Hærværk imod Løvernes gamle hjemmebane

1860 Münchens tidligere stadion ramt af hærværk op til det store Münchner Derby imod storebror FC Bayern. Opvarmningen til den første duel siden 2004 er i fuld gang



Tilhængere af 1860 München fik sig i dag en grim overraskelse, da vestkurven på klubbens gamle stadion, Grünwalder Straße, er blevet overmalet med ærkerivalen FC Bayerns rød/hvide farver.

Ifølge en talsmand fra ‘Løverne’ kommer hærværket til at koste omkring €10.000 at fjerne.

– Det er naturligvis et stik i hjertet for alle Löwenfans, siger Thomas Emmes, der er talsmand for Münchner Fanprojektes, der er samlende for begge klubbers fangrupper.

1860 og Bayern München har mødt hinanden 203 gange tidligere, men onsdag aftens lokalderby mellem Løverne fra 1860 München og storebror FC Bayern er alligevel den første officielle duel siden 2004.

Det tog da også bare to dage at sælge samtlige billetter til kampen på klubbernes nuværende fælles hjemmebane, Allianz-Arena, hvor FC Bayern formelt set har hjemmebane onsdag aften.

Det skræmmer dog ikke 1860 Münchens 29-årige midtbanespiller, Daniel Bierofka:

– Jeg tror snarere, at Bayern-spillerne er nervøse. Vi kan gå på banen uden bekymringer, siger manden med en fortid i netop FC Bayern.

Holdene har ikke mødt hinanden i DFB Pokalturneringen siden 1967, og med en semifinaleplads på højkant ved siden af kampen om æren er der linet op til en duel af de hårde.

– Vi kan bare love vores fans, at vi vil give alt, hvad vi har, helt til slut. Vi vil kæmpe for enhver centimeter på banen, lover Bierofka over for Løvernes officielle hjemmeside.

Læs mere om Das Münchner Derby i TIPS-bladet Midtuge, hvor der også stilles skarpt på 1860 Münchens sportslige og økonomiske nedtur – fra Champions League-kvalifikation imod Leeds United til 2. Bundesliga imod Kickers Offenbach







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De bliver monstersalg til sommer

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Randers FC – OB

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans