Tipsbladet i Portugal.
Det er ikke til at sige, om FC Midtjylland havde fået solstik under den portugisiske eftermiddagssol, for de var bestemt ikke prangende i første halvleg af testkampen mod Ulsan Hyundai.
I pausen ville Albert Capellas se noget nyt, så han skiftede tæt på hele holdet. Det viste sig at være en god beslutning, for i kampens sidste 45 minutter var FC Midtjylland meget bedre med.
Her kørte de en sejr på 1-0 hjem med Kristoffer Olsson som målscorer. Tipsbladet sætter herunder fokus på kampen.
FC Midtjyllands plusser:
Elias Olafsson fik for en sjælden gangs skyld spilleminutter. Siden tilgange af Albert Capellas har Jonas Lössl været foretrukket i buret, men islændingen viste med sin præstation, at den tidligere landsholdskeeper ikke skal hvile på laurbærrene. Redder flot et langskud, og tager kort efter et straffespark med en stærk fodparade. Har en helt vild redning til sidst fra klods hold, der sikrer FC Midtjylland sejren.
FC Midtjyllands panderynker:
Kampen havde på mange måder to ansigter. Ulsan Hyundai var klart bedst i første halvleg, mens FC Midtjylland sad på begivenhederne i anden. I første halvleg kom ulvenes svagheder til syne, selvom man i perioder stod godt i defensiven. Sydkoreanerne var bolddominerende, og de fik nemt spillet sig ud af FCM’s første pres. FC Midtjyllands midtbane virkede overmatchet. Det er dog en træningskamp, hvor man må formode, at flere ting blev testet af.
De nye drenge:
Astrit Selmani blev hentet i transfervinduets sidste timer i israelsk fodbold, og han fik sin uofficielle debut mod Ulsan Hyundai. Han startede opgøret på banen, men hans præstation i de første 45 minutter efterlod meget at ønske. Svenskeren var fuldstændig anonym i mere eller mindre hele første halvleg, hvilket må vække en smule bekymring i FCM. Han forspildte en stor chance, da han på en kontra traf en forkert beslutning.
Armin Gigovic var den FC Midtjylland-spiller, som fik mest spilletid med sine 75 minutter på banen. Ligesom resten af holdkammeraterne var han overmatchet i første halvleg. Han var ikke på bølgelængde med spillerne omkring sig, og var flere gange fejlpositioneret. Han blev råbt i pres af Sviatchenko gentagne gange, da han tilsyneladende ikke overholdt forhåndsaftalerne. Svenskeren kom bedre med efter pausen sammen med resten af FCM-holdkammeraterne.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT
Frankrig – Irak
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I dialog med Steve Cooper