Åge Hareide er skuffet over FCM-spillers skifte

Åge Hareide er bestemt ikke imponeret over Elias Olafsson, som er udlejet til CD Mafra for hele indeværende sæson.



Åge Hareide er ikke sur, han er skuffet. 

Skuffet over sin målmand Elias Olafsson, som er inde omkring det islandske landshold. 

For Åge Hareide er bestemt ikke fan af, at Elias Olafsson er rykket til den portugisiske klub CD Mafra, som er ejet af HEARTLAND, der også ejer FC Midtjylland, på en lejeaftale for hele den indeværende sæson. 

Det gør Hareide klart på et pressemøde, hvor han vender målmandssituationen på landsholdet.

– Vi har Elias Rafn Olafsson, som spiller med Mafra i Portugal, og det er jeg ikke glad for, konstaterer Hareide ifølge det islandske medie Fotbolti og fortsætter:

– FC Midtjylland har forklaret mig, at han er holdets fremtidige målmand, og at de har lånt ham ud, så han kan spille kampe, slutter Hareide. 

Ud fra Hareides kommentar kan man konkludere, at han ikke er imponeret over, at hans landsholdsmålmand skal spille på det næsthøjeste niveau i Portugal. 

23-årige Elias Olafsson står noteret for fire landskampe, men hans seneste faldt helt tilbage i 2021. Han konkurrerer blandt andet med Runar Alex Runarsson på landsholdet. 

– Minder mig om Dolberg
Det er ikke kun målmandssituationen, som Åge Hareide forholder sig til. Han kan glæde sig over, at Orri Oskarsson i denne sæson har fået en del spilletid i FC København-angrebet, hvilket utvivlsomt gavner hans udvikling. 

Han har også scoret i både Champions League-kvalen og i Superligaen, og den gode form er også blevet belønnet med en landsholdsudtagelse for første gang. 

Og Hareide kan lide, hvad han ser. Så meget at Oskarsson minder ham om Kasper Dolberg, som spillede under Hareide, da nordmanden var dansk landstræner.

– Jeg har set mange spillere komme op gennem årene. Mange spillere som er gode til at afslutte på deres chancer. Han minder mig meget om Kasper Dolberg, da han var yngre, dengang jeg udtog ham til VM i 2018, siger Hareide og fortsætter:

– Orri er en fantastisk målscorer og er god til at afslutte sine chancer. Vi er nødt til at bringe disse unge spillere ind i truppen, for de lærer meget af det. Derfor er Orri med nu. Han har spillet ekstremt godt for FC København og har stor kvalitet.

Orri Oskarsson kunne onsdag aften se hele kampen mod Rakow fra bænken af. Vejen til spilletid er blevet længere, efter at Andreas Cornelius lige nu er kampklar.



Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– Det er fuldkommen meningsløst

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

AaB-talent prøver sig af i Italien

Klubboss i angreb på FCK

– De skal skille sig af med ham!

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Viktor Claesson bliver i FC København

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996