– Han var verdensklasse på sine bedste dage

Simon Kjær var en duelspiller i verdensklasse og blev også bedre med bolden, mener Morten Olsen.



Simon Kjær spillede sine første 56 af 132 landskampe under Morten Olsens ledelse. 

Og selv om Olsen i en periode var ude med riven i forhold til Kjærs evner med bolden, spillede forsvarsspilleren siden debuten i 2009 stort set uafbrudt under den tidligere landstræner. 

– Det indrammende ord om Simon er dedikation. Han var dedikeret til det yderste fra første til sidste kamp, jeg havde ham, siger Olsen om den nu pensionerede Kjær. 

– Han var med sit overblik og evner mand-mod-mand først og fremmest en helt fantastisk duelspiller. 

– Og selv om jeg kritiserede ham lidt, så blev han også bedre og bedre til at være med i det opbyggende spil. Det var helt hans egen fortjeneste, og det var en vigtig del af vores spil, tilføjer Olsen. 

Kjær havde kun lige rundet 20 år, da han i 2009 fik debut for A-landsholdet. 

Det skete i en 1-0-sejr over Sverige på udebane. 

– Det var lidt af en dåb for ham. Han spillede over for en klassespiller som Zlatan Ibrahimovic og begik et straffespark. Men det var ikke hans skyld, og heldigvis reddede Thomas Sørensen ham, og vi vandt 1-0. 

– Og i resten af kampen var han så overbevisende, som en debutant nu kan være. Vi var aldrig i tvivl om ham. 

– Vi fulgte ham allerede fra de første kampe i FC Midtjylland, og da han siden kom til Palermo, som var en glimrende skole for ham som forsvarsspiller. Det var hurtigt for os at se, at han allerede dengang havde stor klasse som forsvarsspiller. 

Olsen var specielt meget glad for at parre Kjær med Daniel Agger i det centrale forsvar. 

– De komplementerede hinanden fremragende og gjorde hinanden bedre. Hvad den ene ikke kunne, kunne den anden. 

– Han overtog jo også anførerbindet fra Daniel og var en strålende anfører under Åge Hareide. Allerede i den sidste tid, hvor jeg havde ham, var han en af fire-fem spillere, som altid var med, når trænerne ville snakke med spillerne.

Kjær nåede foruden Premier League forbi alle de største ligaer i Europa, og forsvarsspilleren fik i Olsens øjne det absolut optimale ud af sin karriere. 

– Han var uden tvivl en verdensklassespiller på sine bedste dage. Han var lynhurtig og stærk, og det gav en enorm sikkerhed til forsvaret og hele holdet. Han var altid garant for en god kamp forsvarsmæssigt. 

35-årige Kjær har ikke givet nogen indikationer, om hvad han skal fremover, men Olsen håber, at landsholdskæmpen bliver i fodboldens verden. 

– Han har været med til at præge dansk fodbold i al almindelighed, og jeg tror, vi er mange, som håber, at han også kommer til det i fremtiden. Der er jo mange forskellige job.

– Det handler om hans egen lyst og hensynet til familien. Når det hele er faldet lidt til ro, finder han måske ud af, at han savner det. Det håber jeg, siger Olsen. 

Kjær fik slutrundedebut under Morten Olsen ved VM i Sydafrika i 2010. Han deltog i alt i seks store slutrunder for Danmark.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

FC København i forhandlinger med svensk klub

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Argentina – Kap Verde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Colombia – Ghana

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

AGF-scoop: Hijackede transfer