– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad!

Menno van Dam tror, at AaB kan spille sig videre til pokalturneringens semifinaler.



(Jysk Park) Tipsbladet: AaB har fået en fin start under Menno van Dam.

Holdet har lagt fin afstand til nedrykningsstregen og demonstrerede søndag med et uafgjort resultat i første kvartfinaleopgør mod Silkeborg IF, at de mener det alvorligt med pokaltitler i denne sæson.

Og ifølge hollænderen var det en kamp med to forskellige ansigter i halvlegene.

– Jeg mener, at det var helt fortjent, at vi ikke tabte kampen i dag. Jeg synes, vi havde problemer i starten af kampen. De var gode til at finde pladsen, især efter deres tredje aflevering, men vi kom bedre ind i duellerne og fik bedre fat, selvom vi ikke scorede. Vi manglede kvalitet, og der var ikke noget output i første halvleg.

– Vi starter okay i anden halvleg, hvor de efter lidt tid begynder at presse deres backs længere op. Så begynder vi at løbe mod dem og kommer foran efter et rigtig godt angreb. Det er så intenst, den måde vi spiller på, at vi blev flade på midtbanen, og vi havde ikke mange midtbanespillere på bænken.

Derfor var cheftræneren for nordjyderne også ganske tilfreds med, at det endte som det gjorde, efter de i en periode stirrede ind i et faretruende nederlag.

– De laver to hurtige mål, men jeg så et interview med Mathias Jørgensen, hvor han sagde, at vi er en familie, og det ser man tydeligt i de sidste fem minutter af kampen. ‘Okay, op på hesten igen,’ tænkte vi. Jeg er så glad for Lars Kramer, at han fik scoret. Det var det rigtige øjeblik for ham at score i, efter et godt halvår. Vi håber, det kan føre til, at stadion bliver fyldt i næste uge.

Efter de to hurtige scoringer skulle der hurtigt ændres på tingene i AaB, og her var der kun én ting i tankerne hos Menno van Dam.

– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad, råbte jeg. Vi følte, at der var plads, hvis vi spillede forbi deres første preslinje, så havde vi på fornemmelsen, at øjeblikket ville komme. Det lignede, at de blev stressede, så jeg var glad for, at det lykkedes. Hvis vi fortsætter formen fra vores seneste kampe mod hinanden, så vinder vi hjemme, siger cheftræneren afslutningsvis til Tipsbladet og den resterende fremmødte presse.

AaB har endnu til gode, at prøve at tabe til Silkeborg IF under Menno van Dam.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Spanien – Østrig

Tullberg teaser for transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Australien – Egypten

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Crazy transfer: City køber Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand