Fra PL-kampe til bænken i Sverige: Jeg hader det

Som situationen er lige nu, trives han ikke.



Den danske målmand Jakob Haugaard fortæller i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen, at han hader at sidde på bænken og ikke være førstemålmand. 

29-årige Haugaard, der tidligere har spillet i Premier League for Stoke City, spiller til daglig i den svenske klub AIK, som han skiftede til i januar 2020. Her blev han hentet til for at spille fast, og i forbindelse med skiftet var han også selv tydelig omkring, at han ikke kunne se sig selv i klubben, hvis han skulle sidde på bænken. 

Sidenhen er der dog sket meget. Han har ikke startet inde for klubben siden august 2020, og i det meste af 2021 har målmanden døjet med skader. Derfor kunne han også i sommer se AIK hente en konkurrent i Kristoffer Nordfeldt, der siden skiftet har stået fast for klubben. 

På nuværende tidspunkt ønsker Haugaard dog kun én ting, og det er at blive helt fri af sin skade. 

– Jeg har det bedre nu, end jeg har haft længe. Jeg har været skadet i flere måneder, og det har været hårdt. Nu er jeg begyndt at træne igen fuldt ud, så det bliver bedre, siger han til Fotbollskanalen.  

Den danske keeper forholder sig også til konkurrencen om startpladsen mellem stængerne, når han er tilbage fra skaden. Og her forventer han, at det bliver hårdt. 

– Det er meget hårdt. Meget, meget hårdt. De to andre har gjort det godt, når de spiller. Så det er meget hårdt. Men for mig handler det bare om at komme tilbage fysisk og træne hårdt hver dag. Så må vi se, hvad der sker, siger han. 

Som svar til spørgsmålet om, hvorvidt han er tilfreds med at skulle sidde på bænken, er danskeren dog meget tydelig.

– Nej, jeg er ikke. Slet ikke. Jeg hader det. Det er sådan, det er, men jeg skal fokusere på min fysik nu. Mit hovedfokus er at kunne spille uden smerter. Men nej, jeg hader det selvfølgelig, siger han. 

Ud over Stoke har Jakob Haugaard en fortid i Wigan og FC Midtjylland og AB.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hårdt angreb på DBU-boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Massefyring i AC Milan

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3