Simon Kjær spillede sine første 56 af 132 landskampe under Morten Olsens ledelse.
Og selv om Olsen i en periode var ude med riven i forhold til Kjærs evner med bolden, spillede forsvarsspilleren siden debuten i 2009 stort set uafbrudt under den tidligere landstræner.
– Det indrammende ord om Simon er dedikation. Han var dedikeret til det yderste fra første til sidste kamp, jeg havde ham, siger Olsen om den nu pensionerede Kjær.
– Han var med sit overblik og evner mand-mod-mand først og fremmest en helt fantastisk duelspiller.
– Og selv om jeg kritiserede ham lidt, så blev han også bedre og bedre til at være med i det opbyggende spil. Det var helt hans egen fortjeneste, og det var en vigtig del af vores spil, tilføjer Olsen.
Kjær havde kun lige rundet 20 år, da han i 2009 fik debut for A-landsholdet.
Det skete i en 1-0-sejr over Sverige på udebane.
– Det var lidt af en dåb for ham. Han spillede over for en klassespiller som Zlatan Ibrahimovic og begik et straffespark. Men det var ikke hans skyld, og heldigvis reddede Thomas Sørensen ham, og vi vandt 1-0.
– Og i resten af kampen var han så overbevisende, som en debutant nu kan være. Vi var aldrig i tvivl om ham.
– Vi fulgte ham allerede fra de første kampe i FC Midtjylland, og da han siden kom til Palermo, som var en glimrende skole for ham som forsvarsspiller. Det var hurtigt for os at se, at han allerede dengang havde stor klasse som forsvarsspiller.
Olsen var specielt meget glad for at parre Kjær med Daniel Agger i det centrale forsvar.
– De komplementerede hinanden fremragende og gjorde hinanden bedre. Hvad den ene ikke kunne, kunne den anden.
– Han overtog jo også anførerbindet fra Daniel og var en strålende anfører under Åge Hareide. Allerede i den sidste tid, hvor jeg havde ham, var han en af fire-fem spillere, som altid var med, når trænerne ville snakke med spillerne.
Kjær nåede foruden Premier League forbi alle de største ligaer i Europa, og forsvarsspilleren fik i Olsens øjne det absolut optimale ud af sin karriere.
– Han var uden tvivl en verdensklassespiller på sine bedste dage. Han var lynhurtig og stærk, og det gav en enorm sikkerhed til forsvaret og hele holdet. Han var altid garant for en god kamp forsvarsmæssigt.
35-årige Kjær har ikke givet nogen indikationer, om hvad han skal fremover, men Olsen håber, at landsholdskæmpen bliver i fodboldens verden.
– Han har været med til at præge dansk fodbold i al almindelighed, og jeg tror, vi er mange, som håber, at han også kommer til det i fremtiden. Der er jo mange forskellige job.
– Det handler om hans egen lyst og hensynet til familien. Når det hele er faldet lidt til ro, finder han måske ud af, at han savner det. Det håber jeg, siger Olsen.
Kjær fik slutrundedebut under Morten Olsen ved VM i Sydafrika i 2010. Han deltog i alt i seks store slutrunder for Danmark.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE