Simon Kjær spillede sine første 56 af 132 landskampe under Morten Olsens ledelse.
Og selv om Olsen i en periode var ude med riven i forhold til Kjærs evner med bolden, spillede forsvarsspilleren siden debuten i 2009 stort set uafbrudt under den tidligere landstræner.
– Det indrammende ord om Simon er dedikation. Han var dedikeret til det yderste fra første til sidste kamp, jeg havde ham, siger Olsen om den nu pensionerede Kjær.
– Han var med sit overblik og evner mand-mod-mand først og fremmest en helt fantastisk duelspiller.
– Og selv om jeg kritiserede ham lidt, så blev han også bedre og bedre til at være med i det opbyggende spil. Det var helt hans egen fortjeneste, og det var en vigtig del af vores spil, tilføjer Olsen.
Kjær havde kun lige rundet 20 år, da han i 2009 fik debut for A-landsholdet.
Det skete i en 1-0-sejr over Sverige på udebane.
– Det var lidt af en dåb for ham. Han spillede over for en klassespiller som Zlatan Ibrahimovic og begik et straffespark. Men det var ikke hans skyld, og heldigvis reddede Thomas Sørensen ham, og vi vandt 1-0.
– Og i resten af kampen var han så overbevisende, som en debutant nu kan være. Vi var aldrig i tvivl om ham.
– Vi fulgte ham allerede fra de første kampe i FC Midtjylland, og da han siden kom til Palermo, som var en glimrende skole for ham som forsvarsspiller. Det var hurtigt for os at se, at han allerede dengang havde stor klasse som forsvarsspiller.
Olsen var specielt meget glad for at parre Kjær med Daniel Agger i det centrale forsvar.
– De komplementerede hinanden fremragende og gjorde hinanden bedre. Hvad den ene ikke kunne, kunne den anden.
– Han overtog jo også anførerbindet fra Daniel og var en strålende anfører under Åge Hareide. Allerede i den sidste tid, hvor jeg havde ham, var han en af fire-fem spillere, som altid var med, når trænerne ville snakke med spillerne.
Kjær nåede foruden Premier League forbi alle de største ligaer i Europa, og forsvarsspilleren fik i Olsens øjne det absolut optimale ud af sin karriere.
– Han var uden tvivl en verdensklassespiller på sine bedste dage. Han var lynhurtig og stærk, og det gav en enorm sikkerhed til forsvaret og hele holdet. Han var altid garant for en god kamp forsvarsmæssigt.
35-årige Kjær har ikke givet nogen indikationer, om hvad han skal fremover, men Olsen håber, at landsholdskæmpen bliver i fodboldens verden.
– Han har været med til at præge dansk fodbold i al almindelighed, og jeg tror, vi er mange, som håber, at han også kommer til det i fremtiden. Der er jo mange forskellige job.
– Det handler om hans egen lyst og hensynet til familien. Når det hele er faldet lidt til ro, finder han måske ud af, at han savner det. Det håber jeg, siger Olsen.
Kjær fik slutrundedebut under Morten Olsen ved VM i Sydafrika i 2010. Han deltog i alt i seks store slutrunder for Danmark.
/ritzau/
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer lige der’
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
Teaser han for Brøndby-transfer?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Barcelona sejrer i lokalopgør
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
TOPNYHED
I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
TOPNYHED