Fuppet af Brøndby-profil: Det er for dårligt

Jakob Busk var glad for Sønderjyskes spil mod Brøndby og dødtræt af den fejl, han begik ved Brøndbys ufortjente mål til 1-0.



HADERSLEV (Tipsbladet): Jakob Busk kylede sin vandflaske i græsset og var tydeligt, tydeligt træt af situationen.

Yuito Suzuki havde ud af det blå bragt Brøndby foran 1-0 i en kamp, som Brøndby ikke havde skabt det store i i modsætning til hjemmeholdet, og ud af det blå var måske også nøgleordet i den situation.

For Sønderjyske-målmanden spillede bolden lige i skoene på Suzuki, der sagde tak for gaven og sparkede bolden i kassen forbi en Jakob Busk ude af position.

Der var ikke andre end den tidligere Bundesliga-prof til at tage ansvaret, hvilket Busk beredvilligt gjorde til den samlede presse efter en medrivende 2-2-kamp, hvor Sønderjyske kunne være udmærket tilfreds med det offensive spil.

– Det er jo klassikeren med, når man gerne vil bygge spillet op. Det var en lille smule svært at sparke den langt, fordi der var så meget vind. Når man sparkede den op i luften, fik man den lige tilbage i hovedet igen, siger Jakob Busk.

– Men i situationen er der hul, og næste gang jeg kigger op, står han [Suzuki] der. Og det er jo for dårligt. Det er ikke så svært. Det er det, der sker, siger Jakob Busk.

Efter pausen brugte Sønderjyske medvinden i slutfasen, da man vendte 0-2 til 2-2 efter et stærkt comeback, hvor man kastede hele holdet frem og fik to scoringer, der ikke kunne indvendes noget mod i forhold til og chancer gennem hele kampen, hvor Brøndby ikke gjorde det godt ud over ved de to scoringer.

– Det var virkelig voldsomt. Man kunne også se, at Brøndby havde deres udfordringer med det i anden halvleg. For det var næsten umuligt. Når man kom under pres og ville sparke bolden højt og langt, stoppede den jo bare. Så det var en faktor, siger Sønderjyske-målmanden.

Det ene point til Sønderjyske havde på en god dag været tre, men pointet mod Brøndby og en nylig sejr over FC Midtjylland kan i høj grad bruges for Sønderjyske, der her midtvejs i Superliga-sæsonen er tre point foran Lyngby på 11. pladsen.

– Det er vigtigt, for det giver os følelsen af, at uanset, hvilken kamp vi skal spille, kan vi få et eller tre point. Og det er vigtigt, hvis vi skal overleve i Superligaen. Det giver ekstremt meget, at vi ved, at vi spiller op til vores limit, har vi muligheden for at vinde kampe, siger Jakob Busk.

Sønderjyske har en voldsomt vigtig kamp i næste runde, der runder 2024 af for sønderjydernes vedkommende, ude mod netop Lyngby, der er tvunget til i hvert fald at få point i opgøret med Sønderjyske for ikke at have et grimt, stort hul i tabellen at forholde sig til i vinterpausen.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kevin Diks skriver historie

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Han stiller ultimative krav

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

– En gigantisk nedtur!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Supercomputer spår FCM-nedtur

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

De må have mareridt om ham i nat!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Markant transfermelding om Højlund

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense