Lyngby leverede med afstand sæsonens dårligste præstation, da Superligaklubben blev sendt ud af pokalturneringen til 2. divisionsklubben BK Frem tirsdag aften.
Det kan ske, at underdogen leverer den store overraskelse, men måden Lyngby blev slået ud på var chokerende.
Hele 4-1 vandt BK Frem, selv om Lyngby sågar kom i front, og efterfølgende er der nok blevet talt med store bogstaver i Lyngbys omklædningsrum.
Cheftræner Morten Karlsen var i hvert fald ikke en tilfreds mand ud fra det interview, han gav til Lyngby Boldklub efter opgøret. Her kalder han præstationen for pinlig.
– Vi taber til et hold, der vil det mere end os. Mere duelstærke, mere parate, mere villige til at ofre sig for hinanden. Det, der gør allermest ondt på mig, er, at vi spiller kampen, vokser ind i kampen og glemmer de basics, som er hårdt arbejde og duelstyrke.
– Alt det vi har været de sidste tre-fire år, og alt det vi stadig er. Vi kommer ud og tænker, at det løser vi med en arm på ryggen. Det skuffer mig allermest.
Lyngby-træneren slår afst, at der manglede fokus, parathed og respekt overfor modstanderen.
– Alle de små ting som gør, at vi kan fastholde og blive ved med at angribe for at få mål nummer to. Vi slipper fokus. Jeg lander hele tiden på respekt for kampen og for modstanderen, og det fejler vi big time på i dag.
– Det er ekstremt dyre lærepenge. Jeg står med en følelse af at være pinligt berørt på alle de fantastiske fans, der kommer ud, og som elsker klubben. Der fejler vi i forhold til at repræsentere logoet, siger han ifølge Lyngbys X-profil.
Nederlaget kommer en smule ærgerligt for Karlsens Lyngby, der ellers vandt for første gang i sæsonen i weekenden, hvor man slog Vejle.
Med pokanedturen har den selvtillid, der eventuelt blev tanket op fra sejren, dog nok fået et knæk.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT