Forventer, at Ronaldo skrider fra ‘gigantisk rod’

Ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson er det meget realistisk, at Cristiano Ronaldo skrider fra Old Trafford til sommer.



Cristiano Ronaldo vendte i sommer tilbage til Manchester United, men indtil videre har det været en blandet fornøjelse for portugiseren på Old Trafford. 

Manchester United ligger således på en skuffende 8. plads i Premier League-tabellen, og i søndags blev Ole Gunnar Solskjær så fyret som cheftræner. 

Ralf Rangnick forventes at afløse nordmanden, og tyskerens ankomst har medført en del spørgsmål om tyskerens kompatibilitet med Cristiano Ronaldo. Rangnick er således kendt for sin forkærlighed for intenst presspil, hvilket ikke just er Cristiano Ronaldos store force.

Og ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson kan Rangnicks ankomst og Manchester Uniteds generelle problemer få Cristiano Ronaldo til at pakke kufferten allerede til sommer. 

Bliver nok smadret søndag
I en klumme for Daily Star peger Merson således på, at Cristiano Ronaldo kan forlade Old Trafford allerede efter én sæson, hvis ikke Manchester United får løst klubbens aktuelle problemer. 

– Det er en joke, at Manchester United henter Ralf Rangnick ind før man ansætter en permanent cheftræner, lyder det således fra Merson.

– Det er et gigantisk rod, at Manchester United har brug for en midlertidig cheftræner. Og Cristiano Ronaldo kan meget vel vælge at smutte til sommer. Han kommer ikke til at blive hængende, hvis de ikke slutter i top fire, for han ønsker at slutte sin karriere i Champions League.

– Og det ser ikke voldsomt realistisk ud lige nu, for Manchester United er et stort rod, og de vil formentligt blive smadret af Chelsea søndag. 

– Måske vil det faktisk passe alle parter ganske fint, hvis Ronaldo smutter. For hvis de ansætter Mauricio Pochettino, som vil kræve presspil fra forreste kæde, så kan man ikke det med Ronaldo. 

– Men jeg fatter virkelig ikke, hvorfor den største klub i verden har brug for en midlertidig cheftræner. Det virker som om, at de har afskrevet denne sæson. Det virker som om, at man indrømmer, at ingen trænere, der regnes for at være gode nok til det permanente job, vil være interesseret nu. Det siger lidt det hele.

Ifølge den engelske avis The Telegraph har Ralf Rangnick tilsyneladende planer om at ændre Manchester Uniteds træningssessioner drastisk. Tyskeren vil således installere et såkaldt ‘countdown clock’ på træningsbanen, hvilket du kan læse mere om HER.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Hylder Mads Hermansen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

AGF – Viborg FF

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Brøndby IF – Sønderjyske

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’