Guardiola sender klart signal før FCK-brag

Tipsbladet zoomer ind på Manchester Citys præstation mod Everton, før Guardiolas mandskab skal møde FCK på tirsdag.



Tirsdag venter et gigantisk brag i Parken, når FC København tager imod Manchester City i ottendedelsfinalerne af Champions League.

Manchester City varmede op til braget med en kamp mod Everton i Premier League, og Tipsbladet zoomer ind på den engelske storklubs præstation. En præstation, Pep Guardiola nok ikke er videre tilfreds med, selvom det blev til en sejr.

Manchester City – Everton 2-0 (0-0)
1-0 Erling Haaland (71.)
2-0 Erling Haaland (85.)

Kampens bedste:
Når Manchester City blev farlige, var det ofte med Jeremy Doku involveret. Den belgiske hurtigløber har et antrit og en fart i verdensklasse, og den viste han ofte mod Everton. Hvis han starter igen på tirsdag, skal Elias Jelert eller Peter Ankersen i den grad være klar.

Og så der jo Erling Haaland, der var på pletten med to kasser med et par gode afslutninger og fik tanket lidt selvtillid før FCK.  

Kampens værste:
Manchester Citys første halvleg. Det var ganske enkelt ukarakteristisk uskarpt fra de forsvarende mestre. Selvfølgelig kæmpede Everton med alt, de havde, men City lavede også mange uprovokerede fejl fra blandt andre en dårligt spillende Matheus Nunes.

Og så er det også værd at påpege, at Manchester City for første gang siden 2022 ikke havde et skud inden for rammen i første halvleg. 

Kampens detalje:
Pep Guardiola sendte et klokkeklart signal om, at Manchester City ikke tager let på tirsdagens opgør mod FC København. Guardiola startede uden stjernerne Kevin De Bruyne, Bernardo Silva og Kyle Walker.

Nej, afløserne er heller ikke hvem-som-helst, men det er altså tre af Manchester Citys allerstørste profiler. Og selvom første halvleg var ganske dårlig fra Guardiolas mandskab, blev De Bruyne og Walker først indskiftet efter en time, mens Silva kom ind lidt senere. De Bruyne nåede til gengæld alligevel at notere sig for en assist. 

Manchester City er et helt andet mandskab med især De Bruyne og Silva, og mon ikke, at de starter inde mod FC København?

Det kan FCK tage med fra kampen
Everton gjorde egentlig mange ting rigtigt med den hårdtarbejende midtbanespiller Idrissa Gueye og stopperne Jarrad Branthwaite og James Tarkowski som profilerne. Især formåede Everton i store dele af kampen at lade Manchester City spille over fløjene og komme til indlæg – indlæg, som Evertons stoppere så kunne cleare.

Hvis FC København skal forfølge samme plan, kræver det storspil fra deres stoppere, og ikke mindst at man finder en ordentlig vikar for karantæneramte Lukas Lerager til at fylde på midtbanen. 



Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Vil have stjernetræner til Tottenham

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Stopper alle forhandlinger

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Jagtet af FCK – nu skifter han

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Lurer på dyr dansk stjerne

Philadelphia Union forhandler om dansker

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

På vej til storklub

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank