Har haft ‘gode snakke’ med Jesper Sørensen

Noah Nartey har haft et udfordrende efterår, men har haft gode snakke med Jesper Sørensen, siger han til Tipsbladet.



Han har tidligere optrådt for Danmark på U17-landsholdet, U18-landsholdet og U19-landsholdet, og i denne landskampspause har Noah Nartey også fået debut for U21-landsholdet.

I første omgang var han ellers udtaget til U20-landsholdet, men et skadesafbud frigjorde en på plads på landsholdet lige over. 

I den seneste landsholdssamling var 19-årige Noah Nartey også udtaget U21-landsholdet, dog uden at få debut, men på det tidspunkt var situationen også lidt noget andet for midtbanespilleren.

I sæsonens første halvanden måned var han nemlig fast mand i Brøndbys startopstilling. Og nu går det lidt den anden vej.

Siden 1. september er midtbanespilleren ikke startet inde for Brøndby i Superligaen, og oftest har han måttet tage til takke med kort indhop. 

– Jeg synes, det har været udfordrende på nogle måder, men jeg har også fået noget læring, jeg kan tage med, og det gør mig stærkere. Jeg føler, det har været fint nok, siger Noah Nartey om efteråret og tilføjer om sæsonstarten:

– Det var selvfølgelig dejligt at spille en masse. Enhver fodboldspiller vil spille kampe, så det er dejligt, når man har succes, for så er man glade. Men når det så går den anden vej, handler det om at være stærk.

Hvordan er man så stærk i sådan en situation?

– Jeg føler sgu ikke, at jeg ændrer noget. For mig handler det om at møde ind til træning hver dag og gøre mit bedste. Der er ikke så meget mere, jeg kan gøre. Og så er det op til træneren at vælge, hvem han vil spille med.

Har du snakket med (Brøndby-træner) Jesper Sørensen om hans valg?

– Ja, jeg har snakket meget med ham, og vi har haft nogle gode snakke, siger Nartey og tilføjer:

– Indholdet vil jeg nok bare holde mellem mig og ham, men hvorfor jeg ikke starter, det er jo trænerens valg, og det respekterer jeg. Jeg gør selvfølgelig bare mit bedste for, at han skal vælge mig.

Lærer af Wass
I Brøndby er der da også hård konkurrence om pladserne på midtbanen. Noah Nartey kæmper med erfarne profiler som Daniel Wass, Josip Radosevic og Stijn Spierings om spilletiden.

Det er også spillere, som Noah Nartey kan tage ved lære af.

– Det er fedt at spille sammen med dem. De er alle tre gode på hver deres måde, og de giver mig en masse læring, som jeg kan tage med. Daniel Wass har været på en masse store adresser, og han giver mig en masse læring.

– De andre to kan også give det. Det er fedt at spille sammen med nogle, der har noget erfaring, siger Noah Nartey.

Noah Nartey, 19 år, forlængede i september sin kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2027. 



Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Her er AGF’s transferplaner

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medier i svime: Den bedste!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Hård kritik af FC København-stjerne

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende