‘Han har pakken til at være med på landsholdet’

Peter Ankersen lovpriser Lucas Høgsberg.



FC Nordsjælland har udviklet det ene stortalent efter det andet over de seneste år, og Lucas Høgsberg ligner det næste skud på stammen. 

Han er blevet fast mand i FC Nordsjællands midterforsvar som 18-årig, og igen i fredagens sejr over Vejle Boldklub viste kometen sit store talent frem ad flere omgange. 

Og det er også en spiller, der har imponeret Peter Ankersen. Den tidligere landsholdsspiller, der altså nu er holdkammerat med Lucas Høgsberg i FC Nordsjælland, har udelukkende ros til overs for den unge stopper. 

– Lucas har fra dag ét, da jeg kom herop, vist en kæmpe fremgang. Han er jo egentlig back, men har gjort det decideret fremragende som midtstopper. Han er rolig på kuglen og lynende hurtig. Ja, han har hele pakken, vil jeg sige, og han udvikler sig hele tiden. Han har en formkurve, der er stødt opad.

– Det er jo heller ikke for sjov, at der i vinter var et kæmpe bud på ham. Jeg tror, at FC Nordsjælland får svært ved at holde på ham til sommer, hvis han fortsætter den her formkurve, siger Peter Ankersen til Viaplay.

Det var Tipsbladet, der i sommer kunne fortælle, at der var kommet et bud på hele 75 millioner kroner fra en Serie A-klub. 

Landsholdet? 
Viaplay-ekspert Per Frimann har blandt andet også sagt, at Lucas Høgsberg bør være landsholdsaktuel, men ligeså sikker er Peter Ankersen ikke.  

– Det ved jeg sgu ikke, men han er helt klart en fremtidens mand. Man kunne tage ham ind for at snuse til det og lære det at kende. Han har i hvert fald pakken til at være med på landsholdet, siger han. 

Landstræner Brian Riemer var på stadion fredag aften og kunne se Lucas Høgsberg i aktion fra nærmeste hold. 





Dansk sensation: Der er interesse for ham




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF – Sønderjyske

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’