Frank afslører: Derfor sagde vi farvel til Lössl

Jonas Lössl nåede et halvt år i Brentford, inden man sendte ham videre denne sommer. Nu forklarer Thomas Frank, hvorfor samarbejdet ikke blev forlænget.



En skade kan vise sig dyr, og det gjorde den også for Jonas Lössl sidste efterår.

Her havnede han som reservekeeper bag Elias Ólafsson i FC Midtjylland, hvilket han bestemt ikke var tilfreds med. Da transfervinduet smækkede sine døre op drog han til Brentford på en lejeaftale.

Blot tre kampe noterede han sig for, da David Rayas retur fra sin skadespause sendte både ham og Álvaro Férnandez, som var lejet i Huesca, på bænken.

Ingen af de to fik forlænget aftalen med Brentford, og nu løfter Thomas Frank sløret for, hvorfor det kun blev til et halvt år i den engelske klub for Jonas Lössl.

– Det var en blanding af, at vi skulle kigge på truppen, og hvordan vi kunne optimere den bedst muligt. Vi ville gerne forfremme Matthew Cox, der er en topmålmand, som vi har stor tiltro til. Ham ville vi gerne have som tredjemålmand, siger Thomas Frank tirsdag til den dansk presse, og fortsætter.

– Jonas Lössl og Álvaro kæmpede lidt om pladsen som andenmålmand, og så havde vi måske brug for en, der var endnu længere fremme, og der fik vi en mulighed for at få Thomas Strakosha, som vi arbejdede længe på. Lössl skulle også have en melding i forhold til, hvor han stod. Så var det bedre at tage beslutningen der.

Med andre ord kom der et bedre alternativ i Strakosha, mens man ønsker at satse på ungdommen i Matthew Cox, og det kostede Jonas Lössl et længere samarbejde med Brentford.

En ny aftale kunne han garanteret godt have tænkt sig, for han havnede i unåde i FCM, da han smækkede med døren tilbage i januar. Selvom FCM fik et spark bagud, så oplevede Thomas Frank en topprofessionel keeper.

– Han gjorde, alt hvad han kunne. Jeg har ikke en finger at sætte på hans indsats og præstationer. Han var topprofessionel, og jeg var rigtig glad for at arbejde sammen med ham.

Jonas Lössl har fortsat tre år tilbage af aftalen med FC Midtjylland, men alt tyder på, at han skifter klub. En aftale med Bordeaux skulle være på plads, men grundet deres økonomiske problemer kan de ikke få lov til at hente nye spillere, da man skal barbere lønkroner i klubben væk.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

AGF køber dansk profil

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Aston Villa – Nottingham Forest

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern – PSG

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer