Frank måtte se profils debut i taxa: Stort øjeblik

Brentford-træneren håber på, at landsholdsdebutant Ivan Toney får flere store øjeblikke i sin karriere.



Den engelske målræv Ivan Toney fik søndag debut for det engelske landshold. 

Den formstærke skarpretter har i en længere periode været nævnt i samtalen omkring det engelske landshold, og i det 81. minut i Englands EM-kvalifikationskamp mod Ukraine kunne Brentford-profilen løbe ind på Wembley iført den ikoniske hvide dragt. 

Brentfords cheftræner, danske Thomas Frank, er begejstret over Tones landsholdsdebut, og den tidligere Brøndby-træner måtte se Tones indskiftning på hans mobiltelefon i en taxa.

– Jeg var på vej tilbage fra Spanien, så vi tjekkede telefonen for at se, om han (red. Toney) vil komme ind. Da jeg var i taxaen, ville jeg have kampen frem på mobilen, men jeg kæmpede med at komme på. Til sidst måtte jeg få hjælp af min søn, fortæller Thomas Frank ifølge Yahoo Sports.

– Det var et stort og stolt øjeblik for Ivan og hans familie, jeg er så glad for ham, for dem og for os som klub, uddyber Frank. 

Det var første gang siden 1939, at en Brentford-spiller tørnede ud for "The Three Lions".

Ivan Toney var ikke den eneste Brentford-spiller, der trak i landsholdstrøjen under pausen. Både Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard og Christian Nørgaard var i aktion for Danmark i kampene mod Finland og Kasakhstan. 

Generelt sendte London-klubben et hav af spillere afsted på landsholdstjeneste, hvilket Thomas Frank ser positivt på. 

– Dette er et meget stolt øjeblik i vores historie at have 13 eller 14 spillere væk på seniorniveau, det er ret imponerende for en klub af vores størrelse, fortæller Frank. 

Brentford ligger i skrivende stund nummer otte i Premier League og møder i deres næste kamp Brighton på udebane. 







LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

– Niels Frederiksen er en legende!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tæt på aftale med Andreas Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa