Glad Stadsgaard missede mesterfesten igen

For andet år i træk gik Kris Stadsgaard glip af Rosenborgs mesterskabsfest. I år af en helt anden grund end sidste år. Stadsgaard glæder sig dog alligevel over sin andel i mesterskabet.



Med 20 kampe i sæsonen har danske Kris Stadsgaard en stor andel i det norske mesterskab, som Rosenborg endegyldigt hev i land, da de i går vandt med 1-0 over Tromsø.

Men Stadsgaard blev som bekendt solgt til spanske Malaga i sommerpausen, og i stedet for igår at løbe rundt på Lerkendal med handsker i den norske kulde, var Stadsgaard i korte ærmer med til at tabe 3-0 til Osasuna.

– Det er altid lidt sjovere at være med til festen, og faktisk havde jeg karantæne, da vi sikrede os mesterskabet sidste år, og derfor er det ærgerligt at glippe selve guldkampen for andet år i træk. Men det må blive en anden god gang. Det er altid sjovt at vinde guld, men det har været kendt i nogen tid, at Rosenborg ville snuppe det mesterskab, så det har jeg ikke rigtig været utryg omkring, siger Kris Stadsgaard til tipsbladet.dk.

Evig taknemmelighed til Rosenborg
Kris Stadsgaard føler sig selv som en stor del af det Rosenborg-hold, der nu kan kalde sig norske mestre, og han er da heller ikke bleg for at indrømme, at det var svært for ham at forlade de norske mestre.

– Det var rigtig svært at tage væk fra Rosenborg, men jeg måtte tage den chance, det var at komme til Malaga. Jeg havde en fantastisk tid i Rosenborg, og jeg er dem evig taknemmelig for, at de fiksede min krop og skaffede mig af med min knæskade. Det var vemodigt at sige farvel, og jeg kan varmt anbefale alle andre at tage til Rosenborg. Derfor er jeg også glad på klubbens og spillernes vegne, og jeg har stadig lidt kontakt med dem deroppe over Facebook og på telefonen, siger Kris Stadsgaard.

Rosenborg får først overrakt guldet, når de spiller hjemme mod Aalesund den 7. november i 30. og sidste spillerunde i Tippeligaen. Men selvsamme dag spiller Stadsgaard og Malaga mod Espanyol, og han får derfor heller ikke mulighed for at tage tilbage og få overrakt sin guldmedalje og deltage i dén fest.

– Vi har nok at se til med vores kampe hernede, så jeg tror ikke, at jeg får tid til at komme afsted, så den guldmedalje må de lige sende til mig, siger danskeren.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

FC Midtjylland med politianmeldelse

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk drømmehug i Serie A

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Tottenham straffes for nazihilsner

Henter kæmpe Superliga-flop

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

‘Det er tæt på uforklarligt’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar