Fra PL-kampe til bænken i Sverige: Jeg hader det

Som situationen er lige nu, trives han ikke.



Den danske målmand Jakob Haugaard fortæller i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen, at han hader at sidde på bænken og ikke være førstemålmand. 

29-årige Haugaard, der tidligere har spillet i Premier League for Stoke City, spiller til daglig i den svenske klub AIK, som han skiftede til i januar 2020. Her blev han hentet til for at spille fast, og i forbindelse med skiftet var han også selv tydelig omkring, at han ikke kunne se sig selv i klubben, hvis han skulle sidde på bænken. 

Sidenhen er der dog sket meget. Han har ikke startet inde for klubben siden august 2020, og i det meste af 2021 har målmanden døjet med skader. Derfor kunne han også i sommer se AIK hente en konkurrent i Kristoffer Nordfeldt, der siden skiftet har stået fast for klubben. 

På nuværende tidspunkt ønsker Haugaard dog kun én ting, og det er at blive helt fri af sin skade. 

– Jeg har det bedre nu, end jeg har haft længe. Jeg har været skadet i flere måneder, og det har været hårdt. Nu er jeg begyndt at træne igen fuldt ud, så det bliver bedre, siger han til Fotbollskanalen.  

Den danske keeper forholder sig også til konkurrencen om startpladsen mellem stængerne, når han er tilbage fra skaden. Og her forventer han, at det bliver hårdt. 

– Det er meget hårdt. Meget, meget hårdt. De to andre har gjort det godt, når de spiller. Så det er meget hårdt. Men for mig handler det bare om at komme tilbage fysisk og træne hårdt hver dag. Så må vi se, hvad der sker, siger han. 

Som svar til spørgsmålet om, hvorvidt han er tilfreds med at skulle sidde på bænken, er danskeren dog meget tydelig.

– Nej, jeg er ikke. Slet ikke. Jeg hader det. Det er sådan, det er, men jeg skal fokusere på min fysik nu. Mit hovedfokus er at kunne spille uden smerter. Men nej, jeg hader det selvfølgelig, siger han. 

Ud over Stoke har Jakob Haugaard en fortid i Wigan og FC Midtjylland og AB.







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndby med transferscoop?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Dansk landsholdsspiller er topprioritet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026