Hård start: Ny FCM-spiller fuldstændig anonym

FC Midtjylland viste to ansigter i træningskampen mod sydkoreanske Ulsan Hyundai, som midtjyderne trods alt vandt med 1-0.



Tipsbladet i Portugal.

Det er ikke til at sige, om FC Midtjylland havde fået solstik under den portugisiske eftermiddagssol, for de var bestemt ikke prangende i første halvleg af testkampen mod Ulsan Hyundai.

I pausen ville Albert Capellas se noget nyt, så han skiftede tæt på hele holdet. Det viste sig at være en god beslutning, for i kampens sidste 45 minutter var FC Midtjylland meget bedre med.

Her kørte de en sejr på 1-0 hjem med Kristoffer Olsson som målscorer. Tipsbladet sætter herunder fokus på kampen.

FC Midtjyllands plusser:
Elias Olafsson fik for en sjælden gangs skyld spilleminutter. Siden tilgange af Albert Capellas har Jonas Lössl været foretrukket i buret, men islændingen viste med sin præstation, at den tidligere landsholdskeeper ikke skal hvile på laurbærrene. Redder flot et langskud, og tager kort efter et straffespark med en stærk fodparade. Har en helt vild redning til sidst fra klods hold, der sikrer FC Midtjylland sejren.

FC Midtjyllands panderynker:
Kampen havde på mange måder to ansigter. Ulsan Hyundai var klart bedst i første halvleg, mens FC Midtjylland sad på begivenhederne i anden. I første halvleg kom ulvenes svagheder til syne, selvom man i perioder stod godt i defensiven. Sydkoreanerne var bolddominerende, og de fik nemt spillet sig ud af FCM’s første pres. FC Midtjyllands midtbane virkede overmatchet. Det er dog en træningskamp, hvor man må formode, at flere ting blev testet af.

De nye drenge:
Astrit Selmani blev hentet i transfervinduets sidste timer i israelsk fodbold, og han fik sin uofficielle debut mod Ulsan Hyundai. Han startede opgøret på banen, men hans præstation i de første 45 minutter efterlod meget at ønske. Svenskeren var fuldstændig anonym i mere eller mindre hele første halvleg, hvilket må vække en smule bekymring i FCM. Han forspildte en stor chance, da han på en kontra traf en forkert beslutning.

Armin Gigovic var den FC Midtjylland-spiller, som fik mest spilletid med sine 75 minutter på banen. Ligesom resten af holdkammeraterne var han overmatchet i første halvleg. Han var ikke på bølgelængde med spillerne omkring sig, og var flere gange fejlpositioneret. Han blev råbt i pres af Sviatchenko gentagne gange, da han tilsyneladende ikke overholdt forhåndsaftalerne. Svenskeren kom bedre med efter pausen sammen med resten af FCM-holdkammeraterne.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Forventer mudderkrig mod FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

FC København tjente millioner tirsdag aften



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-transfer glippet

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Angriber meldes tæt på

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Store ord om Roony Bardghji

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Kommer til AGF efter monstersæson

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli