Fredericia tager første stik mod Lyngby i målfest

Fredericia var foran 3-0 undervejs, men endte med en 3-2-sejr mod Lyngby i den første pokalkvartfinale.



I første halvleg så det ud til, at 1. divisionsklubben FC Fredericia ville skabe et drømmeudgangspunkt i den første pokalkvartfinale af to, men Superliga-gæsterne fra Lyngby sled sig tilbage og holdt liv i semifinaledrømmen.

Fredericia startede effektivt og kom foran med hele 3-0 i første halvleg, men med en stærk fight arbejdede Lyngby sig tilbage i kampen, der endte med en 3-2-sejr til det jyske hjemmehold.

Returkampen spilles søndag på Lyngby Stadion.

Fredericia var ekstremt effektiv i første halvleg, hvor nærmest alt, der mindede om en chance til hjemmeholdet, blev omsat til mål.

Efter små 20 minutter kom den første scoring til holdet fra den næstbedste række, da Tobias Bach sendte Fredericia i front.

Den føring øgede Sofus Berger fem minutter senere efter en kort frisparkskombination fra Fredericia, hvor Lyngby snorksov.

Ondt blev også værre for Lyngby inden pausen, da Gustav Marcussen, der har fået sin fodboldopdragelse i netop Lyngby, gjorde det til 3-0 til Fredericia på en returbold.

I tillægstiden af første halvleg fik Saevar Magnusson dog skudt lidt moral ind i Lyngby, da han reducerede til 1-3.

Fra anden halvlegs start stod der Lyngby på det meste, men uden gæsterne for alvor skabte de store chancer.

Med 20 minutter tilbage lykkedes det dog Lyngby at reducere på ny, da angriberen Frederik Gytkjær udnyttede et dumt Fredericia-boldtab foran eget felt.

Superligaklubben fortsatte efterfølgende presset, men det var hjemmeholdet, der mod slutningen var tættere på en scoring.

Med små ti minutter tilbage tilfaldt en stor chance Fredericias Tobias Bach, men angriberen missede muligheden for at give Fredericia et endnu bedre udgangspunkt inden returkampen søndag.

/ritzau/





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Målfattigdom i mat mandagskamp

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Det var vanvittigt brutalt

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning