Frank måtte se profils debut i taxa: Stort øjeblik

Brentford-træneren håber på, at landsholdsdebutant Ivan Toney får flere store øjeblikke i sin karriere.



Den engelske målræv Ivan Toney fik søndag debut for det engelske landshold. 

Den formstærke skarpretter har i en længere periode været nævnt i samtalen omkring det engelske landshold, og i det 81. minut i Englands EM-kvalifikationskamp mod Ukraine kunne Brentford-profilen løbe ind på Wembley iført den ikoniske hvide dragt. 

Brentfords cheftræner, danske Thomas Frank, er begejstret over Tones landsholdsdebut, og den tidligere Brøndby-træner måtte se Tones indskiftning på hans mobiltelefon i en taxa.

– Jeg var på vej tilbage fra Spanien, så vi tjekkede telefonen for at se, om han (red. Toney) vil komme ind. Da jeg var i taxaen, ville jeg have kampen frem på mobilen, men jeg kæmpede med at komme på. Til sidst måtte jeg få hjælp af min søn, fortæller Thomas Frank ifølge Yahoo Sports.

– Det var et stort og stolt øjeblik for Ivan og hans familie, jeg er så glad for ham, for dem og for os som klub, uddyber Frank. 

Det var første gang siden 1939, at en Brentford-spiller tørnede ud for "The Three Lions".

Ivan Toney var ikke den eneste Brentford-spiller, der trak i landsholdstrøjen under pausen. Både Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard og Christian Nørgaard var i aktion for Danmark i kampene mod Finland og Kasakhstan. 

Generelt sendte London-klubben et hav af spillere afsted på landsholdstjeneste, hvilket Thomas Frank ser positivt på. 

– Dette er et meget stolt øjeblik i vores historie at have 13 eller 14 spillere væk på seniorniveau, det er ret imponerende for en klub af vores størrelse, fortæller Frank. 

Brentford ligger i skrivende stund nummer otte i Premier League og møder i deres næste kamp Brighton på udebane. 





FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

FC Midtjylland er ude

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer

John Stones tager sydpå

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny FC København-stjerne imponerer

Hvor er I vilde, AGF!