Det har igennem tiderne ikke skortet på konspirationsteorier om fusk af diverse former i forbindelse med de spil, som udbydes af Danske Spil, uden at det dog nogen sinde er nået til mere end teori-niveauet.
Det er det til gengæld i Frankrig, hvor det natiolale lotteri Francaise des Jeux synes at have fået en uheldig sag på halsen, da en stædig gambler mener at kunne påvise fusk i forbindelse med skrabelod-spillet »Vegas«.
Der sælges hver eneste dag 370.000 Vegas-lodder i de franske tobakskiosker, hvilket giver en årlig omsætning på 307 mio. euro, eller små 2,3 mia. danske kroner. Chancen for gevinst er ikke stor, og alle har hidtil gået ud fra, at det er fuldstændig tilfældigt, hvor vinderlodderne bliver stanget over disken. Det mener Robert Riblet imidlertid ikke, og hans stædige fastholden i sagen førte for nylig til, at direktøren for Francaise des Jeux blev afhørt af en undersøgelsesdommer i to timer.
Riblet har meldt spillemonopolet til politiet, efter at have samlet sig over 500.000 skrabelodder som bevis. De mange lodder har overbevist ham om, at Francaise des Jeux udmærket ved, hvor vinderlodderne havner. Nemlig ved at sikre sig, at der i hver bunke aldrig er mere end én vinderlod. Det gør det mulig for kioskejerne at holde øje med bunken, og enten selv skumme fløden eller give stamkunder et lille tip, når bunken er ved at nå bunden, uden at nogen har ramt den store gevist. Og når den store gevinst så er røget, sælges resten til køberne, der intetanende køber et lod, der er absolut værdiløst.
Alle anklager er naturligvis blevet afvist, men Francaise des Jeux har formået at skabe tvivl om egen troværdighed ved at optræde svært uheldig i sagen. Da Robert Riblet i 2004 første gang henvendte sig til selskabet, forsøgte de at lukke munden på ham ved at true ham med en tur i retten og en anklage om forsøg på bagvaskelse.
Det fik tværtimod Riblet til at råbe endnu mere op, hvorefter Francaise des Jeux tilbød ham 2,3 mio. kroner for at holde sin mund. Et tilbud de var så uforsigtige at nedfælde på papir, og som nu er faldet i hænderne på avisen Le Parisien. Desuden har det vakt undren, at Francaise des Jeux i reglerne for spillet skriver, at lodderne fordeles på »overvejende tilfældig vis«. Selskabet forsøger at forsvare sig med, at det er efter et ønske om at »fordel gevinsterne geografisk«, men møder større og større modstand i den franske offentlighed.
»Den slags kan ikke ske i Danmark med de store gevinster,« fortæller informationschef i Danske Spil, Thomas Rørsig til Politiken.
»Med de små sikrer vi naturligvis, at der er en vis fordeling, så der altid er vinderlodder i en pakke. Men de store bliver fordelt tilfældigt, så du ville sagtens kunne se, at de to allerstørste skrabegevinster dukkede op i samme kiosk,« tilføjer Rørsig.
Endnu er ingen anklaget i sagen i Frankrig, der falder svært uheldig, da staten samtidig kigger på at åbne spillemarkedet for udenlandske aktører. Set i det lys kunne Francaise des Jeux godt have levet uden en herre ved navn Robert Riblet. Om han så har ret eller ej.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
HELT VILDT
FC København-fans raser
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
‘Jeg er fucking irriteret’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
FC København misser top seks
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE