10.000 kilometer væk.
Danske Kenneth Santa har haft langt hjem, da han har været ansat hos Singapores fodboldforbund i de seneste to år.
Nu er det dog snart slut for den tidligere Brøndby-scout.
Santa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han siger farvel til jobbet som Head of Talent-ID ved udgangen af måneden.
– Det lå egentlig ikke helt i kortene på nuværende tidspunkt. Jeg gav tilsagn om forlængelse inden jul, og jeg kom tilbage og forlængede min aftale tirsdag i sidste uge.
– Onsdag og torsdag havde vi store møder om, hvordan fremtiden skulle være, og hvem der skulle gøres hvad.
– Der kommer til at være nogle ændringer, og nogle af de ændringer kan kan man være enige eller uenige i. Direktøren og jeg har grebet tingene an på forskellige måder for at forsøge at bygge tingene op.
– Det er det bedste for fodbolden. Der er dog nogle kræfter i Singapore, som har noget at skulle have sagt, og de vil prioritere anderledes.
– Når man har gjort noget på en bestemt måde i et par år og skal til at fortælle folk, der har været med på rejsen, at man tror på noget andet, så skal man nok finde nogle andre til at gøre det. I mit tilfælde er det uden nogen former for dramatik.
– I fredags blev vi enige om at slutte det, og jeg forlader Singapore ved udgangen af måneden, så begge parter kan komme videre på en ordentlig måde, siger danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mulig dansk retur
Danskeren har endnu ikke fremtiden på plads, men turen kan meget vel gå hjem til Danmark, da han gerne vil tættere på familien. Hans tidligere klub Brøndby kan muligvis lokke ham.
– Jeg har ikke været ansat i en dansk fodboldklub i ti år. 1. maj markerer mit tiende år uden for Danmark. Det er ikke fordi, jeg siger, at jeg skal hjem, men jeg har min kone og mine børn i Danmark. De er nået en alder på 17 og 19 år, så det stiller nogle spørgsmål.
Nu har du jo en fortid i Brøndby. Vil det være interessant for dig, hvis klubben giver dig et tilbud?
– Jeg tror ikke, at man kan tillade sig at sige nej til noget. Det er ikke så afgørende, om det er Brøndby, en af mine tidligere klubber eller en ny klub.
– Det handler om, hvad man gerne vil. Jeg har læst lidt på noget af det, som den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes har sagt. Jeg tror, at han taler, at der er tre eller fire ben i forhold til, hvordan man skal lave det, men ungdomsafdelingen skal være en hjørnesten.
– Da jeg arbejdede i Brøndby for ti år siden, var ambitionerne at blive Danmark og Nordens bedste, og det har der nok været nogle andre i området, der har satset lidt mere på de seneste år.
– For at svare på dit spørgsmål åbent, så vil jeg selvfølgelig være åben for at tage en snak om det, afslutter Santa til Tipsbladet.
Kenneth Santa kan blandt andet skrive ophold i Qatar, Indien og Saudi-Arabien på cv’et.
I Brøndby stod han blandt andet for talentudvikling.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
LIVE: AGF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
Hvem trækker Danmark i Nations League?
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Thomas Tuchel laver ny aftale
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK