Halvt år efter OB-exit: Dansker skifter klub igen

Det blev ikke til mange minutter i Canada for den unge forsvarsspiller, der fortsætter karrieren på Færøerne.



I januar drog Daniel Obbekjær fra OB til York United i Canada for at jagte et gennembrud på seniorniveau.

Det er indtil videre ikke gået som planlagt, da han blot har spillet fem minutter i løbet af foråret. Derfor er han nu på vej videre igen. Denne gang skifter han til den færøske klub 07 Vestur, skriver York United på deres hjemmeside.

– Han er fantastisk professionel og han vil ganske enkelt bare gerne spille flere kampe, så det her en god mulighed for ham til at bryde igennem på seniorniveu og få de minutter, som hans udvikling har brug for. Vi ønsker ham alt det bedste og takker ham for hans indsats hos os, siger klubbens præsident, Angus McNab.

Daniel Obbekjær, der spiller som central forsvarsspiller, fik allerede sin debut for OB som 16-årig, men har primært været en fast bestanddel af klubbens U19-mandskab, som han hjalp til mesterskabet i 2020.

Det store gennembrud i OB udeblev, og nu skal han istedet forsøge at sikre sig førsteholdsminutter på Færøerne, hvor han skal hjælpe 07 Vestur i overlevelseskampen i den bedste færøske række.

Torsdag kan han få sin debut, når 07 Vestur møder Argir. Det kan således blive den tredje klub han repræsenterer på under et år, da han også har fået spilleminutter for York United og OB's U19-hold.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Argentina – Kap Verde

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson