Det har igennem tiderne ikke skortet på konspirationsteorier om fusk af diverse former i forbindelse med de spil, som udbydes af Danske Spil, uden at det dog nogen sinde er nået til mere end teori-niveauet.
Det er det til gengæld i Frankrig, hvor det natiolale lotteri Francaise des Jeux synes at have fået en uheldig sag på halsen, da en stædig gambler mener at kunne påvise fusk i forbindelse med skrabelod-spillet »Vegas«.
Der sælges hver eneste dag 370.000 Vegas-lodder i de franske tobakskiosker, hvilket giver en årlig omsætning på 307 mio. euro, eller små 2,3 mia. danske kroner. Chancen for gevinst er ikke stor, og alle har hidtil gået ud fra, at det er fuldstændig tilfældigt, hvor vinderlodderne bliver stanget over disken. Det mener Robert Riblet imidlertid ikke, og hans stædige fastholden i sagen førte for nylig til, at direktøren for Francaise des Jeux blev afhørt af en undersøgelsesdommer i to timer.
Riblet har meldt spillemonopolet til politiet, efter at have samlet sig over 500.000 skrabelodder som bevis. De mange lodder har overbevist ham om, at Francaise des Jeux udmærket ved, hvor vinderlodderne havner. Nemlig ved at sikre sig, at der i hver bunke aldrig er mere end én vinderlod. Det gør det mulig for kioskejerne at holde øje med bunken, og enten selv skumme fløden eller give stamkunder et lille tip, når bunken er ved at nå bunden, uden at nogen har ramt den store gevist. Og når den store gevinst så er røget, sælges resten til køberne, der intetanende køber et lod, der er absolut værdiløst.
Alle anklager er naturligvis blevet afvist, men Francaise des Jeux har formået at skabe tvivl om egen troværdighed ved at optræde svært uheldig i sagen. Da Robert Riblet i 2004 første gang henvendte sig til selskabet, forsøgte de at lukke munden på ham ved at true ham med en tur i retten og en anklage om forsøg på bagvaskelse.
Det fik tværtimod Riblet til at råbe endnu mere op, hvorefter Francaise des Jeux tilbød ham 2,3 mio. kroner for at holde sin mund. Et tilbud de var så uforsigtige at nedfælde på papir, og som nu er faldet i hænderne på avisen Le Parisien. Desuden har det vakt undren, at Francaise des Jeux i reglerne for spillet skriver, at lodderne fordeles på »overvejende tilfældig vis«. Selskabet forsøger at forsvare sig med, at det er efter et ønske om at »fordel gevinsterne geografisk«, men møder større og større modstand i den franske offentlighed.
»Den slags kan ikke ske i Danmark med de store gevinster,« fortæller informationschef i Danske Spil, Thomas Rørsig til Politiken.
»Med de små sikrer vi naturligvis, at der er en vis fordeling, så der altid er vinderlodder i en pakke. Men de store bliver fordelt tilfældigt, så du ville sagtens kunne se, at de to allerstørste skrabegevinster dukkede op i samme kiosk,« tilføjer Rørsig.
Endnu er ingen anklaget i sagen i Frankrig, der falder svært uheldig, da staten samtidig kigger på at åbne spillemarkedet for udenlandske aktører. Set i det lys kunne Francaise des Jeux godt have levet uden en herre ved navn Robert Riblet. Om han så har ret eller ej.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Reagerer på Brøndby-bombe
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED