Glohed dansker har gjort som Dolberg: Helt vildt!

Jakob Breum har bragende succes for hollandske Go Ahead Eagles i Æresdivisionen, og senest scorede han hattrick. Tipsbladet har talt med ham om den store succes.



Jakob Breum.

Hvem er det?

Sådan var nok reaktionen i Holland, da danskeren blev hentet til Æresdivisionsklubben Go Ahead Eagles fra OB i sommeren 2023.

Nu har danskeren taget den hollandske klub med storm.

I fredags scorede Breum alle tre mål i 3-0-sejren over Sittard i Æresdivisionen, og danskeren har svært ved at forstå det.

– Det var selvfølgelig vildt. Det er ikke mange gange, at jeg har prøvet det. Det var selvfølgelig super fedt at score hattrick, siger 21-årige Jakob Breum i et interview med Tipsbladet.

Kan du huske, hvornår du senest har lavet hattrick?

– Jeg tror, at det var til en ungdomsturnering i U19, siger han med et grin i stemmen.

– Det er første gang i min seniorkarriere, så det er nok ikke noget, som man får lov til at prøve mange gange i sin seniorkarriere.

Tidligere har store, danske spillere som Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen scoret hattrick i den bedste række i Holland, og nu bliver Breum tilføjet til den liste.

– Det er selvfølgelig fedt. Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen er nogle gode spillere, så det er fedt at være på sådan en liste. Der er for det mest kun positive ting ved at score et hattrick, og det er blandt andet, at man kan blande sig med sådan nogle navne.

– Der er lidt mere opmærksomhed på én, og der var lidt flere, som skrev. Det siger lidt, at det ikke er hverdagskost at score et hattrick, specielt ikke i en lille klub som Go Ahead Eagles.

I de seneste seks kampe i Æresdivisionskampe er det blevet til fem mål, men hvorfor hagler målene ind nu?

– Det er svært at sige, men jeg tror, at det er blanding af tillid fra trænerne, samt at jeg er blevet bedre og bedre. Jeg har udviklet mig meget. Der er en kulmination af begge dele.

Det blev aldrig til den helt store succes i OB, men Breum bruger ikke så meget tid på at tænke over, hvad det kunne være blevet til i den tidligere Superliga-klub med den nuværende målform.

– Det er svært at sige, hvordan og hvorledes. Jeg er blevet glad for, at jeg er kommet herned. Hvad det kunne være blevet til i OB, tænker jeg ikke så meget over. Nu er jeg her, og jeg nyder at være her. Det er super fedt at være her nu.

– Jeg tænker, at der bliver lavet flere chancer og scoret flere mål, så det gør det nemmere at score mål. Jeg er glad for at komme til Holland, fordi ligaen og spillestilen passer langt bedre til mig.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Har savnet spilletid

Den unge dansker har kontrakt med Go Ahead Eagles til sommeren 2027, men hvis han bliver ved med at præstere, så kan det være, at en større klub banker på døren i januar.

– Det tænker jeg ikke super meget over. Jeg har virkelig savnet spilletid efter tiden i OB, så lige nu nyder jeg at være her og den rolle, som jeg har på holdet. Jeg lader andre folk klare det. Hvis der kommer noget konkret, så må jeg forholde mig til. Jeg tager det stille og roligt, afslutter Jakob Breum med til Tipsbladet.

Ifølge Opta er Jakob Breum med sine 21 år og 54 dage den yngste til at lave hattrick i Æresdivisionen i hele 21 år.

Go Ahead Eagles er nummer syv i Æresdivisionen.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

To danske klubber jagter formstærk angriber

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Viaplay deler stor nyhed

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Rekordtransfer?

Afsløring: Randers køber ny angriber

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse