Fri Aron Johannsson besøger interesserede klubber

Vejle Boldklub var interesseret i gratis Aron Johannsson i sommer, men det blev ikke til noget på grund af skadesproblemer. Nu er Aron Johannsson på besøg hos flere klubber for at få afklaret sin fremtid.



Han har været så forfærdeligt meget plaget af skader de senere år, den amerikansk-islandske angriber Aron Johannsson, men når han er fit, er der ingen tvivl om, at han er en dygtig frontløber.

Angriberen er i øjeblikket uden kontrakt, efter han senest spillede for Lech Poznan et halvt år, men nu begynder det at nærme sig noget for Aron Johannsson, der har døjet med en brækket skulder.

Spilleren kunne måske være endt i dansk fodbold hos Vejle Boldklub, hvis han ikke var skadet – i hvert fald kunne Peter Sørensen, VB-træner, fortælle i programmet Offside i sidste uge, at Aron Johannsson var en spiller, han havde forhørt sig på.

Men det lod sig altså ikke gøre grundet skaden, og i stedet er Aron Johannsson nu på rundtur for at få afklaret, hvor karrieren kan fortsætte.

Det er det islandske medie 433.is, der skriver, at angriberen i disse dage er i Island for at mødes med flere klubber. Det er ikke blevet besluttet, om han vil retur til Island, eller om han vil blive i udlandet, men i hvert fald vil han høre mere ind til, hvad klubber eventuelt måtte have at tilbyde.

Johannsson var en profil i dansk fodbold hos AGF, hvor han leverede så godt, at han blev solgt til hollandske AZ Alkmaar. SIden gik turen videre til Werder Bremen, idnen han rykkede til Hammerby i Sverige. Senest var han altså i Lech Poznan et halvt års tid.

I AGF blev Aron Johannsson trænet af Peter Sørensen, og i sin sidste halvsæson for klubben blev det til 14 scoringer i 18 kampe i Superligaen. Det startede for alvor, da han scorede fire gange mod Horsens i august, inden han scorede yderligere syv gange i de følgende fem kampe.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Superligaen er knækket

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Frankrig – Marokko

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Stor profil ude af Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller