Glad Stadsgaard missede mesterfesten igen

For andet år i træk gik Kris Stadsgaard glip af Rosenborgs mesterskabsfest. I år af en helt anden grund end sidste år. Stadsgaard glæder sig dog alligevel over sin andel i mesterskabet.



Med 20 kampe i sæsonen har danske Kris Stadsgaard en stor andel i det norske mesterskab, som Rosenborg endegyldigt hev i land, da de i går vandt med 1-0 over Tromsø.

Men Stadsgaard blev som bekendt solgt til spanske Malaga i sommerpausen, og i stedet for igår at løbe rundt på Lerkendal med handsker i den norske kulde, var Stadsgaard i korte ærmer med til at tabe 3-0 til Osasuna.

– Det er altid lidt sjovere at være med til festen, og faktisk havde jeg karantæne, da vi sikrede os mesterskabet sidste år, og derfor er det ærgerligt at glippe selve guldkampen for andet år i træk. Men det må blive en anden god gang. Det er altid sjovt at vinde guld, men det har været kendt i nogen tid, at Rosenborg ville snuppe det mesterskab, så det har jeg ikke rigtig været utryg omkring, siger Kris Stadsgaard til tipsbladet.dk.

Evig taknemmelighed til Rosenborg
Kris Stadsgaard føler sig selv som en stor del af det Rosenborg-hold, der nu kan kalde sig norske mestre, og han er da heller ikke bleg for at indrømme, at det var svært for ham at forlade de norske mestre.

– Det var rigtig svært at tage væk fra Rosenborg, men jeg måtte tage den chance, det var at komme til Malaga. Jeg havde en fantastisk tid i Rosenborg, og jeg er dem evig taknemmelig for, at de fiksede min krop og skaffede mig af med min knæskade. Det var vemodigt at sige farvel, og jeg kan varmt anbefale alle andre at tage til Rosenborg. Derfor er jeg også glad på klubbens og spillernes vegne, og jeg har stadig lidt kontakt med dem deroppe over Facebook og på telefonen, siger Kris Stadsgaard.

Rosenborg får først overrakt guldet, når de spiller hjemme mod Aalesund den 7. november i 30. og sidste spillerunde i Tippeligaen. Men selvsamme dag spiller Stadsgaard og Malaga mod Espanyol, og han får derfor heller ikke mulighed for at tage tilbage og få overrakt sin guldmedalje og deltage i dén fest.

– Vi har nok at se til med vores kampe hernede, så jeg tror ikke, at jeg får tid til at komme afsted, så den guldmedalje må de lige sende til mig, siger danskeren.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Brentford har gjort det igen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Bach Bak i svime over Uhre

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Raser over Rasmus Højlund-episode

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

– Lange forhandlinger med FC København

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Storklub vil have Filip Jörgensen

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af