Han har været så forfærdeligt meget plaget af skader de senere år, den amerikansk-islandske angriber Aron Johannsson, men når han er fit, er der ingen tvivl om, at han er en dygtig frontløber.
Angriberen er i øjeblikket uden kontrakt, efter han senest spillede for Lech Poznan et halvt år, men nu begynder det at nærme sig noget for Aron Johannsson, der har døjet med en brækket skulder.
Spilleren kunne måske være endt i dansk fodbold hos Vejle Boldklub, hvis han ikke var skadet – i hvert fald kunne Peter Sørensen, VB-træner, fortælle i programmet Offside i sidste uge, at Aron Johannsson var en spiller, han havde forhørt sig på.
Men det lod sig altså ikke gøre grundet skaden, og i stedet er Aron Johannsson nu på rundtur for at få afklaret, hvor karrieren kan fortsætte.
Det er det islandske medie 433.is, der skriver, at angriberen i disse dage er i Island for at mødes med flere klubber. Det er ikke blevet besluttet, om han vil retur til Island, eller om han vil blive i udlandet, men i hvert fald vil han høre mere ind til, hvad klubber eventuelt måtte have at tilbyde.
Johannsson var en profil i dansk fodbold hos AGF, hvor han leverede så godt, at han blev solgt til hollandske AZ Alkmaar. SIden gik turen videre til Werder Bremen, idnen han rykkede til Hammerby i Sverige. Senest var han altså i Lech Poznan et halvt års tid.
I AGF blev Aron Johannsson trænet af Peter Sørensen, og i sin sidste halvsæson for klubben blev det til 14 scoringer i 18 kampe i Superligaen. Det startede for alvor, da han scorede fire gange mod Horsens i august, inden han scorede yderligere syv gange i de følgende fem kampe.
LIVE
LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg 💚
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
