Cristiano Ronaldo vendte i sommer tilbage til Manchester United, men indtil videre har det været en blandet fornøjelse for portugiseren på Old Trafford.
Manchester United ligger således på en skuffende 8. plads i Premier League-tabellen, og i søndags blev Ole Gunnar Solskjær så fyret som cheftræner.
Ralf Rangnick forventes at afløse nordmanden, og tyskerens ankomst har medført en del spørgsmål om tyskerens kompatibilitet med Cristiano Ronaldo. Rangnick er således kendt for sin forkærlighed for intenst presspil, hvilket ikke just er Cristiano Ronaldos store force.
Og ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson kan Rangnicks ankomst og Manchester Uniteds generelle problemer få Cristiano Ronaldo til at pakke kufferten allerede til sommer.
Bliver nok smadret søndag
I en klumme for Daily Star peger Merson således på, at Cristiano Ronaldo kan forlade Old Trafford allerede efter én sæson, hvis ikke Manchester United får løst klubbens aktuelle problemer.
– Det er en joke, at Manchester United henter Ralf Rangnick ind før man ansætter en permanent cheftræner, lyder det således fra Merson.
– Det er et gigantisk rod, at Manchester United har brug for en midlertidig cheftræner. Og Cristiano Ronaldo kan meget vel vælge at smutte til sommer. Han kommer ikke til at blive hængende, hvis de ikke slutter i top fire, for han ønsker at slutte sin karriere i Champions League.
– Og det ser ikke voldsomt realistisk ud lige nu, for Manchester United er et stort rod, og de vil formentligt blive smadret af Chelsea søndag.
– Måske vil det faktisk passe alle parter ganske fint, hvis Ronaldo smutter. For hvis de ansætter Mauricio Pochettino, som vil kræve presspil fra forreste kæde, så kan man ikke det med Ronaldo.
– Men jeg fatter virkelig ikke, hvorfor den største klub i verden har brug for en midlertidig cheftræner. Det virker som om, at de har afskrevet denne sæson. Det virker som om, at man indrømmer, at ingen trænere, der regnes for at være gode nok til det permanente job, vil være interesseret nu. Det siger lidt det hele.
Ifølge den engelske avis The Telegraph har Ralf Rangnick tilsyneladende planer om at ændre Manchester Uniteds træningssessioner drastisk. Tyskeren vil således installere et såkaldt ‘countdown clock’ på træningsbanen, hvilket du kan læse mere om HER.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
INTERVIEW
