Gav Brøndby fingeren: Her er hans vilde skandaler

Spytklatter og overfald og nu fuckfingre. Legia Warszawas træner har ikke holdt igen i sin trænerkarriere og har flere gange været i vælten for skandalesager.



Legia Warszawas cheftræner, Goncalo Feio, skal nok ikke regne med, at han nogensinde bliver en populær mand på Vestegnen.

Efter at Legia Warszawa torsdag aften sendte Brøndby IF ud af Conference League, valgte han nemlig at gå mod Brøndbys fans frem for at fejre sejren. Han tyssede blandt andet på fansene, ligesom han gav dem fuckfingeren.

Artiklen fortsætter efter opslaget… 

Men det optrin er langt fra eneste gang, Goncalo Feio har stjålet overskrifter på grund af bizarre sager.

Forud for kampene mod Brøndby advarede den polske journalist Damian Smyk fra Goal.pl også Tipsbladet om trænerens temperament.

– Et særligt interessant aspekt er bestemt træneren, Goncalo Feio. Han er en portugisisk træner, der kom til Polen for over ti år siden gennem et udvekslingsprogram for studerende… Med hensyn til viden er han den bedste af den yngre generation i Polen, men der er en skør vibe omkring ham, lød det.

Og selvom han kun er 34 år, går skandalerne mange år tilbage.

Wisla Kraków: Spyttede på sikkerhedsvagt
I Wisla Krakow var Goncalo Feio assistent fra 2017 til 2018, og her kom han i problemer med stadionets sikkerhedspersonale i forbindelse med en hjemmekamp.

Han blev nægtet adgang til et VIP-område, fordi han ikke havde sit ID-kort med sig, og det skabte store problemer.

– Manuel Junco, Wisłas sportsdirektør, forsøgte at berolige Feio, men han skubbede en kvindelig sikkerhedsvagt væk. Et par minutter senere begyndte Feio at råbe ad sikkerhedschefen og spyttede til sidst på en sikkerhedsvagt, skrev Gazeta Krakowska i september 2017.

Han blev dog ikke fyret, og først nogle måneder senere forlod han Wisla Krakow.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Rakow Czestochowa: Angreb holdlederen
Efter Wisla Krakow tog Goncalo Feio til græsk fodbold, men i 2020 vendte han tilbage for at blive assistent i Rakow Czestochowa.

Og det var heller ikke uden drama.

Ifølge Weszlo kom Goncalo Feio blandt andet op at toppes med Lech Poznans målmandstræner i en pokalfinale.

Noget tid senere røg han ud i Rakow Czestochowa, og ifølge Weszlo skyldtes det ikke mindst, at han også havde skabt problemer i trænerstaben. Holdets trænere spillede fodbold for sjov, men her mistede Goncalo Feio besindelsen og angreb og slog holdlederen. Et angreb, der kostede ham jobbet.

Motor Lubin: Overfaldt sportsdirektøren
Goncalo Feio blev efterfølgende cheftræner i Motor Lubin, hvor han var fra september 2022 til marts 2024.

Her gik det for alvor vildt for sig.

Træneren havde en længerevarende konflikt med sportsdirektør Pawel Tomczyk, og det udviklede sig fysisk. I marts 2023 skændtes duoen, og det endte med at Goncalo Feio kastede en form for bakke i hovedet på Pawel Tomczyk, der efterfølgende måtte på hospitalet.

På den ene eller anden måde undgik han en fyring i det tilfælde, og i stedet blev det sportsdirektøren, der forlod klubben.

Først et års tid senere smuttede Goncalo Feio dog også fra Motor Lubin, og han landede ikke så lang tid efter i Legia Warszawa. Selvom mange spåede, at hans trænerkarriere ville dø.

Og nu kan der altså skrives en ny historie til Goncalo Feios historik af dårlig opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Newcastle-træner fælder dom over William Osula



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Tæt på at sende millioner til FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Fem bud på David Nielsens afløser

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Marseille æder impotent modstander

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’