Pokalkaos: Turneringschef svarer på hård kritik

Divisionsforeningen forholder sig til den kritik, som Hillerød er kommet med tidligere på ugen omkring stadionreglerne.



– Det er ikke meget hjælp, vi møder i forhold til åbninger for de her ting. Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.

– Lige her spiller reglerne fuldstændig fallit.

Sådan lød noget af kritikken fra Hillerød-direktør Jackie Rasmussen tidligere på ugen, da han til Tipsbladet forholdte sig til, at Hillerøds kommende pokalkamp mod FC Midtjylland er blevet flyttet, så den i stedet for at blive spillet på Hillerøds midlertidige hjemmebane på Right to Dream Park nu skal spilles på MCH Arena i Herning. 

Right to Dream Park er overbefolket, hvorfor Hillerød ikke kan bruge den, og klubben må ikke bruge sin almindelige hjemmebane Secma Ground, fordi den ikke lever op til Divisionsforeningens krav. Men havde Hillerød spillet en tand længere nede i rækkerne, så havde der ikke været noget som helst problem ved at afvikle pokalkampen der, ligesom man gjorde for fem år siden mod FC København. 

Hvorfor må de så ikke nu her? Det har Tipsbladet rakt ud til Divisionsforeningens turneringschef Troels K. Jensen, for at få et svar på.

– Reglerne i 2. og 3. division er ikke så skrappe i forhold til at afvikle kampe, som de er i NordicBet Ligaen og Superligaen.

Hvorfor kan man så ikke lempe det i pokalturneringen?

– Som NordicBet Liga-klub eller 3F Superligaklub skal du spille på eget stadion, eller det stadion du spiller på til daglig, som lever op til reglerne. Det er aftalen, siger Troels K. Jensen og slår fast: 

– Vi tager landspokalturneringen meget seriøst, og derfor er det de regler, der også er i NordicBet Ligaen og Superligaen, som skinner igennem.

Han slår fast, at Hillerød ikke lever op til stadionkravet, og at deres dispensationstid er langt overskredet, fordi det er tredje år, de spiller i NordicBet Ligaen. 

Til gengæld påpeger turneringschefen, at det er helt efter reglerne, at kampen er flyttet til MCH Arena, fordi klubberne er blevet enige, og lige præcis den manøvre vil han ikke sige så meget om.

Kan det fjerne lidt af charmen og kærligheden til pokalturneringen, at den undertippede skal rykke over på favorittens hjemmebane?

– Det har jeg som turneringschef ikke en holdning til. Jeg skal bare følge reglerne, og de er som de er. Hvis de skal ændres, er det på rækkemøder og bestyrelsesmøder.

Er der noget i gang omkring det?

– Ikke mig bekendt, men det kunne jo være Hillerød, der bragte det op igen, siger Troels K. Jensen. 

Det er tirsdag i næste uge, at Hillerød som hjemmehold møder FC Midtjylland i Herning.

Siden den kamp blev flyttet, er det aarhusianske pokalbrag mellem VSK Aarhus og AGF også blevet rykket til Ceres Park, ligesom HB Køge onsdag meldte ud, at deres kamp mod FC København skal spilles på Herfølge Stadion frem for klubbens normale hjemmebane.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I dialog om Albert Grønbæk

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr