Glohed dansker har gjort som Dolberg: Helt vildt!

Jakob Breum har bragende succes for hollandske Go Ahead Eagles i Æresdivisionen, og senest scorede han hattrick. Tipsbladet har talt med ham om den store succes.



Jakob Breum.

Hvem er det?

Sådan var nok reaktionen i Holland, da danskeren blev hentet til Æresdivisionsklubben Go Ahead Eagles fra OB i sommeren 2023.

Nu har danskeren taget den hollandske klub med storm.

I fredags scorede Breum alle tre mål i 3-0-sejren over Sittard i Æresdivisionen, og danskeren har svært ved at forstå det.

– Det var selvfølgelig vildt. Det er ikke mange gange, at jeg har prøvet det. Det var selvfølgelig super fedt at score hattrick, siger 21-årige Jakob Breum i et interview med Tipsbladet.

Kan du huske, hvornår du senest har lavet hattrick?

– Jeg tror, at det var til en ungdomsturnering i U19, siger han med et grin i stemmen.

– Det er første gang i min seniorkarriere, så det er nok ikke noget, som man får lov til at prøve mange gange i sin seniorkarriere.

Tidligere har store, danske spillere som Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen scoret hattrick i den bedste række i Holland, og nu bliver Breum tilføjet til den liste.

– Det er selvfølgelig fedt. Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen er nogle gode spillere, så det er fedt at være på sådan en liste. Der er for det mest kun positive ting ved at score et hattrick, og det er blandt andet, at man kan blande sig med sådan nogle navne.

– Der er lidt mere opmærksomhed på én, og der var lidt flere, som skrev. Det siger lidt, at det ikke er hverdagskost at score et hattrick, specielt ikke i en lille klub som Go Ahead Eagles.

I de seneste seks kampe i Æresdivisionskampe er det blevet til fem mål, men hvorfor hagler målene ind nu?

– Det er svært at sige, men jeg tror, at det er blanding af tillid fra trænerne, samt at jeg er blevet bedre og bedre. Jeg har udviklet mig meget. Der er en kulmination af begge dele.

Det blev aldrig til den helt store succes i OB, men Breum bruger ikke så meget tid på at tænke over, hvad det kunne være blevet til i den tidligere Superliga-klub med den nuværende målform.

– Det er svært at sige, hvordan og hvorledes. Jeg er blevet glad for, at jeg er kommet herned. Hvad det kunne være blevet til i OB, tænker jeg ikke så meget over. Nu er jeg her, og jeg nyder at være her. Det er super fedt at være her nu.

– Jeg tænker, at der bliver lavet flere chancer og scoret flere mål, så det gør det nemmere at score mål. Jeg er glad for at komme til Holland, fordi ligaen og spillestilen passer langt bedre til mig.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Har savnet spilletid

Den unge dansker har kontrakt med Go Ahead Eagles til sommeren 2027, men hvis han bliver ved med at præstere, så kan det være, at en større klub banker på døren i januar.

– Det tænker jeg ikke super meget over. Jeg har virkelig savnet spilletid efter tiden i OB, så lige nu nyder jeg at være her og den rolle, som jeg har på holdet. Jeg lader andre folk klare det. Hvis der kommer noget konkret, så må jeg forholde mig til. Jeg tager det stille og roligt, afslutter Jakob Breum med til Tipsbladet.

Ifølge Opta er Jakob Breum med sine 21 år og 54 dage den yngste til at lave hattrick i Æresdivisionen i hele 21 år.

Go Ahead Eagles er nummer syv i Æresdivisionen.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Neestrup må undvære profil igen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Enten FCK eller også stopper han?

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Randers FC – Vejle Boldklub

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

FC København-boss reagerer på tilråb

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Godt nyt – nu er han landet i København

Derfor var Moukoko vraget

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Vild hæder: Gidsel skriver historie



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Snestorm kan udfordre OB

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’