Lyngby leverede med afstand sæsonens dårligste præstation, da Superligaklubben blev sendt ud af pokalturneringen til 2. divisionsklubben BK Frem tirsdag aften.
Det kan ske, at underdogen leverer den store overraskelse, men måden Lyngby blev slået ud på var chokerende.
Hele 4-1 vandt BK Frem, selv om Lyngby sågar kom i front, og efterfølgende er der nok blevet talt med store bogstaver i Lyngbys omklædningsrum.
Cheftræner Morten Karlsen var i hvert fald ikke en tilfreds mand ud fra det interview, han gav til Lyngby Boldklub efter opgøret. Her kalder han præstationen for pinlig.
– Vi taber til et hold, der vil det mere end os. Mere duelstærke, mere parate, mere villige til at ofre sig for hinanden. Det, der gør allermest ondt på mig, er, at vi spiller kampen, vokser ind i kampen og glemmer de basics, som er hårdt arbejde og duelstyrke.
– Alt det vi har været de sidste tre-fire år, og alt det vi stadig er. Vi kommer ud og tænker, at det løser vi med en arm på ryggen. Det skuffer mig allermest.
Lyngby-træneren slår afst, at der manglede fokus, parathed og respekt overfor modstanderen.
– Alle de små ting som gør, at vi kan fastholde og blive ved med at angribe for at få mål nummer to. Vi slipper fokus. Jeg lander hele tiden på respekt for kampen og for modstanderen, og det fejler vi big time på i dag.
– Det er ekstremt dyre lærepenge. Jeg står med en følelse af at være pinligt berørt på alle de fantastiske fans, der kommer ud, og som elsker klubben. Der fejler vi i forhold til at repræsentere logoet, siger han ifølge Lyngbys X-profil.
Nederlaget kommer en smule ærgerligt for Karlsens Lyngby, der ellers vandt for første gang i sæsonen i weekenden, hvor man slog Vejle.
Med pokanedturen har den selvtillid, der eventuelt blev tanket op fra sejren, dog nok fået et knæk.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Her kan man se La Liga fremover
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE