Lyngby leverede med afstand sæsonens dårligste præstation, da Superligaklubben blev sendt ud af pokalturneringen til 2. divisionsklubben BK Frem tirsdag aften.
Det kan ske, at underdogen leverer den store overraskelse, men måden Lyngby blev slået ud på var chokerende.
Hele 4-1 vandt BK Frem, selv om Lyngby sågar kom i front, og efterfølgende er der nok blevet talt med store bogstaver i Lyngbys omklædningsrum.
Cheftræner Morten Karlsen var i hvert fald ikke en tilfreds mand ud fra det interview, han gav til Lyngby Boldklub efter opgøret. Her kalder han præstationen for pinlig.
– Vi taber til et hold, der vil det mere end os. Mere duelstærke, mere parate, mere villige til at ofre sig for hinanden. Det, der gør allermest ondt på mig, er, at vi spiller kampen, vokser ind i kampen og glemmer de basics, som er hårdt arbejde og duelstyrke.
– Alt det vi har været de sidste tre-fire år, og alt det vi stadig er. Vi kommer ud og tænker, at det løser vi med en arm på ryggen. Det skuffer mig allermest.
Lyngby-træneren slår afst, at der manglede fokus, parathed og respekt overfor modstanderen.
– Alle de små ting som gør, at vi kan fastholde og blive ved med at angribe for at få mål nummer to. Vi slipper fokus. Jeg lander hele tiden på respekt for kampen og for modstanderen, og det fejler vi big time på i dag.
– Det er ekstremt dyre lærepenge. Jeg står med en følelse af at være pinligt berørt på alle de fantastiske fans, der kommer ud, og som elsker klubben. Der fejler vi i forhold til at repræsentere logoet, siger han ifølge Lyngbys X-profil.
Nederlaget kommer en smule ærgerligt for Karlsens Lyngby, der ellers vandt for første gang i sæsonen i weekenden, hvor man slog Vejle.
Med pokanedturen har den selvtillid, der eventuelt blev tanket op fra sejren, dog nok fået et knæk.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AGF sluttede af med et brag
EKSKLUSIVT