– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad!

Menno van Dam tror, at AaB kan spille sig videre til pokalturneringens semifinaler.



(Jysk Park) Tipsbladet: AaB har fået en fin start under Menno van Dam.

Holdet har lagt fin afstand til nedrykningsstregen og demonstrerede søndag med et uafgjort resultat i første kvartfinaleopgør mod Silkeborg IF, at de mener det alvorligt med pokaltitler i denne sæson.

Og ifølge hollænderen var det en kamp med to forskellige ansigter i halvlegene.

– Jeg mener, at det var helt fortjent, at vi ikke tabte kampen i dag. Jeg synes, vi havde problemer i starten af kampen. De var gode til at finde pladsen, især efter deres tredje aflevering, men vi kom bedre ind i duellerne og fik bedre fat, selvom vi ikke scorede. Vi manglede kvalitet, og der var ikke noget output i første halvleg.

– Vi starter okay i anden halvleg, hvor de efter lidt tid begynder at presse deres backs længere op. Så begynder vi at løbe mod dem og kommer foran efter et rigtig godt angreb. Det er så intenst, den måde vi spiller på, at vi blev flade på midtbanen, og vi havde ikke mange midtbanespillere på bænken.

Derfor var cheftræneren for nordjyderne også ganske tilfreds med, at det endte som det gjorde, efter de i en periode stirrede ind i et faretruende nederlag.

– De laver to hurtige mål, men jeg så et interview med Mathias Jørgensen, hvor han sagde, at vi er en familie, og det ser man tydeligt i de sidste fem minutter af kampen. ‘Okay, op på hesten igen,’ tænkte vi. Jeg er så glad for Lars Kramer, at han fik scoret. Det var det rigtige øjeblik for ham at score i, efter et godt halvår. Vi håber, det kan føre til, at stadion bliver fyldt i næste uge.

Efter de to hurtige scoringer skulle der hurtigt ændres på tingene i AaB, og her var der kun én ting i tankerne hos Menno van Dam.

– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad, råbte jeg. Vi følte, at der var plads, hvis vi spillede forbi deres første preslinje, så havde vi på fornemmelsen, at øjeblikket ville komme. Det lignede, at de blev stressede, så jeg var glad for, at det lykkedes. Hvis vi fortsætter formen fra vores seneste kampe mod hinanden, så vinder vi hjemme, siger cheftræneren afslutningsvis til Tipsbladet og den resterende fremmødte presse.

AaB har endnu til gode, at prøve at tabe til Silkeborg IF under Menno van Dam.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

FC København – Lyngby BK

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afslører Brøndbys transferplaner

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

De viser interesse for Lyngby-profil

Djukic raser: ‘Af helvedes til’