Har aldrig set noget lignende: Målene var for små

I en Champions League-kvalifikationskamp mellem Ajax' og Arsenals kvinder var målene 10 centimeter for små, og derfor måtte de justeres.



Har man ikke den store selvtillid, kan målene i 11 mands fodbold sagtens føles små. Og når de så også er mindre end normalt, målene, ja, så har man da som angriber et alvorligt problem.

Om der var en angriber med selvtillidsproblemer onsdag aften i kvindernes Champions League-kvalifikation, hvor Ajax og Arsenal mødtes i Holland, vides ikke, men sikkert er det, at målene ganske overraskende var 10 centimeter for små.

Det skriver BBC, der har talt med Arsenal-træner Jonas Eidevall, der kalder det for en oplevelse ulig noget, han tidligere har prøvet. 

Arsenal endte med at vinde opgøret 1-0 og tage billetten til CL-gruppespillet, men kort inden opgøret opdager Arsenal, at målene ganske enkelt er 10 centimeter mindre, end de skal være. 

– Det er en vild oplevelse.

– At spille mod en stor klub som Ajax, og så er vi nødt til at måle målene inden starten på kampen. Jeg har aldrig set noget ligenden, for at være helt ærlig.

– Det er skørt, men vi kan jo kun kontrollere det, vi kan kontrollere, siger Jonas Eidevall til BBC.

Sagen er formentlig den, at målene ikke er justeret tilbage, for i den hollandske række spilles der med mål, der er 10 centimeter kortere end mål i internationale kampe.

Og så måtte man i stedet frem med målebånd for at få det hele til at spille, som man kan se herunder.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Colombia – Portugal

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til storklub?

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Supercomputer: Her er VM-finalen

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”