Michael Gravgaards ellers flotte fodboldkarriere fik en ikke speciel værdig afslutning, da den danske forsvarsspiller efter længere tids tovtrækkeri med sin franske klub, Nantes, valgte at stille støvlerne på hylden.
Nantes kæmpede en indædt kamp for at få erklæret Michael Gravgaard fodboldindvalid, men selv påstår danskeren, at han har været spilleklar i over et år. Til sidst opgav Gravgaard dog at prøve at snakke Nantes til fornuft og stoppede derfor sin aktive karriere – et valg han mere eller mindre var tvunget til at tage.
– Det er jo et valg, jeg nærmest har taget med pistolen for panden. Det der irriterer mig, og det, jeg er bitter over, er, at jeg ikke selv har fået lov at vælge. I stedet står jeg med en klub, der ikke vil lade mig spille fodbold eller lade mig spille andre steder, siger Michael Gravgaard til MetroXpress.
Sagen om Gravgaard og den franske klub stopper dog langt fra ved forsvarsspillerens tilbagetrækning. Gravgaard er klar til et retsligt efterspil mod sin tidligere arbejdsgiver.
– Nu vil jeg have oprejsning. Det er vigtigt for mig at få min ret og det indlysende svar: en pose penge. De har behandlet mig ad helvede til, og de har haft mulighed for at gøre en masse ting anderledes. Jeg har flere gange tilbudt at komme ud af kontrakten uden nogen form for kompensation andet end frihed, og det har de ikke villet acceptere, fortæller den pensionerede ex-landsholdsspiller.
Michael Gravgaard, der rent faktisk stadig er på kontrakt i Nantes, har for første gang i lang tid fået fuld klarhed over sin arbejdsmæssige situation. Gravgaard skal nemlig være studievært på Canal 9 i fremtiden – et job, han debuterer i på søndag.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW