Gravesen om fremtiden: Har trænerrolle i tankerne

Thomas Gravesen er i gang med at undersøge, hvordan livet som træner er, fortæller han.



45-årige Thomas Gravesen har i de seneste år arbejdet som ekspert-kommentator på tv efter en flot karriere med blandt andet landsholdet og ophold i både Bundesligaen, Premier League og La Liga.

Det var som spiller, og han åbner nu op for, at fremtiden kan blive som træner. Det sker i en Mediano-podcast med Troels Bech som vært. 

– Jeg har også haft det i tankerne. At være fodboldtræner og få et hold til at være harmonisk – samtidig med at have en strategi og få det til at gå op i højere enhed – det er det, jeg har kæmpet med i hele mit liv som fodboldspiller og gerne vil gøre. Så jeg har ikke lagt det på hylden. Jeg er også kun midt i 40’erne. Ole Fritsen var jo i 50’erne, da jeg havde ham som træner (i Vejle red.). 

– Jeg tror på, at man ikke skal lukke nogen døre. Det er jeg jo et tydeligt bevis på, at det skal man passe på med at gøre for hurtigt. Så jeg ved det ikke endnu, lyder det fra Gravesen.

På Kanal 5 arbejder han sammen med Lars Jacobsen, der er blevet assistenttræner i HB Køge i 1. division, og det har været med til at hjælpe den tidlgiere Real Madrid-spiller med at få et billede af, hvordan rollen er.

– Jeg snakker meget med ham om, hvordan han har det, og hvordan han klarer sig som fodboldtræner. Hvordan de første skridt er ind på den her scene, fortæller Thomas Gravesen.

Han kommer desuden også ind på, at han nok stoppede karrieren for tidligt, da han trak sig som blot 32-årig. I stedet kunne han godt have ønsket sig, at han var blevet ved – men måske på et lidt lavere niveau.

Thomas Gravesen hørte i sin aktive karriere blandt de allerbedste danskere i Premier League. Se top fem-listen her.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

‘Spanien var det bedste hold’