Fredericia tager første stik mod Lyngby i målfest

Fredericia var foran 3-0 undervejs, men endte med en 3-2-sejr mod Lyngby i den første pokalkvartfinale.



I første halvleg så det ud til, at 1. divisionsklubben FC Fredericia ville skabe et drømmeudgangspunkt i den første pokalkvartfinale af to, men Superliga-gæsterne fra Lyngby sled sig tilbage og holdt liv i semifinaledrømmen.

Fredericia startede effektivt og kom foran med hele 3-0 i første halvleg, men med en stærk fight arbejdede Lyngby sig tilbage i kampen, der endte med en 3-2-sejr til det jyske hjemmehold.

Returkampen spilles søndag på Lyngby Stadion.

Fredericia var ekstremt effektiv i første halvleg, hvor nærmest alt, der mindede om en chance til hjemmeholdet, blev omsat til mål.

Efter små 20 minutter kom den første scoring til holdet fra den næstbedste række, da Tobias Bach sendte Fredericia i front.

Den føring øgede Sofus Berger fem minutter senere efter en kort frisparkskombination fra Fredericia, hvor Lyngby snorksov.

Ondt blev også værre for Lyngby inden pausen, da Gustav Marcussen, der har fået sin fodboldopdragelse i netop Lyngby, gjorde det til 3-0 til Fredericia på en returbold.

I tillægstiden af første halvleg fik Saevar Magnusson dog skudt lidt moral ind i Lyngby, da han reducerede til 1-3.

Fra anden halvlegs start stod der Lyngby på det meste, men uden gæsterne for alvor skabte de store chancer.

Med 20 minutter tilbage lykkedes det dog Lyngby at reducere på ny, da angriberen Frederik Gytkjær udnyttede et dumt Fredericia-boldtab foran eget felt.

Superligaklubben fortsatte efterfølgende presset, men det var hjemmeholdet, der mod slutningen var tættere på en scoring.

Med små ti minutter tilbage tilfaldt en stor chance Fredericias Tobias Bach, men angriberen missede muligheden for at give Fredericia et endnu bedre udgangspunkt inden returkampen søndag.

/ritzau/



Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Han er fuldstændig vanvittig

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Åge Hareide er død

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Han er IKKE i spil

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Medier i svime: Den bedste!

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

‘En af sæsonens bedste transfers’

Her er AGF’s transferplaner