Fuppet af Brøndby-profil: Det er for dårligt

Jakob Busk var glad for Sønderjyskes spil mod Brøndby og dødtræt af den fejl, han begik ved Brøndbys ufortjente mål til 1-0.



HADERSLEV (Tipsbladet): Jakob Busk kylede sin vandflaske i græsset og var tydeligt, tydeligt træt af situationen.

Yuito Suzuki havde ud af det blå bragt Brøndby foran 1-0 i en kamp, som Brøndby ikke havde skabt det store i i modsætning til hjemmeholdet, og ud af det blå var måske også nøgleordet i den situation.

For Sønderjyske-målmanden spillede bolden lige i skoene på Suzuki, der sagde tak for gaven og sparkede bolden i kassen forbi en Jakob Busk ude af position.

Der var ikke andre end den tidligere Bundesliga-prof til at tage ansvaret, hvilket Busk beredvilligt gjorde til den samlede presse efter en medrivende 2-2-kamp, hvor Sønderjyske kunne være udmærket tilfreds med det offensive spil.

– Det er jo klassikeren med, når man gerne vil bygge spillet op. Det var en lille smule svært at sparke den langt, fordi der var så meget vind. Når man sparkede den op i luften, fik man den lige tilbage i hovedet igen, siger Jakob Busk.

– Men i situationen er der hul, og næste gang jeg kigger op, står han [Suzuki] der. Og det er jo for dårligt. Det er ikke så svært. Det er det, der sker, siger Jakob Busk.

Efter pausen brugte Sønderjyske medvinden i slutfasen, da man vendte 0-2 til 2-2 efter et stærkt comeback, hvor man kastede hele holdet frem og fik to scoringer, der ikke kunne indvendes noget mod i forhold til og chancer gennem hele kampen, hvor Brøndby ikke gjorde det godt ud over ved de to scoringer.

– Det var virkelig voldsomt. Man kunne også se, at Brøndby havde deres udfordringer med det i anden halvleg. For det var næsten umuligt. Når man kom under pres og ville sparke bolden højt og langt, stoppede den jo bare. Så det var en faktor, siger Sønderjyske-målmanden.

Det ene point til Sønderjyske havde på en god dag været tre, men pointet mod Brøndby og en nylig sejr over FC Midtjylland kan i høj grad bruges for Sønderjyske, der her midtvejs i Superliga-sæsonen er tre point foran Lyngby på 11. pladsen.

– Det er vigtigt, for det giver os følelsen af, at uanset, hvilken kamp vi skal spille, kan vi få et eller tre point. Og det er vigtigt, hvis vi skal overleve i Superligaen. Det giver ekstremt meget, at vi ved, at vi spiller op til vores limit, har vi muligheden for at vinde kampe, siger Jakob Busk.

Sønderjyske har en voldsomt vigtig kamp i næste runde, der runder 2024 af for sønderjydernes vedkommende, ude mod netop Lyngby, der er tvunget til i hvert fald at få point i opgøret med Sønderjyske for ikke at have et grimt, stort hul i tabellen at forholde sig til i vinterpausen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland-spiller stukket ned

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Legende scorer landstrænerjob

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes