Michael Gravgaards ellers flotte fodboldkarriere fik en ikke speciel værdig afslutning, da den danske forsvarsspiller efter længere tids tovtrækkeri med sin franske klub, Nantes, valgte at stille støvlerne på hylden.
Nantes kæmpede en indædt kamp for at få erklæret Michael Gravgaard fodboldindvalid, men selv påstår danskeren, at han har været spilleklar i over et år. Til sidst opgav Gravgaard dog at prøve at snakke Nantes til fornuft og stoppede derfor sin aktive karriere – et valg han mere eller mindre var tvunget til at tage.
– Det er jo et valg, jeg nærmest har taget med pistolen for panden. Det der irriterer mig, og det, jeg er bitter over, er, at jeg ikke selv har fået lov at vælge. I stedet står jeg med en klub, der ikke vil lade mig spille fodbold eller lade mig spille andre steder, siger Michael Gravgaard til MetroXpress.
Sagen om Gravgaard og den franske klub stopper dog langt fra ved forsvarsspillerens tilbagetrækning. Gravgaard er klar til et retsligt efterspil mod sin tidligere arbejdsgiver.
– Nu vil jeg have oprejsning. Det er vigtigt for mig at få min ret og det indlysende svar: en pose penge. De har behandlet mig ad helvede til, og de har haft mulighed for at gøre en masse ting anderledes. Jeg har flere gange tilbudt at komme ud af kontrakten uden nogen form for kompensation andet end frihed, og det har de ikke villet acceptere, fortæller den pensionerede ex-landsholdsspiller.
Michael Gravgaard, der rent faktisk stadig er på kontrakt i Nantes, har for første gang i lang tid fået fuld klarhed over sin arbejdsmæssige situation. Gravgaard skal nemlig være studievært på Canal 9 i fremtiden – et job, han debuterer i på søndag.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst