(Jysk Park) Tipsbladet: AaB har fået en fin start under Menno van Dam.
Holdet har lagt fin afstand til nedrykningsstregen og demonstrerede søndag med et uafgjort resultat i første kvartfinaleopgør mod Silkeborg IF, at de mener det alvorligt med pokaltitler i denne sæson.
Og ifølge hollænderen var det en kamp med to forskellige ansigter i halvlegene.
– Jeg mener, at det var helt fortjent, at vi ikke tabte kampen i dag. Jeg synes, vi havde problemer i starten af kampen. De var gode til at finde pladsen, især efter deres tredje aflevering, men vi kom bedre ind i duellerne og fik bedre fat, selvom vi ikke scorede. Vi manglede kvalitet, og der var ikke noget output i første halvleg.
– Vi starter okay i anden halvleg, hvor de efter lidt tid begynder at presse deres backs længere op. Så begynder vi at løbe mod dem og kommer foran efter et rigtig godt angreb. Det er så intenst, den måde vi spiller på, at vi blev flade på midtbanen, og vi havde ikke mange midtbanespillere på bænken.
Derfor var cheftræneren for nordjyderne også ganske tilfreds med, at det endte som det gjorde, efter de i en periode stirrede ind i et faretruende nederlag.
– De laver to hurtige mål, men jeg så et interview med Mathias Jørgensen, hvor han sagde, at vi er en familie, og det ser man tydeligt i de sidste fem minutter af kampen. ‘Okay, op på hesten igen,’ tænkte vi. Jeg er så glad for Lars Kramer, at han fik scoret. Det var det rigtige øjeblik for ham at score i, efter et godt halvår. Vi håber, det kan føre til, at stadion bliver fyldt i næste uge.
Efter de to hurtige scoringer skulle der hurtigt ændres på tingene i AaB, og her var der kun én ting i tankerne hos Menno van Dam.
– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad, råbte jeg. Vi følte, at der var plads, hvis vi spillede forbi deres første preslinje, så havde vi på fornemmelsen, at øjeblikket ville komme. Det lignede, at de blev stressede, så jeg var glad for, at det lykkedes. Hvis vi fortsætter formen fra vores seneste kampe mod hinanden, så vinder vi hjemme, siger cheftræneren afslutningsvis til Tipsbladet og den resterende fremmødte presse.
AaB har endnu til gode, at prøve at tabe til Silkeborg IF under Menno van Dam.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Klar til at gå shopamok
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER