Grealish om Guardiola-tale: Det er utroligt

Ifølge Jack Grealish gjorde Pep Guardiolas tale inden Super Cuppen mod Sevilla Citys spillere mere motiverede.



Manchester City kan sætte flueben ved endnu et europæisk trofæ, efter at det onsdag aften lykkedes at besejre Sevilla i den europæiske Super Cup.

Op til kampen, der blev afgjort i straffesparkskonkurrence efter 1-1 i ordinær spilletid, havde manager Pep Guardiola understreget kampens betydning over for spillerne.

Det beretter City-profilen Jack Grealish efter opgøret.

– Det er utroligt. Manageren gjorde det helt klart for os, hvor meget han ønskede at vinde det her trofæ, siger midtbanespilleren til TNT Sports.

– Vi ønsker at vinde alt uanset hvad, men det gav os en endnu større vilje. Det var en fantastisk fornemmelse, forklarer han.

Modsat Manchester City havde Pep Guardiola tre gange tidligere vundet titlen, som udkæmpes mellem vinderne af Champions League og Europa League.

Nu er han den eneste træner i historien, som har vundet den med tre forskellige klubber. Spanieren har tidligere prøvet det med FC Barcelona og Bayern München.

Undertippede Sevilla holdt flot stand og kunne have taget titlen med lidt mere koldblodighed fra Youssef En-Nesyri.

I anden halvleg fik Citys Cole Palmer udlignet til 1-1, og i straffesparkskonkurrencen var en enkelt Sevilla-afbrænder nok til at afgøre løjerne.

Grealish er lykkelig for udfaldet.

– Over de seneste 10 eller 15 år har den har klub været så succesfuld. Den har vundet Premier League, FA Cup og Liga Cup mange gange. Vi har ventet på den her. Nu har vi vundet endnu en. Det var det, jeg kom her for, siger den glade englænder.

/ritzau/





Tror på millionkøb af FC København-spiller




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snart kan det give rødt kort

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Bo Svensson svært utilfreds