Harry Kane raser: Det er fuldstændig uacceptabelt

Harry Kane var rasende efter Tottenhams nederlag til NS Mura.



Det var en stor skuffelse for AGF, da århusianerne i sidste sæson blev sendt ud af Europa League-kvalifikationen af NS Mura.

Derfor havde de færreste nok regnet med, at slovenerne skulle være i stand til at besejre selveste Tottenham, men det var ikke desto mindre, hvad der skete, da de to mandskaber mødtes torsdag aften.

Mura slog Antonio Contes tropper 2-1 på en sen scoring af Amadej Marosa, og Harry Kane var alt andet end tilfreds efter kampen.

– Det er fuldstændig uacceptabelt. Vi kom dårligt fra start ved at lukke et mål ind, og vi gjorde det svært for os selv ved at skulle spille med ti mand. I anden halvleg kæmpede vi og viste holdånd. Vi kom tilbage i kampen, og det så ud til, at hvis nogen skulle score igen, skulle det være os, men så laver vi en børnefejl og lukker et mål ind, siger han til engelske BT Sport.

– Vi havde alt spillet, men det er uacceptabelt. Det var en svær aften for os, og vi må lære af det. Vi fik bare ikke gjort arbejdet færdigt. Disse udekampe kan være svære, hvis man ikke gør tingene rigtigt, og det var tilfældet i dag (i går).

Tottenham ligger nummer to i deres Conference League-gruppe, men á point med Vitesse på tredjepladsen. Det betyder, at man med stor sandsynlighed skal vinde den sidste gruppekamp hjemme mod Rennes for at gå videre.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’