Glad Stadsgaard missede mesterfesten igen

For andet år i træk gik Kris Stadsgaard glip af Rosenborgs mesterskabsfest. I år af en helt anden grund end sidste år. Stadsgaard glæder sig dog alligevel over sin andel i mesterskabet.



Med 20 kampe i sæsonen har danske Kris Stadsgaard en stor andel i det norske mesterskab, som Rosenborg endegyldigt hev i land, da de i går vandt med 1-0 over Tromsø.

Men Stadsgaard blev som bekendt solgt til spanske Malaga i sommerpausen, og i stedet for igår at løbe rundt på Lerkendal med handsker i den norske kulde, var Stadsgaard i korte ærmer med til at tabe 3-0 til Osasuna.

– Det er altid lidt sjovere at være med til festen, og faktisk havde jeg karantæne, da vi sikrede os mesterskabet sidste år, og derfor er det ærgerligt at glippe selve guldkampen for andet år i træk. Men det må blive en anden god gang. Det er altid sjovt at vinde guld, men det har været kendt i nogen tid, at Rosenborg ville snuppe det mesterskab, så det har jeg ikke rigtig været utryg omkring, siger Kris Stadsgaard til tipsbladet.dk.

Evig taknemmelighed til Rosenborg
Kris Stadsgaard føler sig selv som en stor del af det Rosenborg-hold, der nu kan kalde sig norske mestre, og han er da heller ikke bleg for at indrømme, at det var svært for ham at forlade de norske mestre.

– Det var rigtig svært at tage væk fra Rosenborg, men jeg måtte tage den chance, det var at komme til Malaga. Jeg havde en fantastisk tid i Rosenborg, og jeg er dem evig taknemmelig for, at de fiksede min krop og skaffede mig af med min knæskade. Det var vemodigt at sige farvel, og jeg kan varmt anbefale alle andre at tage til Rosenborg. Derfor er jeg også glad på klubbens og spillernes vegne, og jeg har stadig lidt kontakt med dem deroppe over Facebook og på telefonen, siger Kris Stadsgaard.

Rosenborg får først overrakt guldet, når de spiller hjemme mod Aalesund den 7. november i 30. og sidste spillerunde i Tippeligaen. Men selvsamme dag spiller Stadsgaard og Malaga mod Espanyol, og han får derfor heller ikke mulighed for at tage tilbage og få overrakt sin guldmedalje og deltage i dén fest.

– Vi har nok at se til med vores kampe hernede, så jeg tror ikke, at jeg får tid til at komme afsted, så den guldmedalje må de lige sende til mig, siger danskeren.





Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Storkamp af Patrick Dorgu

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning