Lyngby leverede med afstand sæsonens dårligste præstation, da Superligaklubben blev sendt ud af pokalturneringen til 2. divisionsklubben BK Frem tirsdag aften.
Det kan ske, at underdogen leverer den store overraskelse, men måden Lyngby blev slået ud på var chokerende.
Hele 4-1 vandt BK Frem, selv om Lyngby sågar kom i front, og efterfølgende er der nok blevet talt med store bogstaver i Lyngbys omklædningsrum.
Cheftræner Morten Karlsen var i hvert fald ikke en tilfreds mand ud fra det interview, han gav til Lyngby Boldklub efter opgøret. Her kalder han præstationen for pinlig.
– Vi taber til et hold, der vil det mere end os. Mere duelstærke, mere parate, mere villige til at ofre sig for hinanden. Det, der gør allermest ondt på mig, er, at vi spiller kampen, vokser ind i kampen og glemmer de basics, som er hårdt arbejde og duelstyrke.
– Alt det vi har været de sidste tre-fire år, og alt det vi stadig er. Vi kommer ud og tænker, at det løser vi med en arm på ryggen. Det skuffer mig allermest.
Lyngby-træneren slår afst, at der manglede fokus, parathed og respekt overfor modstanderen.
– Alle de små ting som gør, at vi kan fastholde og blive ved med at angribe for at få mål nummer to. Vi slipper fokus. Jeg lander hele tiden på respekt for kampen og for modstanderen, og det fejler vi big time på i dag.
– Det er ekstremt dyre lærepenge. Jeg står med en følelse af at være pinligt berørt på alle de fantastiske fans, der kommer ud, og som elsker klubben. Der fejler vi i forhold til at repræsentere logoet, siger han ifølge Lyngbys X-profil.
Nederlaget kommer en smule ærgerligt for Karlsens Lyngby, der ellers vandt for første gang i sæsonen i weekenden, hvor man slog Vejle.
Med pokanedturen har den selvtillid, der eventuelt blev tanket op fra sejren, dog nok fået et knæk.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT