Har haft ‘gode snakke’ med Jesper Sørensen

Noah Nartey har haft et udfordrende efterår, men har haft gode snakke med Jesper Sørensen, siger han til Tipsbladet.



Han har tidligere optrådt for Danmark på U17-landsholdet, U18-landsholdet og U19-landsholdet, og i denne landskampspause har Noah Nartey også fået debut for U21-landsholdet.

I første omgang var han ellers udtaget til U20-landsholdet, men et skadesafbud frigjorde en på plads på landsholdet lige over. 

I den seneste landsholdssamling var 19-årige Noah Nartey også udtaget U21-landsholdet, dog uden at få debut, men på det tidspunkt var situationen også lidt noget andet for midtbanespilleren.

I sæsonens første halvanden måned var han nemlig fast mand i Brøndbys startopstilling. Og nu går det lidt den anden vej.

Siden 1. september er midtbanespilleren ikke startet inde for Brøndby i Superligaen, og oftest har han måttet tage til takke med kort indhop. 

– Jeg synes, det har været udfordrende på nogle måder, men jeg har også fået noget læring, jeg kan tage med, og det gør mig stærkere. Jeg føler, det har været fint nok, siger Noah Nartey om efteråret og tilføjer om sæsonstarten:

– Det var selvfølgelig dejligt at spille en masse. Enhver fodboldspiller vil spille kampe, så det er dejligt, når man har succes, for så er man glade. Men når det så går den anden vej, handler det om at være stærk.

Hvordan er man så stærk i sådan en situation?

– Jeg føler sgu ikke, at jeg ændrer noget. For mig handler det om at møde ind til træning hver dag og gøre mit bedste. Der er ikke så meget mere, jeg kan gøre. Og så er det op til træneren at vælge, hvem han vil spille med.

Har du snakket med (Brøndby-træner) Jesper Sørensen om hans valg?

– Ja, jeg har snakket meget med ham, og vi har haft nogle gode snakke, siger Nartey og tilføjer:

– Indholdet vil jeg nok bare holde mellem mig og ham, men hvorfor jeg ikke starter, det er jo trænerens valg, og det respekterer jeg. Jeg gør selvfølgelig bare mit bedste for, at han skal vælge mig.

Lærer af Wass
I Brøndby er der da også hård konkurrence om pladserne på midtbanen. Noah Nartey kæmper med erfarne profiler som Daniel Wass, Josip Radosevic og Stijn Spierings om spilletiden.

Det er også spillere, som Noah Nartey kan tage ved lære af.

– Det er fedt at spille sammen med dem. De er alle tre gode på hver deres måde, og de giver mig en masse læring, som jeg kan tage med. Daniel Wass har været på en masse store adresser, og han giver mig en masse læring.

– De andre to kan også give det. Det er fedt at spille sammen med nogle, der har noget erfaring, siger Noah Nartey.

Noah Nartey, 19 år, forlængede i september sin kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2027. 



Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Bo Henriksen fyret

Patrick Da Silva idømt fængsel

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

FC København-profil ude med sygdom

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Brøndby er chanceløse

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Frank reddet i døende sekunder

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist