Gravgaard er bitter på Nantes

Michael Gravgaard er rasende over den behandling, han fik i Nantes. Nu kører danskeren sagen hele vejen til retten.



Michael Gravgaards ellers flotte fodboldkarriere fik en ikke speciel værdig afslutning, da den danske forsvarsspiller efter længere tids tovtrækkeri med sin franske klub, Nantes, valgte at stille støvlerne på hylden.

Nantes kæmpede en indædt kamp for at få erklæret Michael Gravgaard fodboldindvalid, men selv påstår danskeren, at han har været spilleklar i over et år. Til sidst opgav Gravgaard dog at prøve at snakke Nantes til fornuft og stoppede derfor sin aktive karriere – et valg han mere eller mindre var tvunget til at tage.

– Det er jo et valg, jeg nærmest har taget med pistolen for panden. Det der irriterer mig, og det, jeg er bitter over, er, at jeg ikke selv har fået lov at vælge. I stedet står jeg med en klub, der ikke vil lade mig spille fodbold eller lade mig spille andre steder, siger Michael Gravgaard til MetroXpress.

Sagen om Gravgaard og den franske klub stopper dog langt fra ved forsvarsspillerens tilbagetrækning. Gravgaard er klar til et retsligt efterspil mod sin tidligere arbejdsgiver.

– Nu vil jeg have oprejsning. Det er vigtigt for mig at få min ret og det indlysende svar: en pose penge. De har behandlet mig ad helvede til, og de har haft mulighed for at gøre en masse ting anderledes. Jeg har flere gange tilbudt at komme ud af kontrakten uden nogen form for kompensation andet end frihed, og det har de ikke villet acceptere, fortæller den pensionerede ex-landsholdsspiller.

Michael Gravgaard, der rent faktisk stadig er på kontrakt i Nantes, har for første gang i lang tid fået fuld klarhed over sin arbejdsmæssige situation. Gravgaard skal nemlig være studievært på Canal 9 i fremtiden – et job, han debuterer i på søndag.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arsenal-træner er rasende

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job