45-årige Thomas Gravesen har i de seneste år arbejdet som ekspert-kommentator på tv efter en flot karriere med blandt andet landsholdet og ophold i både Bundesligaen, Premier League og La Liga.
Det var som spiller, og han åbner nu op for, at fremtiden kan blive som træner. Det sker i en Mediano-podcast med Troels Bech som vært.
– Jeg har også haft det i tankerne. At være fodboldtræner og få et hold til at være harmonisk – samtidig med at have en strategi og få det til at gå op i højere enhed – det er det, jeg har kæmpet med i hele mit liv som fodboldspiller og gerne vil gøre. Så jeg har ikke lagt det på hylden. Jeg er også kun midt i 40’erne. Ole Fritsen var jo i 50’erne, da jeg havde ham som træner (i Vejle red.).
– Jeg tror på, at man ikke skal lukke nogen døre. Det er jeg jo et tydeligt bevis på, at det skal man passe på med at gøre for hurtigt. Så jeg ved det ikke endnu, lyder det fra Gravesen.
På Kanal 5 arbejder han sammen med Lars Jacobsen, der er blevet assistenttræner i HB Køge i 1. division, og det har været med til at hjælpe den tidlgiere Real Madrid-spiller med at få et billede af, hvordan rollen er.
– Jeg snakker meget med ham om, hvordan han har det, og hvordan han klarer sig som fodboldtræner. Hvordan de første skridt er ind på den her scene, fortæller Thomas Gravesen.
Han kommer desuden også ind på, at han nok stoppede karrieren for tidligt, da han trak sig som blot 32-årig. I stedet kunne han godt have ønsket sig, at han var blevet ved – men måske på et lidt lavere niveau.
Thomas Gravesen hørte i sin aktive karriere blandt de allerbedste danskere i Premier League. Se top fem-listen her.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
Dansk træner vinder stor pris
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
