Pokalkaos: Turneringschef svarer på hård kritik

Divisionsforeningen forholder sig til den kritik, som Hillerød er kommet med tidligere på ugen omkring stadionreglerne.



– Det er ikke meget hjælp, vi møder i forhold til åbninger for de her ting. Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.

– Lige her spiller reglerne fuldstændig fallit.

Sådan lød noget af kritikken fra Hillerød-direktør Jackie Rasmussen tidligere på ugen, da han til Tipsbladet forholdte sig til, at Hillerøds kommende pokalkamp mod FC Midtjylland er blevet flyttet, så den i stedet for at blive spillet på Hillerøds midlertidige hjemmebane på Right to Dream Park nu skal spilles på MCH Arena i Herning. 

Right to Dream Park er overbefolket, hvorfor Hillerød ikke kan bruge den, og klubben må ikke bruge sin almindelige hjemmebane Secma Ground, fordi den ikke lever op til Divisionsforeningens krav. Men havde Hillerød spillet en tand længere nede i rækkerne, så havde der ikke været noget som helst problem ved at afvikle pokalkampen der, ligesom man gjorde for fem år siden mod FC København. 

Hvorfor må de så ikke nu her? Det har Tipsbladet rakt ud til Divisionsforeningens turneringschef Troels K. Jensen, for at få et svar på.

– Reglerne i 2. og 3. division er ikke så skrappe i forhold til at afvikle kampe, som de er i NordicBet Ligaen og Superligaen.

Hvorfor kan man så ikke lempe det i pokalturneringen?

– Som NordicBet Liga-klub eller 3F Superligaklub skal du spille på eget stadion, eller det stadion du spiller på til daglig, som lever op til reglerne. Det er aftalen, siger Troels K. Jensen og slår fast: 

– Vi tager landspokalturneringen meget seriøst, og derfor er det de regler, der også er i NordicBet Ligaen og Superligaen, som skinner igennem.

Han slår fast, at Hillerød ikke lever op til stadionkravet, og at deres dispensationstid er langt overskredet, fordi det er tredje år, de spiller i NordicBet Ligaen. 

Til gengæld påpeger turneringschefen, at det er helt efter reglerne, at kampen er flyttet til MCH Arena, fordi klubberne er blevet enige, og lige præcis den manøvre vil han ikke sige så meget om.

Kan det fjerne lidt af charmen og kærligheden til pokalturneringen, at den undertippede skal rykke over på favorittens hjemmebane?

– Det har jeg som turneringschef ikke en holdning til. Jeg skal bare følge reglerne, og de er som de er. Hvis de skal ændres, er det på rækkemøder og bestyrelsesmøder.

Er der noget i gang omkring det?

– Ikke mig bekendt, men det kunne jo være Hillerød, der bragte det op igen, siger Troels K. Jensen. 

Det er tirsdag i næste uge, at Hillerød som hjemmehold møder FC Midtjylland i Herning.

Siden den kamp blev flyttet, er det aarhusianske pokalbrag mellem VSK Aarhus og AGF også blevet rykket til Ceres Park, ligesom HB Køge onsdag meldte ud, at deres kamp mod FC København skal spilles på Herfølge Stadion frem for klubbens normale hjemmebane.








Chokeret Damsgaard: – Vi slapper af, da de scorer




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Ny kæmpeklub er interesseret

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Riemer giver Højlund-opdatering

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skotland dummer sig i Grækenland



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

GOG buldrer forbi bundhold

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Aflyser pressemøde i Parken



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Peter Christiansen har fundet afløseren

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Her kan du se Danmark mod Belarus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Superliga-profil får trænerlicens

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Chok i OB – siger op efter seks dage

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glimrende nyt om Chido Obi

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket