Garanti til stjerne: Mister ikke plads til Mbappé

Vinicius skal altid spille venstre side. Sådan lyder det nu fra Carlo Ancelotti, der dermed indikerer, at brasilianeren ikke skal frygte at miste sin plads til Kylian Mbappé i næste sæson.



Det er efterhånden en relativt dårligt bevaret hemmelighed, at Kylian Mbappé rykker til Real Madrid, når franskmandens aftale med Paris Saint-Germain udløber til sommer. 

Umiddelbart kommer det dog til at blive interessant at se, hvordan Real Madrid kommer til at stille op, når Mbappé rykker til Santiago Bernabéu.

Den franske stjerne spiller således enten centerforward eller venstre kantspiller. Og i Real Madrid har man i Karim Benzema og Vinicius to spillere, der sidder ret tungt på netop disse to positioner. 

Og Vinicius skal ikke frygte for sin plads på holdet, selvom Mbappé er på vej.

Skal spille i venstre side
Det har Carlo Ancelotti nu indikeret, da italianeren forsvarede Vinicius efter Real Madrids 3-0-sejr over FC Sheriff. 

– Det er sandt, at han ikke var på sit sædvanlige niveau, det er jeg enig i. Men han var træt. Vini er en spiller, der er nødt til at spille i venstre side. Og han vil fortsætte med at spille der, uanset hvem han spiller sammen med, lyder det således, ifølge RMC Sport, fra Carlo Ancelotti. 

RMC Sport peger på, at Kylian Mbappé ikke bryder sig om at spille i højre side, og i de seneste sæsoner er det da også decideret sjældent, at franskmanden har optrådt på andre positioner end centerforward eller i venstre side.

Ifølge RMC Sport kan Ancelottis kommentar dog også ses som en måde at opmuntre Vinicius til at underskrive den forlængelse, der længe har været på trapperne. Vinicius har i denne sæson været en af Real Madrids bedste spillere, og brasilianeren har scoret 10 mål i 18 kampe. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg