Jakob Breum.
Hvem er det?
Sådan var nok reaktionen i Holland, da danskeren blev hentet til Æresdivisionsklubben Go Ahead Eagles fra OB i sommeren 2023.
Nu har danskeren taget den hollandske klub med storm.
I fredags scorede Breum alle tre mål i 3-0-sejren over Sittard i Æresdivisionen, og danskeren har svært ved at forstå det.
– Det var selvfølgelig vildt. Det er ikke mange gange, at jeg har prøvet det. Det var selvfølgelig super fedt at score hattrick, siger 21-årige Jakob Breum i et interview med Tipsbladet.
Kan du huske, hvornår du senest har lavet hattrick?
– Jeg tror, at det var til en ungdomsturnering i U19, siger han med et grin i stemmen.
– Det er første gang i min seniorkarriere, så det er nok ikke noget, som man får lov til at prøve mange gange i sin seniorkarriere.
Tidligere har store, danske spillere som Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen scoret hattrick i den bedste række i Holland, og nu bliver Breum tilføjet til den liste.
– Det er selvfølgelig fedt. Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen er nogle gode spillere, så det er fedt at være på sådan en liste. Der er for det mest kun positive ting ved at score et hattrick, og det er blandt andet, at man kan blande sig med sådan nogle navne.
– Der er lidt mere opmærksomhed på én, og der var lidt flere, som skrev. Det siger lidt, at det ikke er hverdagskost at score et hattrick, specielt ikke i en lille klub som Go Ahead Eagles.
I de seneste seks kampe i Æresdivisionskampe er det blevet til fem mål, men hvorfor hagler målene ind nu?
– Det er svært at sige, men jeg tror, at det er blanding af tillid fra trænerne, samt at jeg er blevet bedre og bedre. Jeg har udviklet mig meget. Der er en kulmination af begge dele.
Det blev aldrig til den helt store succes i OB, men Breum bruger ikke så meget tid på at tænke over, hvad det kunne være blevet til i den tidligere Superliga-klub med den nuværende målform.
– Det er svært at sige, hvordan og hvorledes. Jeg er blevet glad for, at jeg er kommet herned. Hvad det kunne være blevet til i OB, tænker jeg ikke så meget over. Nu er jeg her, og jeg nyder at være her. Det er super fedt at være her nu.
– Jeg tænker, at der bliver lavet flere chancer og scoret flere mål, så det gør det nemmere at score mål. Jeg er glad for at komme til Holland, fordi ligaen og spillestilen passer langt bedre til mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har savnet spilletid
Den unge dansker har kontrakt med Go Ahead Eagles til sommeren 2027, men hvis han bliver ved med at præstere, så kan det være, at en større klub banker på døren i januar.
– Det tænker jeg ikke super meget over. Jeg har virkelig savnet spilletid efter tiden i OB, så lige nu nyder jeg at være her og den rolle, som jeg har på holdet. Jeg lader andre folk klare det. Hvis der kommer noget konkret, så må jeg forholde mig til. Jeg tager det stille og roligt, afslutter Jakob Breum med til Tipsbladet.
Ifølge Opta er Jakob Breum med sine 21 år og 54 dage den yngste til at lave hattrick i Æresdivisionen i hele 21 år.
Go Ahead Eagles er nummer syv i Æresdivisionen.
LIVE
TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning
MEDIE
FC København byder på kantspiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED