Den danske målmand Jakob Haugaard fortæller i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen, at han hader at sidde på bænken og ikke være førstemålmand.
29-årige Haugaard, der tidligere har spillet i Premier League for Stoke City, spiller til daglig i den svenske klub AIK, som han skiftede til i januar 2020. Her blev han hentet til for at spille fast, og i forbindelse med skiftet var han også selv tydelig omkring, at han ikke kunne se sig selv i klubben, hvis han skulle sidde på bænken.
Sidenhen er der dog sket meget. Han har ikke startet inde for klubben siden august 2020, og i det meste af 2021 har målmanden døjet med skader. Derfor kunne han også i sommer se AIK hente en konkurrent i Kristoffer Nordfeldt, der siden skiftet har stået fast for klubben.
På nuværende tidspunkt ønsker Haugaard dog kun én ting, og det er at blive helt fri af sin skade.
– Jeg har det bedre nu, end jeg har haft længe. Jeg har været skadet i flere måneder, og det har været hårdt. Nu er jeg begyndt at træne igen fuldt ud, så det bliver bedre, siger han til Fotbollskanalen.
Den danske keeper forholder sig også til konkurrencen om startpladsen mellem stængerne, når han er tilbage fra skaden. Og her forventer han, at det bliver hårdt.
– Det er meget hårdt. Meget, meget hårdt. De to andre har gjort det godt, når de spiller. Så det er meget hårdt. Men for mig handler det bare om at komme tilbage fysisk og træne hårdt hver dag. Så må vi se, hvad der sker, siger han.
Som svar til spørgsmålet om, hvorvidt han er tilfreds med at skulle sidde på bænken, er danskeren dog meget tydelig.
– Nej, jeg er ikke. Slet ikke. Jeg hader det. Det er sådan, det er, men jeg skal fokusere på min fysik nu. Mit hovedfokus er at kunne spille uden smerter. Men nej, jeg hader det selvfølgelig, siger han.
Ud over Stoke har Jakob Haugaard en fortid i Wigan og FC Midtjylland og AB.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
