– Det er ikke meget hjælp, vi møder i forhold til åbninger for de her ting. Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.
– Lige her spiller reglerne fuldstændig fallit.
Sådan lød noget af kritikken fra Hillerød-direktør Jackie Rasmussen tidligere på ugen, da han til Tipsbladet forholdte sig til, at Hillerøds kommende pokalkamp mod FC Midtjylland er blevet flyttet, så den i stedet for at blive spillet på Hillerøds midlertidige hjemmebane på Right to Dream Park nu skal spilles på MCH Arena i Herning.
Right to Dream Park er overbefolket, hvorfor Hillerød ikke kan bruge den, og klubben må ikke bruge sin almindelige hjemmebane Secma Ground, fordi den ikke lever op til Divisionsforeningens krav. Men havde Hillerød spillet en tand længere nede i rækkerne, så havde der ikke været noget som helst problem ved at afvikle pokalkampen der, ligesom man gjorde for fem år siden mod FC København.
Hvorfor må de så ikke nu her? Det har Tipsbladet rakt ud til Divisionsforeningens turneringschef Troels K. Jensen, for at få et svar på.
– Reglerne i 2. og 3. division er ikke så skrappe i forhold til at afvikle kampe, som de er i NordicBet Ligaen og Superligaen.
Hvorfor kan man så ikke lempe det i pokalturneringen?
– Som NordicBet Liga-klub eller 3F Superligaklub skal du spille på eget stadion, eller det stadion du spiller på til daglig, som lever op til reglerne. Det er aftalen, siger Troels K. Jensen og slår fast:
– Vi tager landspokalturneringen meget seriøst, og derfor er det de regler, der også er i NordicBet Ligaen og Superligaen, som skinner igennem.
Han slår fast, at Hillerød ikke lever op til stadionkravet, og at deres dispensationstid er langt overskredet, fordi det er tredje år, de spiller i NordicBet Ligaen.
Til gengæld påpeger turneringschefen, at det er helt efter reglerne, at kampen er flyttet til MCH Arena, fordi klubberne er blevet enige, og lige præcis den manøvre vil han ikke sige så meget om.
Kan det fjerne lidt af charmen og kærligheden til pokalturneringen, at den undertippede skal rykke over på favorittens hjemmebane?
– Det har jeg som turneringschef ikke en holdning til. Jeg skal bare følge reglerne, og de er som de er. Hvis de skal ændres, er det på rækkemøder og bestyrelsesmøder.
Er der noget i gang omkring det?
– Ikke mig bekendt, men det kunne jo være Hillerød, der bragte det op igen, siger Troels K. Jensen.
Det er tirsdag i næste uge, at Hillerød som hjemmehold møder FC Midtjylland i Herning.
Siden den kamp blev flyttet, er det aarhusianske pokalbrag mellem VSK Aarhus og AGF også blevet rykket til Ceres Park, ligesom HB Køge onsdag meldte ud, at deres kamp mod FC København skal spilles på Herfølge Stadion frem for klubbens normale hjemmebane.
KOMMENTAR
Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
Vejen tilbage?
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
Her kan du se Skotland mod Danmark
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
MEDIE
Storklub meldes interesseret
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER