Gravesen om fremtiden: Har trænerrolle i tankerne

Thomas Gravesen er i gang med at undersøge, hvordan livet som træner er, fortæller han.



45-årige Thomas Gravesen har i de seneste år arbejdet som ekspert-kommentator på tv efter en flot karriere med blandt andet landsholdet og ophold i både Bundesligaen, Premier League og La Liga.

Det var som spiller, og han åbner nu op for, at fremtiden kan blive som træner. Det sker i en Mediano-podcast med Troels Bech som vært. 

– Jeg har også haft det i tankerne. At være fodboldtræner og få et hold til at være harmonisk – samtidig med at have en strategi og få det til at gå op i højere enhed – det er det, jeg har kæmpet med i hele mit liv som fodboldspiller og gerne vil gøre. Så jeg har ikke lagt det på hylden. Jeg er også kun midt i 40’erne. Ole Fritsen var jo i 50’erne, da jeg havde ham som træner (i Vejle red.). 

– Jeg tror på, at man ikke skal lukke nogen døre. Det er jeg jo et tydeligt bevis på, at det skal man passe på med at gøre for hurtigt. Så jeg ved det ikke endnu, lyder det fra Gravesen.

På Kanal 5 arbejder han sammen med Lars Jacobsen, der er blevet assistenttræner i HB Køge i 1. division, og det har været med til at hjælpe den tidlgiere Real Madrid-spiller med at få et billede af, hvordan rollen er.

– Jeg snakker meget med ham om, hvordan han har det, og hvordan han klarer sig som fodboldtræner. Hvordan de første skridt er ind på den her scene, fortæller Thomas Gravesen.

Han kommer desuden også ind på, at han nok stoppede karrieren for tidligt, da han trak sig som blot 32-årig. I stedet kunne han godt have ønsket sig, at han var blevet ved – men måske på et lidt lavere niveau.

Thomas Gravesen hørte i sin aktive karriere blandt de allerbedste danskere i Premier League. Se top fem-listen her.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny kontrakt før VM-åbner

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

De vil have Victor Nelsson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav