For lidt over et år siden, den 8. juli 2017, ramte en tragedie Ajax Amsterdam og hollandsk fodbold, da den dengang kun 20-årige Ajax-spiller Abdelhak Nouri faldt om under en træningskamp med en hjertefejl.
Efterfølgende pådrog den unge hollænder sig permanente skader i hjernen og har lagt i kunstigt koma lige siden. Selvom han var uden for livsfare, meddelte lægerne, at Abdelhak Nouri hverken vil kunne komme til at spise, tænke eller gå igen, men nu er der godt nyt om det tidligere Ajax-talent.
Han er nemlig vågnet fra komaen, fortæller Abdelhak Nouris bror Abderrahim til den hollandske tv-station NOS.
– Vi kunne ikke kommunikere med ham, da han lå i koma, men så vågnede han mere og mere. Nu kan vi godt kommunikere med ham. Hvis du beder ham om at åbne munden eller bekræfte noget med sine øjenbryn, så gør han det.
– Sammenlignet med før er det meget bedre, og hans neurologiske tilstand er bedre end for nogle få måneder siden. Fysisk er det til gengæld svært, fordi han ikke bevæger sig. Han ligger mest i sengen og kan kun bevæge hovedet.
– Nogle gange får vi ham ud af sengen, og så sidder han i en kørestol. Hans immunforsvar er svækket, og hans tilstand varierer meget. Jeg vil ikke gå i detaljer, men han har haft det meget hårdt, fortæller Abderrahim Nouri, der oplyser, at Abdelhak Nouri har været vågen siden den 5. august.
21-årige Abdelhak Nouri nåede at spille 114 kampe for Ajax Amsterdam, 15 af dem på klubbens førstehold.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
EKSKLUSIVT
