Simon Kjær spillede sine første 56 af 132 landskampe under Morten Olsens ledelse.
Og selv om Olsen i en periode var ude med riven i forhold til Kjærs evner med bolden, spillede forsvarsspilleren siden debuten i 2009 stort set uafbrudt under den tidligere landstræner.
– Det indrammende ord om Simon er dedikation. Han var dedikeret til det yderste fra første til sidste kamp, jeg havde ham, siger Olsen om den nu pensionerede Kjær.
– Han var med sit overblik og evner mand-mod-mand først og fremmest en helt fantastisk duelspiller.
– Og selv om jeg kritiserede ham lidt, så blev han også bedre og bedre til at være med i det opbyggende spil. Det var helt hans egen fortjeneste, og det var en vigtig del af vores spil, tilføjer Olsen.
Kjær havde kun lige rundet 20 år, da han i 2009 fik debut for A-landsholdet.
Det skete i en 1-0-sejr over Sverige på udebane.
– Det var lidt af en dåb for ham. Han spillede over for en klassespiller som Zlatan Ibrahimovic og begik et straffespark. Men det var ikke hans skyld, og heldigvis reddede Thomas Sørensen ham, og vi vandt 1-0.
– Og i resten af kampen var han så overbevisende, som en debutant nu kan være. Vi var aldrig i tvivl om ham.
– Vi fulgte ham allerede fra de første kampe i FC Midtjylland, og da han siden kom til Palermo, som var en glimrende skole for ham som forsvarsspiller. Det var hurtigt for os at se, at han allerede dengang havde stor klasse som forsvarsspiller.
Olsen var specielt meget glad for at parre Kjær med Daniel Agger i det centrale forsvar.
– De komplementerede hinanden fremragende og gjorde hinanden bedre. Hvad den ene ikke kunne, kunne den anden.
– Han overtog jo også anførerbindet fra Daniel og var en strålende anfører under Åge Hareide. Allerede i den sidste tid, hvor jeg havde ham, var han en af fire-fem spillere, som altid var med, når trænerne ville snakke med spillerne.
Kjær nåede foruden Premier League forbi alle de største ligaer i Europa, og forsvarsspilleren fik i Olsens øjne det absolut optimale ud af sin karriere.
– Han var uden tvivl en verdensklassespiller på sine bedste dage. Han var lynhurtig og stærk, og det gav en enorm sikkerhed til forsvaret og hele holdet. Han var altid garant for en god kamp forsvarsmæssigt.
35-årige Kjær har ikke givet nogen indikationer, om hvad han skal fremover, men Olsen håber, at landsholdskæmpen bliver i fodboldens verden.
– Han har været med til at præge dansk fodbold i al almindelighed, og jeg tror, vi er mange, som håber, at han også kommer til det i fremtiden. Der er jo mange forskellige job.
– Det handler om hans egen lyst og hensynet til familien. Når det hele er faldet lidt til ro, finder han måske ud af, at han savner det. Det håber jeg, siger Olsen.
Kjær fik slutrundedebut under Morten Olsen ved VM i Sydafrika i 2010. Han deltog i alt i seks store slutrunder for Danmark.
/ritzau/
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
City-ejer sælger klub
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
HELT VILDT