Han har tidligere optrådt for Danmark på U17-landsholdet, U18-landsholdet og U19-landsholdet, og i denne landskampspause har Noah Nartey også fået debut for U21-landsholdet.
I første omgang var han ellers udtaget til U20-landsholdet, men et skadesafbud frigjorde en på plads på landsholdet lige over.
I den seneste landsholdssamling var 19-årige Noah Nartey også udtaget U21-landsholdet, dog uden at få debut, men på det tidspunkt var situationen også lidt noget andet for midtbanespilleren.
I sæsonens første halvanden måned var han nemlig fast mand i Brøndbys startopstilling. Og nu går det lidt den anden vej.
Siden 1. september er midtbanespilleren ikke startet inde for Brøndby i Superligaen, og oftest har han måttet tage til takke med kort indhop.
– Jeg synes, det har været udfordrende på nogle måder, men jeg har også fået noget læring, jeg kan tage med, og det gør mig stærkere. Jeg føler, det har været fint nok, siger Noah Nartey om efteråret og tilføjer om sæsonstarten:
– Det var selvfølgelig dejligt at spille en masse. Enhver fodboldspiller vil spille kampe, så det er dejligt, når man har succes, for så er man glade. Men når det så går den anden vej, handler det om at være stærk.
Hvordan er man så stærk i sådan en situation?
– Jeg føler sgu ikke, at jeg ændrer noget. For mig handler det om at møde ind til træning hver dag og gøre mit bedste. Der er ikke så meget mere, jeg kan gøre. Og så er det op til træneren at vælge, hvem han vil spille med.
Har du snakket med (Brøndby-træner) Jesper Sørensen om hans valg?
– Ja, jeg har snakket meget med ham, og vi har haft nogle gode snakke, siger Nartey og tilføjer:
– Indholdet vil jeg nok bare holde mellem mig og ham, men hvorfor jeg ikke starter, det er jo trænerens valg, og det respekterer jeg. Jeg gør selvfølgelig bare mit bedste for, at han skal vælge mig.
Lærer af Wass
I Brøndby er der da også hård konkurrence om pladserne på midtbanen. Noah Nartey kæmper med erfarne profiler som Daniel Wass, Josip Radosevic og Stijn Spierings om spilletiden.
Det er også spillere, som Noah Nartey kan tage ved lære af.
– Det er fedt at spille sammen med dem. De er alle tre gode på hver deres måde, og de giver mig en masse læring, som jeg kan tage med. Daniel Wass har været på en masse store adresser, og han giver mig en masse læring.
– De andre to kan også give det. Det er fedt at spille sammen med nogle, der har noget erfaring, siger Noah Nartey.
Noah Nartey, 19 år, forlængede i september sin kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2027.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE