Rasmus Nissen Kristensen blev uundgåeligt spurgt ind til sit forhold til FC Midtjylland, da han torsdag aften var en del af Eintracht Frankfurts pressemøde før torsdagens kamp i Europa League.
Midtjyderne var i sommer ude med snøren efter sin tidligere profil, men han valgte Frankfurt efter en snak med klubbens træner og sportsdirektør og erklærer sig "rigtig glad for beslutningen".
FC Midtjylland er dog en del af fremtidsplanerne for den 27-årige forsvarsspiller.
– Jeg håber, at jeg en dag kan vende tilbage. Jeg håber, at jeg kan blive ved med at præstere, så jeg også er velkommen tilbage.
– Det er målsætning for mig i fremtiden, men hvornår, det bliver, er ude af mine hænder. Det kommer an på så meget, siger Nissen Kristensen.
Landsholdsbacken har skaffet 30 billetter til torsdagens kamp til familie og venner, men kunne have afsat 50, hvis det havde været muligt, fortalte han på pressemødet.
Den mere generelle modtagelse er han usikker på.
– Jeg glæder mig bare til at træde ind på banen igen og have hele min familie på stadion ligesom i gamle dage. Jeg har ikke gjort mig tanker om, hvilken modtagelse jeg forventer, men jeg håber ikke, den bliver ubehagelig, siger han med et smil.
Både Kristensen og cheftræner Dino Toppmöller talte om FCM med respekt, selv om det danske mesterhold har slidt med resultaterne, mens Frankfurt omvendt er nummer to i Bundesligaen og godt kørende med 10 af 12 mulige point i Europa League.
Midtjyderne kan true tyskerne på intensitet, fysik, omstillinger og ikke mindst dødbolde og lange indkast, lyder det.
Men til syvende og sidst har Frankfurt kun tabt til Borussia Dortmund og Bayer Leverkusen – begge på udebane – i denne sæson og er på papiret en skræmmende størrelse anført af de formstærke angribere Omar Marmoush og Hugo Ekitike.
– Jeg tror ikke, vi har problemer med at påtage os favoritrollen. Men det er én kamp på udebane. Alt kan ske, og det skal vi have respekt for.
– Enhver modstander i denne turnering har kvalitet, og det er op til os at vise, at vi har mere kvalitet og derfor kan vinde kampen, siger Nissen Kristensen.
Han har siddet ude i en måned med en skade og missede også den seneste landsholdssamling, men er en del af truppen til torsdagens kamp.
– Jeg har gjort alt, hvad jeg kunne for at blive klar. Det har jeg med nød og næppe nået, og så er spørgsmålet, om det rækker til en startplads.
Der er kickoff på MCH Arena torsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
OPTAKT