Fransk fusk med skrabelodder

Er der nogen i Kontrolcentret hos Danske Spil, der er bosat i Græsted, for er det ikke lige lovlig tit, at en lottovinder kommer herfra?



Det har igennem tiderne ikke skortet på konspirationsteorier om fusk af diverse former i forbindelse med de spil, som udbydes af Danske Spil, uden at det dog nogen sinde er nået til mere end teori-niveauet.

Det er det til gengæld i Frankrig, hvor det natiolale lotteri Francaise des Jeux synes at have fået en uheldig sag på halsen, da en stædig gambler mener at kunne påvise fusk i forbindelse med skrabelod-spillet »Vegas«.

Der sælges hver eneste dag 370.000 Vegas-lodder i de franske tobakskiosker, hvilket giver en årlig omsætning på 307 mio. euro, eller små 2,3 mia. danske kroner. Chancen for gevinst er ikke stor, og alle har hidtil gået ud fra, at det er fuldstændig tilfældigt, hvor vinderlodderne bliver stanget over disken. Det mener Robert Riblet imidlertid ikke, og hans stædige fastholden i sagen førte for nylig til, at direktøren for Francaise des Jeux blev afhørt af en undersøgelsesdommer i to timer.

Riblet har meldt spillemonopolet til politiet, efter at have samlet sig over 500.000 skrabelodder som bevis. De mange lodder har overbevist ham om, at Francaise des Jeux udmærket ved, hvor vinderlodderne havner. Nemlig ved at sikre sig, at der i hver bunke aldrig er mere end én vinderlod. Det gør det mulig for kioskejerne at holde øje med bunken, og enten selv skumme fløden eller give stamkunder et lille tip, når bunken er ved at nå bunden, uden at nogen har ramt den store gevist. Og når den store gevinst så er røget, sælges resten til køberne, der intetanende køber et lod, der er absolut værdiløst.

Alle anklager er naturligvis blevet afvist, men Francaise des Jeux har formået at skabe tvivl om egen troværdighed ved at optræde svært uheldig i sagen. Da Robert Riblet i 2004 første gang henvendte sig til selskabet, forsøgte de at lukke munden på ham ved at true ham med en tur i retten og en anklage om forsøg på bagvaskelse.

Det fik tværtimod Riblet til at råbe endnu mere op, hvorefter Francaise des Jeux tilbød ham 2,3 mio. kroner for at holde sin mund. Et tilbud de var så uforsigtige at nedfælde på papir, og som nu er faldet i hænderne på avisen Le Parisien. Desuden har det vakt undren, at Francaise des Jeux i reglerne for spillet skriver, at lodderne fordeles på »overvejende tilfældig vis«. Selskabet forsøger at forsvare sig med, at det er efter et ønske om at »fordel gevinsterne geografisk«, men møder større og større modstand i den franske offentlighed.

»Den slags kan ikke ske i Danmark med de store gevinster,« fortæller informationschef i Danske Spil, Thomas Rørsig til Politiken.
»Med de små sikrer vi naturligvis, at der er en vis fordeling, så der altid er vinderlodder i en pakke. Men de store bliver fordelt tilfældigt, så du ville sagtens kunne se, at de to allerstørste skrabegevinster dukkede op i samme kiosk,« tilføjer Rørsig.

Endnu er ingen anklaget i sagen i Frankrig, der falder svært uheldig, da staten samtidig kigger på at åbne spillemarkedet for udenlandske aktører. Set i det lys kunne Francaise des Jeux godt have levet uden en herre ved navn Robert Riblet. Om han så har ret eller ej.







Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Japan overrasker mod Holland

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Blæst bagover af 18-årig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Sverige med drømmestart på VM

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spanien – Kap Verde