Hærværk imod Løvernes gamle hjemmebane

1860 Münchens tidligere stadion ramt af hærværk op til det store Münchner Derby imod storebror FC Bayern. Opvarmningen til den første duel siden 2004 er i fuld gang



Tilhængere af 1860 München fik sig i dag en grim overraskelse, da vestkurven på klubbens gamle stadion, Grünwalder Straße, er blevet overmalet med ærkerivalen FC Bayerns rød/hvide farver.

Ifølge en talsmand fra ‘Løverne’ kommer hærværket til at koste omkring €10.000 at fjerne.

– Det er naturligvis et stik i hjertet for alle Löwenfans, siger Thomas Emmes, der er talsmand for Münchner Fanprojektes, der er samlende for begge klubbers fangrupper.

1860 og Bayern München har mødt hinanden 203 gange tidligere, men onsdag aftens lokalderby mellem Løverne fra 1860 München og storebror FC Bayern er alligevel den første officielle duel siden 2004.

Det tog da også bare to dage at sælge samtlige billetter til kampen på klubbernes nuværende fælles hjemmebane, Allianz-Arena, hvor FC Bayern formelt set har hjemmebane onsdag aften.

Det skræmmer dog ikke 1860 Münchens 29-årige midtbanespiller, Daniel Bierofka:

– Jeg tror snarere, at Bayern-spillerne er nervøse. Vi kan gå på banen uden bekymringer, siger manden med en fortid i netop FC Bayern.

Holdene har ikke mødt hinanden i DFB Pokalturneringen siden 1967, og med en semifinaleplads på højkant ved siden af kampen om æren er der linet op til en duel af de hårde.

– Vi kan bare love vores fans, at vi vil give alt, hvad vi har, helt til slut. Vi vil kæmpe for enhver centimeter på banen, lover Bierofka over for Løvernes officielle hjemmeside.

Læs mere om Das Münchner Derby i TIPS-bladet Midtuge, hvor der også stilles skarpt på 1860 Münchens sportslige og økonomiske nedtur – fra Champions League-kvalifikation imod Leeds United til 2. Bundesliga imod Kickers Offenbach





LIVE: AGF er pressede




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Stor ændring i AGF?

Revser Alexander Zorniger

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

FCM-transfer i fare