Garanti til stjerne: Mister ikke plads til Mbappé

Vinicius skal altid spille venstre side. Sådan lyder det nu fra Carlo Ancelotti, der dermed indikerer, at brasilianeren ikke skal frygte at miste sin plads til Kylian Mbappé i næste sæson.



Det er efterhånden en relativt dårligt bevaret hemmelighed, at Kylian Mbappé rykker til Real Madrid, når franskmandens aftale med Paris Saint-Germain udløber til sommer. 

Umiddelbart kommer det dog til at blive interessant at se, hvordan Real Madrid kommer til at stille op, når Mbappé rykker til Santiago Bernabéu.

Den franske stjerne spiller således enten centerforward eller venstre kantspiller. Og i Real Madrid har man i Karim Benzema og Vinicius to spillere, der sidder ret tungt på netop disse to positioner. 

Og Vinicius skal ikke frygte for sin plads på holdet, selvom Mbappé er på vej.

Skal spille i venstre side
Det har Carlo Ancelotti nu indikeret, da italianeren forsvarede Vinicius efter Real Madrids 3-0-sejr over FC Sheriff. 

– Det er sandt, at han ikke var på sit sædvanlige niveau, det er jeg enig i. Men han var træt. Vini er en spiller, der er nødt til at spille i venstre side. Og han vil fortsætte med at spille der, uanset hvem han spiller sammen med, lyder det således, ifølge RMC Sport, fra Carlo Ancelotti. 

RMC Sport peger på, at Kylian Mbappé ikke bryder sig om at spille i højre side, og i de seneste sæsoner er det da også decideret sjældent, at franskmanden har optrådt på andre positioner end centerforward eller i venstre side.

Ifølge RMC Sport kan Ancelottis kommentar dog også ses som en måde at opmuntre Vinicius til at underskrive den forlængelse, der længe har været på trapperne. Vinicius har i denne sæson været en af Real Madrids bedste spillere, og brasilianeren har scoret 10 mål i 18 kampe. 





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Mexico – England

Historien taler for norsk triumf 

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner