Fremtidig chef? ‘Han er et stort trænertalent’

Brøndbys assistenttræner kan gå en stor fremtid i møde.



MCH Arena (Tipsbladet): Søndag var Jesper Sørensen tilbage på sidelinjen som Brøndbys cheftræner i en kamp, efter at han i de seneste to kampe måtte overlade tøjlerne til assistenttræner Frederik Birk, mens han selv var i karantæne.

Og det var en fornøjelse at være tilbage for den 51-årige træner. Det lagde han ikke skjul på over for pressen efter kampen, som da også endte med en overlegen 5-1-sejr til Brøndby IF.

Samtidig sendte Jesper Sørensen dog også ros i retning af sin vikar.

– Han har gjort det rigtig godt. Ligesom det er et holdspil på banen, er det et holdspil uden for banen, siger Jesper Sørensen om Frederik Birk og tilføjer:

– Ellers så var der ikke nogen grund til at være så mange i teamet omkring holdet. Frederik er trådt ind i den rolle og har gjort det godt i de to kampe, sammen med de andre, som har bakket op. Det er sådan, det fungerer. Nu er det oftest mig, der står her, men vi er et team, der arbejder sammen hver dag. Jeg var ikke i tvivl om, at de kunne løfte den opgave i den periode, hvor jeg var ude.

Gemmer der sig en fremtidig cheftræner i ham?

– Det gør der da. Han er en rigtig dygtig og talentfuld træner i mine øjne. Ellers var han slet ikke i billedet, siger Jesper Sørensen med et smil og tilføjer:

– Han er et stort trænertalent i mine øjne.

Brøndby hentede et point mod FC København og en pokalsejr over FC Midtjylland i Jesper Sørensens fravær, men Mathias Kvistgaarden glædede sig over at have den rigtige cheftræner tilbage søndag.

– Det var dejligt. Jesper har da manglet ude på sidelinjen. Ingen tvivl om det. Frederik Birk har været fantastisk og har taget flot over, men når man har begge to, har man det hele. Så det var rigtig godt at have Jesper tilbage, siger angriberen

Mathias Kvistgaarden scorede selv tre mål i sejren, mens Yuito Suzuki scorede Brøndbys to øvrige. FC Midtjyllands scoring stod Adam Buksa for. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul