Gav Brøndby fingeren: Her er hans vilde skandaler

Spytklatter og overfald og nu fuckfingre. Legia Warszawas træner har ikke holdt igen i sin trænerkarriere og har flere gange været i vælten for skandalesager.



Legia Warszawas cheftræner, Goncalo Feio, skal nok ikke regne med, at han nogensinde bliver en populær mand på Vestegnen.

Efter at Legia Warszawa torsdag aften sendte Brøndby IF ud af Conference League, valgte han nemlig at gå mod Brøndbys fans frem for at fejre sejren. Han tyssede blandt andet på fansene, ligesom han gav dem fuckfingeren.

Artiklen fortsætter efter opslaget… 

Men det optrin er langt fra eneste gang, Goncalo Feio har stjålet overskrifter på grund af bizarre sager.

Forud for kampene mod Brøndby advarede den polske journalist Damian Smyk fra Goal.pl også Tipsbladet om trænerens temperament.

– Et særligt interessant aspekt er bestemt træneren, Goncalo Feio. Han er en portugisisk træner, der kom til Polen for over ti år siden gennem et udvekslingsprogram for studerende… Med hensyn til viden er han den bedste af den yngre generation i Polen, men der er en skør vibe omkring ham, lød det.

Og selvom han kun er 34 år, går skandalerne mange år tilbage.

Wisla Kraków: Spyttede på sikkerhedsvagt
I Wisla Krakow var Goncalo Feio assistent fra 2017 til 2018, og her kom han i problemer med stadionets sikkerhedspersonale i forbindelse med en hjemmekamp.

Han blev nægtet adgang til et VIP-område, fordi han ikke havde sit ID-kort med sig, og det skabte store problemer.

– Manuel Junco, Wisłas sportsdirektør, forsøgte at berolige Feio, men han skubbede en kvindelig sikkerhedsvagt væk. Et par minutter senere begyndte Feio at råbe ad sikkerhedschefen og spyttede til sidst på en sikkerhedsvagt, skrev Gazeta Krakowska i september 2017.

Han blev dog ikke fyret, og først nogle måneder senere forlod han Wisla Krakow.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Rakow Czestochowa: Angreb holdlederen
Efter Wisla Krakow tog Goncalo Feio til græsk fodbold, men i 2020 vendte han tilbage for at blive assistent i Rakow Czestochowa.

Og det var heller ikke uden drama.

Ifølge Weszlo kom Goncalo Feio blandt andet op at toppes med Lech Poznans målmandstræner i en pokalfinale.

Noget tid senere røg han ud i Rakow Czestochowa, og ifølge Weszlo skyldtes det ikke mindst, at han også havde skabt problemer i trænerstaben. Holdets trænere spillede fodbold for sjov, men her mistede Goncalo Feio besindelsen og angreb og slog holdlederen. Et angreb, der kostede ham jobbet.

Motor Lubin: Overfaldt sportsdirektøren
Goncalo Feio blev efterfølgende cheftræner i Motor Lubin, hvor han var fra september 2022 til marts 2024.

Her gik det for alvor vildt for sig.

Træneren havde en længerevarende konflikt med sportsdirektør Pawel Tomczyk, og det udviklede sig fysisk. I marts 2023 skændtes duoen, og det endte med at Goncalo Feio kastede en form for bakke i hovedet på Pawel Tomczyk, der efterfølgende måtte på hospitalet.

På den ene eller anden måde undgik han en fyring i det tilfælde, og i stedet blev det sportsdirektøren, der forlod klubben.

Først et års tid senere smuttede Goncalo Feio dog også fra Motor Lubin, og han landede ikke så lang tid efter i Legia Warszawa. Selvom mange spåede, at hans trænerkarriere ville dø.

Og nu kan der altså skrives en ny historie til Goncalo Feios historik af dårlig opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt