Guangzhou-dansker: Kina er Ilsøs livsdrøm

Guangzhou R&F’s danske træner, Mads Davidsen, var manden, der lagde grundstenene til Ken Ilsøs skifte til Kina, og han fastslår, at danskeren er super motiveret.



Ken Ilsø blev i midten af februar løst fra sin kontrakt i den tyske 2. Bundesliga-klub Bochum efter eget ønske, og dermed havde danskeren udsigt til en tilværelse som arbejdsløs. Det var dog ikke længe, at den tidligere Superliga-profil fik lov at befinde sig i arbejdsløshedskøen. Ken Ilsø har nemlig allerede en ny klub på hånden.

Fredag aften kom det således frem, at Ken Ilsø drager på langfart til Kina, hvor han har skrevet kontrakt med Guangzhou R&F, der trænes af Sven-Göran Eriksson og desuden har dansk islæt i trænerstaben i form af Mads Davidsen.

Og han glæder sig til at få dansk selskab i Asien.

– Det har egentlig ikke spillet nogen rolle, hvilken nationalitet han har. Passet er ligegyldig i den forbindelse. Han er hentet på grund af sine fodboldmæssige kvaliteter, og så er det underordnet, om han er fra Danmark, Sydkorea eller et helt tredje land. Men når det så er sagt, så bliver det selvfølgelig spændende at få en dansker til Kina, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.

Han lægger ikke skjul på, at han har haft en stor finger med i spillet omkring handlen med Ken Ilsø.

– Jeg kender ham selvfølgelig bedre end mine kinesiske kollegaer og også bedre end Sven-Göran, men handlen beror på en helhedsvurdering, og alle i klubben har sat sit stempel. Men jeg kan selvfølgelig godt afsløre, at det er mig, der har anbefalet ham, siger Mads Davidsen og tilføjer:

– Det er ikke en spiller, vi har fulgt, så han kom ret sent ind i vores database. Vi havde faktisk gang i andre ting, men Ken blev mere og mere aktuel.

– Jeg var ikke involveret i forhandlingerne, men jeg har snakket med Ken, og han vil utrolig gerne det her. For ham er det lidt af en livsdrøm, der er gået i opfyldelse. Han har altid drømt om at bo i Kina, og han har også tidligere studeret kinesisk.

Ken Ilsø er endnu ikke fysisk ankommet til Kina, så han har stadig til gode at møde sine nye holdkammerater, men når han engang lander i ”Riget i Midten”, er hans rolle på Guangzhou R&F allerede defineret.

– Han skal spille second striker. Det vil sige, at han kan indgå i et to-mands-angreb, men primært skal han være bindeleddet mellem midtbanen og vores angriber. Vi har søgt en spiller, der kan spille med få berøringer, som er hurtig i tanke og handling og desuden sparker godt fra distancen. Ken scorer højt på alle parametre.

– Ken bliver ikke et stort navn i Kina, der er mange, der er større, men han er et symbol på, hvad der er ved at ske med den kinesiske liga, som er ved at blive en udviklingsliga. Før var det et sted, hvor mange tog hen lige inden pensionen, men nu er det stille og roligt ved at blive en liga, som folk også kommer til, når de er midt i karrieren. Det er Ken Ilsø jo et fint eksempel på med sine 27 år, slutter Mads Davidsen.

Foruden Ken Ilsø har Guangzhou R&F købt angriberen Abderrazaq Hamed-Allah i Aalesund – han var i januars transfervindue tæt på at skifte til FC København.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sænker prisen mod Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Brian Riemer giver klar besked

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

David Nielsen har sagt op

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Mileta Rajovic i stor optur

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Iran sår endnu engang tvivl om VM

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’