjener det, han tjener. Både af spillemæssige og kommercielle grunde. Hvis det ikke havde været for pandemien, så ville Barcelona nemt kunne have betalt ham dette beløb.
I sidste uge reporterede Goal, at Barcelonas økonomiske problemer er så slemme, at klubben kan blive tvunget til at sælge en af klubbens tre ‘urørlige’ spillere. Goal afslørede desuden, at Barcelona har verdens højeste lønbudget.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
