Det har igennem tiderne ikke skortet på konspirationsteorier om fusk af diverse former i forbindelse med de spil, som udbydes af Danske Spil, uden at det dog nogen sinde er nået til mere end teori-niveauet.
Det er det til gengæld i Frankrig, hvor det natiolale lotteri Francaise des Jeux synes at have fået en uheldig sag på halsen, da en stædig gambler mener at kunne påvise fusk i forbindelse med skrabelod-spillet »Vegas«.
Der sælges hver eneste dag 370.000 Vegas-lodder i de franske tobakskiosker, hvilket giver en årlig omsætning på 307 mio. euro, eller små 2,3 mia. danske kroner. Chancen for gevinst er ikke stor, og alle har hidtil gået ud fra, at det er fuldstændig tilfældigt, hvor vinderlodderne bliver stanget over disken. Det mener Robert Riblet imidlertid ikke, og hans stædige fastholden i sagen førte for nylig til, at direktøren for Francaise des Jeux blev afhørt af en undersøgelsesdommer i to timer.
Riblet har meldt spillemonopolet til politiet, efter at have samlet sig over 500.000 skrabelodder som bevis. De mange lodder har overbevist ham om, at Francaise des Jeux udmærket ved, hvor vinderlodderne havner. Nemlig ved at sikre sig, at der i hver bunke aldrig er mere end én vinderlod. Det gør det mulig for kioskejerne at holde øje med bunken, og enten selv skumme fløden eller give stamkunder et lille tip, når bunken er ved at nå bunden, uden at nogen har ramt den store gevist. Og når den store gevinst så er røget, sælges resten til køberne, der intetanende køber et lod, der er absolut værdiløst.
Alle anklager er naturligvis blevet afvist, men Francaise des Jeux har formået at skabe tvivl om egen troværdighed ved at optræde svært uheldig i sagen. Da Robert Riblet i 2004 første gang henvendte sig til selskabet, forsøgte de at lukke munden på ham ved at true ham med en tur i retten og en anklage om forsøg på bagvaskelse.
Det fik tværtimod Riblet til at råbe endnu mere op, hvorefter Francaise des Jeux tilbød ham 2,3 mio. kroner for at holde sin mund. Et tilbud de var så uforsigtige at nedfælde på papir, og som nu er faldet i hænderne på avisen Le Parisien. Desuden har det vakt undren, at Francaise des Jeux i reglerne for spillet skriver, at lodderne fordeles på »overvejende tilfældig vis«. Selskabet forsøger at forsvare sig med, at det er efter et ønske om at »fordel gevinsterne geografisk«, men møder større og større modstand i den franske offentlighed.
»Den slags kan ikke ske i Danmark med de store gevinster,« fortæller informationschef i Danske Spil, Thomas Rørsig til Politiken.
»Med de små sikrer vi naturligvis, at der er en vis fordeling, så der altid er vinderlodder i en pakke. Men de store bliver fordelt tilfældigt, så du ville sagtens kunne se, at de to allerstørste skrabegevinster dukkede op i samme kiosk,« tilføjer Rørsig.
Endnu er ingen anklaget i sagen i Frankrig, der falder svært uheldig, da staten samtidig kigger på at åbne spillemarkedet for udenlandske aktører. Set i det lys kunne Francaise des Jeux godt have levet uden en herre ved navn Robert Riblet. Om han så har ret eller ej.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TRANSFER