Han har været så forfærdeligt meget plaget af skader de senere år, den amerikansk-islandske angriber Aron Johannsson, men når han er fit, er der ingen tvivl om, at han er en dygtig frontløber.
Angriberen er i øjeblikket uden kontrakt, efter han senest spillede for Lech Poznan et halvt år, men nu begynder det at nærme sig noget for Aron Johannsson, der har døjet med en brækket skulder.
Spilleren kunne måske være endt i dansk fodbold hos Vejle Boldklub, hvis han ikke var skadet – i hvert fald kunne Peter Sørensen, VB-træner, fortælle i programmet Offside i sidste uge, at Aron Johannsson var en spiller, han havde forhørt sig på.
Men det lod sig altså ikke gøre grundet skaden, og i stedet er Aron Johannsson nu på rundtur for at få afklaret, hvor karrieren kan fortsætte.
Det er det islandske medie 433.is, der skriver, at angriberen i disse dage er i Island for at mødes med flere klubber. Det er ikke blevet besluttet, om han vil retur til Island, eller om han vil blive i udlandet, men i hvert fald vil han høre mere ind til, hvad klubber eventuelt måtte have at tilbyde.
Johannsson var en profil i dansk fodbold hos AGF, hvor han leverede så godt, at han blev solgt til hollandske AZ Alkmaar. SIden gik turen videre til Werder Bremen, idnen han rykkede til Hammerby i Sverige. Senest var han altså i Lech Poznan et halvt års tid.
I AGF blev Aron Johannsson trænet af Peter Sørensen, og i sin sidste halvsæson for klubben blev det til 14 scoringer i 18 kampe i Superligaen. Det startede for alvor, da han scorede fire gange mod Horsens i august, inden han scorede yderligere syv gange i de følgende fem kampe.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
