I første halvleg så det ud til, at 1. divisionsklubben FC Fredericia ville skabe et drømmeudgangspunkt i den første pokalkvartfinale af to, men Superliga-gæsterne fra Lyngby sled sig tilbage og holdt liv i semifinaledrømmen.
Fredericia startede effektivt og kom foran med hele 3-0 i første halvleg, men med en stærk fight arbejdede Lyngby sig tilbage i kampen, der endte med en 3-2-sejr til det jyske hjemmehold.
Returkampen spilles søndag på Lyngby Stadion.
Fredericia var ekstremt effektiv i første halvleg, hvor nærmest alt, der mindede om en chance til hjemmeholdet, blev omsat til mål.
Efter små 20 minutter kom den første scoring til holdet fra den næstbedste række, da Tobias Bach sendte Fredericia i front.
Den føring øgede Sofus Berger fem minutter senere efter en kort frisparkskombination fra Fredericia, hvor Lyngby snorksov.
Ondt blev også værre for Lyngby inden pausen, da Gustav Marcussen, der har fået sin fodboldopdragelse i netop Lyngby, gjorde det til 3-0 til Fredericia på en returbold.
I tillægstiden af første halvleg fik Saevar Magnusson dog skudt lidt moral ind i Lyngby, da han reducerede til 1-3.
Fra anden halvlegs start stod der Lyngby på det meste, men uden gæsterne for alvor skabte de store chancer.
Med 20 minutter tilbage lykkedes det dog Lyngby at reducere på ny, da angriberen Frederik Gytkjær udnyttede et dumt Fredericia-boldtab foran eget felt.
Superligaklubben fortsatte efterfølgende presset, men det var hjemmeholdet, der mod slutningen var tættere på en scoring.
Med små ti minutter tilbage tilfaldt en stor chance Fredericias Tobias Bach, men angriberen missede muligheden for at give Fredericia et endnu bedre udgangspunkt inden returkampen søndag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
OPTAKT
