Godt nyt: Abdelhak Nouri er vågnet fra sin koma

Den tidligere Ajax-spiller Abdelhak Nouri er efter et år i kunstigt koma vågnet op, fortæller hans bror Abderrahim Nouri.



For lidt over et år siden, den 8. juli 2017, ramte en tragedie Ajax Amsterdam og hollandsk fodbold, da den dengang kun 20-årige Ajax-spiller Abdelhak Nouri faldt om under en træningskamp med en hjertefejl.

Efterfølgende pådrog den unge hollænder sig permanente skader i hjernen og har lagt i kunstigt koma lige siden. Selvom han var uden for livsfare, meddelte lægerne, at Abdelhak Nouri hverken vil kunne komme til at spise, tænke eller gå igen, men nu er der godt nyt om det tidligere Ajax-talent.

Han er nemlig vågnet fra komaen, fortæller Abdelhak Nouris bror Abderrahim til den hollandske tv-station NOS. 

– Vi kunne ikke kommunikere med ham, da han lå i koma, men så vågnede han mere og mere. Nu kan vi godt kommunikere med ham. Hvis du beder ham om at åbne munden eller bekræfte noget med sine øjenbryn, så gør han det.

– Sammenlignet med før er det meget bedre, og hans neurologiske tilstand er bedre end for nogle få måneder siden. Fysisk er det til gengæld svært, fordi han ikke bevæger sig. Han ligger mest i sengen og kan kun bevæge hovedet.

– Nogle gange får vi ham ud af sengen, og så sidder han i en kørestol. Hans immunforsvar er svækket, og hans tilstand varierer meget. Jeg vil ikke gå i detaljer, men han har haft det meget hårdt, fortæller Abderrahim Nouri, der oplyser, at Abdelhak Nouri har været vågen siden den 5. august.

21-årige Abdelhak Nouri nåede at spille 114 kampe for Ajax Amsterdam, 15 af dem på klubbens førstehold. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kræver flere hold i Superligaen

FC Midtjylland – Viborg FF

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’