Gigantisk OB-nedtur: Hold kæft en dag

OB blev noget overraskende sendt ud af 2. divisionsklubben Middelfart Boldklub tirsdag aften i pokalturneringen. Middelfart-keeper Casper Radza blev den store helt, og målmanden siger til Tipsbladet, at han både er glad, stolt og træt.



Et stort pokal-chok. 

Den nu tidligere Superliga-klub OB var en tur i Middelfart for at møde 2. divisionsklubben i pokalturneringen tirsdag aften. 

Her var der lagt op til det helt store fynske opgør, hvor OB naturligvis favorit i første runde. 

Det endte dog i det helt store drama og i en gigantisk OB-nedtur. 

Middelfart leverede nemlig overraskelsen og sendte OB ud efter straffesparkskonkurrence med samlet 7-6. 

Den tidligere Superliga-keeper Casper Radza blev dagens mand i skysovs for Middelfart, da han blandt andet pillede OB-spilleren Mihajlo Ivancevics spark fra pletten. 

Middelfart-helten er fyldt af mange forskellige følelser. 

– De første tanker er, at jeg er stolt, glad og tilfreds, og så er jeg umanerlig træt. Nu har jeg været i Middelfart i syv år, og jeg synes, at vi har leveret nogle gode pokalkampe mod AaB og Randers FC. At få lov til at gå videre mod et bedre og højrerangerede hold er jeg bare stolt over. Vi beviser igennem 120 minutter, at vi godt kan spille fodbold, og vi har gang i noget stort, siger Casper Radza til Tipsbladet. 

30-årige Radza mener dog, at tilfældigheder også spillede ind i den afgørende fase. 

– Når man er i straffesparkskonkurrence, er det mere tilfældigt. Jeg snakkede med OB's målmand, og jeg spurgte ham, om han vidste, hvor vi ville sparke henne. Det vidste han ikke, da vi ikke har været i det. Jeg sagde også, at jeg ville gå med fornemmelsen. Jeg er mega-stolt over, hvordan de sparkede straffesparkene på. Det var mega-flot.

Keeperen mener, at det fynske 2. divisionsmandskab var bedst.

– Jeg synes på mange punkter, at det ville være større at slå dem efter 90 eller 120 minutter. Jeg har også nogle følelser i klemme over for OB. Jeg fik min opvækst der og min debut i Superligaen, og jeg har et tilhørsforhold.

– Jeg ønsker OB et andet sted hen, end de er nu. Hvis jeg skal pakke det væk, så havde det ikke været ufortjent, hvis vi havde vundet efter 90 minutter.

Artiklen fortsætter under billedet.

454378693_1008773847914773_7866486601200553613_n

Her jubler Middelfart Boldklub efter den dramatiske sejr over OB. Foto: Middelfart

'Hold kæft en dag'
Radza har svært ved at fatte, hvordan hans tirsdag har været.

– Hold kæft en dag. Jeg mødte på arbejde og var nødt til at gå før. Jeg skal ikke lægge skjul på, at det er kæmpestort. Jeg er mere stolt over, hvordan drengene håndterede kampen på. Jeg har spillet over 200 kampe for Middelfart, og jeg skal bidrage med det, som jeg gjorde i kampen. Jeg havde et par gode redninger, siger Casper Radza til Tipsbladet. 

OB kan dog glæde sig over, at mandskabet har fået en flot start i NordicBet Ligaen med tre sejre ud af tre mulige. Middelfart tabte til gengæld den første kamp i 2. division med 0-1 til Thisted.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Inter skuffer stort mod Torino

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC København – Vejle Boldklub

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Her er startopstillingerne til guldbraget

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League