– Han var verdensklasse på sine bedste dage

Simon Kjær var en duelspiller i verdensklasse og blev også bedre med bolden, mener Morten Olsen.



Simon Kjær spillede sine første 56 af 132 landskampe under Morten Olsens ledelse. 

Og selv om Olsen i en periode var ude med riven i forhold til Kjærs evner med bolden, spillede forsvarsspilleren siden debuten i 2009 stort set uafbrudt under den tidligere landstræner. 

– Det indrammende ord om Simon er dedikation. Han var dedikeret til det yderste fra første til sidste kamp, jeg havde ham, siger Olsen om den nu pensionerede Kjær. 

– Han var med sit overblik og evner mand-mod-mand først og fremmest en helt fantastisk duelspiller. 

– Og selv om jeg kritiserede ham lidt, så blev han også bedre og bedre til at være med i det opbyggende spil. Det var helt hans egen fortjeneste, og det var en vigtig del af vores spil, tilføjer Olsen. 

Kjær havde kun lige rundet 20 år, da han i 2009 fik debut for A-landsholdet. 

Det skete i en 1-0-sejr over Sverige på udebane. 

– Det var lidt af en dåb for ham. Han spillede over for en klassespiller som Zlatan Ibrahimovic og begik et straffespark. Men det var ikke hans skyld, og heldigvis reddede Thomas Sørensen ham, og vi vandt 1-0. 

– Og i resten af kampen var han så overbevisende, som en debutant nu kan være. Vi var aldrig i tvivl om ham. 

– Vi fulgte ham allerede fra de første kampe i FC Midtjylland, og da han siden kom til Palermo, som var en glimrende skole for ham som forsvarsspiller. Det var hurtigt for os at se, at han allerede dengang havde stor klasse som forsvarsspiller. 

Olsen var specielt meget glad for at parre Kjær med Daniel Agger i det centrale forsvar. 

– De komplementerede hinanden fremragende og gjorde hinanden bedre. Hvad den ene ikke kunne, kunne den anden. 

– Han overtog jo også anførerbindet fra Daniel og var en strålende anfører under Åge Hareide. Allerede i den sidste tid, hvor jeg havde ham, var han en af fire-fem spillere, som altid var med, når trænerne ville snakke med spillerne.

Kjær nåede foruden Premier League forbi alle de største ligaer i Europa, og forsvarsspilleren fik i Olsens øjne det absolut optimale ud af sin karriere. 

– Han var uden tvivl en verdensklassespiller på sine bedste dage. Han var lynhurtig og stærk, og det gav en enorm sikkerhed til forsvaret og hele holdet. Han var altid garant for en god kamp forsvarsmæssigt. 

35-årige Kjær har ikke givet nogen indikationer, om hvad han skal fremover, men Olsen håber, at landsholdskæmpen bliver i fodboldens verden. 

– Han har været med til at præge dansk fodbold i al almindelighed, og jeg tror, vi er mange, som håber, at han også kommer til det i fremtiden. Der er jo mange forskellige job.

– Det handler om hans egen lyst og hensynet til familien. Når det hele er faldet lidt til ro, finder han måske ud af, at han savner det. Det håber jeg, siger Olsen. 

Kjær fik slutrundedebut under Morten Olsen ved VM i Sydafrika i 2010. Han deltog i alt i seks store slutrunder for Danmark.

/ritzau/





Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god