Forventer, at Ronaldo skrider fra ‘gigantisk rod’

Ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson er det meget realistisk, at Cristiano Ronaldo skrider fra Old Trafford til sommer.



Cristiano Ronaldo vendte i sommer tilbage til Manchester United, men indtil videre har det været en blandet fornøjelse for portugiseren på Old Trafford. 

Manchester United ligger således på en skuffende 8. plads i Premier League-tabellen, og i søndags blev Ole Gunnar Solskjær så fyret som cheftræner. 

Ralf Rangnick forventes at afløse nordmanden, og tyskerens ankomst har medført en del spørgsmål om tyskerens kompatibilitet med Cristiano Ronaldo. Rangnick er således kendt for sin forkærlighed for intenst presspil, hvilket ikke just er Cristiano Ronaldos store force.

Og ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson kan Rangnicks ankomst og Manchester Uniteds generelle problemer få Cristiano Ronaldo til at pakke kufferten allerede til sommer. 

Bliver nok smadret søndag
I en klumme for Daily Star peger Merson således på, at Cristiano Ronaldo kan forlade Old Trafford allerede efter én sæson, hvis ikke Manchester United får løst klubbens aktuelle problemer. 

– Det er en joke, at Manchester United henter Ralf Rangnick ind før man ansætter en permanent cheftræner, lyder det således fra Merson.

– Det er et gigantisk rod, at Manchester United har brug for en midlertidig cheftræner. Og Cristiano Ronaldo kan meget vel vælge at smutte til sommer. Han kommer ikke til at blive hængende, hvis de ikke slutter i top fire, for han ønsker at slutte sin karriere i Champions League.

– Og det ser ikke voldsomt realistisk ud lige nu, for Manchester United er et stort rod, og de vil formentligt blive smadret af Chelsea søndag. 

– Måske vil det faktisk passe alle parter ganske fint, hvis Ronaldo smutter. For hvis de ansætter Mauricio Pochettino, som vil kræve presspil fra forreste kæde, så kan man ikke det med Ronaldo. 

– Men jeg fatter virkelig ikke, hvorfor den største klub i verden har brug for en midlertidig cheftræner. Det virker som om, at de har afskrevet denne sæson. Det virker som om, at man indrømmer, at ingen trænere, der regnes for at være gode nok til det permanente job, vil være interesseret nu. Det siger lidt det hele.

Ifølge den engelske avis The Telegraph har Ralf Rangnick tilsyneladende planer om at ændre Manchester Uniteds træningssessioner drastisk. Tyskeren vil således installere et såkaldt ‘countdown clock’ på træningsbanen, hvilket du kan læse mere om HER.







LIVE

TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby forhandler om stor transfer

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Han skal væk fra FC Midtjylland 

– Det er forfærdeligt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

I chok over Tottenham

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Brøndby-profil skadet

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret