– Han var verdensklasse på sine bedste dage

Simon Kjær var en duelspiller i verdensklasse og blev også bedre med bolden, mener Morten Olsen.



Simon Kjær spillede sine første 56 af 132 landskampe under Morten Olsens ledelse. 

Og selv om Olsen i en periode var ude med riven i forhold til Kjærs evner med bolden, spillede forsvarsspilleren siden debuten i 2009 stort set uafbrudt under den tidligere landstræner. 

– Det indrammende ord om Simon er dedikation. Han var dedikeret til det yderste fra første til sidste kamp, jeg havde ham, siger Olsen om den nu pensionerede Kjær. 

– Han var med sit overblik og evner mand-mod-mand først og fremmest en helt fantastisk duelspiller. 

– Og selv om jeg kritiserede ham lidt, så blev han også bedre og bedre til at være med i det opbyggende spil. Det var helt hans egen fortjeneste, og det var en vigtig del af vores spil, tilføjer Olsen. 

Kjær havde kun lige rundet 20 år, da han i 2009 fik debut for A-landsholdet. 

Det skete i en 1-0-sejr over Sverige på udebane. 

– Det var lidt af en dåb for ham. Han spillede over for en klassespiller som Zlatan Ibrahimovic og begik et straffespark. Men det var ikke hans skyld, og heldigvis reddede Thomas Sørensen ham, og vi vandt 1-0. 

– Og i resten af kampen var han så overbevisende, som en debutant nu kan være. Vi var aldrig i tvivl om ham. 

– Vi fulgte ham allerede fra de første kampe i FC Midtjylland, og da han siden kom til Palermo, som var en glimrende skole for ham som forsvarsspiller. Det var hurtigt for os at se, at han allerede dengang havde stor klasse som forsvarsspiller. 

Olsen var specielt meget glad for at parre Kjær med Daniel Agger i det centrale forsvar. 

– De komplementerede hinanden fremragende og gjorde hinanden bedre. Hvad den ene ikke kunne, kunne den anden. 

– Han overtog jo også anførerbindet fra Daniel og var en strålende anfører under Åge Hareide. Allerede i den sidste tid, hvor jeg havde ham, var han en af fire-fem spillere, som altid var med, når trænerne ville snakke med spillerne.

Kjær nåede foruden Premier League forbi alle de største ligaer i Europa, og forsvarsspilleren fik i Olsens øjne det absolut optimale ud af sin karriere. 

– Han var uden tvivl en verdensklassespiller på sine bedste dage. Han var lynhurtig og stærk, og det gav en enorm sikkerhed til forsvaret og hele holdet. Han var altid garant for en god kamp forsvarsmæssigt. 

35-årige Kjær har ikke givet nogen indikationer, om hvad han skal fremover, men Olsen håber, at landsholdskæmpen bliver i fodboldens verden. 

– Han har været med til at præge dansk fodbold i al almindelighed, og jeg tror, vi er mange, som håber, at han også kommer til det i fremtiden. Der er jo mange forskellige job.

– Det handler om hans egen lyst og hensynet til familien. Når det hele er faldet lidt til ro, finder han måske ud af, at han savner det. Det håber jeg, siger Olsen. 

Kjær fik slutrundedebut under Morten Olsen ved VM i Sydafrika i 2010. Han deltog i alt i seks store slutrunder for Danmark.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kasper Hjulmand fyret

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt transferrygte skydes ned

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner