Glæder sig til Tochi: Kan blive en nøglespiller

William Bøving kender Tochi Chukwuani rigtig godt fra diverse ungdomslandshold, og til sommer kan de også få glæden af hinanden på klubplan i Sturm Graz. Tipsbladet har talt med William Bøving.



William Bøving kender sin kommende holdkammerat Tochi Chukwuani bedre end de fleste.

Siden U16-landsholdet i 2018 har de to 21-årige danske talenter nemlig fulgtes ad på diverse ungdomslandshold, hvor de har tilbragt mange timer sammen både på- og uden for banen. 

– Vores forhold er godt. Vi har jo været sindssygt meget sammen på landsholdet lige siden U16, og har begge to været omkring landsholdene. Vi har en god relation til hinanden, og kender også hinanden på banen, selvom vi ikke har spillet sammen på klubplan, siger William Bøving til Tipsbladet og uddyber.

Det kommer de dog til fra næste sommer. Tochi Chukwuani skiftede nemlig i sidste uge Lyngby ud med Sturm Graz, hvor han altså fra næste sæson kan se frem til at blive holdkammerater med Willam Bøving på klubplan. 

Et samarbejde, som især Bøving glæder sig meget til at se blive foldet ud inde på banen. 

– Vi kender hinanden, og vi ved, hvordan hinanden spiller, og vi kender hinandens kvaliteter, så det er helt sikkert noget, vi skal gøre brug af. Det bliver fedt at få en dansker herned til det sociale også. Både på og uden for banen ser jeg frem til at han kommer. 

– Han er en god spiller. En stærk spiller, som jeg synes passer ind på vores hold og i ligaen generelt. Nu må vi se, hvordan han gør det, men jeg ser frem til det.

Hvorfor passer han så godt til Sturm Graz og den østrigske liga?

– Oftest er spillestilen i Østrig meget direkte, og det handler meget om andenbolde inde på midten og at kunne vinde dem og diktere inde på midten, som han jo kan. Han er stor og stærk, og har sine kvaliteter både defensivt og offensivt, så hvis han rammer en god form, kan han blive en nøglespiller på holdet.

– Selvfølgelig skal han bruge lidt tid på at komme ind på holdet, men umiddelbart vil jeg mene, at det er et godt match, afslutter William Bøving. 

William Bøving og Tochi Chukwuani er begge med i TV2's fodbolddokumentarserie, der hedder "Drømmen om landsholdet" og kan findes på TV2 Play.

Det er dog ikke blevet til debut på A-landsholdet endnu for nogen af dem, selvom de til sammen står noteret for 77 ungdomslandsholdskampe fra U16 til U21-landsholdet. 

I denne sæson står William Bøving noteret for 19 kampe i den østrigske Bundesliga med to mål til følge. 





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FC København-handel er gået i hårdknude

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Skandale! I har givet op, DBU

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afvist af United

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

– Det virker bare lidt mærkeligt

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt



Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Hård AGF-afsked

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afsløring: Horsens i millionhandel

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’



Transfernyt: OB henter tysk angriber

Tæt på FC København-exit

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Kongeklø til Den Gamle Dame

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afviser millionbud fra Superliga-klub



Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer