Det har igennem tiderne ikke skortet på konspirationsteorier om fusk af diverse former i forbindelse med de spil, som udbydes af Danske Spil, uden at det dog nogen sinde er nået til mere end teori-niveauet.
Det er det til gengæld i Frankrig, hvor det natiolale lotteri Francaise des Jeux synes at have fået en uheldig sag på halsen, da en stædig gambler mener at kunne påvise fusk i forbindelse med skrabelod-spillet »Vegas«.
Der sælges hver eneste dag 370.000 Vegas-lodder i de franske tobakskiosker, hvilket giver en årlig omsætning på 307 mio. euro, eller små 2,3 mia. danske kroner. Chancen for gevinst er ikke stor, og alle har hidtil gået ud fra, at det er fuldstændig tilfældigt, hvor vinderlodderne bliver stanget over disken. Det mener Robert Riblet imidlertid ikke, og hans stædige fastholden i sagen førte for nylig til, at direktøren for Francaise des Jeux blev afhørt af en undersøgelsesdommer i to timer.
Riblet har meldt spillemonopolet til politiet, efter at have samlet sig over 500.000 skrabelodder som bevis. De mange lodder har overbevist ham om, at Francaise des Jeux udmærket ved, hvor vinderlodderne havner. Nemlig ved at sikre sig, at der i hver bunke aldrig er mere end én vinderlod. Det gør det mulig for kioskejerne at holde øje med bunken, og enten selv skumme fløden eller give stamkunder et lille tip, når bunken er ved at nå bunden, uden at nogen har ramt den store gevist. Og når den store gevinst så er røget, sælges resten til køberne, der intetanende køber et lod, der er absolut værdiløst.
Alle anklager er naturligvis blevet afvist, men Francaise des Jeux har formået at skabe tvivl om egen troværdighed ved at optræde svært uheldig i sagen. Da Robert Riblet i 2004 første gang henvendte sig til selskabet, forsøgte de at lukke munden på ham ved at true ham med en tur i retten og en anklage om forsøg på bagvaskelse.
Det fik tværtimod Riblet til at råbe endnu mere op, hvorefter Francaise des Jeux tilbød ham 2,3 mio. kroner for at holde sin mund. Et tilbud de var så uforsigtige at nedfælde på papir, og som nu er faldet i hænderne på avisen Le Parisien. Desuden har det vakt undren, at Francaise des Jeux i reglerne for spillet skriver, at lodderne fordeles på »overvejende tilfældig vis«. Selskabet forsøger at forsvare sig med, at det er efter et ønske om at »fordel gevinsterne geografisk«, men møder større og større modstand i den franske offentlighed.
»Den slags kan ikke ske i Danmark med de store gevinster,« fortæller informationschef i Danske Spil, Thomas Rørsig til Politiken.
»Med de små sikrer vi naturligvis, at der er en vis fordeling, så der altid er vinderlodder i en pakke. Men de store bliver fordelt tilfældigt, så du ville sagtens kunne se, at de to allerstørste skrabegevinster dukkede op i samme kiosk,« tilføjer Rørsig.
Endnu er ingen anklaget i sagen i Frankrig, der falder svært uheldig, da staten samtidig kigger på at åbne spillemarkedet for udenlandske aktører. Set i det lys kunne Francaise des Jeux godt have levet uden en herre ved navn Robert Riblet. Om han så har ret eller ej.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Kæmpe nyhed i udlandet
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Riemer melder stjerne klar
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Klar besked til danske debutanter
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Av, FCK! Her er de værst af alle
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere