Gravgaard er bitter på Nantes

Michael Gravgaard er rasende over den behandling, han fik i Nantes. Nu kører danskeren sagen hele vejen til retten.



Michael Gravgaards ellers flotte fodboldkarriere fik en ikke speciel værdig afslutning, da den danske forsvarsspiller efter længere tids tovtrækkeri med sin franske klub, Nantes, valgte at stille støvlerne på hylden.

Nantes kæmpede en indædt kamp for at få erklæret Michael Gravgaard fodboldindvalid, men selv påstår danskeren, at han har været spilleklar i over et år. Til sidst opgav Gravgaard dog at prøve at snakke Nantes til fornuft og stoppede derfor sin aktive karriere – et valg han mere eller mindre var tvunget til at tage.

– Det er jo et valg, jeg nærmest har taget med pistolen for panden. Det der irriterer mig, og det, jeg er bitter over, er, at jeg ikke selv har fået lov at vælge. I stedet står jeg med en klub, der ikke vil lade mig spille fodbold eller lade mig spille andre steder, siger Michael Gravgaard til MetroXpress.

Sagen om Gravgaard og den franske klub stopper dog langt fra ved forsvarsspillerens tilbagetrækning. Gravgaard er klar til et retsligt efterspil mod sin tidligere arbejdsgiver.

– Nu vil jeg have oprejsning. Det er vigtigt for mig at få min ret og det indlysende svar: en pose penge. De har behandlet mig ad helvede til, og de har haft mulighed for at gøre en masse ting anderledes. Jeg har flere gange tilbudt at komme ud af kontrakten uden nogen form for kompensation andet end frihed, og det har de ikke villet acceptere, fortæller den pensionerede ex-landsholdsspiller.

Michael Gravgaard, der rent faktisk stadig er på kontrakt i Nantes, har for første gang i lang tid fået fuld klarhed over sin arbejdsmæssige situation. Gravgaard skal nemlig være studievært på Canal 9 i fremtiden – et job, han debuterer i på søndag.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Midtjyllands vej i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

De vil have Jelert

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

FC Midtjylland er ude

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’