Med 20 kampe i sæsonen har danske Kris Stadsgaard en stor andel i det norske mesterskab, som Rosenborg endegyldigt hev i land, da de i går vandt med 1-0 over Tromsø.
Men Stadsgaard blev som bekendt solgt til spanske Malaga i sommerpausen, og i stedet for igår at løbe rundt på Lerkendal med handsker i den norske kulde, var Stadsgaard i korte ærmer med til at tabe 3-0 til Osasuna.
– Det er altid lidt sjovere at være med til festen, og faktisk havde jeg karantæne, da vi sikrede os mesterskabet sidste år, og derfor er det ærgerligt at glippe selve guldkampen for andet år i træk. Men det må blive en anden god gang. Det er altid sjovt at vinde guld, men det har været kendt i nogen tid, at Rosenborg ville snuppe det mesterskab, så det har jeg ikke rigtig været utryg omkring, siger Kris Stadsgaard til tipsbladet.dk.
Evig taknemmelighed til Rosenborg
Kris Stadsgaard føler sig selv som en stor del af det Rosenborg-hold, der nu kan kalde sig norske mestre, og han er da heller ikke bleg for at indrømme, at det var svært for ham at forlade de norske mestre.
– Det var rigtig svært at tage væk fra Rosenborg, men jeg måtte tage den chance, det var at komme til Malaga. Jeg havde en fantastisk tid i Rosenborg, og jeg er dem evig taknemmelig for, at de fiksede min krop og skaffede mig af med min knæskade. Det var vemodigt at sige farvel, og jeg kan varmt anbefale alle andre at tage til Rosenborg. Derfor er jeg også glad på klubbens og spillernes vegne, og jeg har stadig lidt kontakt med dem deroppe over Facebook og på telefonen, siger Kris Stadsgaard.
Rosenborg får først overrakt guldet, når de spiller hjemme mod Aalesund den 7. november i 30. og sidste spillerunde i Tippeligaen. Men selvsamme dag spiller Stadsgaard og Malaga mod Espanyol, og han får derfor heller ikke mulighed for at tage tilbage og få overrakt sin guldmedalje og deltage i dén fest.
– Vi har nok at se til med vores kampe hernede, så jeg tror ikke, at jeg får tid til at komme afsted, så den guldmedalje må de lige sende til mig, siger danskeren.
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Clement Bischoff på tavlen
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Landstræner uenig med Ronaldo
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG