Havde opgivet drøm – så ringede Claus Steinlein

Per Rud sætter ord på skiftet til C.D. Mafra, som opfylder en drøm, han ellers næsten havde opgivet.



Per Rud er tilbage i herrefodboldverdenen, efter at han siden i sommer har været direktør for Kvindedivisionsforeningen.

Fremover skal den tidligere sportsdirektør i Brøndby IF og HB Køge nemlig være såkaldt General Manager i C.D. Mafra, der er FC Midtjyllands portugisiske søsterklub. Begge klubber er ejet af The Football Collective, som har Claus Steinlein som CEO.

I et interview med Tipsbladet sætter Per Rud, 57 år, ord på skiftet.

– Nogle gange opstår der bare nogle muligheder i livet, som man trods dårlig timing ikke kan takke nej til, og det var tilfældet her, siger C.D. Mafras nye danske chef og tilføjer:

– Jeg har været meget beæret og glad for jobbet som direktør i Kvindedivisionsforeningen, og jeg ser det som et meget vigtigt job. Der skulle eddermame noget spændende på bordet, og det må jeg sige, at Claus Steinlein kom med.

– Det er et projekt, jeg virkelig godt kan se mig selv i. Det bliver et nyt spændende kapitel i et langt fodboldliv.

Og hvad er det så, der gør C.D. Mafra og projektet med The Football Collective så spændende for Per Rud? Jo, blandt andet får han en drøm, han nærmest havde opgivet, opfyldt.  

– Hvis der er noget, som jeg tænder på her i livet, så er det udviklingsprojekter. Jeg har mine rødder i talentudviklingen, og idéen om at få udviklet et rigtig, rigtig stærkt i C.D. Mafra og være en del af The Football Collective, ser jeg som noget, der virkelig passer til det, jeg kan, og de kompetencer, jeg har. Jeg skal være med til at bygge træningsfaciliteter og en præstationskultur op.

– Så har jeg i mange år gået og tænkt, at hvis jeg skulle nå et udlandsprojekt, inden jeg skal på pension, så skulle det nok være snart, men jeg havde ikke regnet med, at det skulle ske. Så da muligheden kom, der må jeg bare sige, at det passer perfekt ind i mine drømme, omend at timingen har været virkelig elendig.

General Manager er den stilling, du får. I Danmark kender vi mere sportsdirektører og fodbolddirektør. Hvad indebærer den rolle i C.D. Mafra?

– Det bliver at drive klubben i samarbejde med de gode mennesker, der er der allerede, og i samarbejde med de mennesker, der sidder i de andre klubber, som er en del af The Football Collective. Jeg har aldrig gået op i, hvad jeg hedder. Jeg ved, hvad min rolle er, hvor meget ansvar jeg får, og hvor travlt jeg får. Der bliver nok at se til.

Du kalder timingen for jobskiftet elendig. Hvornår hører du fra Claus Steinlein, og hvordan er processen med at få jobbet?

– Der er ingen grund til at udpensle alt det, i respekt for både Kvindedivisionsforeningen, og hvad der har været af folk nede i C.D. Mafra, så det har jeg ikke behov for at fortælle noget om. Det er selvfølgelig gået stærkt til sidst, og så må man sørge for at få afleveret det, man har gang i, på en god måde.

– Det ligger mig meget på sinde, for jeg har virkelig, virkelig nydt min tid i Kvindedivisionsforeningen, siger Per Rud og tilføjer: 

– Jeg ser det ikke sådan, at jeg har været i Kvindedivisionsforeningen i seks måneder. Jeg ser det sådan, at jeg startede i 2019, hvor jeg blev valgt til bestyrelsen på et HB Køge-mandat, og siden har jeg brugt oceaner af tid på at hjælpe de gode mennesker der med at skabe fremdrift, for det fortjener kvindefodbolden.

Per Rud starter i det nye job efter årsskiftet, og han flytter i første omgang alene til Portugal, hvor C.D. Mafra spiller i den næstbedste række.

C.D. Mafra har i forvejen dansk islæt, da Pontus Texel, Andreas Nibe og Jonathan Lind er en del af truppen, mens Kenneth Andersen og Morten Mølkjær også har roller i klubben.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Man Utd-stjerne hylder Amorim

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Den første i næsten 40 år

Yoram Zague sigtet i Danmark

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Høgh hyldes af UEFA

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Bo Svensson i spil til stort job

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Kærlige beskeder vælter ind

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Arsenal skuffer mod bundprop

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Medie peger på FC København

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne