Jonathan de Falco har taget noget af et opsigtsvækkende karriereskift. fra professionel fodboldspiller til pornostjerne in spe. Belgieren spillede tidligere for Oud-Heverlee Leuven i den bedste belgiske række, men senest var det Racing Mechelen fra den tredjebedste række, som de Falco tørnede ud for.
Det gør han ikke mere, for drømmen om en karriere som professionel fodboldspiller er nu opgivet, da han ikke mener, at fodboldverdenen er klar til åben homoseksualitet blandt spillerne.
– Der findes stadig for mange fordomme og for lidt tolerance, siger Jonathan de falco til den belgiske avis Gazet van Antwerpen.
– I flere måneder har jeg haft en mandlig kæreste. Tidligere havde jeg en kvindelig kæreste, men jeg har altid følt mig tiltrukket af mænd. Det har jeg aldrig lagt skjul på. Siden jeg var 20, har jeg bevæget mig i homoseksuelle kredse, men når jeg spillede fodbold, var der ingen, der bemærkede noget. Havde min seksualitet været kendt, ville der uden tvivl have været problemer.
Dermed er han altså uenig med Glenn Hyséns søn Anton, der tidligere i år sprang ud som homoseksuel og stadig spiller fodbold på et forholdsvist højt plan i Sverige. Men den tidligere fodboldspiller er bare glad for at de Falco på ryggen af fodboldtrøjen er byttet ud med Stany Falco på coveret af bøssepornofilm. Han er nemlig lidt af et wonderkid inden for den branche.
– Alt er gået vældig stærkt. Jeg er med i store produktioner i Frankrig, England og USA. Jeg havde ikke forventet den her succes. Det her er ikke noget, der kommer til at vare for evigt, men jeg nyder det, mens jeg kan. Jeg er ikke havnet her af desperation, jeg har valgt det her liv, siger de Falco eller bare Stany Falco.
Det kan yderligere nævnes, at der ikke var løse fodled hos Jonathan de Falco på fodboldbanen. I 97 kampe modtog han 15 gule og to røde kort. Det
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW