Frank afslører: Derfor sagde vi farvel til Lössl

Jonas Lössl nåede et halvt år i Brentford, inden man sendte ham videre denne sommer. Nu forklarer Thomas Frank, hvorfor samarbejdet ikke blev forlænget.



En skade kan vise sig dyr, og det gjorde den også for Jonas Lössl sidste efterår.

Her havnede han som reservekeeper bag Elias Ólafsson i FC Midtjylland, hvilket han bestemt ikke var tilfreds med. Da transfervinduet smækkede sine døre op drog han til Brentford på en lejeaftale.

Blot tre kampe noterede han sig for, da David Rayas retur fra sin skadespause sendte både ham og Álvaro Férnandez, som var lejet i Huesca, på bænken.

Ingen af de to fik forlænget aftalen med Brentford, og nu løfter Thomas Frank sløret for, hvorfor det kun blev til et halvt år i den engelske klub for Jonas Lössl.

– Det var en blanding af, at vi skulle kigge på truppen, og hvordan vi kunne optimere den bedst muligt. Vi ville gerne forfremme Matthew Cox, der er en topmålmand, som vi har stor tiltro til. Ham ville vi gerne have som tredjemålmand, siger Thomas Frank tirsdag til den dansk presse, og fortsætter.

– Jonas Lössl og Álvaro kæmpede lidt om pladsen som andenmålmand, og så havde vi måske brug for en, der var endnu længere fremme, og der fik vi en mulighed for at få Thomas Strakosha, som vi arbejdede længe på. Lössl skulle også have en melding i forhold til, hvor han stod. Så var det bedre at tage beslutningen der.

Med andre ord kom der et bedre alternativ i Strakosha, mens man ønsker at satse på ungdommen i Matthew Cox, og det kostede Jonas Lössl et længere samarbejde med Brentford.

En ny aftale kunne han garanteret godt have tænkt sig, for han havnede i unåde i FCM, da han smækkede med døren tilbage i januar. Selvom FCM fik et spark bagud, så oplevede Thomas Frank en topprofessionel keeper.

– Han gjorde, alt hvad han kunne. Jeg har ikke en finger at sætte på hans indsats og præstationer. Han var topprofessionel, og jeg var rigtig glad for at arbejde sammen med ham.

Jonas Lössl har fortsat tre år tilbage af aftalen med FC Midtjylland, men alt tyder på, at han skifter klub. En aftale med Bordeaux skulle være på plads, men grundet deres økonomiske problemer kan de ikke få lov til at hente nye spillere, da man skal barbere lønkroner i klubben væk.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Storklub jagter to danskere

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne