– Han var verdensklasse på sine bedste dage

Simon Kjær var en duelspiller i verdensklasse og blev også bedre med bolden, mener Morten Olsen.



Simon Kjær spillede sine første 56 af 132 landskampe under Morten Olsens ledelse. 

Og selv om Olsen i en periode var ude med riven i forhold til Kjærs evner med bolden, spillede forsvarsspilleren siden debuten i 2009 stort set uafbrudt under den tidligere landstræner. 

– Det indrammende ord om Simon er dedikation. Han var dedikeret til det yderste fra første til sidste kamp, jeg havde ham, siger Olsen om den nu pensionerede Kjær. 

– Han var med sit overblik og evner mand-mod-mand først og fremmest en helt fantastisk duelspiller. 

– Og selv om jeg kritiserede ham lidt, så blev han også bedre og bedre til at være med i det opbyggende spil. Det var helt hans egen fortjeneste, og det var en vigtig del af vores spil, tilføjer Olsen. 

Kjær havde kun lige rundet 20 år, da han i 2009 fik debut for A-landsholdet. 

Det skete i en 1-0-sejr over Sverige på udebane. 

– Det var lidt af en dåb for ham. Han spillede over for en klassespiller som Zlatan Ibrahimovic og begik et straffespark. Men det var ikke hans skyld, og heldigvis reddede Thomas Sørensen ham, og vi vandt 1-0. 

– Og i resten af kampen var han så overbevisende, som en debutant nu kan være. Vi var aldrig i tvivl om ham. 

– Vi fulgte ham allerede fra de første kampe i FC Midtjylland, og da han siden kom til Palermo, som var en glimrende skole for ham som forsvarsspiller. Det var hurtigt for os at se, at han allerede dengang havde stor klasse som forsvarsspiller. 

Olsen var specielt meget glad for at parre Kjær med Daniel Agger i det centrale forsvar. 

– De komplementerede hinanden fremragende og gjorde hinanden bedre. Hvad den ene ikke kunne, kunne den anden. 

– Han overtog jo også anførerbindet fra Daniel og var en strålende anfører under Åge Hareide. Allerede i den sidste tid, hvor jeg havde ham, var han en af fire-fem spillere, som altid var med, når trænerne ville snakke med spillerne.

Kjær nåede foruden Premier League forbi alle de største ligaer i Europa, og forsvarsspilleren fik i Olsens øjne det absolut optimale ud af sin karriere. 

– Han var uden tvivl en verdensklassespiller på sine bedste dage. Han var lynhurtig og stærk, og det gav en enorm sikkerhed til forsvaret og hele holdet. Han var altid garant for en god kamp forsvarsmæssigt. 

35-årige Kjær har ikke givet nogen indikationer, om hvad han skal fremover, men Olsen håber, at landsholdskæmpen bliver i fodboldens verden. 

– Han har været med til at præge dansk fodbold i al almindelighed, og jeg tror, vi er mange, som håber, at han også kommer til det i fremtiden. Der er jo mange forskellige job.

– Det handler om hans egen lyst og hensynet til familien. Når det hele er faldet lidt til ro, finder han måske ud af, at han savner det. Det håber jeg, siger Olsen. 

Kjær fik slutrundedebut under Morten Olsen ved VM i Sydafrika i 2010. Han deltog i alt i seks store slutrunder for Danmark.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

FC København – Silkeborg IF

Jakob Poulsen med dyster melding

– Han fik et lortetilbud fra OB

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Spotpris – så billig er Højbjerg

FC Midtjylland – Sønderjyske

AaB i vildt comeback

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Møde afsløret – han vil til Manchester United



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Transferpres på Albert Grønbæk

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

‘Hvem fanden ringer man til?’

FCK bød på landsholdsmålmand

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen