Hærværk imod Løvernes gamle hjemmebane

1860 Münchens tidligere stadion ramt af hærværk op til det store Münchner Derby imod storebror FC Bayern. Opvarmningen til den første duel siden 2004 er i fuld gang



Tilhængere af 1860 München fik sig i dag en grim overraskelse, da vestkurven på klubbens gamle stadion, Grünwalder Straße, er blevet overmalet med ærkerivalen FC Bayerns rød/hvide farver.

Ifølge en talsmand fra ‘Løverne’ kommer hærværket til at koste omkring €10.000 at fjerne.

– Det er naturligvis et stik i hjertet for alle Löwenfans, siger Thomas Emmes, der er talsmand for Münchner Fanprojektes, der er samlende for begge klubbers fangrupper.

1860 og Bayern München har mødt hinanden 203 gange tidligere, men onsdag aftens lokalderby mellem Løverne fra 1860 München og storebror FC Bayern er alligevel den første officielle duel siden 2004.

Det tog da også bare to dage at sælge samtlige billetter til kampen på klubbernes nuværende fælles hjemmebane, Allianz-Arena, hvor FC Bayern formelt set har hjemmebane onsdag aften.

Det skræmmer dog ikke 1860 Münchens 29-årige midtbanespiller, Daniel Bierofka:

– Jeg tror snarere, at Bayern-spillerne er nervøse. Vi kan gå på banen uden bekymringer, siger manden med en fortid i netop FC Bayern.

Holdene har ikke mødt hinanden i DFB Pokalturneringen siden 1967, og med en semifinaleplads på højkant ved siden af kampen om æren er der linet op til en duel af de hårde.

– Vi kan bare love vores fans, at vi vil give alt, hvad vi har, helt til slut. Vi vil kæmpe for enhver centimeter på banen, lover Bierofka over for Løvernes officielle hjemmeside.

Læs mere om Das Münchner Derby i TIPS-bladet Midtuge, hvor der også stilles skarpt på 1860 Münchens sportslige og økonomiske nedtur – fra Champions League-kvalifikation imod Leeds United til 2. Bundesliga imod Kickers Offenbach





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Smadrer transferrekord

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Frankrig – England

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Snød FC København for keeper



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb