(Jysk Park) Tipsbladet: AaB har fået en fin start under Menno van Dam.
Holdet har lagt fin afstand til nedrykningsstregen og demonstrerede søndag med et uafgjort resultat i første kvartfinaleopgør mod Silkeborg IF, at de mener det alvorligt med pokaltitler i denne sæson.
Og ifølge hollænderen var det en kamp med to forskellige ansigter i halvlegene.
– Jeg mener, at det var helt fortjent, at vi ikke tabte kampen i dag. Jeg synes, vi havde problemer i starten af kampen. De var gode til at finde pladsen, især efter deres tredje aflevering, men vi kom bedre ind i duellerne og fik bedre fat, selvom vi ikke scorede. Vi manglede kvalitet, og der var ikke noget output i første halvleg.
– Vi starter okay i anden halvleg, hvor de efter lidt tid begynder at presse deres backs længere op. Så begynder vi at løbe mod dem og kommer foran efter et rigtig godt angreb. Det er så intenst, den måde vi spiller på, at vi blev flade på midtbanen, og vi havde ikke mange midtbanespillere på bænken.
Derfor var cheftræneren for nordjyderne også ganske tilfreds med, at det endte som det gjorde, efter de i en periode stirrede ind i et faretruende nederlag.
– De laver to hurtige mål, men jeg så et interview med Mathias Jørgensen, hvor han sagde, at vi er en familie, og det ser man tydeligt i de sidste fem minutter af kampen. ‘Okay, op på hesten igen,’ tænkte vi. Jeg er så glad for Lars Kramer, at han fik scoret. Det var det rigtige øjeblik for ham at score i, efter et godt halvår. Vi håber, det kan føre til, at stadion bliver fyldt i næste uge.
Efter de to hurtige scoringer skulle der hurtigt ændres på tingene i AaB, og her var der kun én ting i tankerne hos Menno van Dam.
– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad, råbte jeg. Vi følte, at der var plads, hvis vi spillede forbi deres første preslinje, så havde vi på fornemmelsen, at øjeblikket ville komme. Det lignede, at de blev stressede, så jeg var glad for, at det lykkedes. Hvis vi fortsætter formen fra vores seneste kampe mod hinanden, så vinder vi hjemme, siger cheftræneren afslutningsvis til Tipsbladet og den resterende fremmødte presse.
AaB har endnu til gode, at prøve at tabe til Silkeborg IF under Menno van Dam.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Stjerne på plads i Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
MEDIE