Den kreative bosniske midtbanespiller Zvjezdan Misimovic var en af profilerne, da VfL Wolfsburg i forrige sæson vandt den tyske Bundesliga. I sommer blev landsholdsspilleren så solgt til tyrkiske Galatasaray, men det klubskifte blev langtfra den succes, Misimovic havde håbet på.
Manden der købte ham, den tidligere FC Barcelona-træner Frank Rijkaard, blev hurtigt fyret, og hans afløser, rumæmske Gheorghe Hagi, slog med det samme hårdt ned på kreatøren. Han bænkede Misimovic, og lagde på ingen måde skjul på, at han ikke brød sig om bosnieren.
Da transfervinduet åbnede i januar måned besluttede Hagi at suspendere Misimovic, og få dage efter blev bosnieren solgt til den russiske klub Dynamo Moskva. Nu løfter Zvjezdan Misimovic sløret for, hvorfor han blev smidt ud af Galatasaray.
– Da jeg kom tilbage fra en kamp med det bosniske landshold, sagde han (Hagi, red.) at jeg ikke skulle spille mere. Og ved du hvorfor? Fordi jeg tyggede tyggegummi under en kamp. For ham var det et tydeligt tegn på, at jeg ikke var tilstrækkeligt seriøs, fortæller bosnieren til tyske Sport-Bild.
Zvjezdan Misimimovic’ træner i Galatasaray, Gheorghe Hagi, betragtes som en af de bedste østeuropæiske spillere nogensinde. Som aktiv spillede han for klubber som Real Madrid og FC Barcelona, men som træner har hans succes været betydeligt mindre.
LIVE
LIVE: Fans i hård kritik af FC Københavns ledelse
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– Niels Frederiksen er en legende!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Froholdt med vild hæder i Portugal
AVIS