Har aldrig set noget lignende: Målene var for små

I en Champions League-kvalifikationskamp mellem Ajax' og Arsenals kvinder var målene 10 centimeter for små, og derfor måtte de justeres.



Har man ikke den store selvtillid, kan målene i 11 mands fodbold sagtens føles små. Og når de så også er mindre end normalt, målene, ja, så har man da som angriber et alvorligt problem.

Om der var en angriber med selvtillidsproblemer onsdag aften i kvindernes Champions League-kvalifikation, hvor Ajax og Arsenal mødtes i Holland, vides ikke, men sikkert er det, at målene ganske overraskende var 10 centimeter for små.

Det skriver BBC, der har talt med Arsenal-træner Jonas Eidevall, der kalder det for en oplevelse ulig noget, han tidligere har prøvet. 

Arsenal endte med at vinde opgøret 1-0 og tage billetten til CL-gruppespillet, men kort inden opgøret opdager Arsenal, at målene ganske enkelt er 10 centimeter mindre, end de skal være. 

– Det er en vild oplevelse.

– At spille mod en stor klub som Ajax, og så er vi nødt til at måle målene inden starten på kampen. Jeg har aldrig set noget ligenden, for at være helt ærlig.

– Det er skørt, men vi kan jo kun kontrollere det, vi kan kontrollere, siger Jonas Eidevall til BBC.

Sagen er formentlig den, at målene ikke er justeret tilbage, for i den hollandske række spilles der med mål, der er 10 centimeter kortere end mål i internationale kampe.

Og så måtte man i stedet frem med målebånd for at få det hele til at spille, som man kan se herunder.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’