Frank afslører: Derfor sagde vi farvel til Lössl

Jonas Lössl nåede et halvt år i Brentford, inden man sendte ham videre denne sommer. Nu forklarer Thomas Frank, hvorfor samarbejdet ikke blev forlænget.



En skade kan vise sig dyr, og det gjorde den også for Jonas Lössl sidste efterår.

Her havnede han som reservekeeper bag Elias Ólafsson i FC Midtjylland, hvilket han bestemt ikke var tilfreds med. Da transfervinduet smækkede sine døre op drog han til Brentford på en lejeaftale.

Blot tre kampe noterede han sig for, da David Rayas retur fra sin skadespause sendte både ham og Álvaro Férnandez, som var lejet i Huesca, på bænken.

Ingen af de to fik forlænget aftalen med Brentford, og nu løfter Thomas Frank sløret for, hvorfor det kun blev til et halvt år i den engelske klub for Jonas Lössl.

– Det var en blanding af, at vi skulle kigge på truppen, og hvordan vi kunne optimere den bedst muligt. Vi ville gerne forfremme Matthew Cox, der er en topmålmand, som vi har stor tiltro til. Ham ville vi gerne have som tredjemålmand, siger Thomas Frank tirsdag til den dansk presse, og fortsætter.

– Jonas Lössl og Álvaro kæmpede lidt om pladsen som andenmålmand, og så havde vi måske brug for en, der var endnu længere fremme, og der fik vi en mulighed for at få Thomas Strakosha, som vi arbejdede længe på. Lössl skulle også have en melding i forhold til, hvor han stod. Så var det bedre at tage beslutningen der.

Med andre ord kom der et bedre alternativ i Strakosha, mens man ønsker at satse på ungdommen i Matthew Cox, og det kostede Jonas Lössl et længere samarbejde med Brentford.

En ny aftale kunne han garanteret godt have tænkt sig, for han havnede i unåde i FCM, da han smækkede med døren tilbage i januar. Selvom FCM fik et spark bagud, så oplevede Thomas Frank en topprofessionel keeper.

– Han gjorde, alt hvad han kunne. Jeg har ikke en finger at sætte på hans indsats og præstationer. Han var topprofessionel, og jeg var rigtig glad for at arbejde sammen med ham.

Jonas Lössl har fortsat tre år tilbage af aftalen med FC Midtjylland, men alt tyder på, at han skifter klub. En aftale med Bordeaux skulle være på plads, men grundet deres økonomiske problemer kan de ikke få lov til at hente nye spillere, da man skal barbere lønkroner i klubben væk.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Yoram Zague sigtet i Danmark

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Den første i næsten 40 år

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Superliga-klub tæt på dansk stortalent



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Færdig i FC Midtjylland?

OB straffer angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Vejle får fredagstæv i Farum

Høgh hyldes af UEFA

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig