Frank om ny Brentford-sejr: Sikke en præstation

Lørdagens sejr over Fulham var en af de mere komfortable i sæsonen, mener Brentford-manager Thomas Frank.



Brentford bevæger sig med hastige skridt mod toppen af Championship, og lørdag vandt danskerklubben lokalopgøret mod Fulham.

Bryan Mbeumo stod bag kampens enlige scoring midt i første halvleg, men London-klubben havde masser af muligheder for at gøre sejren endnu større.

Etfer kampen kunne cheftræner Thomas Frank derfor sige, at sejren var en af de mest komfortable i sæsonen.

– Det er én af dem. Wow, sikke en præstation fra spillerne. Utroligt. Inden kampen snakkede vi om, at skulle løbe dem trætte. Når vi kunne mærke smerten, skulle vi løbe videre. Vi skulle løbe dybt og med intensitet i presset og returløbene, fortæller han til klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Vi skulle ganske enkelt løbe mere end Fulham, for kan man gøre det i en kamp som denne med to gode fodboldhold, vidste vi, at vi kunne vinde bolden og slå kontraangreb. Vi kunne erobre den højt, middelhøjt og lavt. Jeg er nødt til at rose spillerne og staben for at gøre spillerne klar.

Brentford har nu vundet fire hjemmekamp i træk, og klubben er et godt sted i øjeblikket, fortæller Frank.

– Vi er et godt sted. Vi er gode på Griffin Park, og modstanderne ved, at de skal levere en toppræstation, hvis de skal have noget med herfra. Det er godt, og vi skal juble over præstationen; drømme. Så arbejder vi hårdt på mandag og har fokus på den næste kamp.

Brentford er nummer fire i Championship. Thomas Frank og co. har 36 point efter 22 kampe.

Læs også:Officielt: Rösler stopper i Malmö FF






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen