Gravgaard er bitter på Nantes

Michael Gravgaard er rasende over den behandling, han fik i Nantes. Nu kører danskeren sagen hele vejen til retten.



Michael Gravgaards ellers flotte fodboldkarriere fik en ikke speciel værdig afslutning, da den danske forsvarsspiller efter længere tids tovtrækkeri med sin franske klub, Nantes, valgte at stille støvlerne på hylden.

Nantes kæmpede en indædt kamp for at få erklæret Michael Gravgaard fodboldindvalid, men selv påstår danskeren, at han har været spilleklar i over et år. Til sidst opgav Gravgaard dog at prøve at snakke Nantes til fornuft og stoppede derfor sin aktive karriere – et valg han mere eller mindre var tvunget til at tage.

– Det er jo et valg, jeg nærmest har taget med pistolen for panden. Det der irriterer mig, og det, jeg er bitter over, er, at jeg ikke selv har fået lov at vælge. I stedet står jeg med en klub, der ikke vil lade mig spille fodbold eller lade mig spille andre steder, siger Michael Gravgaard til MetroXpress.

Sagen om Gravgaard og den franske klub stopper dog langt fra ved forsvarsspillerens tilbagetrækning. Gravgaard er klar til et retsligt efterspil mod sin tidligere arbejdsgiver.

– Nu vil jeg have oprejsning. Det er vigtigt for mig at få min ret og det indlysende svar: en pose penge. De har behandlet mig ad helvede til, og de har haft mulighed for at gøre en masse ting anderledes. Jeg har flere gange tilbudt at komme ud af kontrakten uden nogen form for kompensation andet end frihed, og det har de ikke villet acceptere, fortæller den pensionerede ex-landsholdsspiller.

Michael Gravgaard, der rent faktisk stadig er på kontrakt i Nantes, har for første gang i lang tid fået fuld klarhed over sin arbejdsmæssige situation. Gravgaard skal nemlig være studievært på Canal 9 i fremtiden – et job, han debuterer i på søndag.





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Færøernes VM-drøm slukket

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

To Premier League-klubber vil have Froholdt

– Han er uden tvivl utilfreds

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Clement Bischoff på tavlen

AGF straffet med stor bøde

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Chok i OB – siger op efter seks dage

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Superliga-profil får trænerlicens

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Ståle Solbakken sender advarsel

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Landsholdsprofil misser træning

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Vanvittige Norge tæt på vild triumf