Hareide er rystet over Ståle Solbakkens landshold

Det norske landshold havde muligheden for at rykke op i øverste lag i Nations League, men det endte med en fæl skuffelse mod først Slovenien, siden Serbien.



De skulle bare bruge uafgjort mod Serbien for at sikre sig oprykning til det bedste lag i Nations League, men det norske landshold skuffede stort tirsdag aften, hvor det endte med et nederlag på 0-2.

Dermed holder Norge fast i placeringen i lag to fremadrettet, og det var en ærgerlig afslutning på turneringen for Solbakkens hold, der lå godt til, men tabte til først Slovenien og siden Serbien i de sidste kampe. Man havde håbet på sportslig succes, efter man også missede kvalifikationen til VM-slutrunden.

Tidligere landstræner Åge Hareide fulgte også med, og den rutinerede træner, der aktuelt er i spidsen for Malmö FF, var rystet over det norske landsholds kollaps.

– Vi blev udmanøvreret teknisk og taktisk af et godt serbisk hold. Det var tydeligt. Vi rammer slet ikke dagen, hverken offensivt eller defensivt. Vi svigter i dag, siger Åge Hareide til norske Dagbladet.

Efter 22 år uden et norsk hold til en slutrunde har Norge snart brug for noget oprejsning. Med Erling Haaland og Martin Ødegaard har man to meget dygtige spillere, men spørgsmålet er naturligvis også, hvor meget mere kvalitet der er foruden de to.

Umiddelbart ikke meget, så når de to ikke er i topform, er det lidt for middelmådigt.

– Det var en miserabel afslutning (på Nations League), må man sige. Nogle gange rammer man ikke niveauet og jeg må sige, at vi slet ikke lykkedes i dag, lyder det fra videre fra Åge Hareide.

Ståle Solbakken og Norge kan se frem til den 9. oktober, hvor landet er med i bowlen, når der trækkes lod til EM-kvalifikationen. Her er man placeret i lag 3 – havde man vundet Nations League-gruppen, var man kommet op i lag 2.

I stedet kan man trække lande som Spanien og Frankrig fra de første to lag, og det vil igen gøre det rigtig svært for Norge at komme med til en slutrunde.

Du kan læse mere om den kommende EM-kvalifikationstrækning her.





LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Stort medie hylder AGF-profil