Jakob Breum.
Hvem er det?
Sådan var nok reaktionen i Holland, da danskeren blev hentet til Æresdivisionsklubben Go Ahead Eagles fra OB i sommeren 2023.
Nu har danskeren taget den hollandske klub med storm.
I fredags scorede Breum alle tre mål i 3-0-sejren over Sittard i Æresdivisionen, og danskeren har svært ved at forstå det.
– Det var selvfølgelig vildt. Det er ikke mange gange, at jeg har prøvet det. Det var selvfølgelig super fedt at score hattrick, siger 21-årige Jakob Breum i et interview med Tipsbladet.
Kan du huske, hvornår du senest har lavet hattrick?
– Jeg tror, at det var til en ungdomsturnering i U19, siger han med et grin i stemmen.
– Det er første gang i min seniorkarriere, så det er nok ikke noget, som man får lov til at prøve mange gange i sin seniorkarriere.
Tidligere har store, danske spillere som Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen scoret hattrick i den bedste række i Holland, og nu bliver Breum tilføjet til den liste.
– Det er selvfølgelig fedt. Kasper Dolberg og Nicolai Jørgensen er nogle gode spillere, så det er fedt at være på sådan en liste. Der er for det mest kun positive ting ved at score et hattrick, og det er blandt andet, at man kan blande sig med sådan nogle navne.
– Der er lidt mere opmærksomhed på én, og der var lidt flere, som skrev. Det siger lidt, at det ikke er hverdagskost at score et hattrick, specielt ikke i en lille klub som Go Ahead Eagles.
I de seneste seks kampe i Æresdivisionskampe er det blevet til fem mål, men hvorfor hagler målene ind nu?
– Det er svært at sige, men jeg tror, at det er blanding af tillid fra trænerne, samt at jeg er blevet bedre og bedre. Jeg har udviklet mig meget. Der er en kulmination af begge dele.
Det blev aldrig til den helt store succes i OB, men Breum bruger ikke så meget tid på at tænke over, hvad det kunne være blevet til i den tidligere Superliga-klub med den nuværende målform.
– Det er svært at sige, hvordan og hvorledes. Jeg er blevet glad for, at jeg er kommet herned. Hvad det kunne være blevet til i OB, tænker jeg ikke så meget over. Nu er jeg her, og jeg nyder at være her. Det er super fedt at være her nu.
– Jeg tænker, at der bliver lavet flere chancer og scoret flere mål, så det gør det nemmere at score mål. Jeg er glad for at komme til Holland, fordi ligaen og spillestilen passer langt bedre til mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har savnet spilletid
Den unge dansker har kontrakt med Go Ahead Eagles til sommeren 2027, men hvis han bliver ved med at præstere, så kan det være, at en større klub banker på døren i januar.
– Det tænker jeg ikke super meget over. Jeg har virkelig savnet spilletid efter tiden i OB, så lige nu nyder jeg at være her og den rolle, som jeg har på holdet. Jeg lader andre folk klare det. Hvis der kommer noget konkret, så må jeg forholde mig til. Jeg tager det stille og roligt, afslutter Jakob Breum med til Tipsbladet.
Ifølge Opta er Jakob Breum med sine 21 år og 54 dage den yngste til at lave hattrick i Æresdivisionen i hele 21 år.
Go Ahead Eagles er nummer syv i Æresdivisionen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
Han er VM’s bedste spiller
Fin lodtrækning for FCK
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TOPNYHED