Et stort pokal-chok.
Den nu tidligere Superliga-klub OB var en tur i Middelfart for at møde 2. divisionsklubben i pokalturneringen tirsdag aften.
Her var der lagt op til det helt store fynske opgør, hvor OB naturligvis favorit i første runde.
Det endte dog i det helt store drama og i en gigantisk OB-nedtur.
Middelfart leverede nemlig overraskelsen og sendte OB ud efter straffesparkskonkurrence med samlet 7-6.
Den tidligere Superliga-keeper Casper Radza blev dagens mand i skysovs for Middelfart, da han blandt andet pillede OB-spilleren Mihajlo Ivancevics spark fra pletten.
Middelfart-helten er fyldt af mange forskellige følelser.
– De første tanker er, at jeg er stolt, glad og tilfreds, og så er jeg umanerlig træt. Nu har jeg været i Middelfart i syv år, og jeg synes, at vi har leveret nogle gode pokalkampe mod AaB og Randers FC. At få lov til at gå videre mod et bedre og højrerangerede hold er jeg bare stolt over. Vi beviser igennem 120 minutter, at vi godt kan spille fodbold, og vi har gang i noget stort, siger Casper Radza til Tipsbladet.
30-årige Radza mener dog, at tilfældigheder også spillede ind i den afgørende fase.
– Når man er i straffesparkskonkurrence, er det mere tilfældigt. Jeg snakkede med OB's målmand, og jeg spurgte ham, om han vidste, hvor vi ville sparke henne. Det vidste han ikke, da vi ikke har været i det. Jeg sagde også, at jeg ville gå med fornemmelsen. Jeg er mega-stolt over, hvordan de sparkede straffesparkene på. Det var mega-flot.
Keeperen mener, at det fynske 2. divisionsmandskab var bedst.
– Jeg synes på mange punkter, at det ville være større at slå dem efter 90 eller 120 minutter. Jeg har også nogle følelser i klemme over for OB. Jeg fik min opvækst der og min debut i Superligaen, og jeg har et tilhørsforhold.
– Jeg ønsker OB et andet sted hen, end de er nu. Hvis jeg skal pakke det væk, så havde det ikke været ufortjent, hvis vi havde vundet efter 90 minutter.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Hold kæft en dag'
Radza har svært ved at fatte, hvordan hans tirsdag har været.
– Hold kæft en dag. Jeg mødte på arbejde og var nødt til at gå før. Jeg skal ikke lægge skjul på, at det er kæmpestort. Jeg er mere stolt over, hvordan drengene håndterede kampen på. Jeg har spillet over 200 kampe for Middelfart, og jeg skal bidrage med det, som jeg gjorde i kampen. Jeg havde et par gode redninger, siger Casper Radza til Tipsbladet.
OB kan dog glæde sig over, at mandskabet har fået en flot start i NordicBet Ligaen med tre sejre ud af tre mulige. Middelfart tabte til gengæld den første kamp i 2. division med 0-1 til Thisted.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
Forhandler med storklub
INTERVIEW