Har haft ‘gode snakke’ med Jesper Sørensen

Noah Nartey har haft et udfordrende efterår, men har haft gode snakke med Jesper Sørensen, siger han til Tipsbladet.



Han har tidligere optrådt for Danmark på U17-landsholdet, U18-landsholdet og U19-landsholdet, og i denne landskampspause har Noah Nartey også fået debut for U21-landsholdet.

I første omgang var han ellers udtaget til U20-landsholdet, men et skadesafbud frigjorde en på plads på landsholdet lige over. 

I den seneste landsholdssamling var 19-årige Noah Nartey også udtaget U21-landsholdet, dog uden at få debut, men på det tidspunkt var situationen også lidt noget andet for midtbanespilleren.

I sæsonens første halvanden måned var han nemlig fast mand i Brøndbys startopstilling. Og nu går det lidt den anden vej.

Siden 1. september er midtbanespilleren ikke startet inde for Brøndby i Superligaen, og oftest har han måttet tage til takke med kort indhop. 

– Jeg synes, det har været udfordrende på nogle måder, men jeg har også fået noget læring, jeg kan tage med, og det gør mig stærkere. Jeg føler, det har været fint nok, siger Noah Nartey om efteråret og tilføjer om sæsonstarten:

– Det var selvfølgelig dejligt at spille en masse. Enhver fodboldspiller vil spille kampe, så det er dejligt, når man har succes, for så er man glade. Men når det så går den anden vej, handler det om at være stærk.

Hvordan er man så stærk i sådan en situation?

– Jeg føler sgu ikke, at jeg ændrer noget. For mig handler det om at møde ind til træning hver dag og gøre mit bedste. Der er ikke så meget mere, jeg kan gøre. Og så er det op til træneren at vælge, hvem han vil spille med.

Har du snakket med (Brøndby-træner) Jesper Sørensen om hans valg?

– Ja, jeg har snakket meget med ham, og vi har haft nogle gode snakke, siger Nartey og tilføjer:

– Indholdet vil jeg nok bare holde mellem mig og ham, men hvorfor jeg ikke starter, det er jo trænerens valg, og det respekterer jeg. Jeg gør selvfølgelig bare mit bedste for, at han skal vælge mig.

Lærer af Wass
I Brøndby er der da også hård konkurrence om pladserne på midtbanen. Noah Nartey kæmper med erfarne profiler som Daniel Wass, Josip Radosevic og Stijn Spierings om spilletiden.

Det er også spillere, som Noah Nartey kan tage ved lære af.

– Det er fedt at spille sammen med dem. De er alle tre gode på hver deres måde, og de giver mig en masse læring, som jeg kan tage med. Daniel Wass har været på en masse store adresser, og han giver mig en masse læring.

– De andre to kan også give det. Det er fedt at spille sammen med nogle, der har noget erfaring, siger Noah Nartey.

Noah Nartey, 19 år, forlængede i september sin kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2027. 





LIVE

TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Frankrig – Marokko

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uwe Rösler henter dansker

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Stor profil ude af Frankrig-brag

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv