– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad!

Menno van Dam tror, at AaB kan spille sig videre til pokalturneringens semifinaler.



(Jysk Park) Tipsbladet: AaB har fået en fin start under Menno van Dam.

Holdet har lagt fin afstand til nedrykningsstregen og demonstrerede søndag med et uafgjort resultat i første kvartfinaleopgør mod Silkeborg IF, at de mener det alvorligt med pokaltitler i denne sæson.

Og ifølge hollænderen var det en kamp med to forskellige ansigter i halvlegene.

– Jeg mener, at det var helt fortjent, at vi ikke tabte kampen i dag. Jeg synes, vi havde problemer i starten af kampen. De var gode til at finde pladsen, især efter deres tredje aflevering, men vi kom bedre ind i duellerne og fik bedre fat, selvom vi ikke scorede. Vi manglede kvalitet, og der var ikke noget output i første halvleg.

– Vi starter okay i anden halvleg, hvor de efter lidt tid begynder at presse deres backs længere op. Så begynder vi at løbe mod dem og kommer foran efter et rigtig godt angreb. Det er så intenst, den måde vi spiller på, at vi blev flade på midtbanen, og vi havde ikke mange midtbanespillere på bænken.

Derfor var cheftræneren for nordjyderne også ganske tilfreds med, at det endte som det gjorde, efter de i en periode stirrede ind i et faretruende nederlag.

– De laver to hurtige mål, men jeg så et interview med Mathias Jørgensen, hvor han sagde, at vi er en familie, og det ser man tydeligt i de sidste fem minutter af kampen. ‘Okay, op på hesten igen,’ tænkte vi. Jeg er så glad for Lars Kramer, at han fik scoret. Det var det rigtige øjeblik for ham at score i, efter et godt halvår. Vi håber, det kan føre til, at stadion bliver fyldt i næste uge.

Efter de to hurtige scoringer skulle der hurtigt ændres på tingene i AaB, og her var der kun én ting i tankerne hos Menno van Dam.

– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad, råbte jeg. Vi følte, at der var plads, hvis vi spillede forbi deres første preslinje, så havde vi på fornemmelsen, at øjeblikket ville komme. Det lignede, at de blev stressede, så jeg var glad for, at det lykkedes. Hvis vi fortsætter formen fra vores seneste kampe mod hinanden, så vinder vi hjemme, siger cheftræneren afslutningsvis til Tipsbladet og den resterende fremmødte presse.

AaB har endnu til gode, at prøve at tabe til Silkeborg IF under Menno van Dam.





TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Vind et gavekort til Unisport

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

De vil have Rashford



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?