Fuppet af Brøndby-profil: Det er for dårligt

Jakob Busk var glad for Sønderjyskes spil mod Brøndby og dødtræt af den fejl, han begik ved Brøndbys ufortjente mål til 1-0.



HADERSLEV (Tipsbladet): Jakob Busk kylede sin vandflaske i græsset og var tydeligt, tydeligt træt af situationen.

Yuito Suzuki havde ud af det blå bragt Brøndby foran 1-0 i en kamp, som Brøndby ikke havde skabt det store i i modsætning til hjemmeholdet, og ud af det blå var måske også nøgleordet i den situation.

For Sønderjyske-målmanden spillede bolden lige i skoene på Suzuki, der sagde tak for gaven og sparkede bolden i kassen forbi en Jakob Busk ude af position.

Der var ikke andre end den tidligere Bundesliga-prof til at tage ansvaret, hvilket Busk beredvilligt gjorde til den samlede presse efter en medrivende 2-2-kamp, hvor Sønderjyske kunne være udmærket tilfreds med det offensive spil.

– Det er jo klassikeren med, når man gerne vil bygge spillet op. Det var en lille smule svært at sparke den langt, fordi der var så meget vind. Når man sparkede den op i luften, fik man den lige tilbage i hovedet igen, siger Jakob Busk.

– Men i situationen er der hul, og næste gang jeg kigger op, står han [Suzuki] der. Og det er jo for dårligt. Det er ikke så svært. Det er det, der sker, siger Jakob Busk.

Efter pausen brugte Sønderjyske medvinden i slutfasen, da man vendte 0-2 til 2-2 efter et stærkt comeback, hvor man kastede hele holdet frem og fik to scoringer, der ikke kunne indvendes noget mod i forhold til og chancer gennem hele kampen, hvor Brøndby ikke gjorde det godt ud over ved de to scoringer.

– Det var virkelig voldsomt. Man kunne også se, at Brøndby havde deres udfordringer med det i anden halvleg. For det var næsten umuligt. Når man kom under pres og ville sparke bolden højt og langt, stoppede den jo bare. Så det var en faktor, siger Sønderjyske-målmanden.

Det ene point til Sønderjyske havde på en god dag været tre, men pointet mod Brøndby og en nylig sejr over FC Midtjylland kan i høj grad bruges for Sønderjyske, der her midtvejs i Superliga-sæsonen er tre point foran Lyngby på 11. pladsen.

– Det er vigtigt, for det giver os følelsen af, at uanset, hvilken kamp vi skal spille, kan vi få et eller tre point. Og det er vigtigt, hvis vi skal overleve i Superligaen. Det giver ekstremt meget, at vi ved, at vi spiller op til vores limit, har vi muligheden for at vinde kampe, siger Jakob Busk.

Sønderjyske har en voldsomt vigtig kamp i næste runde, der runder 2024 af for sønderjydernes vedkommende, ude mod netop Lyngby, der er tvunget til i hvert fald at få point i opgøret med Sønderjyske for ikke at have et grimt, stort hul i tabellen at forholde sig til i vinterpausen.





Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– Han ender i Premier League

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Brøndby IF – FC Midtjylland

Randers FC – FC København

Silkeborg-comeback giver håb

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

‘Han snakker ikke om andet!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Tottenham under stregen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Flere ændringer kan være på vej i FC København

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sønderjyske – Viborg FF

‘Det former ens karakter’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev