Grealish om Guardiola-tale: Det er utroligt

Ifølge Jack Grealish gjorde Pep Guardiolas tale inden Super Cuppen mod Sevilla Citys spillere mere motiverede.



Manchester City kan sætte flueben ved endnu et europæisk trofæ, efter at det onsdag aften lykkedes at besejre Sevilla i den europæiske Super Cup.

Op til kampen, der blev afgjort i straffesparkskonkurrence efter 1-1 i ordinær spilletid, havde manager Pep Guardiola understreget kampens betydning over for spillerne.

Det beretter City-profilen Jack Grealish efter opgøret.

– Det er utroligt. Manageren gjorde det helt klart for os, hvor meget han ønskede at vinde det her trofæ, siger midtbanespilleren til TNT Sports.

– Vi ønsker at vinde alt uanset hvad, men det gav os en endnu større vilje. Det var en fantastisk fornemmelse, forklarer han.

Modsat Manchester City havde Pep Guardiola tre gange tidligere vundet titlen, som udkæmpes mellem vinderne af Champions League og Europa League.

Nu er han den eneste træner i historien, som har vundet den med tre forskellige klubber. Spanieren har tidligere prøvet det med FC Barcelona og Bayern München.

Undertippede Sevilla holdt flot stand og kunne have taget titlen med lidt mere koldblodighed fra Youssef En-Nesyri.

I anden halvleg fik Citys Cole Palmer udlignet til 1-1, og i straffesparkskonkurrencen var en enkelt Sevilla-afbrænder nok til at afgøre løjerne.

Grealish er lykkelig for udfaldet.

– Over de seneste 10 eller 15 år har den har klub været så succesfuld. Den har vundet Premier League, FA Cup og Liga Cup mange gange. Vi har ventet på den her. Nu har vi vundet endnu en. Det var det, jeg kom her for, siger den glade englænder.

/ritzau/





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Midtjyder i irsk skydetelt 

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

‘Et af de største danske resultater’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jubler over store FC København-nyheder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA