Lyngby leverede med afstand sæsonens dårligste præstation, da Superligaklubben blev sendt ud af pokalturneringen til 2. divisionsklubben BK Frem tirsdag aften.
Det kan ske, at underdogen leverer den store overraskelse, men måden Lyngby blev slået ud på var chokerende.
Hele 4-1 vandt BK Frem, selv om Lyngby sågar kom i front, og efterfølgende er der nok blevet talt med store bogstaver i Lyngbys omklædningsrum.
Cheftræner Morten Karlsen var i hvert fald ikke en tilfreds mand ud fra det interview, han gav til Lyngby Boldklub efter opgøret. Her kalder han præstationen for pinlig.
– Vi taber til et hold, der vil det mere end os. Mere duelstærke, mere parate, mere villige til at ofre sig for hinanden. Det, der gør allermest ondt på mig, er, at vi spiller kampen, vokser ind i kampen og glemmer de basics, som er hårdt arbejde og duelstyrke.
– Alt det vi har været de sidste tre-fire år, og alt det vi stadig er. Vi kommer ud og tænker, at det løser vi med en arm på ryggen. Det skuffer mig allermest.
Lyngby-træneren slår afst, at der manglede fokus, parathed og respekt overfor modstanderen.
– Alle de små ting som gør, at vi kan fastholde og blive ved med at angribe for at få mål nummer to. Vi slipper fokus. Jeg lander hele tiden på respekt for kampen og for modstanderen, og det fejler vi big time på i dag.
– Det er ekstremt dyre lærepenge. Jeg står med en følelse af at være pinligt berørt på alle de fantastiske fans, der kommer ud, og som elsker klubben. Der fejler vi i forhold til at repræsentere logoet, siger han ifølge Lyngbys X-profil.
Nederlaget kommer en smule ærgerligt for Karlsens Lyngby, der ellers vandt for første gang i sæsonen i weekenden, hvor man slog Vejle.
Med pokanedturen har den selvtillid, der eventuelt blev tanket op fra sejren, dog nok fået et knæk.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Brian Riemer peger på tre årsager
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT