– Han var verdensklasse på sine bedste dage

Simon Kjær var en duelspiller i verdensklasse og blev også bedre med bolden, mener Morten Olsen.



Simon Kjær spillede sine første 56 af 132 landskampe under Morten Olsens ledelse. 

Og selv om Olsen i en periode var ude med riven i forhold til Kjærs evner med bolden, spillede forsvarsspilleren siden debuten i 2009 stort set uafbrudt under den tidligere landstræner. 

– Det indrammende ord om Simon er dedikation. Han var dedikeret til det yderste fra første til sidste kamp, jeg havde ham, siger Olsen om den nu pensionerede Kjær. 

– Han var med sit overblik og evner mand-mod-mand først og fremmest en helt fantastisk duelspiller. 

– Og selv om jeg kritiserede ham lidt, så blev han også bedre og bedre til at være med i det opbyggende spil. Det var helt hans egen fortjeneste, og det var en vigtig del af vores spil, tilføjer Olsen. 

Kjær havde kun lige rundet 20 år, da han i 2009 fik debut for A-landsholdet. 

Det skete i en 1-0-sejr over Sverige på udebane. 

– Det var lidt af en dåb for ham. Han spillede over for en klassespiller som Zlatan Ibrahimovic og begik et straffespark. Men det var ikke hans skyld, og heldigvis reddede Thomas Sørensen ham, og vi vandt 1-0. 

– Og i resten af kampen var han så overbevisende, som en debutant nu kan være. Vi var aldrig i tvivl om ham. 

– Vi fulgte ham allerede fra de første kampe i FC Midtjylland, og da han siden kom til Palermo, som var en glimrende skole for ham som forsvarsspiller. Det var hurtigt for os at se, at han allerede dengang havde stor klasse som forsvarsspiller. 

Olsen var specielt meget glad for at parre Kjær med Daniel Agger i det centrale forsvar. 

– De komplementerede hinanden fremragende og gjorde hinanden bedre. Hvad den ene ikke kunne, kunne den anden. 

– Han overtog jo også anførerbindet fra Daniel og var en strålende anfører under Åge Hareide. Allerede i den sidste tid, hvor jeg havde ham, var han en af fire-fem spillere, som altid var med, når trænerne ville snakke med spillerne.

Kjær nåede foruden Premier League forbi alle de største ligaer i Europa, og forsvarsspilleren fik i Olsens øjne det absolut optimale ud af sin karriere. 

– Han var uden tvivl en verdensklassespiller på sine bedste dage. Han var lynhurtig og stærk, og det gav en enorm sikkerhed til forsvaret og hele holdet. Han var altid garant for en god kamp forsvarsmæssigt. 

35-årige Kjær har ikke givet nogen indikationer, om hvad han skal fremover, men Olsen håber, at landsholdskæmpen bliver i fodboldens verden. 

– Han har været med til at præge dansk fodbold i al almindelighed, og jeg tror, vi er mange, som håber, at han også kommer til det i fremtiden. Der er jo mange forskellige job.

– Det handler om hans egen lyst og hensynet til familien. Når det hele er faldet lidt til ro, finder han måske ud af, at han savner det. Det håber jeg, siger Olsen. 

Kjær fik slutrundedebut under Morten Olsen ved VM i Sydafrika i 2010. Han deltog i alt i seks store slutrunder for Danmark.

/ritzau/





Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Historien taler for norsk triumf 

Mexico – England

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis