Forventer, at Ronaldo skrider fra ‘gigantisk rod’

Ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson er det meget realistisk, at Cristiano Ronaldo skrider fra Old Trafford til sommer.



Cristiano Ronaldo vendte i sommer tilbage til Manchester United, men indtil videre har det været en blandet fornøjelse for portugiseren på Old Trafford. 

Manchester United ligger således på en skuffende 8. plads i Premier League-tabellen, og i søndags blev Ole Gunnar Solskjær så fyret som cheftræner. 

Ralf Rangnick forventes at afløse nordmanden, og tyskerens ankomst har medført en del spørgsmål om tyskerens kompatibilitet med Cristiano Ronaldo. Rangnick er således kendt for sin forkærlighed for intenst presspil, hvilket ikke just er Cristiano Ronaldos store force.

Og ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson kan Rangnicks ankomst og Manchester Uniteds generelle problemer få Cristiano Ronaldo til at pakke kufferten allerede til sommer. 

Bliver nok smadret søndag
I en klumme for Daily Star peger Merson således på, at Cristiano Ronaldo kan forlade Old Trafford allerede efter én sæson, hvis ikke Manchester United får løst klubbens aktuelle problemer. 

– Det er en joke, at Manchester United henter Ralf Rangnick ind før man ansætter en permanent cheftræner, lyder det således fra Merson.

– Det er et gigantisk rod, at Manchester United har brug for en midlertidig cheftræner. Og Cristiano Ronaldo kan meget vel vælge at smutte til sommer. Han kommer ikke til at blive hængende, hvis de ikke slutter i top fire, for han ønsker at slutte sin karriere i Champions League.

– Og det ser ikke voldsomt realistisk ud lige nu, for Manchester United er et stort rod, og de vil formentligt blive smadret af Chelsea søndag. 

– Måske vil det faktisk passe alle parter ganske fint, hvis Ronaldo smutter. For hvis de ansætter Mauricio Pochettino, som vil kræve presspil fra forreste kæde, så kan man ikke det med Ronaldo. 

– Men jeg fatter virkelig ikke, hvorfor den største klub i verden har brug for en midlertidig cheftræner. Det virker som om, at de har afskrevet denne sæson. Det virker som om, at man indrømmer, at ingen trænere, der regnes for at være gode nok til det permanente job, vil være interesseret nu. Det siger lidt det hele.

Ifølge den engelske avis The Telegraph har Ralf Rangnick tilsyneladende planer om at ændre Manchester Uniteds træningssessioner drastisk. Tyskeren vil således installere et såkaldt ‘countdown clock’ på træningsbanen, hvilket du kan læse mere om HER.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Chelsea – Manchester United

Steve Cooper storroser stjerne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB siger farvel til seks spillere

Ringet op af Brøndby-træner

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen