Den danske målmand Jakob Haugaard fortæller i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen, at han hader at sidde på bænken og ikke være førstemålmand.
29-årige Haugaard, der tidligere har spillet i Premier League for Stoke City, spiller til daglig i den svenske klub AIK, som han skiftede til i januar 2020. Her blev han hentet til for at spille fast, og i forbindelse med skiftet var han også selv tydelig omkring, at han ikke kunne se sig selv i klubben, hvis han skulle sidde på bænken.
Sidenhen er der dog sket meget. Han har ikke startet inde for klubben siden august 2020, og i det meste af 2021 har målmanden døjet med skader. Derfor kunne han også i sommer se AIK hente en konkurrent i Kristoffer Nordfeldt, der siden skiftet har stået fast for klubben.
På nuværende tidspunkt ønsker Haugaard dog kun én ting, og det er at blive helt fri af sin skade.
– Jeg har det bedre nu, end jeg har haft længe. Jeg har været skadet i flere måneder, og det har været hårdt. Nu er jeg begyndt at træne igen fuldt ud, så det bliver bedre, siger han til Fotbollskanalen.
Den danske keeper forholder sig også til konkurrencen om startpladsen mellem stængerne, når han er tilbage fra skaden. Og her forventer han, at det bliver hårdt.
– Det er meget hårdt. Meget, meget hårdt. De to andre har gjort det godt, når de spiller. Så det er meget hårdt. Men for mig handler det bare om at komme tilbage fysisk og træne hårdt hver dag. Så må vi se, hvad der sker, siger han.
Som svar til spørgsmålet om, hvorvidt han er tilfreds med at skulle sidde på bænken, er danskeren dog meget tydelig.
– Nej, jeg er ikke. Slet ikke. Jeg hader det. Det er sådan, det er, men jeg skal fokusere på min fysik nu. Mit hovedfokus er at kunne spille uden smerter. Men nej, jeg hader det selvfølgelig, siger han.
Ud over Stoke har Jakob Haugaard en fortid i Wigan og FC Midtjylland og AB.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
Revser FC København: ‘Arrogant’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
LIVE
Superliga-LIVE: Byder sort beløb på FCM-profil
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
DBU bekræfter vildt FIFA-brev
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
