Grealish om Guardiola-tale: Det er utroligt

Ifølge Jack Grealish gjorde Pep Guardiolas tale inden Super Cuppen mod Sevilla Citys spillere mere motiverede.



Manchester City kan sætte flueben ved endnu et europæisk trofæ, efter at det onsdag aften lykkedes at besejre Sevilla i den europæiske Super Cup.

Op til kampen, der blev afgjort i straffesparkskonkurrence efter 1-1 i ordinær spilletid, havde manager Pep Guardiola understreget kampens betydning over for spillerne.

Det beretter City-profilen Jack Grealish efter opgøret.

– Det er utroligt. Manageren gjorde det helt klart for os, hvor meget han ønskede at vinde det her trofæ, siger midtbanespilleren til TNT Sports.

– Vi ønsker at vinde alt uanset hvad, men det gav os en endnu større vilje. Det var en fantastisk fornemmelse, forklarer han.

Modsat Manchester City havde Pep Guardiola tre gange tidligere vundet titlen, som udkæmpes mellem vinderne af Champions League og Europa League.

Nu er han den eneste træner i historien, som har vundet den med tre forskellige klubber. Spanieren har tidligere prøvet det med FC Barcelona og Bayern München.

Undertippede Sevilla holdt flot stand og kunne have taget titlen med lidt mere koldblodighed fra Youssef En-Nesyri.

I anden halvleg fik Citys Cole Palmer udlignet til 1-1, og i straffesparkskonkurrencen var en enkelt Sevilla-afbrænder nok til at afgøre løjerne.

Grealish er lykkelig for udfaldet.

– Over de seneste 10 eller 15 år har den har klub været så succesfuld. Den har vundet Premier League, FA Cup og Liga Cup mange gange. Vi har ventet på den her. Nu har vi vundet endnu en. Det var det, jeg kom her for, siger den glade englænder.

/ritzau/





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Kæmpe transfer under opsejling



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Stor ændring i AGF?

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer