Cristiano Ronaldo vendte i sommer tilbage til Manchester United, men indtil videre har det været en blandet fornøjelse for portugiseren på Old Trafford.
Manchester United ligger således på en skuffende 8. plads i Premier League-tabellen, og i søndags blev Ole Gunnar Solskjær så fyret som cheftræner.
Ralf Rangnick forventes at afløse nordmanden, og tyskerens ankomst har medført en del spørgsmål om tyskerens kompatibilitet med Cristiano Ronaldo. Rangnick er således kendt for sin forkærlighed for intenst presspil, hvilket ikke just er Cristiano Ronaldos store force.
Og ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson kan Rangnicks ankomst og Manchester Uniteds generelle problemer få Cristiano Ronaldo til at pakke kufferten allerede til sommer.
Bliver nok smadret søndag
I en klumme for Daily Star peger Merson således på, at Cristiano Ronaldo kan forlade Old Trafford allerede efter én sæson, hvis ikke Manchester United får løst klubbens aktuelle problemer.
– Det er en joke, at Manchester United henter Ralf Rangnick ind før man ansætter en permanent cheftræner, lyder det således fra Merson.
– Det er et gigantisk rod, at Manchester United har brug for en midlertidig cheftræner. Og Cristiano Ronaldo kan meget vel vælge at smutte til sommer. Han kommer ikke til at blive hængende, hvis de ikke slutter i top fire, for han ønsker at slutte sin karriere i Champions League.
– Og det ser ikke voldsomt realistisk ud lige nu, for Manchester United er et stort rod, og de vil formentligt blive smadret af Chelsea søndag.
– Måske vil det faktisk passe alle parter ganske fint, hvis Ronaldo smutter. For hvis de ansætter Mauricio Pochettino, som vil kræve presspil fra forreste kæde, så kan man ikke det med Ronaldo.
– Men jeg fatter virkelig ikke, hvorfor den største klub i verden har brug for en midlertidig cheftræner. Det virker som om, at de har afskrevet denne sæson. Det virker som om, at man indrømmer, at ingen trænere, der regnes for at være gode nok til det permanente job, vil være interesseret nu. Det siger lidt det hele.
Ifølge den engelske avis The Telegraph har Ralf Rangnick tilsyneladende planer om at ændre Manchester Uniteds træningssessioner drastisk. Tyskeren vil således installere et såkaldt ‘countdown clock’ på træningsbanen, hvilket du kan læse mere om HER.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
