Pokalkaos: Turneringschef svarer på hård kritik

Divisionsforeningen forholder sig til den kritik, som Hillerød er kommet med tidligere på ugen omkring stadionreglerne.



– Det er ikke meget hjælp, vi møder i forhold til åbninger for de her ting. Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.

– Lige her spiller reglerne fuldstændig fallit.

Sådan lød noget af kritikken fra Hillerød-direktør Jackie Rasmussen tidligere på ugen, da han til Tipsbladet forholdte sig til, at Hillerøds kommende pokalkamp mod FC Midtjylland er blevet flyttet, så den i stedet for at blive spillet på Hillerøds midlertidige hjemmebane på Right to Dream Park nu skal spilles på MCH Arena i Herning. 

Right to Dream Park er overbefolket, hvorfor Hillerød ikke kan bruge den, og klubben må ikke bruge sin almindelige hjemmebane Secma Ground, fordi den ikke lever op til Divisionsforeningens krav. Men havde Hillerød spillet en tand længere nede i rækkerne, så havde der ikke været noget som helst problem ved at afvikle pokalkampen der, ligesom man gjorde for fem år siden mod FC København. 

Hvorfor må de så ikke nu her? Det har Tipsbladet rakt ud til Divisionsforeningens turneringschef Troels K. Jensen, for at få et svar på.

– Reglerne i 2. og 3. division er ikke så skrappe i forhold til at afvikle kampe, som de er i NordicBet Ligaen og Superligaen.

Hvorfor kan man så ikke lempe det i pokalturneringen?

– Som NordicBet Liga-klub eller 3F Superligaklub skal du spille på eget stadion, eller det stadion du spiller på til daglig, som lever op til reglerne. Det er aftalen, siger Troels K. Jensen og slår fast: 

– Vi tager landspokalturneringen meget seriøst, og derfor er det de regler, der også er i NordicBet Ligaen og Superligaen, som skinner igennem.

Han slår fast, at Hillerød ikke lever op til stadionkravet, og at deres dispensationstid er langt overskredet, fordi det er tredje år, de spiller i NordicBet Ligaen. 

Til gengæld påpeger turneringschefen, at det er helt efter reglerne, at kampen er flyttet til MCH Arena, fordi klubberne er blevet enige, og lige præcis den manøvre vil han ikke sige så meget om.

Kan det fjerne lidt af charmen og kærligheden til pokalturneringen, at den undertippede skal rykke over på favorittens hjemmebane?

– Det har jeg som turneringschef ikke en holdning til. Jeg skal bare følge reglerne, og de er som de er. Hvis de skal ændres, er det på rækkemøder og bestyrelsesmøder.

Er der noget i gang omkring det?

– Ikke mig bekendt, men det kunne jo være Hillerød, der bragte det op igen, siger Troels K. Jensen. 

Det er tirsdag i næste uge, at Hillerød som hjemmehold møder FC Midtjylland i Herning.

Siden den kamp blev flyttet, er det aarhusianske pokalbrag mellem VSK Aarhus og AGF også blevet rykket til Ceres Park, ligesom HB Køge onsdag meldte ud, at deres kamp mod FC København skal spilles på Herfølge Stadion frem for klubbens normale hjemmebane.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Chido Obi var ustyrlig

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Nartey scorede igen for Lyon

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

FCK-bænken var rasende!

– Det er en gigantisk fiasko

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse