Gav Brøndby fingeren: Her er hans vilde skandaler

Spytklatter og overfald og nu fuckfingre. Legia Warszawas træner har ikke holdt igen i sin trænerkarriere og har flere gange været i vælten for skandalesager.



Legia Warszawas cheftræner, Goncalo Feio, skal nok ikke regne med, at han nogensinde bliver en populær mand på Vestegnen.

Efter at Legia Warszawa torsdag aften sendte Brøndby IF ud af Conference League, valgte han nemlig at gå mod Brøndbys fans frem for at fejre sejren. Han tyssede blandt andet på fansene, ligesom han gav dem fuckfingeren.

Artiklen fortsætter efter opslaget… 

Men det optrin er langt fra eneste gang, Goncalo Feio har stjålet overskrifter på grund af bizarre sager.

Forud for kampene mod Brøndby advarede den polske journalist Damian Smyk fra Goal.pl også Tipsbladet om trænerens temperament.

– Et særligt interessant aspekt er bestemt træneren, Goncalo Feio. Han er en portugisisk træner, der kom til Polen for over ti år siden gennem et udvekslingsprogram for studerende… Med hensyn til viden er han den bedste af den yngre generation i Polen, men der er en skør vibe omkring ham, lød det.

Og selvom han kun er 34 år, går skandalerne mange år tilbage.

Wisla Kraków: Spyttede på sikkerhedsvagt
I Wisla Krakow var Goncalo Feio assistent fra 2017 til 2018, og her kom han i problemer med stadionets sikkerhedspersonale i forbindelse med en hjemmekamp.

Han blev nægtet adgang til et VIP-område, fordi han ikke havde sit ID-kort med sig, og det skabte store problemer.

– Manuel Junco, Wisłas sportsdirektør, forsøgte at berolige Feio, men han skubbede en kvindelig sikkerhedsvagt væk. Et par minutter senere begyndte Feio at råbe ad sikkerhedschefen og spyttede til sidst på en sikkerhedsvagt, skrev Gazeta Krakowska i september 2017.

Han blev dog ikke fyret, og først nogle måneder senere forlod han Wisla Krakow.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Rakow Czestochowa: Angreb holdlederen
Efter Wisla Krakow tog Goncalo Feio til græsk fodbold, men i 2020 vendte han tilbage for at blive assistent i Rakow Czestochowa.

Og det var heller ikke uden drama.

Ifølge Weszlo kom Goncalo Feio blandt andet op at toppes med Lech Poznans målmandstræner i en pokalfinale.

Noget tid senere røg han ud i Rakow Czestochowa, og ifølge Weszlo skyldtes det ikke mindst, at han også havde skabt problemer i trænerstaben. Holdets trænere spillede fodbold for sjov, men her mistede Goncalo Feio besindelsen og angreb og slog holdlederen. Et angreb, der kostede ham jobbet.

Motor Lubin: Overfaldt sportsdirektøren
Goncalo Feio blev efterfølgende cheftræner i Motor Lubin, hvor han var fra september 2022 til marts 2024.

Her gik det for alvor vildt for sig.

Træneren havde en længerevarende konflikt med sportsdirektør Pawel Tomczyk, og det udviklede sig fysisk. I marts 2023 skændtes duoen, og det endte med at Goncalo Feio kastede en form for bakke i hovedet på Pawel Tomczyk, der efterfølgende måtte på hospitalet.

På den ene eller anden måde undgik han en fyring i det tilfælde, og i stedet blev det sportsdirektøren, der forlod klubben.

Først et års tid senere smuttede Goncalo Feio dog også fra Motor Lubin, og han landede ikke så lang tid efter i Legia Warszawa. Selvom mange spåede, at hans trænerkarriere ville dø.

Og nu kan der altså skrives en ny historie til Goncalo Feios historik af dårlig opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Neestrup må undvære profil igen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Enten FCK eller også stopper han?

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Randers FC – Vejle Boldklub

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

FC København-boss reagerer på tilråb

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Godt nyt – nu er han landet i København

Derfor var Moukoko vraget

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Vild hæder: Gidsel skriver historie



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Snestorm kan udfordre OB

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby