– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad!

Menno van Dam tror, at AaB kan spille sig videre til pokalturneringens semifinaler.



(Jysk Park) Tipsbladet: AaB har fået en fin start under Menno van Dam.

Holdet har lagt fin afstand til nedrykningsstregen og demonstrerede søndag med et uafgjort resultat i første kvartfinaleopgør mod Silkeborg IF, at de mener det alvorligt med pokaltitler i denne sæson.

Og ifølge hollænderen var det en kamp med to forskellige ansigter i halvlegene.

– Jeg mener, at det var helt fortjent, at vi ikke tabte kampen i dag. Jeg synes, vi havde problemer i starten af kampen. De var gode til at finde pladsen, især efter deres tredje aflevering, men vi kom bedre ind i duellerne og fik bedre fat, selvom vi ikke scorede. Vi manglede kvalitet, og der var ikke noget output i første halvleg.

– Vi starter okay i anden halvleg, hvor de efter lidt tid begynder at presse deres backs længere op. Så begynder vi at løbe mod dem og kommer foran efter et rigtig godt angreb. Det er så intenst, den måde vi spiller på, at vi blev flade på midtbanen, og vi havde ikke mange midtbanespillere på bænken.

Derfor var cheftræneren for nordjyderne også ganske tilfreds med, at det endte som det gjorde, efter de i en periode stirrede ind i et faretruende nederlag.

– De laver to hurtige mål, men jeg så et interview med Mathias Jørgensen, hvor han sagde, at vi er en familie, og det ser man tydeligt i de sidste fem minutter af kampen. ‘Okay, op på hesten igen,’ tænkte vi. Jeg er så glad for Lars Kramer, at han fik scoret. Det var det rigtige øjeblik for ham at score i, efter et godt halvår. Vi håber, det kan føre til, at stadion bliver fyldt i næste uge.

Efter de to hurtige scoringer skulle der hurtigt ændres på tingene i AaB, og her var der kun én ting i tankerne hos Menno van Dam.

– Fortsæt med at spille fremad, fremad, fremad, råbte jeg. Vi følte, at der var plads, hvis vi spillede forbi deres første preslinje, så havde vi på fornemmelsen, at øjeblikket ville komme. Det lignede, at de blev stressede, så jeg var glad for, at det lykkedes. Hvis vi fortsætter formen fra vores seneste kampe mod hinanden, så vinder vi hjemme, siger cheftræneren afslutningsvis til Tipsbladet og den resterende fremmødte presse.

AaB har endnu til gode, at prøve at tabe til Silkeborg IF under Menno van Dam.





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Til lægetjek i Superliga-klub

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

England – Ghana

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Frederiksen renser ud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Portugal – Usbekistan

Panama – Kroatien

Colombia – DR Congo

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen