Fyret for at tygge tyggegummi

En af bosnisk fodbolds største stjerner, midtbanespilleren Zvjezdan Misimovi, blev sparket ud aaf tyrkiske Galatasaray for at tygge tyggegummi under en kamp.



Den kreative bosniske midtbanespiller Zvjezdan Misimovic var en af profilerne, da VfL Wolfsburg i forrige sæson vandt den tyske Bundesliga. I sommer blev landsholdsspilleren så solgt til tyrkiske Galatasaray, men det klubskifte blev langtfra den succes, Misimovic havde håbet på.

Manden der købte ham, den tidligere FC Barcelona-træner Frank Rijkaard, blev hurtigt fyret, og hans afløser, rumæmske Gheorghe Hagi, slog med det samme hårdt ned på kreatøren. Han bænkede Misimovic, og lagde på ingen måde skjul på, at han ikke brød sig om bosnieren.

Da transfervinduet åbnede i januar måned besluttede Hagi at suspendere Misimovic, og få dage efter blev bosnieren solgt til den russiske klub Dynamo Moskva. Nu løfter Zvjezdan Misimovic sløret for, hvorfor han blev smidt ud af Galatasaray.

– Da jeg kom tilbage fra en kamp med det bosniske landshold, sagde han (Hagi, red.) at jeg ikke skulle spille mere. Og ved du hvorfor? Fordi jeg tyggede tyggegummi under en kamp. For ham var det et tydeligt tegn på, at jeg ikke var tilstrækkeligt seriøs, fortæller bosnieren til tyske Sport-Bild.

Zvjezdan Misimimovic’ træner i Galatasaray, Gheorghe Hagi, betragtes som en af de bedste østeuropæiske spillere nogensinde. Som aktiv spillede han for klubber som Real Madrid og FC Barcelona, men som træner har hans succes været betydeligt mindre.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Succestræner død af kræft

Portugal skuffede stort mod DR Congo

England – Kroatien

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Canada – Qatar

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil