En skade kan vise sig dyr, og det gjorde den også for Jonas Lössl sidste efterår.
Her havnede han som reservekeeper bag Elias Ólafsson i FC Midtjylland, hvilket han bestemt ikke var tilfreds med. Da transfervinduet smækkede sine døre op drog han til Brentford på en lejeaftale.
Blot tre kampe noterede han sig for, da David Rayas retur fra sin skadespause sendte både ham og Álvaro Férnandez, som var lejet i Huesca, på bænken.
Ingen af de to fik forlænget aftalen med Brentford, og nu løfter Thomas Frank sløret for, hvorfor det kun blev til et halvt år i den engelske klub for Jonas Lössl.
– Det var en blanding af, at vi skulle kigge på truppen, og hvordan vi kunne optimere den bedst muligt. Vi ville gerne forfremme Matthew Cox, der er en topmålmand, som vi har stor tiltro til. Ham ville vi gerne have som tredjemålmand, siger Thomas Frank tirsdag til den dansk presse, og fortsætter.
– Jonas Lössl og Álvaro kæmpede lidt om pladsen som andenmålmand, og så havde vi måske brug for en, der var endnu længere fremme, og der fik vi en mulighed for at få Thomas Strakosha, som vi arbejdede længe på. Lössl skulle også have en melding i forhold til, hvor han stod. Så var det bedre at tage beslutningen der.
Med andre ord kom der et bedre alternativ i Strakosha, mens man ønsker at satse på ungdommen i Matthew Cox, og det kostede Jonas Lössl et længere samarbejde med Brentford.
En ny aftale kunne han garanteret godt have tænkt sig, for han havnede i unåde i FCM, da han smækkede med døren tilbage i januar. Selvom FCM fik et spark bagud, så oplevede Thomas Frank en topprofessionel keeper.
– Han gjorde, alt hvad han kunne. Jeg har ikke en finger at sætte på hans indsats og præstationer. Han var topprofessionel, og jeg var rigtig glad for at arbejde sammen med ham.
Jonas Lössl har fortsat tre år tilbage af aftalen med FC Midtjylland, men alt tyder på, at han skifter klub. En aftale med Bordeaux skulle være på plads, men grundet deres økonomiske problemer kan de ikke få lov til at hente nye spillere, da man skal barbere lønkroner i klubben væk.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
