Pokalkaos: Turneringschef svarer på hård kritik

Divisionsforeningen forholder sig til den kritik, som Hillerød er kommet med tidligere på ugen omkring stadionreglerne.



– Det er ikke meget hjælp, vi møder i forhold til åbninger for de her ting. Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.

– Lige her spiller reglerne fuldstændig fallit.

Sådan lød noget af kritikken fra Hillerød-direktør Jackie Rasmussen tidligere på ugen, da han til Tipsbladet forholdte sig til, at Hillerøds kommende pokalkamp mod FC Midtjylland er blevet flyttet, så den i stedet for at blive spillet på Hillerøds midlertidige hjemmebane på Right to Dream Park nu skal spilles på MCH Arena i Herning. 

Right to Dream Park er overbefolket, hvorfor Hillerød ikke kan bruge den, og klubben må ikke bruge sin almindelige hjemmebane Secma Ground, fordi den ikke lever op til Divisionsforeningens krav. Men havde Hillerød spillet en tand længere nede i rækkerne, så havde der ikke været noget som helst problem ved at afvikle pokalkampen der, ligesom man gjorde for fem år siden mod FC København. 

Hvorfor må de så ikke nu her? Det har Tipsbladet rakt ud til Divisionsforeningens turneringschef Troels K. Jensen, for at få et svar på.

– Reglerne i 2. og 3. division er ikke så skrappe i forhold til at afvikle kampe, som de er i NordicBet Ligaen og Superligaen.

Hvorfor kan man så ikke lempe det i pokalturneringen?

– Som NordicBet Liga-klub eller 3F Superligaklub skal du spille på eget stadion, eller det stadion du spiller på til daglig, som lever op til reglerne. Det er aftalen, siger Troels K. Jensen og slår fast: 

– Vi tager landspokalturneringen meget seriøst, og derfor er det de regler, der også er i NordicBet Ligaen og Superligaen, som skinner igennem.

Han slår fast, at Hillerød ikke lever op til stadionkravet, og at deres dispensationstid er langt overskredet, fordi det er tredje år, de spiller i NordicBet Ligaen. 

Til gengæld påpeger turneringschefen, at det er helt efter reglerne, at kampen er flyttet til MCH Arena, fordi klubberne er blevet enige, og lige præcis den manøvre vil han ikke sige så meget om.

Kan det fjerne lidt af charmen og kærligheden til pokalturneringen, at den undertippede skal rykke over på favorittens hjemmebane?

– Det har jeg som turneringschef ikke en holdning til. Jeg skal bare følge reglerne, og de er som de er. Hvis de skal ændres, er det på rækkemøder og bestyrelsesmøder.

Er der noget i gang omkring det?

– Ikke mig bekendt, men det kunne jo være Hillerød, der bragte det op igen, siger Troels K. Jensen. 

Det er tirsdag i næste uge, at Hillerød som hjemmehold møder FC Midtjylland i Herning.

Siden den kamp blev flyttet, er det aarhusianske pokalbrag mellem VSK Aarhus og AGF også blevet rykket til Ceres Park, ligesom HB Køge onsdag meldte ud, at deres kamp mod FC København skal spilles på Herfølge Stadion frem for klubbens normale hjemmebane.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters