– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad!

Menno van Dam tror, at AaB kan spille sig videre til pokalturneringens semifinaler.



(Jysk Park) Tipsbladet: AaB har fået en fin start under Menno van Dam.

Holdet har lagt fin afstand til nedrykningsstregen og demonstrerede søndag med et uafgjort resultat i første kvartfinaleopgør mod Silkeborg IF, at de mener det alvorligt med pokaltitler i denne sæson.

Og ifølge hollænderen var det en kamp med to forskellige ansigter i halvlegene.

– Jeg mener, at det var helt fortjent, at vi ikke tabte kampen i dag. Jeg synes, vi havde problemer i starten af kampen. De var gode til at finde pladsen, især efter deres tredje aflevering, men vi kom bedre ind i duellerne og fik bedre fat, selvom vi ikke scorede. Vi manglede kvalitet, og der var ikke noget output i første halvleg.

– Vi starter okay i anden halvleg, hvor de efter lidt tid begynder at presse deres backs længere op. Så begynder vi at løbe mod dem og kommer foran efter et rigtig godt angreb. Det er så intenst, den måde vi spiller på, at vi blev flade på midtbanen, og vi havde ikke mange midtbanespillere på bænken.

Derfor var cheftræneren for nordjyderne også ganske tilfreds med, at det endte som det gjorde, efter de i en periode stirrede ind i et faretruende nederlag.

– De laver to hurtige mål, men jeg så et interview med Mathias Jørgensen, hvor han sagde, at vi er en familie, og det ser man tydeligt i de sidste fem minutter af kampen. ‘Okay, op på hesten igen,’ tænkte vi. Jeg er så glad for Lars Kramer, at han fik scoret. Det var det rigtige øjeblik for ham at score i, efter et godt halvår. Vi håber, det kan føre til, at stadion bliver fyldt i næste uge.

Efter de to hurtige scoringer skulle der hurtigt ændres på tingene i AaB, og her var der kun én ting i tankerne hos Menno van Dam.

– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad, råbte jeg. Vi følte, at der var plads, hvis vi spillede forbi deres første preslinje, så havde vi på fornemmelsen, at øjeblikket ville komme. Det lignede, at de blev stressede, så jeg var glad for, at det lykkedes. Hvis vi fortsætter formen fra vores seneste kampe mod hinanden, så vinder vi hjemme, siger cheftræneren afslutningsvis til Tipsbladet og den resterende fremmødte presse.

AaB har endnu til gode, at prøve at tabe til Silkeborg IF under Menno van Dam.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF skaber vildt mirakel i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

De vil have Jelert

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-stjerne imponerer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Superliga-rygte afvises

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Her er FC Københavns pris på William Clem

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Surt show – dumpet!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Superliga-retur?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber