Frank om ny Brentford-sejr: Sikke en præstation

Lørdagens sejr over Fulham var en af de mere komfortable i sæsonen, mener Brentford-manager Thomas Frank.



Brentford bevæger sig med hastige skridt mod toppen af Championship, og lørdag vandt danskerklubben lokalopgøret mod Fulham.

Bryan Mbeumo stod bag kampens enlige scoring midt i første halvleg, men London-klubben havde masser af muligheder for at gøre sejren endnu større.

Etfer kampen kunne cheftræner Thomas Frank derfor sige, at sejren var en af de mest komfortable i sæsonen.

– Det er én af dem. Wow, sikke en præstation fra spillerne. Utroligt. Inden kampen snakkede vi om, at skulle løbe dem trætte. Når vi kunne mærke smerten, skulle vi løbe videre. Vi skulle løbe dybt og med intensitet i presset og returløbene, fortæller han til klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Vi skulle ganske enkelt løbe mere end Fulham, for kan man gøre det i en kamp som denne med to gode fodboldhold, vidste vi, at vi kunne vinde bolden og slå kontraangreb. Vi kunne erobre den højt, middelhøjt og lavt. Jeg er nødt til at rose spillerne og staben for at gøre spillerne klar.

Brentford har nu vundet fire hjemmekamp i træk, og klubben er et godt sted i øjeblikket, fortæller Frank.

– Vi er et godt sted. Vi er gode på Griffin Park, og modstanderne ved, at de skal levere en toppræstation, hvis de skal have noget med herfra. Det er godt, og vi skal juble over præstationen; drømme. Så arbejder vi hårdt på mandag og har fokus på den næste kamp.

Brentford er nummer fire i Championship. Thomas Frank og co. har 36 point efter 22 kampe.

Læs også:Officielt: Rösler stopper i Malmö FF




LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

FC Fredericia – FC København

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Manchester United – Liverpool

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et markant problem for Silkeborg

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen