Guardiola sender klart signal før FCK-brag

Tipsbladet zoomer ind på Manchester Citys præstation mod Everton, før Guardiolas mandskab skal møde FCK på tirsdag.



Tirsdag venter et gigantisk brag i Parken, når FC København tager imod Manchester City i ottendedelsfinalerne af Champions League.

Manchester City varmede op til braget med en kamp mod Everton i Premier League, og Tipsbladet zoomer ind på den engelske storklubs præstation. En præstation, Pep Guardiola nok ikke er videre tilfreds med, selvom det blev til en sejr.

Manchester City – Everton 2-0 (0-0)
1-0 Erling Haaland (71.)
2-0 Erling Haaland (85.)

Kampens bedste:
Når Manchester City blev farlige, var det ofte med Jeremy Doku involveret. Den belgiske hurtigløber har et antrit og en fart i verdensklasse, og den viste han ofte mod Everton. Hvis han starter igen på tirsdag, skal Elias Jelert eller Peter Ankersen i den grad være klar.

Og så der jo Erling Haaland, der var på pletten med to kasser med et par gode afslutninger og fik tanket lidt selvtillid før FCK.  

Kampens værste:
Manchester Citys første halvleg. Det var ganske enkelt ukarakteristisk uskarpt fra de forsvarende mestre. Selvfølgelig kæmpede Everton med alt, de havde, men City lavede også mange uprovokerede fejl fra blandt andre en dårligt spillende Matheus Nunes.

Og så er det også værd at påpege, at Manchester City for første gang siden 2022 ikke havde et skud inden for rammen i første halvleg. 

Kampens detalje:
Pep Guardiola sendte et klokkeklart signal om, at Manchester City ikke tager let på tirsdagens opgør mod FC København. Guardiola startede uden stjernerne Kevin De Bruyne, Bernardo Silva og Kyle Walker.

Nej, afløserne er heller ikke hvem-som-helst, men det er altså tre af Manchester Citys allerstørste profiler. Og selvom første halvleg var ganske dårlig fra Guardiolas mandskab, blev De Bruyne og Walker først indskiftet efter en time, mens Silva kom ind lidt senere. De Bruyne nåede til gengæld alligevel at notere sig for en assist. 

Manchester City er et helt andet mandskab med især De Bruyne og Silva, og mon ikke, at de starter inde mod FC København?

Det kan FCK tage med fra kampen
Everton gjorde egentlig mange ting rigtigt med den hårdtarbejende midtbanespiller Idrissa Gueye og stopperne Jarrad Branthwaite og James Tarkowski som profilerne. Især formåede Everton i store dele af kampen at lade Manchester City spille over fløjene og komme til indlæg – indlæg, som Evertons stoppere så kunne cleare.

Hvis FC København skal forfølge samme plan, kræver det storspil fra deres stoppere, og ikke mindst at man finder en ordentlig vikar for karantæneramte Lukas Lerager til at fylde på midtbanen. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Her er Danmarks Nations League-pulje!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Godt nyt – nu er han landet i København

United-ejer giver offentlig undskyldning

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Hård dom over Franks fremtid

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Thomas Tuchel laver ny aftale

Liverpool tager smal sejr

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk målsluger skifter til topklub

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Nægtet Brøndby-skifte

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før