Fra PL-kampe til bænken i Sverige: Jeg hader det

Som situationen er lige nu, trives han ikke.



Den danske målmand Jakob Haugaard fortæller i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen, at han hader at sidde på bænken og ikke være førstemålmand. 

29-årige Haugaard, der tidligere har spillet i Premier League for Stoke City, spiller til daglig i den svenske klub AIK, som han skiftede til i januar 2020. Her blev han hentet til for at spille fast, og i forbindelse med skiftet var han også selv tydelig omkring, at han ikke kunne se sig selv i klubben, hvis han skulle sidde på bænken. 

Sidenhen er der dog sket meget. Han har ikke startet inde for klubben siden august 2020, og i det meste af 2021 har målmanden døjet med skader. Derfor kunne han også i sommer se AIK hente en konkurrent i Kristoffer Nordfeldt, der siden skiftet har stået fast for klubben. 

På nuværende tidspunkt ønsker Haugaard dog kun én ting, og det er at blive helt fri af sin skade. 

– Jeg har det bedre nu, end jeg har haft længe. Jeg har været skadet i flere måneder, og det har været hårdt. Nu er jeg begyndt at træne igen fuldt ud, så det bliver bedre, siger han til Fotbollskanalen.  

Den danske keeper forholder sig også til konkurrencen om startpladsen mellem stængerne, når han er tilbage fra skaden. Og her forventer han, at det bliver hårdt. 

– Det er meget hårdt. Meget, meget hårdt. De to andre har gjort det godt, når de spiller. Så det er meget hårdt. Men for mig handler det bare om at komme tilbage fysisk og træne hårdt hver dag. Så må vi se, hvad der sker, siger han. 

Som svar til spørgsmålet om, hvorvidt han er tilfreds med at skulle sidde på bænken, er danskeren dog meget tydelig.

– Nej, jeg er ikke. Slet ikke. Jeg hader det. Det er sådan, det er, men jeg skal fokusere på min fysik nu. Mit hovedfokus er at kunne spille uden smerter. Men nej, jeg hader det selvfølgelig, siger han. 

Ud over Stoke har Jakob Haugaard en fortid i Wigan og FC Midtjylland og AB.





Officielt: Nu er Nagelsmann færdig




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Et ‘angreb’ på Superligaen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Australien – Egypten