Forlader asiatisk job: Åben for Brøndby-retur

Kenneth Santa fortæller til Tipsbladet, at han forlader sit job i Singapores fodboldforbund ved udgangen af måneden. Han vil gerne tættere på familien i Danmark, og hans tidligere klub Brøndby er interessant.



10.000 kilometer væk.

Danske Kenneth Santa har haft langt hjem, da han har været ansat hos Singapores fodboldforbund i de seneste to år.

Nu er det dog snart slut for den tidligere Brøndby-scout.

Santa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han siger farvel til jobbet som Head of Talent-ID ved udgangen af måneden.

– Det lå egentlig ikke helt i kortene på nuværende tidspunkt. Jeg gav tilsagn om forlængelse inden jul, og jeg kom tilbage og forlængede min aftale tirsdag i sidste uge.

– Onsdag og torsdag havde vi store møder om, hvordan fremtiden skulle være, og hvem der skulle gøres hvad.

– Der kommer til at være nogle ændringer, og nogle af de ændringer kan kan man være enige eller uenige i. Direktøren og jeg har grebet tingene an på forskellige måder for at forsøge at bygge tingene op.

– Det er det bedste for fodbolden. Der er dog nogle kræfter i Singapore, som har noget at skulle have sagt, og de vil prioritere anderledes.

– Når man har gjort noget på en bestemt måde i et par år og skal til at fortælle folk, der har været med på rejsen, at man tror på noget andet, så skal man nok finde nogle andre til at gøre det. I mit tilfælde er det uden nogen former for dramatik.

– I fredags blev vi enige om at slutte det, og jeg forlader Singapore ved udgangen af måneden, så begge parter kan komme videre på en ordentlig måde, siger danskeren.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: FAS

Mulig dansk retur

Danskeren har endnu ikke fremtiden på plads, men turen kan meget vel gå hjem til Danmark, da han gerne vil tættere på familien. Hans tidligere klub Brøndby kan muligvis lokke ham.

– Jeg har ikke været ansat i en dansk fodboldklub i ti år. 1. maj markerer mit tiende år uden for Danmark. Det er ikke fordi, jeg siger, at jeg skal hjem, men jeg har min kone og mine børn i Danmark. De er nået en alder på 17 og 19 år, så det stiller nogle spørgsmål.

Nu har du jo en fortid i Brøndby. Vil det være interessant for dig, hvis klubben giver dig et tilbud?

– Jeg tror ikke, at man kan tillade sig at sige nej til noget. Det er ikke så afgørende, om det er Brøndby, en af mine tidligere klubber eller en ny klub.

– Det handler om, hvad man gerne vil. Jeg har læst lidt på noget af det, som den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes har sagt. Jeg tror, at han taler, at der er tre eller fire ben i forhold til, hvordan man skal lave det, men ungdomsafdelingen skal være en hjørnesten.

– Da jeg arbejdede i Brøndby for ti år siden, var ambitionerne at blive Danmark og Nordens bedste, og det har der nok været nogle andre i området, der har satset lidt mere på de seneste år.

– For at svare på dit spørgsmål åbent, så vil jeg selvfølgelig være åben for at tage en snak om det, afslutter Santa til Tipsbladet.

Kenneth Santa kan blandt andet skrive ophold i Qatar, Indien og Saudi-Arabien på cv’et.

I Brøndby stod han blandt andet for talentudvikling.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



LIVE

LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Joakim Mæhle åbner op

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tottenham præsenterer ny træner



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæk Wass: Han filmede!

Chelsea med historiens største PL-underskud

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’