Med 20 kampe i sæsonen har danske Kris Stadsgaard en stor andel i det norske mesterskab, som Rosenborg endegyldigt hev i land, da de i går vandt med 1-0 over Tromsø.
Men Stadsgaard blev som bekendt solgt til spanske Malaga i sommerpausen, og i stedet for igår at løbe rundt på Lerkendal med handsker i den norske kulde, var Stadsgaard i korte ærmer med til at tabe 3-0 til Osasuna.
– Det er altid lidt sjovere at være med til festen, og faktisk havde jeg karantæne, da vi sikrede os mesterskabet sidste år, og derfor er det ærgerligt at glippe selve guldkampen for andet år i træk. Men det må blive en anden god gang. Det er altid sjovt at vinde guld, men det har været kendt i nogen tid, at Rosenborg ville snuppe det mesterskab, så det har jeg ikke rigtig været utryg omkring, siger Kris Stadsgaard til tipsbladet.dk.
Evig taknemmelighed til Rosenborg
Kris Stadsgaard føler sig selv som en stor del af det Rosenborg-hold, der nu kan kalde sig norske mestre, og han er da heller ikke bleg for at indrømme, at det var svært for ham at forlade de norske mestre.
– Det var rigtig svært at tage væk fra Rosenborg, men jeg måtte tage den chance, det var at komme til Malaga. Jeg havde en fantastisk tid i Rosenborg, og jeg er dem evig taknemmelig for, at de fiksede min krop og skaffede mig af med min knæskade. Det var vemodigt at sige farvel, og jeg kan varmt anbefale alle andre at tage til Rosenborg. Derfor er jeg også glad på klubbens og spillernes vegne, og jeg har stadig lidt kontakt med dem deroppe over Facebook og på telefonen, siger Kris Stadsgaard.
Rosenborg får først overrakt guldet, når de spiller hjemme mod Aalesund den 7. november i 30. og sidste spillerunde i Tippeligaen. Men selvsamme dag spiller Stadsgaard og Malaga mod Espanyol, og han får derfor heller ikke mulighed for at tage tilbage og få overrakt sin guldmedalje og deltage i dén fest.
– Vi har nok at se til med vores kampe hernede, så jeg tror ikke, at jeg får tid til at komme afsted, så den guldmedalje må de lige sende til mig, siger danskeren.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
LIVE
Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW