Jonathan de Falco har taget noget af et opsigtsvækkende karriereskift. fra professionel fodboldspiller til pornostjerne in spe. Belgieren spillede tidligere for Oud-Heverlee Leuven i den bedste belgiske række, men senest var det Racing Mechelen fra den tredjebedste række, som de Falco tørnede ud for.
Det gør han ikke mere, for drømmen om en karriere som professionel fodboldspiller er nu opgivet, da han ikke mener, at fodboldverdenen er klar til åben homoseksualitet blandt spillerne.
– Der findes stadig for mange fordomme og for lidt tolerance, siger Jonathan de falco til den belgiske avis Gazet van Antwerpen.
– I flere måneder har jeg haft en mandlig kæreste. Tidligere havde jeg en kvindelig kæreste, men jeg har altid følt mig tiltrukket af mænd. Det har jeg aldrig lagt skjul på. Siden jeg var 20, har jeg bevæget mig i homoseksuelle kredse, men når jeg spillede fodbold, var der ingen, der bemærkede noget. Havde min seksualitet været kendt, ville der uden tvivl have været problemer.
Dermed er han altså uenig med Glenn Hyséns søn Anton, der tidligere i år sprang ud som homoseksuel og stadig spiller fodbold på et forholdsvist højt plan i Sverige. Men den tidligere fodboldspiller er bare glad for at de Falco på ryggen af fodboldtrøjen er byttet ud med Stany Falco på coveret af bøssepornofilm. Han er nemlig lidt af et wonderkid inden for den branche.
– Alt er gået vældig stærkt. Jeg er med i store produktioner i Frankrig, England og USA. Jeg havde ikke forventet den her succes. Det her er ikke noget, der kommer til at vare for evigt, men jeg nyder det, mens jeg kan. Jeg er ikke havnet her af desperation, jeg har valgt det her liv, siger de Falco eller bare Stany Falco.
Det kan yderligere nævnes, at der ikke var løse fodled hos Jonathan de Falco på fodboldbanen. I 97 kampe modtog han 15 gule og to røde kort. Det
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER