Det har igennem tiderne ikke skortet på konspirationsteorier om fusk af diverse former i forbindelse med de spil, som udbydes af Danske Spil, uden at det dog nogen sinde er nået til mere end teori-niveauet.
Det er det til gengæld i Frankrig, hvor det natiolale lotteri Francaise des Jeux synes at have fået en uheldig sag på halsen, da en stædig gambler mener at kunne påvise fusk i forbindelse med skrabelod-spillet »Vegas«.
Der sælges hver eneste dag 370.000 Vegas-lodder i de franske tobakskiosker, hvilket giver en årlig omsætning på 307 mio. euro, eller små 2,3 mia. danske kroner. Chancen for gevinst er ikke stor, og alle har hidtil gået ud fra, at det er fuldstændig tilfældigt, hvor vinderlodderne bliver stanget over disken. Det mener Robert Riblet imidlertid ikke, og hans stædige fastholden i sagen førte for nylig til, at direktøren for Francaise des Jeux blev afhørt af en undersøgelsesdommer i to timer.
Riblet har meldt spillemonopolet til politiet, efter at have samlet sig over 500.000 skrabelodder som bevis. De mange lodder har overbevist ham om, at Francaise des Jeux udmærket ved, hvor vinderlodderne havner. Nemlig ved at sikre sig, at der i hver bunke aldrig er mere end én vinderlod. Det gør det mulig for kioskejerne at holde øje med bunken, og enten selv skumme fløden eller give stamkunder et lille tip, når bunken er ved at nå bunden, uden at nogen har ramt den store gevist. Og når den store gevinst så er røget, sælges resten til køberne, der intetanende køber et lod, der er absolut værdiløst.
Alle anklager er naturligvis blevet afvist, men Francaise des Jeux har formået at skabe tvivl om egen troværdighed ved at optræde svært uheldig i sagen. Da Robert Riblet i 2004 første gang henvendte sig til selskabet, forsøgte de at lukke munden på ham ved at true ham med en tur i retten og en anklage om forsøg på bagvaskelse.
Det fik tværtimod Riblet til at råbe endnu mere op, hvorefter Francaise des Jeux tilbød ham 2,3 mio. kroner for at holde sin mund. Et tilbud de var så uforsigtige at nedfælde på papir, og som nu er faldet i hænderne på avisen Le Parisien. Desuden har det vakt undren, at Francaise des Jeux i reglerne for spillet skriver, at lodderne fordeles på »overvejende tilfældig vis«. Selskabet forsøger at forsvare sig med, at det er efter et ønske om at »fordel gevinsterne geografisk«, men møder større og større modstand i den franske offentlighed.
»Den slags kan ikke ske i Danmark med de store gevinster,« fortæller informationschef i Danske Spil, Thomas Rørsig til Politiken.
»Med de små sikrer vi naturligvis, at der er en vis fordeling, så der altid er vinderlodder i en pakke. Men de store bliver fordelt tilfældigt, så du ville sagtens kunne se, at de to allerstørste skrabegevinster dukkede op i samme kiosk,« tilføjer Rørsig.
Endnu er ingen anklaget i sagen i Frankrig, der falder svært uheldig, da staten samtidig kigger på at åbne spillemarkedet for udenlandske aktører. Set i det lys kunne Francaise des Jeux godt have levet uden en herre ved navn Robert Riblet. Om han så har ret eller ej.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT