Har haft ‘gode snakke’ med Jesper Sørensen

Noah Nartey har haft et udfordrende efterår, men har haft gode snakke med Jesper Sørensen, siger han til Tipsbladet.



Han har tidligere optrådt for Danmark på U17-landsholdet, U18-landsholdet og U19-landsholdet, og i denne landskampspause har Noah Nartey også fået debut for U21-landsholdet.

I første omgang var han ellers udtaget til U20-landsholdet, men et skadesafbud frigjorde en på plads på landsholdet lige over. 

I den seneste landsholdssamling var 19-årige Noah Nartey også udtaget U21-landsholdet, dog uden at få debut, men på det tidspunkt var situationen også lidt noget andet for midtbanespilleren.

I sæsonens første halvanden måned var han nemlig fast mand i Brøndbys startopstilling. Og nu går det lidt den anden vej.

Siden 1. september er midtbanespilleren ikke startet inde for Brøndby i Superligaen, og oftest har han måttet tage til takke med kort indhop. 

– Jeg synes, det har været udfordrende på nogle måder, men jeg har også fået noget læring, jeg kan tage med, og det gør mig stærkere. Jeg føler, det har været fint nok, siger Noah Nartey om efteråret og tilføjer om sæsonstarten:

– Det var selvfølgelig dejligt at spille en masse. Enhver fodboldspiller vil spille kampe, så det er dejligt, når man har succes, for så er man glade. Men når det så går den anden vej, handler det om at være stærk.

Hvordan er man så stærk i sådan en situation?

– Jeg føler sgu ikke, at jeg ændrer noget. For mig handler det om at møde ind til træning hver dag og gøre mit bedste. Der er ikke så meget mere, jeg kan gøre. Og så er det op til træneren at vælge, hvem han vil spille med.

Har du snakket med (Brøndby-træner) Jesper Sørensen om hans valg?

– Ja, jeg har snakket meget med ham, og vi har haft nogle gode snakke, siger Nartey og tilføjer:

– Indholdet vil jeg nok bare holde mellem mig og ham, men hvorfor jeg ikke starter, det er jo trænerens valg, og det respekterer jeg. Jeg gør selvfølgelig bare mit bedste for, at han skal vælge mig.

Lærer af Wass
I Brøndby er der da også hård konkurrence om pladserne på midtbanen. Noah Nartey kæmper med erfarne profiler som Daniel Wass, Josip Radosevic og Stijn Spierings om spilletiden.

Det er også spillere, som Noah Nartey kan tage ved lære af.

– Det er fedt at spille sammen med dem. De er alle tre gode på hver deres måde, og de giver mig en masse læring, som jeg kan tage med. Daniel Wass har været på en masse store adresser, og han giver mig en masse læring.

– De andre to kan også give det. Det er fedt at spille sammen med nogle, der har noget erfaring, siger Noah Nartey.

Noah Nartey, 19 år, forlængede i september sin kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2027. 






FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”


Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

City-ejer sælger klub

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Forlænger med to Superliga-talenter

Eriksen med kontant udmelding

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

– Han har været en decideret atombombe

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Brøndby-stjerne med stor donation

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Benhård transfermelding

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet