HADERSLEV (Tipsbladet): Jakob Busk kylede sin vandflaske i græsset og var tydeligt, tydeligt træt af situationen.
Yuito Suzuki havde ud af det blå bragt Brøndby foran 1-0 i en kamp, som Brøndby ikke havde skabt det store i i modsætning til hjemmeholdet, og ud af det blå var måske også nøgleordet i den situation.
For Sønderjyske-målmanden spillede bolden lige i skoene på Suzuki, der sagde tak for gaven og sparkede bolden i kassen forbi en Jakob Busk ude af position.
Der var ikke andre end den tidligere Bundesliga-prof til at tage ansvaret, hvilket Busk beredvilligt gjorde til den samlede presse efter en medrivende 2-2-kamp, hvor Sønderjyske kunne være udmærket tilfreds med det offensive spil.
– Det er jo klassikeren med, når man gerne vil bygge spillet op. Det var en lille smule svært at sparke den langt, fordi der var så meget vind. Når man sparkede den op i luften, fik man den lige tilbage i hovedet igen, siger Jakob Busk.
– Men i situationen er der hul, og næste gang jeg kigger op, står han [Suzuki] der. Og det er jo for dårligt. Det er ikke så svært. Det er det, der sker, siger Jakob Busk.
Efter pausen brugte Sønderjyske medvinden i slutfasen, da man vendte 0-2 til 2-2 efter et stærkt comeback, hvor man kastede hele holdet frem og fik to scoringer, der ikke kunne indvendes noget mod i forhold til og chancer gennem hele kampen, hvor Brøndby ikke gjorde det godt ud over ved de to scoringer.
– Det var virkelig voldsomt. Man kunne også se, at Brøndby havde deres udfordringer med det i anden halvleg. For det var næsten umuligt. Når man kom under pres og ville sparke bolden højt og langt, stoppede den jo bare. Så det var en faktor, siger Sønderjyske-målmanden.
Det ene point til Sønderjyske havde på en god dag været tre, men pointet mod Brøndby og en nylig sejr over FC Midtjylland kan i høj grad bruges for Sønderjyske, der her midtvejs i Superliga-sæsonen er tre point foran Lyngby på 11. pladsen.
– Det er vigtigt, for det giver os følelsen af, at uanset, hvilken kamp vi skal spille, kan vi få et eller tre point. Og det er vigtigt, hvis vi skal overleve i Superligaen. Det giver ekstremt meget, at vi ved, at vi spiller op til vores limit, har vi muligheden for at vinde kampe, siger Jakob Busk.
Sønderjyske har en voldsomt vigtig kamp i næste runde, der runder 2024 af for sønderjydernes vedkommende, ude mod netop Lyngby, der er tvunget til i hvert fald at få point i opgøret med Sønderjyske for ikke at have et grimt, stort hul i tabellen at forholde sig til i vinterpausen.
LIVE
TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
David Moyes griner over gult kort for jubel
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
Medie: Betaler 11 millioner kroner
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED