10.000 kilometer væk.
Danske Kenneth Santa har haft langt hjem, da han har været ansat hos Singapores fodboldforbund i de seneste to år.
Nu er det dog snart slut for den tidligere Brøndby-scout.
Santa fortæller nemlig til Tipsbladet, at han siger farvel til jobbet som Head of Talent-ID ved udgangen af måneden.
– Det lå egentlig ikke helt i kortene på nuværende tidspunkt. Jeg gav tilsagn om forlængelse inden jul, og jeg kom tilbage og forlængede min aftale tirsdag i sidste uge.
– Onsdag og torsdag havde vi store møder om, hvordan fremtiden skulle være, og hvem der skulle gøres hvad.
– Der kommer til at være nogle ændringer, og nogle af de ændringer kan kan man være enige eller uenige i. Direktøren og jeg har grebet tingene an på forskellige måder for at forsøge at bygge tingene op.
– Det er det bedste for fodbolden. Der er dog nogle kræfter i Singapore, som har noget at skulle have sagt, og de vil prioritere anderledes.
– Når man har gjort noget på en bestemt måde i et par år og skal til at fortælle folk, der har været med på rejsen, at man tror på noget andet, så skal man nok finde nogle andre til at gøre det. I mit tilfælde er det uden nogen former for dramatik.
– I fredags blev vi enige om at slutte det, og jeg forlader Singapore ved udgangen af måneden, så begge parter kan komme videre på en ordentlig måde, siger danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mulig dansk retur
Danskeren har endnu ikke fremtiden på plads, men turen kan meget vel gå hjem til Danmark, da han gerne vil tættere på familien. Hans tidligere klub Brøndby kan muligvis lokke ham.
– Jeg har ikke været ansat i en dansk fodboldklub i ti år. 1. maj markerer mit tiende år uden for Danmark. Det er ikke fordi, jeg siger, at jeg skal hjem, men jeg har min kone og mine børn i Danmark. De er nået en alder på 17 og 19 år, så det stiller nogle spørgsmål.
Nu har du jo en fortid i Brøndby. Vil det være interessant for dig, hvis klubben giver dig et tilbud?
– Jeg tror ikke, at man kan tillade sig at sige nej til noget. Det er ikke så afgørende, om det er Brøndby, en af mine tidligere klubber eller en ny klub.
– Det handler om, hvad man gerne vil. Jeg har læst lidt på noget af det, som den nye sportsdirektør Benjamin Schmedes har sagt. Jeg tror, at han taler, at der er tre eller fire ben i forhold til, hvordan man skal lave det, men ungdomsafdelingen skal være en hjørnesten.
– Da jeg arbejdede i Brøndby for ti år siden, var ambitionerne at blive Danmark og Nordens bedste, og det har der nok været nogle andre i området, der har satset lidt mere på de seneste år.
– For at svare på dit spørgsmål åbent, så vil jeg selvfølgelig være åben for at tage en snak om det, afslutter Santa til Tipsbladet.
Kenneth Santa kan blandt andet skrive ophold i Qatar, Indien og Saudi-Arabien på cv’et.
I Brøndby stod han blandt andet for talentudvikling.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Danmarks landskamp slog særlig rekord
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER