– Jeg håber, jeg en dag kan vende tilbage til FCM

Rasmus Nissen Kristensen kunne have afsat 50 billetter til familie og venner til kampen mod FC Midtjylland.



Rasmus Nissen Kristensen blev uundgåeligt spurgt ind til sit forhold til FC Midtjylland, da han torsdag aften var en del af Eintracht Frankfurts pressemøde før torsdagens kamp i Europa League.

Midtjyderne var i sommer ude med snøren efter sin tidligere profil, men han valgte Frankfurt efter en snak med klubbens træner og sportsdirektør og erklærer sig "rigtig glad for beslutningen".

FC Midtjylland er dog en del af fremtidsplanerne for den 27-årige forsvarsspiller.

– Jeg håber, at jeg en dag kan vende tilbage. Jeg håber, at jeg kan blive ved med at præstere, så jeg også er velkommen tilbage.

– Det er målsætning for mig i fremtiden, men hvornår, det bliver, er ude af mine hænder. Det kommer an på så meget, siger Nissen Kristensen.

Landsholdsbacken har skaffet 30 billetter til torsdagens kamp til familie og venner, men kunne have afsat 50, hvis det havde været muligt, fortalte han på pressemødet.

Den mere generelle modtagelse er han usikker på.

– Jeg glæder mig bare til at træde ind på banen igen og have hele min familie på stadion ligesom i gamle dage. Jeg har ikke gjort mig tanker om, hvilken modtagelse jeg forventer, men jeg håber ikke, den bliver ubehagelig, siger han med et smil.

Både Kristensen og cheftræner Dino Toppmöller talte om FCM med respekt, selv om det danske mesterhold har slidt med resultaterne, mens Frankfurt omvendt er nummer to i Bundesligaen og godt kørende med 10 af 12 mulige point i Europa League.

Midtjyderne kan true tyskerne på intensitet, fysik, omstillinger og ikke mindst dødbolde og lange indkast, lyder det.

Men til syvende og sidst har Frankfurt kun tabt til Borussia Dortmund og Bayer Leverkusen – begge på udebane – i denne sæson og er på papiret en skræmmende størrelse anført af de formstærke angribere Omar Marmoush og Hugo Ekitike.

– Jeg tror ikke, vi har problemer med at påtage os favoritrollen. Men det er én kamp på udebane. Alt kan ske, og det skal vi have respekt for.

– Enhver modstander i denne turnering har kvalitet, og det er op til os at vise, at vi har mere kvalitet og derfor kan vinde kampen, siger Nissen Kristensen.

Han har siddet ude i en måned med en skade og missede også den seneste landsholdssamling, men er en del af truppen til torsdagens kamp.

– Jeg har gjort alt, hvad jeg kunne for at blive klar. Det har jeg med nød og næppe nået, og så er spørgsmålet, om det rækker til en startplads.

Der er kickoff på MCH Arena torsdag klokken 21.

/ritzau/





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel