Hareide er rystet over Ståle Solbakkens landshold

Det norske landshold havde muligheden for at rykke op i øverste lag i Nations League, men det endte med en fæl skuffelse mod først Slovenien, siden Serbien.



De skulle bare bruge uafgjort mod Serbien for at sikre sig oprykning til det bedste lag i Nations League, men det norske landshold skuffede stort tirsdag aften, hvor det endte med et nederlag på 0-2.

Dermed holder Norge fast i placeringen i lag to fremadrettet, og det var en ærgerlig afslutning på turneringen for Solbakkens hold, der lå godt til, men tabte til først Slovenien og siden Serbien i de sidste kampe. Man havde håbet på sportslig succes, efter man også missede kvalifikationen til VM-slutrunden.

Tidligere landstræner Åge Hareide fulgte også med, og den rutinerede træner, der aktuelt er i spidsen for Malmö FF, var rystet over det norske landsholds kollaps.

– Vi blev udmanøvreret teknisk og taktisk af et godt serbisk hold. Det var tydeligt. Vi rammer slet ikke dagen, hverken offensivt eller defensivt. Vi svigter i dag, siger Åge Hareide til norske Dagbladet.

Efter 22 år uden et norsk hold til en slutrunde har Norge snart brug for noget oprejsning. Med Erling Haaland og Martin Ødegaard har man to meget dygtige spillere, men spørgsmålet er naturligvis også, hvor meget mere kvalitet der er foruden de to.

Umiddelbart ikke meget, så når de to ikke er i topform, er det lidt for middelmådigt.

– Det var en miserabel afslutning (på Nations League), må man sige. Nogle gange rammer man ikke niveauet og jeg må sige, at vi slet ikke lykkedes i dag, lyder det fra videre fra Åge Hareide.

Ståle Solbakken og Norge kan se frem til den 9. oktober, hvor landet er med i bowlen, når der trækkes lod til EM-kvalifikationen. Her er man placeret i lag 3 – havde man vundet Nations League-gruppen, var man kommet op i lag 2.

I stedet kan man trække lande som Spanien og Frankrig fra de første to lag, og det vil igen gøre det rigtig svært for Norge at komme med til en slutrunde.

Du kan læse mere om den kommende EM-kvalifikationstrækning her.






Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Godt nyt for Jess Thorup

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF