Gravesen om fremtiden: Har trænerrolle i tankerne

Thomas Gravesen er i gang med at undersøge, hvordan livet som træner er, fortæller han.



45-årige Thomas Gravesen har i de seneste år arbejdet som ekspert-kommentator på tv efter en flot karriere med blandt andet landsholdet og ophold i både Bundesligaen, Premier League og La Liga.

Det var som spiller, og han åbner nu op for, at fremtiden kan blive som træner. Det sker i en Mediano-podcast med Troels Bech som vært. 

– Jeg har også haft det i tankerne. At være fodboldtræner og få et hold til at være harmonisk – samtidig med at have en strategi og få det til at gå op i højere enhed – det er det, jeg har kæmpet med i hele mit liv som fodboldspiller og gerne vil gøre. Så jeg har ikke lagt det på hylden. Jeg er også kun midt i 40’erne. Ole Fritsen var jo i 50’erne, da jeg havde ham som træner (i Vejle red.). 

– Jeg tror på, at man ikke skal lukke nogen døre. Det er jeg jo et tydeligt bevis på, at det skal man passe på med at gøre for hurtigt. Så jeg ved det ikke endnu, lyder det fra Gravesen.

På Kanal 5 arbejder han sammen med Lars Jacobsen, der er blevet assistenttræner i HB Køge i 1. division, og det har været med til at hjælpe den tidlgiere Real Madrid-spiller med at få et billede af, hvordan rollen er.

– Jeg snakker meget med ham om, hvordan han har det, og hvordan han klarer sig som fodboldtræner. Hvordan de første skridt er ind på den her scene, fortæller Thomas Gravesen.

Han kommer desuden også ind på, at han nok stoppede karrieren for tidligt, da han trak sig som blot 32-årig. I stedet kunne han godt have ønsket sig, at han var blevet ved – men måske på et lidt lavere niveau.

Thomas Gravesen hørte i sin aktive karriere blandt de allerbedste danskere i Premier League. Se top fem-listen her.





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Forhandler om Albert Grønbæk

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk profil overrasker: Han er så god

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Storklub jagter to danskere

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Kan få store konsekvenser for Eriksen