Jakob Breum.
Hvem er det?
Sådan var nok reaktionen i Holland, da danskeren blev hentet til Æresdivisionsklubben Go Ahead Eagles fra OB i sommeren 2023.
Nu har danskeren taget den hollandske klub med storm.
I fredags scorede Breum alle tre mål i 3-0-sejren over Sittard i Æresdivisionen, og danskeren har svært ved at forstå det.
– Det var selvfølgelig vildt. Det er ikke mange gange, at jeg har prøvet det. Det var selvfølgelig super fedt at score hattrick, siger 21-årige Jakob Breum i et interview med Tipsbladet.
Kan du huske, hvornår du senest har lavet hattrick?
– Jeg tror, at det var til en ungdomsturnering i U19, siger han med et grin i stemmen.
– Det er første gang i min seniorkarriere, så det er nok ikke noget, som man får lov til at prøve mange gange i sin seniorkarriere.
Tidligere har store, danske spillere som Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen scoret hattrick i den bedste række i Holland, og nu bliver Breum tilføjet til den liste.
– Det er selvfølgelig fedt. Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen er nogle gode spillere, så det er fedt at være på sådan en liste. Der er for det mest kun positive ting ved at score et hattrick, og det er blandt andet, at man kan blande sig med sådan nogle navne.
– Der er lidt mere opmærksomhed på én, og der var lidt flere, som skrev. Det siger lidt, at det ikke er hverdagskost at score et hattrick, specielt ikke i en lille klub som Go Ahead Eagles.
I de seneste seks kampe i Æresdivisionskampe er det blevet til fem mål, men hvorfor hagler målene ind nu?
– Det er svært at sige, men jeg tror, at det er blanding af tillid fra trænerne, samt at jeg er blevet bedre og bedre. Jeg har udviklet mig meget. Der er en kulmination af begge dele.
Det blev aldrig til den helt store succes i OB, men Breum bruger ikke så meget tid på at tænke over, hvad det kunne være blevet til i den tidligere Superliga-klub med den nuværende målform.
– Det er svært at sige, hvordan og hvorledes. Jeg er blevet glad for, at jeg er kommet herned. Hvad det kunne være blevet til i OB, tænker jeg ikke så meget over. Nu er jeg her, og jeg nyder at være her. Det er super fedt at være her nu.
– Jeg tænker, at der bliver lavet flere chancer og scoret flere mål, så det gør det nemmere at score mål. Jeg er glad for at komme til Holland, fordi ligaen og spillestilen passer langt bedre til mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har savnet spilletid
Den unge dansker har kontrakt med Go Ahead Eagles til sommeren 2027, men hvis han bliver ved med at præstere, så kan det være, at en større klub banker på døren i januar.
– Det tænker jeg ikke super meget over. Jeg har virkelig savnet spilletid efter tiden i OB, så lige nu nyder jeg at være her og den rolle, som jeg har på holdet. Jeg lader andre folk klare det. Hvis der kommer noget konkret, så må jeg forholde mig til. Jeg tager det stille og roligt, afslutter Jakob Breum med til Tipsbladet.
Ifølge Opta er Jakob Breum med sine 21 år og 54 dage den yngste til at lave hattrick i Æresdivisionen i hele 21 år.
Go Ahead Eagles er nummer syv i Æresdivisionen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Forsigtighed i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
Revser FC København: ‘Arrogant’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
LIVE: FC København er videre i Conference League
TOPNYHED