10.000 kilometer væk.
Danske Kenneth Santa har haft langt hjem, da han har været ansat hos Singapores fodboldforbund i de seneste to år.
Nu er det dog snart slut for den tidligere Brøndby-scout.
Santa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han siger farvel til jobbet som Head of Talent-ID ved udgangen af måneden.
– Det lå egentlig ikke helt i kortene på nuværende tidspunkt. Jeg gav tilsagn om forlængelse inden jul, og jeg kom tilbage og forlængede min aftale tirsdag i sidste uge.
– Onsdag og torsdag havde vi store møder om, hvordan fremtiden skulle være, og hvem der skulle gøres hvad.
– Der kommer til at være nogle ændringer, og nogle af de ændringer kan kan man være enige eller uenige i. Direktøren og jeg har grebet tingene an på forskellige måder for at forsøge at bygge tingene op.
– Det er det bedste for fodbolden. Der er dog nogle kræfter i Singapore, som har noget at skulle have sagt, og de vil prioritere anderledes.
– Når man har gjort noget på en bestemt måde i et par år og skal til at fortælle folk, der har været med på rejsen, at man tror på noget andet, så skal man nok finde nogle andre til at gøre det. I mit tilfælde er det uden nogen former for dramatik.
– I fredags blev vi enige om at slutte det, og jeg forlader Singapore ved udgangen af måneden, så begge parter kan komme videre på en ordentlig måde, siger danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mulig dansk retur
Danskeren har endnu ikke fremtiden på plads, men turen kan meget vel gå hjem til Danmark, da han gerne vil tættere på familien. Hans tidligere klub Brøndby kan muligvis lokke ham.
– Jeg har ikke været ansat i en dansk fodboldklub i ti år. 1. maj markerer mit tiende år uden for Danmark. Det er ikke fordi, jeg siger, at jeg skal hjem, men jeg har min kone og mine børn i Danmark. De er nået en alder på 17 og 19 år, så det stiller nogle spørgsmål.
Nu har du jo en fortid i Brøndby. Vil det være interessant for dig, hvis klubben giver dig et tilbud?
– Jeg tror ikke, at man kan tillade sig at sige nej til noget. Det er ikke så afgørende, om det er Brøndby, en af mine tidligere klubber eller en ny klub.
– Det handler om, hvad man gerne vil. Jeg har læst lidt på noget af det, som den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes har sagt. Jeg tror, at han taler, at der er tre eller fire ben i forhold til, hvordan man skal lave det, men ungdomsafdelingen skal være en hjørnesten.
– Da jeg arbejdede i Brøndby for ti år siden, var ambitionerne at blive Danmark og Nordens bedste, og det har der nok været nogle andre i området, der har satset lidt mere på de seneste år.
– For at svare på dit spørgsmål åbent, så vil jeg selvfølgelig være åben for at tage en snak om det, afslutter Santa til Tipsbladet.
Kenneth Santa kan blandt andet skrive ophold i Qatar, Indien og Saudi-Arabien på cv’et.
I Brøndby stod han blandt andet for talentudvikling.
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT