Hærværk imod Løvernes gamle hjemmebane

1860 Münchens tidligere stadion ramt af hærværk op til det store Münchner Derby imod storebror FC Bayern. Opvarmningen til den første duel siden 2004 er i fuld gang



Tilhængere af 1860 München fik sig i dag en grim overraskelse, da vestkurven på klubbens gamle stadion, Grünwalder Straße, er blevet overmalet med ærkerivalen FC Bayerns rød/hvide farver.

Ifølge en talsmand fra ‘Løverne’ kommer hærværket til at koste omkring €10.000 at fjerne.

– Det er naturligvis et stik i hjertet for alle Löwenfans, siger Thomas Emmes, der er talsmand for Münchner Fanprojektes, der er samlende for begge klubbers fangrupper.

1860 og Bayern München har mødt hinanden 203 gange tidligere, men onsdag aftens lokalderby mellem Løverne fra 1860 München og storebror FC Bayern er alligevel den første officielle duel siden 2004.

Det tog da også bare to dage at sælge samtlige billetter til kampen på klubbernes nuværende fælles hjemmebane, Allianz-Arena, hvor FC Bayern formelt set har hjemmebane onsdag aften.

Det skræmmer dog ikke 1860 Münchens 29-årige midtbanespiller, Daniel Bierofka:

– Jeg tror snarere, at Bayern-spillerne er nervøse. Vi kan gå på banen uden bekymringer, siger manden med en fortid i netop FC Bayern.

Holdene har ikke mødt hinanden i DFB Pokalturneringen siden 1967, og med en semifinaleplads på højkant ved siden af kampen om æren er der linet op til en duel af de hårde.

– Vi kan bare love vores fans, at vi vil give alt, hvad vi har, helt til slut. Vi vil kæmpe for enhver centimeter på banen, lover Bierofka over for Løvernes officielle hjemmeside.

Læs mere om Das Münchner Derby i TIPS-bladet Midtuge, hvor der også stilles skarpt på 1860 Münchens sportslige og økonomiske nedtur – fra Champions League-kvalifikation imod Leeds United til 2. Bundesliga imod Kickers Offenbach





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’