Godt nyt: Abdelhak Nouri er vågnet fra sin koma

Den tidligere Ajax-spiller Abdelhak Nouri er efter et år i kunstigt koma vågnet op, fortæller hans bror Abderrahim Nouri.



For lidt over et år siden, den 8. juli 2017, ramte en tragedie Ajax Amsterdam og hollandsk fodbold, da den dengang kun 20-årige Ajax-spiller Abdelhak Nouri faldt om under en træningskamp med en hjertefejl.

Efterfølgende pådrog den unge hollænder sig permanente skader i hjernen og har lagt i kunstigt koma lige siden. Selvom han var uden for livsfare, meddelte lægerne, at Abdelhak Nouri hverken vil kunne komme til at spise, tænke eller gå igen, men nu er der godt nyt om det tidligere Ajax-talent.

Han er nemlig vågnet fra komaen, fortæller Abdelhak Nouris bror Abderrahim til den hollandske tv-station NOS. 

– Vi kunne ikke kommunikere med ham, da han lå i koma, men så vågnede han mere og mere. Nu kan vi godt kommunikere med ham. Hvis du beder ham om at åbne munden eller bekræfte noget med sine øjenbryn, så gør han det.

– Sammenlignet med før er det meget bedre, og hans neurologiske tilstand er bedre end for nogle få måneder siden. Fysisk er det til gengæld svært, fordi han ikke bevæger sig. Han ligger mest i sengen og kan kun bevæge hovedet.

– Nogle gange får vi ham ud af sengen, og så sidder han i en kørestol. Hans immunforsvar er svækket, og hans tilstand varierer meget. Jeg vil ikke gå i detaljer, men han har haft det meget hårdt, fortæller Abderrahim Nouri, der oplyser, at Abdelhak Nouri har været vågen siden den 5. august.

21-årige Abdelhak Nouri nåede at spille 114 kampe for Ajax Amsterdam, 15 af dem på klubbens førstehold. 







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Knuser transferrekord

Frankrig – Marokko

Stor profil ude af Frankrig-brag

Supercomputer: De vinder VM

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Norges kronprins rejser til USA