Glad Stadsgaard missede mesterfesten igen

For andet år i træk gik Kris Stadsgaard glip af Rosenborgs mesterskabsfest. I år af en helt anden grund end sidste år. Stadsgaard glæder sig dog alligevel over sin andel i mesterskabet.



Med 20 kampe i sæsonen har danske Kris Stadsgaard en stor andel i det norske mesterskab, som Rosenborg endegyldigt hev i land, da de i går vandt med 1-0 over Tromsø.

Men Stadsgaard blev som bekendt solgt til spanske Malaga i sommerpausen, og i stedet for igår at løbe rundt på Lerkendal med handsker i den norske kulde, var Stadsgaard i korte ærmer med til at tabe 3-0 til Osasuna.

– Det er altid lidt sjovere at være med til festen, og faktisk havde jeg karantæne, da vi sikrede os mesterskabet sidste år, og derfor er det ærgerligt at glippe selve guldkampen for andet år i træk. Men det må blive en anden god gang. Det er altid sjovt at vinde guld, men det har været kendt i nogen tid, at Rosenborg ville snuppe det mesterskab, så det har jeg ikke rigtig været utryg omkring, siger Kris Stadsgaard til tipsbladet.dk.

Evig taknemmelighed til Rosenborg
Kris Stadsgaard føler sig selv som en stor del af det Rosenborg-hold, der nu kan kalde sig norske mestre, og han er da heller ikke bleg for at indrømme, at det var svært for ham at forlade de norske mestre.

– Det var rigtig svært at tage væk fra Rosenborg, men jeg måtte tage den chance, det var at komme til Malaga. Jeg havde en fantastisk tid i Rosenborg, og jeg er dem evig taknemmelig for, at de fiksede min krop og skaffede mig af med min knæskade. Det var vemodigt at sige farvel, og jeg kan varmt anbefale alle andre at tage til Rosenborg. Derfor er jeg også glad på klubbens og spillernes vegne, og jeg har stadig lidt kontakt med dem deroppe over Facebook og på telefonen, siger Kris Stadsgaard.

Rosenborg får først overrakt guldet, når de spiller hjemme mod Aalesund den 7. november i 30. og sidste spillerunde i Tippeligaen. Men selvsamme dag spiller Stadsgaard og Malaga mod Espanyol, og han får derfor heller ikke mulighed for at tage tilbage og få overrakt sin guldmedalje og deltage i dén fest.

– Vi har nok at se til med vores kampe hernede, så jeg tror ikke, at jeg får tid til at komme afsted, så den guldmedalje må de lige sende til mig, siger danskeren.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby med transferscoop?

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner