Fra fodboldspiller til pornostjerne

En belgisk fodboldspiller har skiftet læderbold ud med læderpisk, og fra at være en lovende fodboldspiller er han nu en lovende pornostjerne.



Jonathan de Falco har taget noget af et opsigtsvækkende karriereskift. fra professionel fodboldspiller til pornostjerne in spe. Belgieren spillede tidligere for Oud-Heverlee Leuven i den bedste belgiske række, men senest var det Racing Mechelen fra den tredjebedste række, som de Falco tørnede ud for.

Det gør han ikke mere, for drømmen om en karriere som professionel fodboldspiller er nu opgivet, da han ikke mener, at fodboldverdenen er klar til åben homoseksualitet blandt spillerne.



– Der findes stadig for mange fordomme og for lidt tolerance, siger Jonathan de falco til den belgiske avis Gazet van Antwerpen.

– I flere måneder har jeg haft en mandlig kæreste. Tidligere havde jeg en kvindelig kæreste, men jeg har altid følt mig tiltrukket af mænd. Det har jeg aldrig lagt skjul på. Siden jeg var 20, har jeg bevæget mig i homoseksuelle kredse, men når jeg spillede fodbold, var der ingen, der bemærkede noget. Havde min seksualitet været kendt, ville der uden tvivl have været problemer.

Dermed er han altså uenig med Glenn Hyséns søn Anton, der tidligere i år sprang ud som homoseksuel og stadig spiller fodbold på et forholdsvist højt plan i Sverige. Men den tidligere fodboldspiller er bare glad for at de Falco på ryggen af fodboldtrøjen er byttet ud med Stany Falco på coveret af bøssepornofilm. Han er nemlig lidt af et wonderkid inden for den branche.



– Alt er gået vældig stærkt. Jeg er med i store produktioner i Frankrig, England og USA. Jeg havde ikke forventet den her succes. Det her er ikke noget, der kommer til at vare for evigt, men jeg nyder det, mens jeg kan. Jeg er ikke havnet her af desperation, jeg har valgt det her liv, siger de Falco eller bare Stany Falco.

Det kan yderligere nævnes, at der ikke var løse fodled hos Jonathan de Falco på fodboldbanen. I 97 kampe modtog han 15 gule og to røde kort. Det







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Brøndby IF – Sønderjyske

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF – Viborg FF

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Neestrup: ‘Fuck det!’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Randers FC – FC Fredericia

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Real Madrid taber

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Aston Villa og Chelsea smider point

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop