Jakob Breum.
Hvem er det?
Sådan var nok reaktionen i Holland, da danskeren blev hentet til Æresdivisionsklubben Go Ahead Eagles fra OB i sommeren 2023.
Nu har danskeren taget den hollandske klub med storm.
I fredags scorede Breum alle tre mål i 3-0-sejren over Sittard i Æresdivisionen, og danskeren har svært ved at forstå det.
– Det var selvfølgelig vildt. Det er ikke mange gange, at jeg har prøvet det. Det var selvfølgelig super fedt at score hattrick, siger 21-årige Jakob Breum i et interview med Tipsbladet.
Kan du huske, hvornår du senest har lavet hattrick?
– Jeg tror, at det var til en ungdomsturnering i U19, siger han med et grin i stemmen.
– Det er første gang i min seniorkarriere, så det er nok ikke noget, som man får lov til at prøve mange gange i sin seniorkarriere.
Tidligere har store, danske spillere som Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen scoret hattrick i den bedste række i Holland, og nu bliver Breum tilføjet til den liste.
– Det er selvfølgelig fedt. Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen er nogle gode spillere, så det er fedt at være på sådan en liste. Der er for det mest kun positive ting ved at score et hattrick, og det er blandt andet, at man kan blande sig med sådan nogle navne.
– Der er lidt mere opmærksomhed på én, og der var lidt flere, som skrev. Det siger lidt, at det ikke er hverdagskost at score et hattrick, specielt ikke i en lille klub som Go Ahead Eagles.
I de seneste seks kampe i Æresdivisionskampe er det blevet til fem mål, men hvorfor hagler målene ind nu?
– Det er svært at sige, men jeg tror, at det er blanding af tillid fra trænerne, samt at jeg er blevet bedre og bedre. Jeg har udviklet mig meget. Der er en kulmination af begge dele.
Det blev aldrig til den helt store succes i OB, men Breum bruger ikke så meget tid på at tænke over, hvad det kunne være blevet til i den tidligere Superliga-klub med den nuværende målform.
– Det er svært at sige, hvordan og hvorledes. Jeg er blevet glad for, at jeg er kommet herned. Hvad det kunne være blevet til i OB, tænker jeg ikke så meget over. Nu er jeg her, og jeg nyder at være her. Det er super fedt at være her nu.
– Jeg tænker, at der bliver lavet flere chancer og scoret flere mål, så det gør det nemmere at score mål. Jeg er glad for at komme til Holland, fordi ligaen og spillestilen passer langt bedre til mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har savnet spilletid
Den unge dansker har kontrakt med Go Ahead Eagles til sommeren 2027, men hvis han bliver ved med at præstere, så kan det være, at en større klub banker på døren i januar.
– Det tænker jeg ikke super meget over. Jeg har virkelig savnet spilletid efter tiden i OB, så lige nu nyder jeg at være her og den rolle, som jeg har på holdet. Jeg lader andre folk klare det. Hvis der kommer noget konkret, så må jeg forholde mig til. Jeg tager det stille og roligt, afslutter Jakob Breum med til Tipsbladet.
Ifølge Opta er Jakob Breum med sine 21 år og 54 dage den yngste til at lave hattrick i Æresdivisionen i hele 21 år.
Go Ahead Eagles er nummer syv i Æresdivisionen.
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT