10.000 kilometer væk.
Danske Kenneth Santa har haft langt hjem, da han har været ansat hos Singapores fodboldforbund i de seneste to år.
Nu er det dog snart slut for den tidligere Brøndby-scout.
Santa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han siger farvel til jobbet som Head of Talent-ID ved udgangen af måneden.
– Det lå egentlig ikke helt i kortene på nuværende tidspunkt. Jeg gav tilsagn om forlængelse inden jul, og jeg kom tilbage og forlængede min aftale tirsdag i sidste uge.
– Onsdag og torsdag havde vi store møder om, hvordan fremtiden skulle være, og hvem der skulle gøres hvad.
– Der kommer til at være nogle ændringer, og nogle af de ændringer kan kan man være enige eller uenige i. Direktøren og jeg har grebet tingene an på forskellige måder for at forsøge at bygge tingene op.
– Det er det bedste for fodbolden. Der er dog nogle kræfter i Singapore, som har noget at skulle have sagt, og de vil prioritere anderledes.
– Når man har gjort noget på en bestemt måde i et par år og skal til at fortælle folk, der har været med på rejsen, at man tror på noget andet, så skal man nok finde nogle andre til at gøre det. I mit tilfælde er det uden nogen former for dramatik.
– I fredags blev vi enige om at slutte det, og jeg forlader Singapore ved udgangen af måneden, så begge parter kan komme videre på en ordentlig måde, siger danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mulig dansk retur
Danskeren har endnu ikke fremtiden på plads, men turen kan meget vel gå hjem til Danmark, da han gerne vil tættere på familien. Hans tidligere klub Brøndby kan muligvis lokke ham.
– Jeg har ikke været ansat i en dansk fodboldklub i ti år. 1. maj markerer mit tiende år uden for Danmark. Det er ikke fordi, jeg siger, at jeg skal hjem, men jeg har min kone og mine børn i Danmark. De er nået en alder på 17 og 19 år, så det stiller nogle spørgsmål.
Nu har du jo en fortid i Brøndby. Vil det være interessant for dig, hvis klubben giver dig et tilbud?
– Jeg tror ikke, at man kan tillade sig at sige nej til noget. Det er ikke så afgørende, om det er Brøndby, en af mine tidligere klubber eller en ny klub.
– Det handler om, hvad man gerne vil. Jeg har læst lidt på noget af det, som den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes har sagt. Jeg tror, at han taler, at der er tre eller fire ben i forhold til, hvordan man skal lave det, men ungdomsafdelingen skal være en hjørnesten.
– Da jeg arbejdede i Brøndby for ti år siden, var ambitionerne at blive Danmark og Nordens bedste, og det har der nok været nogle andre i området, der har satset lidt mere på de seneste år.
– For at svare på dit spørgsmål åbent, så vil jeg selvfølgelig være åben for at tage en snak om det, afslutter Santa til Tipsbladet.
Kenneth Santa kan blandt andet skrive ophold i Qatar, Indien og Saudi-Arabien på cv’et.
I Brøndby stod han blandt andet for talentudvikling.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER