FC Nordsjælland har udviklet det ene stortalent efter det andet over de seneste år, og Lucas Høgsberg ligner det næste skud på stammen.
Han er blevet fast mand i FC Nordsjællands midterforsvar som 18-årig, og igen i fredagens sejr over Vejle Boldklub viste kometen sit store talent frem ad flere omgange.
Og det er også en spiller, der har imponeret Peter Ankersen. Den tidligere landsholdsspiller, der altså nu er holdkammerat med Lucas Høgsberg i FC Nordsjælland, har udelukkende ros til overs for den unge stopper.
– Lucas har fra dag ét, da jeg kom herop, vist en kæmpe fremgang. Han er jo egentlig back, men har gjort det decideret fremragende som midtstopper. Han er rolig på kuglen og lynende hurtig. Ja, han har hele pakken, vil jeg sige, og han udvikler sig hele tiden. Han har en formkurve, der er stødt opad.
– Det er jo heller ikke for sjov, at der i vinter var et kæmpe bud på ham. Jeg tror, at FC Nordsjælland får svært ved at holde på ham til sommer, hvis han fortsætter den her formkurve, siger Peter Ankersen til Viaplay.
Det var Tipsbladet, der i sommer kunne fortælle, at der var kommet et bud på hele 75 millioner kroner fra en Serie A-klub.
Landsholdet?
Viaplay-ekspert Per Frimann har blandt andet også sagt, at Lucas Høgsberg bør være landsholdsaktuel, men ligeså sikker er Peter Ankersen ikke.
– Det ved jeg sgu ikke, men han er helt klart en fremtidens mand. Man kunne tage ham ind for at snuse til det og lære det at kende. Han har i hvert fald pakken til at være med på landsholdet, siger han.
Landstræner Brian Riemer var på stadion fredag aften og kunne se Lucas Høgsberg i aktion fra nærmeste hold.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Offentliggøres i dag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM