Gav Brøndby fingeren: Her er hans vilde skandaler

Spytklatter og overfald og nu fuckfingre. Legia Warszawas træner har ikke holdt igen i sin trænerkarriere og har flere gange været i vælten for skandalesager.



Legia Warszawas cheftræner, Goncalo Feio, skal nok ikke regne med, at han nogensinde bliver en populær mand på Vestegnen.

Efter at Legia Warszawa torsdag aften sendte Brøndby IF ud af Conference League, valgte han nemlig at gå mod Brøndbys fans frem for at fejre sejren. Han tyssede blandt andet på fansene, ligesom han gav dem fuckfingeren.

Artiklen fortsætter efter opslaget… 

Men det optrin er langt fra eneste gang, Goncalo Feio har stjålet overskrifter på grund af bizarre sager.

Forud for kampene mod Brøndby advarede den polske journalist Damian Smyk fra Goal.pl også Tipsbladet om trænerens temperament.

– Et særligt interessant aspekt er bestemt træneren, Goncalo Feio. Han er en portugisisk træner, der kom til Polen for over ti år siden gennem et udvekslingsprogram for studerende… Med hensyn til viden er han den bedste af den yngre generation i Polen, men der er en skør vibe omkring ham, lød det.

Og selvom han kun er 34 år, går skandalerne mange år tilbage.

Wisla Kraków: Spyttede på sikkerhedsvagt
I Wisla Krakow var Goncalo Feio assistent fra 2017 til 2018, og her kom han i problemer med stadionets sikkerhedspersonale i forbindelse med en hjemmekamp.

Han blev nægtet adgang til et VIP-område, fordi han ikke havde sit ID-kort med sig, og det skabte store problemer.

– Manuel Junco, Wisłas sportsdirektør, forsøgte at berolige Feio, men han skubbede en kvindelig sikkerhedsvagt væk. Et par minutter senere begyndte Feio at råbe ad sikkerhedschefen og spyttede til sidst på en sikkerhedsvagt, skrev Gazeta Krakowska i september 2017.

Han blev dog ikke fyret, og først nogle måneder senere forlod han Wisla Krakow.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Rakow Czestochowa: Angreb holdlederen
Efter Wisla Krakow tog Goncalo Feio til græsk fodbold, men i 2020 vendte han tilbage for at blive assistent i Rakow Czestochowa.

Og det var heller ikke uden drama.

Ifølge Weszlo kom Goncalo Feio blandt andet op at toppes med Lech Poznans målmandstræner i en pokalfinale.

Noget tid senere røg han ud i Rakow Czestochowa, og ifølge Weszlo skyldtes det ikke mindst, at han også havde skabt problemer i trænerstaben. Holdets trænere spillede fodbold for sjov, men her mistede Goncalo Feio besindelsen og angreb og slog holdlederen. Et angreb, der kostede ham jobbet.

Motor Lubin: Overfaldt sportsdirektøren
Goncalo Feio blev efterfølgende cheftræner i Motor Lubin, hvor han var fra september 2022 til marts 2024.

Her gik det for alvor vildt for sig.

Træneren havde en længerevarende konflikt med sportsdirektør Pawel Tomczyk, og det udviklede sig fysisk. I marts 2023 skændtes duoen, og det endte med at Goncalo Feio kastede en form for bakke i hovedet på Pawel Tomczyk, der efterfølgende måtte på hospitalet.

På den ene eller anden måde undgik han en fyring i det tilfælde, og i stedet blev det sportsdirektøren, der forlod klubben.

Først et års tid senere smuttede Goncalo Feio dog også fra Motor Lubin, og han landede ikke så lang tid efter i Legia Warszawa. Selvom mange spåede, at hans trænerkarriere ville dø.

Og nu kan der altså skrives en ny historie til Goncalo Feios historik af dårlig opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kontramelding om transfer

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Rekordtransfer?

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Brøndby-transfer glippet

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Forventer mudderkrig mod FCM

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Angriber meldes tæt på

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Tricky Trees tryller i Portugal

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’