– Det er ikke meget hjælp, vi møder i forhold til åbninger for de her ting. Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.
– Lige her spiller reglerne fuldstændig fallit.
Sådan lød noget af kritikken fra Hillerød-direktør Jackie Rasmussen tidligere på ugen, da han til Tipsbladet forholdte sig til, at Hillerøds kommende pokalkamp mod FC Midtjylland er blevet flyttet, så den i stedet for at blive spillet på Hillerøds midlertidige hjemmebane på Right to Dream Park nu skal spilles på MCH Arena i Herning.
Right to Dream Park er overbefolket, hvorfor Hillerød ikke kan bruge den, og klubben må ikke bruge sin almindelige hjemmebane Secma Ground, fordi den ikke lever op til Divisionsforeningens krav. Men havde Hillerød spillet en tand længere nede i rækkerne, så havde der ikke været noget som helst problem ved at afvikle pokalkampen der, ligesom man gjorde for fem år siden mod FC København.
Hvorfor må de så ikke nu her? Det har Tipsbladet rakt ud til Divisionsforeningens turneringschef Troels K. Jensen, for at få et svar på.
– Reglerne i 2. og 3. division er ikke så skrappe i forhold til at afvikle kampe, som de er i NordicBet Ligaen og Superligaen.
Hvorfor kan man så ikke lempe det i pokalturneringen?
– Som NordicBet Liga-klub eller 3F Superligaklub skal du spille på eget stadion, eller det stadion du spiller på til daglig, som lever op til reglerne. Det er aftalen, siger Troels K. Jensen og slår fast:
– Vi tager landspokalturneringen meget seriøst, og derfor er det de regler, der også er i NordicBet Ligaen og Superligaen, som skinner igennem.
Han slår fast, at Hillerød ikke lever op til stadionkravet, og at deres dispensationstid er langt overskredet, fordi det er tredje år, de spiller i NordicBet Ligaen.
Til gengæld påpeger turneringschefen, at det er helt efter reglerne, at kampen er flyttet til MCH Arena, fordi klubberne er blevet enige, og lige præcis den manøvre vil han ikke sige så meget om.
Kan det fjerne lidt af charmen og kærligheden til pokalturneringen, at den undertippede skal rykke over på favorittens hjemmebane?
– Det har jeg som turneringschef ikke en holdning til. Jeg skal bare følge reglerne, og de er som de er. Hvis de skal ændres, er det på rækkemøder og bestyrelsesmøder.
Er der noget i gang omkring det?
– Ikke mig bekendt, men det kunne jo være Hillerød, der bragte det op igen, siger Troels K. Jensen.
Det er tirsdag i næste uge, at Hillerød som hjemmehold møder FC Midtjylland i Herning.
Siden den kamp blev flyttet, er det aarhusianske pokalbrag mellem VSK Aarhus og AGF også blevet rykket til Ceres Park, ligesom HB Køge onsdag meldte ud, at deres kamp mod FC København skal spilles på Herfølge Stadion frem for klubbens normale hjemmebane.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Brøndby-fans sender åbent brev
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Barcelona klager til UEFA
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Arsenal snublede i guldkampen
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER