HADERSLEV (Tipsbladet): Jakob Busk kylede sin vandflaske i græsset og var tydeligt, tydeligt træt af situationen.
Yuito Suzuki havde ud af det blå bragt Brøndby foran 1-0 i en kamp, som Brøndby ikke havde skabt det store i i modsætning til hjemmeholdet, og ud af det blå var måske også nøgleordet i den situation.
For Sønderjyske-målmanden spillede bolden lige i skoene på Suzuki, der sagde tak for gaven og sparkede bolden i kassen forbi en Jakob Busk ude af position.
Der var ikke andre end den tidligere Bundesliga-prof til at tage ansvaret, hvilket Busk beredvilligt gjorde til den samlede presse efter en medrivende 2-2-kamp, hvor Sønderjyske kunne være udmærket tilfreds med det offensive spil.
– Det er jo klassikeren med, når man gerne vil bygge spillet op. Det var en lille smule svært at sparke den langt, fordi der var så meget vind. Når man sparkede den op i luften, fik man den lige tilbage i hovedet igen, siger Jakob Busk.
– Men i situationen er der hul, og næste gang jeg kigger op, står han [Suzuki] der. Og det er jo for dårligt. Det er ikke så svært. Det er det, der sker, siger Jakob Busk.
Efter pausen brugte Sønderjyske medvinden i slutfasen, da man vendte 0-2 til 2-2 efter et stærkt comeback, hvor man kastede hele holdet frem og fik to scoringer, der ikke kunne indvendes noget mod i forhold til og chancer gennem hele kampen, hvor Brøndby ikke gjorde det godt ud over ved de to scoringer.
– Det var virkelig voldsomt. Man kunne også se, at Brøndby havde deres udfordringer med det i anden halvleg. For det var næsten umuligt. Når man kom under pres og ville sparke bolden højt og langt, stoppede den jo bare. Så det var en faktor, siger Sønderjyske-målmanden.
Det ene point til Sønderjyske havde på en god dag været tre, men pointet mod Brøndby og en nylig sejr over FC Midtjylland kan i høj grad bruges for Sønderjyske, der her midtvejs i Superliga-sæsonen er tre point foran Lyngby på 11. pladsen.
– Det er vigtigt, for det giver os følelsen af, at uanset, hvilken kamp vi skal spille, kan vi få et eller tre point. Og det er vigtigt, hvis vi skal overleve i Superligaen. Det giver ekstremt meget, at vi ved, at vi spiller op til vores limit, har vi muligheden for at vinde kampe, siger Jakob Busk.
Sønderjyske har en voldsomt vigtig kamp i næste runde, der runder 2024 af for sønderjydernes vedkommende, ude mod netop Lyngby, der er tvunget til i hvert fald at få point i opgøret med Sønderjyske for ikke at have et grimt, stort hul i tabellen at forholde sig til i vinterpausen.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Giver transferopdatering
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Cristiano Ronaldo i optur
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS