Garanti til stjerne: Mister ikke plads til Mbappé

Vinicius skal altid spille venstre side. Sådan lyder det nu fra Carlo Ancelotti, der dermed indikerer, at brasilianeren ikke skal frygte at miste sin plads til Kylian Mbappé i næste sæson.



Det er efterhånden en relativt dårligt bevaret hemmelighed, at Kylian Mbappé rykker til Real Madrid, når franskmandens aftale med Paris Saint-Germain udløber til sommer. 

Umiddelbart kommer det dog til at blive interessant at se, hvordan Real Madrid kommer til at stille op, når Mbappé rykker til Santiago Bernabéu.

Den franske stjerne spiller således enten centerforward eller venstre kantspiller. Og i Real Madrid har man i Karim Benzema og Vinicius to spillere, der sidder ret tungt på netop disse to positioner. 

Og Vinicius skal ikke frygte for sin plads på holdet, selvom Mbappé er på vej.

Skal spille i venstre side
Det har Carlo Ancelotti nu indikeret, da italianeren forsvarede Vinicius efter Real Madrids 3-0-sejr over FC Sheriff. 

– Det er sandt, at han ikke var på sit sædvanlige niveau, det er jeg enig i. Men han var træt. Vini er en spiller, der er nødt til at spille i venstre side. Og han vil fortsætte med at spille der, uanset hvem han spiller sammen med, lyder det således, ifølge RMC Sport, fra Carlo Ancelotti. 

RMC Sport peger på, at Kylian Mbappé ikke bryder sig om at spille i højre side, og i de seneste sæsoner er det da også decideret sjældent, at franskmanden har optrådt på andre positioner end centerforward eller i venstre side.

Ifølge RMC Sport kan Ancelottis kommentar dog også ses som en måde at opmuntre Vinicius til at underskrive den forlængelse, der længe har været på trapperne. Vinicius har i denne sæson været en af Real Madrids bedste spillere, og brasilianeren har scoret 10 mål i 18 kampe. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Australien – Egypten

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’