Frank måtte se profils debut i taxa: Stort øjeblik

Brentford-træneren håber på, at landsholdsdebutant Ivan Toney får flere store øjeblikke i sin karriere.



Den engelske målræv Ivan Toney fik søndag debut for det engelske landshold. 

Den formstærke skarpretter har i en længere periode været nævnt i samtalen omkring det engelske landshold, og i det 81. minut i Englands EM-kvalifikationskamp mod Ukraine kunne Brentford-profilen løbe ind på Wembley iført den ikoniske hvide dragt. 

Brentfords cheftræner, danske Thomas Frank, er begejstret over Tones landsholdsdebut, og den tidligere Brøndby-træner måtte se Tones indskiftning på hans mobiltelefon i en taxa.

– Jeg var på vej tilbage fra Spanien, så vi tjekkede telefonen for at se, om han (red. Toney) vil komme ind. Da jeg var i taxaen, ville jeg have kampen frem på mobilen, men jeg kæmpede med at komme på. Til sidst måtte jeg få hjælp af min søn, fortæller Thomas Frank ifølge Yahoo Sports.

– Det var et stort og stolt øjeblik for Ivan og hans familie, jeg er så glad for ham, for dem og for os som klub, uddyber Frank. 

Det var første gang siden 1939, at en Brentford-spiller tørnede ud for "The Three Lions".

Ivan Toney var ikke den eneste Brentford-spiller, der trak i landsholdstrøjen under pausen. Både Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard og Christian Nørgaard var i aktion for Danmark i kampene mod Finland og Kasakhstan. 

Generelt sendte London-klubben et hav af spillere afsted på landsholdstjeneste, hvilket Thomas Frank ser positivt på. 

– Dette er et meget stolt øjeblik i vores historie at have 13 eller 14 spillere væk på seniorniveau, det er ret imponerende for en klub af vores størrelse, fortæller Frank. 

Brentford ligger i skrivende stund nummer otte i Premier League og møder i deres næste kamp Brighton på udebane. 







LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika