Hård start: Ny FCM-spiller fuldstændig anonym

FC Midtjylland viste to ansigter i træningskampen mod sydkoreanske Ulsan Hyundai, som midtjyderne trods alt vandt med 1-0.



Tipsbladet i Portugal.

Det er ikke til at sige, om FC Midtjylland havde fået solstik under den portugisiske eftermiddagssol, for de var bestemt ikke prangende i første halvleg af testkampen mod Ulsan Hyundai.

I pausen ville Albert Capellas se noget nyt, så han skiftede tæt på hele holdet. Det viste sig at være en god beslutning, for i kampens sidste 45 minutter var FC Midtjylland meget bedre med.

Her kørte de en sejr på 1-0 hjem med Kristoffer Olsson som målscorer. Tipsbladet sætter herunder fokus på kampen.

FC Midtjyllands plusser:
Elias Olafsson fik for en sjælden gangs skyld spilleminutter. Siden tilgange af Albert Capellas har Jonas Lössl været foretrukket i buret, men islændingen viste med sin præstation, at den tidligere landsholdskeeper ikke skal hvile på laurbærrene. Redder flot et langskud, og tager kort efter et straffespark med en stærk fodparade. Har en helt vild redning til sidst fra klods hold, der sikrer FC Midtjylland sejren.

FC Midtjyllands panderynker:
Kampen havde på mange måder to ansigter. Ulsan Hyundai var klart bedst i første halvleg, mens FC Midtjylland sad på begivenhederne i anden. I første halvleg kom ulvenes svagheder til syne, selvom man i perioder stod godt i defensiven. Sydkoreanerne var bolddominerende, og de fik nemt spillet sig ud af FCM’s første pres. FC Midtjyllands midtbane virkede overmatchet. Det er dog en træningskamp, hvor man må formode, at flere ting blev testet af.

De nye drenge:
Astrit Selmani blev hentet i transfervinduets sidste timer i israelsk fodbold, og han fik sin uofficielle debut mod Ulsan Hyundai. Han startede opgøret på banen, men hans præstation i de første 45 minutter efterlod meget at ønske. Svenskeren var fuldstændig anonym i mere eller mindre hele første halvleg, hvilket må vække en smule bekymring i FCM. Han forspildte en stor chance, da han på en kontra traf en forkert beslutning.

Armin Gigovic var den FC Midtjylland-spiller, som fik mest spilletid med sine 75 minutter på banen. Ligesom resten af holdkammeraterne var han overmatchet i første halvleg. Han var ikke på bølgelængde med spillerne omkring sig, og var flere gange fejlpositioneret. Han blev råbt i pres af Sviatchenko gentagne gange, da han tilsyneladende ikke overholdt forhåndsaftalerne. Svenskeren kom bedre med efter pausen sammen med resten af FCM-holdkammeraterne.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sænker prisen mod Midtjylland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Giver to spillere livstidskarantæne

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

David Nielsen har sagt op

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Brian Riemer giver klar besked

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Mileta Rajovic i stor optur

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Paris Saint-Germain – Chelsea

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Iran sår endnu engang tvivl om VM

I forhandlinger med Nartey

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

23 røde kort i vanvidskamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

AGF tager pis på FC Midtjylland

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel