Forventer, at Ronaldo skrider fra ‘gigantisk rod’

Ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson er det meget realistisk, at Cristiano Ronaldo skrider fra Old Trafford til sommer.



Cristiano Ronaldo vendte i sommer tilbage til Manchester United, men indtil videre har det været en blandet fornøjelse for portugiseren på Old Trafford. 

Manchester United ligger således på en skuffende 8. plads i Premier League-tabellen, og i søndags blev Ole Gunnar Solskjær så fyret som cheftræner. 

Ralf Rangnick forventes at afløse nordmanden, og tyskerens ankomst har medført en del spørgsmål om tyskerens kompatibilitet med Cristiano Ronaldo. Rangnick er således kendt for sin forkærlighed for intenst presspil, hvilket ikke just er Cristiano Ronaldos store force.

Og ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson kan Rangnicks ankomst og Manchester Uniteds generelle problemer få Cristiano Ronaldo til at pakke kufferten allerede til sommer. 

Bliver nok smadret søndag
I en klumme for Daily Star peger Merson således på, at Cristiano Ronaldo kan forlade Old Trafford allerede efter én sæson, hvis ikke Manchester United får løst klubbens aktuelle problemer. 

– Det er en joke, at Manchester United henter Ralf Rangnick ind før man ansætter en permanent cheftræner, lyder det således fra Merson.

– Det er et gigantisk rod, at Manchester United har brug for en midlertidig cheftræner. Og Cristiano Ronaldo kan meget vel vælge at smutte til sommer. Han kommer ikke til at blive hængende, hvis de ikke slutter i top fire, for han ønsker at slutte sin karriere i Champions League.

– Og det ser ikke voldsomt realistisk ud lige nu, for Manchester United er et stort rod, og de vil formentligt blive smadret af Chelsea søndag. 

– Måske vil det faktisk passe alle parter ganske fint, hvis Ronaldo smutter. For hvis de ansætter Mauricio Pochettino, som vil kræve presspil fra forreste kæde, så kan man ikke det med Ronaldo. 

– Men jeg fatter virkelig ikke, hvorfor den største klub i verden har brug for en midlertidig cheftræner. Det virker som om, at de har afskrevet denne sæson. Det virker som om, at man indrømmer, at ingen trænere, der regnes for at være gode nok til det permanente job, vil være interesseret nu. Det siger lidt det hele.

Ifølge den engelske avis The Telegraph har Ralf Rangnick tilsyneladende planer om at ændre Manchester Uniteds træningssessioner drastisk. Tyskeren vil således installere et såkaldt ‘countdown clock’ på træningsbanen, hvilket du kan læse mere om HER.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Roser Superliga-træners søn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC Midtjylland – Sønderjyske

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Nicolaisen scorede mod PSG

Henter FC København-spiller

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FCK bød på landsholdsmålmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det er han ekstremt god til

‘Hvem fanden ringer man til?’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner