Fri Aron Johannsson besøger interesserede klubber

Vejle Boldklub var interesseret i gratis Aron Johannsson i sommer, men det blev ikke til noget på grund af skadesproblemer. Nu er Aron Johannsson på besøg hos flere klubber for at få afklaret sin fremtid.



Han har været så forfærdeligt meget plaget af skader de senere år, den amerikansk-islandske angriber Aron Johannsson, men når han er fit, er der ingen tvivl om, at han er en dygtig frontløber.

Angriberen er i øjeblikket uden kontrakt, efter han senest spillede for Lech Poznan et halvt år, men nu begynder det at nærme sig noget for Aron Johannsson, der har døjet med en brækket skulder.

Spilleren kunne måske være endt i dansk fodbold hos Vejle Boldklub, hvis han ikke var skadet – i hvert fald kunne Peter Sørensen, VB-træner, fortælle i programmet Offside i sidste uge, at Aron Johannsson var en spiller, han havde forhørt sig på.

Men det lod sig altså ikke gøre grundet skaden, og i stedet er Aron Johannsson nu på rundtur for at få afklaret, hvor karrieren kan fortsætte.

Det er det islandske medie 433.is, der skriver, at angriberen i disse dage er i Island for at mødes med flere klubber. Det er ikke blevet besluttet, om han vil retur til Island, eller om han vil blive i udlandet, men i hvert fald vil han høre mere ind til, hvad klubber eventuelt måtte have at tilbyde.

Johannsson var en profil i dansk fodbold hos AGF, hvor han leverede så godt, at han blev solgt til hollandske AZ Alkmaar. SIden gik turen videre til Werder Bremen, idnen han rykkede til Hammerby i Sverige. Senest var han altså i Lech Poznan et halvt års tid.

I AGF blev Aron Johannsson trænet af Peter Sørensen, og i sin sidste halvsæson for klubben blev det til 14 scoringer i 18 kampe i Superligaen. Det startede for alvor, da han scorede fire gange mod Horsens i august, inden han scorede yderligere syv gange i de følgende fem kampe.





Dansk dommer får ros stor ros


Valgte Manchester United over Real Madrid

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Rune deler nyt efter mareridt

Stor Brøndby-stjerne skadet

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

En kold spand vand direkte i hovedet!

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

To direktører færdige i Superliga-klub

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dansk bomber forventer sommertransfer

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

– Cooper skyder på Schmedes

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Dårligt nyt om AGF-stjerne

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Landstræner hylder OB-komet

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

AGF henter Ibrahim Traoré

– Fuldstændig svigtet

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

Et slag fra førstepladsen

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’