Hærværk imod Løvernes gamle hjemmebane

1860 Münchens tidligere stadion ramt af hærværk op til det store Münchner Derby imod storebror FC Bayern. Opvarmningen til den første duel siden 2004 er i fuld gang



Tilhængere af 1860 München fik sig i dag en grim overraskelse, da vestkurven på klubbens gamle stadion, Grünwalder Straße, er blevet overmalet med ærkerivalen FC Bayerns rød/hvide farver.

Ifølge en talsmand fra ‘Løverne’ kommer hærværket til at koste omkring €10.000 at fjerne.

– Det er naturligvis et stik i hjertet for alle Löwenfans, siger Thomas Emmes, der er talsmand for Münchner Fanprojektes, der er samlende for begge klubbers fangrupper.

1860 og Bayern München har mødt hinanden 203 gange tidligere, men onsdag aftens lokalderby mellem Løverne fra 1860 München og storebror FC Bayern er alligevel den første officielle duel siden 2004.

Det tog da også bare to dage at sælge samtlige billetter til kampen på klubbernes nuværende fælles hjemmebane, Allianz-Arena, hvor FC Bayern formelt set har hjemmebane onsdag aften.

Det skræmmer dog ikke 1860 Münchens 29-årige midtbanespiller, Daniel Bierofka:

– Jeg tror snarere, at Bayern-spillerne er nervøse. Vi kan gå på banen uden bekymringer, siger manden med en fortid i netop FC Bayern.

Holdene har ikke mødt hinanden i DFB Pokalturneringen siden 1967, og med en semifinaleplads på højkant ved siden af kampen om æren er der linet op til en duel af de hårde.

– Vi kan bare love vores fans, at vi vil give alt, hvad vi har, helt til slut. Vi vil kæmpe for enhver centimeter på banen, lover Bierofka over for Løvernes officielle hjemmeside.

Læs mere om Das Münchner Derby i TIPS-bladet Midtuge, hvor der også stilles skarpt på 1860 Münchens sportslige og økonomiske nedtur – fra Champions League-kvalifikation imod Leeds United til 2. Bundesliga imod Kickers Offenbach





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig