– Jeg håber, jeg en dag kan vende tilbage til FCM

Rasmus Nissen Kristensen kunne have afsat 50 billetter til familie og venner til kampen mod FC Midtjylland.



Rasmus Nissen Kristensen blev uundgåeligt spurgt ind til sit forhold til FC Midtjylland, da han torsdag aften var en del af Eintracht Frankfurts pressemøde før torsdagens kamp i Europa League.

Midtjyderne var i sommer ude med snøren efter sin tidligere profil, men han valgte Frankfurt efter en snak med klubbens træner og sportsdirektør og erklærer sig "rigtig glad for beslutningen".

FC Midtjylland er dog en del af fremtidsplanerne for den 27-årige forsvarsspiller.

– Jeg håber, at jeg en dag kan vende tilbage. Jeg håber, at jeg kan blive ved med at præstere, så jeg også er velkommen tilbage.

– Det er målsætning for mig i fremtiden, men hvornår, det bliver, er ude af mine hænder. Det kommer an på så meget, siger Nissen Kristensen.

Landsholdsbacken har skaffet 30 billetter til torsdagens kamp til familie og venner, men kunne have afsat 50, hvis det havde været muligt, fortalte han på pressemødet.

Den mere generelle modtagelse er han usikker på.

– Jeg glæder mig bare til at træde ind på banen igen og have hele min familie på stadion ligesom i gamle dage. Jeg har ikke gjort mig tanker om, hvilken modtagelse jeg forventer, men jeg håber ikke, den bliver ubehagelig, siger han med et smil.

Både Kristensen og cheftræner Dino Toppmöller talte om FCM med respekt, selv om det danske mesterhold har slidt med resultaterne, mens Frankfurt omvendt er nummer to i Bundesligaen og godt kørende med 10 af 12 mulige point i Europa League.

Midtjyderne kan true tyskerne på intensitet, fysik, omstillinger og ikke mindst dødbolde og lange indkast, lyder det.

Men til syvende og sidst har Frankfurt kun tabt til Borussia Dortmund og Bayer Leverkusen – begge på udebane – i denne sæson og er på papiret en skræmmende størrelse anført af de formstærke angribere Omar Marmoush og Hugo Ekitike.

– Jeg tror ikke, vi har problemer med at påtage os favoritrollen. Men det er én kamp på udebane. Alt kan ske, og det skal vi have respekt for.

– Enhver modstander i denne turnering har kvalitet, og det er op til os at vise, at vi har mere kvalitet og derfor kan vinde kampen, siger Nissen Kristensen.

Han har siddet ude i en måned med en skade og missede også den seneste landsholdssamling, men er en del af truppen til torsdagens kamp.

– Jeg har gjort alt, hvad jeg kunne for at blive klar. Det har jeg med nød og næppe nået, og så er spørgsmålet, om det rækker til en startplads.

Der er kickoff på MCH Arena torsdag klokken 21.

/ritzau/






Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Landstræner uenig med Ronaldo

Chok i OB – siger op efter seks dage

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Superliga-profil får trænerlicens

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Brøndby-stjerne skadet

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Neuers ord ramte Højbjerg

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK