Per Rud er tilbage i herrefodboldverdenen, efter at han siden i sommer har været direktør for Kvindedivisionsforeningen.
Fremover skal den tidligere sportsdirektør i Brøndby IF og HB Køge nemlig være såkaldt General Manager i C.D. Mafra, der er FC Midtjyllands portugisiske søsterklub. Begge klubber er ejet af The Football Collective, som har Claus Steinlein som CEO.
I et interview med Tipsbladet sætter Per Rud, 57 år, ord på skiftet.
– Nogle gange opstår der bare nogle muligheder i livet, som man trods dårlig timing ikke kan takke nej til, og det var tilfældet her, siger C.D. Mafras nye danske chef og tilføjer:
– Jeg har været meget beæret og glad for jobbet som direktør i Kvindedivisionsforeningen, og jeg ser det som et meget vigtigt job. Der skulle eddermame noget spændende på bordet, og det må jeg sige, at Claus Steinlein kom med.
– Det er et projekt, jeg virkelig godt kan se mig selv i. Det bliver et nyt spændende kapitel i et langt fodboldliv.
Og hvad er det så, der gør C.D. Mafra og projektet med The Football Collective så spændende for Per Rud? Jo, blandt andet får han en drøm, han nærmest havde opgivet, opfyldt.
– Hvis der er noget, som jeg tænder på her i livet, så er det udviklingsprojekter. Jeg har mine rødder i talentudviklingen, og idéen om at få udviklet et rigtig, rigtig stærkt i C.D. Mafra og være en del af The Football Collective, ser jeg som noget, der virkelig passer til det, jeg kan, og de kompetencer, jeg har. Jeg skal være med til at bygge træningsfaciliteter og en præstationskultur op.
– Så har jeg i mange år gået og tænkt, at hvis jeg skulle nå et udlandsprojekt, inden jeg skal på pension, så skulle det nok være snart, men jeg havde ikke regnet med, at det skulle ske. Så da muligheden kom, der må jeg bare sige, at det passer perfekt ind i mine drømme, omend at timingen har været virkelig elendig.
General Manager er den stilling, du får. I Danmark kender vi mere sportsdirektører og fodbolddirektør. Hvad indebærer den rolle i C.D. Mafra?
– Det bliver at drive klubben i samarbejde med de gode mennesker, der er der allerede, og i samarbejde med de mennesker, der sidder i de andre klubber, som er en del af The Football Collective. Jeg har aldrig gået op i, hvad jeg hedder. Jeg ved, hvad min rolle er, hvor meget ansvar jeg får, og hvor travlt jeg får. Der bliver nok at se til.
Du kalder timingen for jobskiftet elendig. Hvornår hører du fra Claus Steinlein, og hvordan er processen med at få jobbet?
– Der er ingen grund til at udpensle alt det, i respekt for både Kvindedivisionsforeningen, og hvad der har været af folk nede i C.D. Mafra, så det har jeg ikke behov for at fortælle noget om. Det er selvfølgelig gået stærkt til sidst, og så må man sørge for at få afleveret det, man har gang i, på en god måde.
– Det ligger mig meget på sinde, for jeg har virkelig, virkelig nydt min tid i Kvindedivisionsforeningen, siger Per Rud og tilføjer:
– Jeg ser det ikke sådan, at jeg har været i Kvindedivisionsforeningen i seks måneder. Jeg ser det sådan, at jeg startede i 2019, hvor jeg blev valgt til bestyrelsen på et HB Køge-mandat, og siden har jeg brugt oceaner af tid på at hjælpe de gode mennesker der med at skabe fremdrift, for det fortjener kvindefodbolden.
Per Rud starter i det nye job efter årsskiftet, og han flytter i første omgang alene til Portugal, hvor C.D. Mafra spiller i den næstbedste række.
C.D. Mafra har i forvejen dansk islæt, da Pontus Texel, Andreas Nibe og Jonathan Lind er en del af truppen, mens Kenneth Andersen og Morten Mølkjær også har roller i klubben.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Randers FC – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Tottenham under stregen
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG