Gav Brøndby fingeren: Her er hans vilde skandaler

Spytklatter og overfald og nu fuckfingre. Legia Warszawas træner har ikke holdt igen i sin trænerkarriere og har flere gange været i vælten for skandalesager.



Legia Warszawas cheftræner, Goncalo Feio, skal nok ikke regne med, at han nogensinde bliver en populær mand på Vestegnen.

Efter at Legia Warszawa torsdag aften sendte Brøndby IF ud af Conference League, valgte han nemlig at gå mod Brøndbys fans frem for at fejre sejren. Han tyssede blandt andet på fansene, ligesom han gav dem fuckfingeren.

Artiklen fortsætter efter opslaget… 

Men det optrin er langt fra eneste gang, Goncalo Feio har stjålet overskrifter på grund af bizarre sager.

Forud for kampene mod Brøndby advarede den polske journalist Damian Smyk fra Goal.pl også Tipsbladet om trænerens temperament.

– Et særligt interessant aspekt er bestemt træneren, Goncalo Feio. Han er en portugisisk træner, der kom til Polen for over ti år siden gennem et udvekslingsprogram for studerende… Med hensyn til viden er han den bedste af den yngre generation i Polen, men der er en skør vibe omkring ham, lød det.

Og selvom han kun er 34 år, går skandalerne mange år tilbage.

Wisla Kraków: Spyttede på sikkerhedsvagt
I Wisla Krakow var Goncalo Feio assistent fra 2017 til 2018, og her kom han i problemer med stadionets sikkerhedspersonale i forbindelse med en hjemmekamp.

Han blev nægtet adgang til et VIP-område, fordi han ikke havde sit ID-kort med sig, og det skabte store problemer.

– Manuel Junco, Wisłas sportsdirektør, forsøgte at berolige Feio, men han skubbede en kvindelig sikkerhedsvagt væk. Et par minutter senere begyndte Feio at råbe ad sikkerhedschefen og spyttede til sidst på en sikkerhedsvagt, skrev Gazeta Krakowska i september 2017.

Han blev dog ikke fyret, og først nogle måneder senere forlod han Wisla Krakow.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Rakow Czestochowa: Angreb holdlederen
Efter Wisla Krakow tog Goncalo Feio til græsk fodbold, men i 2020 vendte han tilbage for at blive assistent i Rakow Czestochowa.

Og det var heller ikke uden drama.

Ifølge Weszlo kom Goncalo Feio blandt andet op at toppes med Lech Poznans målmandstræner i en pokalfinale.

Noget tid senere røg han ud i Rakow Czestochowa, og ifølge Weszlo skyldtes det ikke mindst, at han også havde skabt problemer i trænerstaben. Holdets trænere spillede fodbold for sjov, men her mistede Goncalo Feio besindelsen og angreb og slog holdlederen. Et angreb, der kostede ham jobbet.

Motor Lubin: Overfaldt sportsdirektøren
Goncalo Feio blev efterfølgende cheftræner i Motor Lubin, hvor han var fra september 2022 til marts 2024.

Her gik det for alvor vildt for sig.

Træneren havde en længerevarende konflikt med sportsdirektør Pawel Tomczyk, og det udviklede sig fysisk. I marts 2023 skændtes duoen, og det endte med at Goncalo Feio kastede en form for bakke i hovedet på Pawel Tomczyk, der efterfølgende måtte på hospitalet.

På den ene eller anden måde undgik han en fyring i det tilfælde, og i stedet blev det sportsdirektøren, der forlod klubben.

Først et års tid senere smuttede Goncalo Feio dog også fra Motor Lubin, og han landede ikke så lang tid efter i Legia Warszawa. Selvom mange spåede, at hans trænerkarriere ville dø.

Og nu kan der altså skrives en ny historie til Goncalo Feios historik af dårlig opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub interesseret i AaB’er

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

AGF var klar med rekordbeløb

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby præsenterer ny profil

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Danskerklub fyrer træneren

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Froholdt med klar transfermelding

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Stjerne flirter med Brøndby

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Bekymrende melding om Andreas Cornelius