For lidt over et år siden, den 8. juli 2017, ramte en tragedie Ajax Amsterdam og hollandsk fodbold, da den dengang kun 20-årige Ajax-spiller Abdelhak Nouri faldt om under en træningskamp med en hjertefejl.
Efterfølgende pådrog den unge hollænder sig permanente skader i hjernen og har lagt i kunstigt koma lige siden. Selvom han var uden for livsfare, meddelte lægerne, at Abdelhak Nouri hverken vil kunne komme til at spise, tænke eller gå igen, men nu er der godt nyt om det tidligere Ajax-talent.
Han er nemlig vågnet fra komaen, fortæller Abdelhak Nouris bror Abderrahim til den hollandske tv-station NOS.
– Vi kunne ikke kommunikere med ham, da han lå i koma, men så vågnede han mere og mere. Nu kan vi godt kommunikere med ham. Hvis du beder ham om at åbne munden eller bekræfte noget med sine øjenbryn, så gør han det.
– Sammenlignet med før er det meget bedre, og hans neurologiske tilstand er bedre end for nogle få måneder siden. Fysisk er det til gengæld svært, fordi han ikke bevæger sig. Han ligger mest i sengen og kan kun bevæge hovedet.
– Nogle gange får vi ham ud af sengen, og så sidder han i en kørestol. Hans immunforsvar er svækket, og hans tilstand varierer meget. Jeg vil ikke gå i detaljer, men han har haft det meget hårdt, fortæller Abderrahim Nouri, der oplyser, at Abdelhak Nouri har været vågen siden den 5. august.
21-årige Abdelhak Nouri nåede at spille 114 kampe for Ajax Amsterdam, 15 af dem på klubbens førstehold.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER
