Forventer, at Ronaldo skrider fra ‘gigantisk rod’

Ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson er det meget realistisk, at Cristiano Ronaldo skrider fra Old Trafford til sommer.



Cristiano Ronaldo vendte i sommer tilbage til Manchester United, men indtil videre har det været en blandet fornøjelse for portugiseren på Old Trafford. 

Manchester United ligger således på en skuffende 8. plads i Premier League-tabellen, og i søndags blev Ole Gunnar Solskjær så fyret som cheftræner. 

Ralf Rangnick forventes at afløse nordmanden, og tyskerens ankomst har medført en del spørgsmål om tyskerens kompatibilitet med Cristiano Ronaldo. Rangnick er således kendt for sin forkærlighed for intenst presspil, hvilket ikke just er Cristiano Ronaldos store force.

Og ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson kan Rangnicks ankomst og Manchester Uniteds generelle problemer få Cristiano Ronaldo til at pakke kufferten allerede til sommer. 

Bliver nok smadret søndag
I en klumme for Daily Star peger Merson således på, at Cristiano Ronaldo kan forlade Old Trafford allerede efter én sæson, hvis ikke Manchester United får løst klubbens aktuelle problemer. 

– Det er en joke, at Manchester United henter Ralf Rangnick ind før man ansætter en permanent cheftræner, lyder det således fra Merson.

– Det er et gigantisk rod, at Manchester United har brug for en midlertidig cheftræner. Og Cristiano Ronaldo kan meget vel vælge at smutte til sommer. Han kommer ikke til at blive hængende, hvis de ikke slutter i top fire, for han ønsker at slutte sin karriere i Champions League.

– Og det ser ikke voldsomt realistisk ud lige nu, for Manchester United er et stort rod, og de vil formentligt blive smadret af Chelsea søndag. 

– Måske vil det faktisk passe alle parter ganske fint, hvis Ronaldo smutter. For hvis de ansætter Mauricio Pochettino, som vil kræve presspil fra forreste kæde, så kan man ikke det med Ronaldo. 

– Men jeg fatter virkelig ikke, hvorfor den største klub i verden har brug for en midlertidig cheftræner. Det virker som om, at de har afskrevet denne sæson. Det virker som om, at man indrømmer, at ingen trænere, der regnes for at være gode nok til det permanente job, vil være interesseret nu. Det siger lidt det hele.

Ifølge den engelske avis The Telegraph har Ralf Rangnick tilsyneladende planer om at ændre Manchester Uniteds træningssessioner drastisk. Tyskeren vil således installere et såkaldt ‘countdown clock’ på træningsbanen, hvilket du kan læse mere om HER.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Mohamed Salah forhandler med ny klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

‘Ronaldo vinder kampen’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

– Alt for meget kaos i Horsens

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick