Havde opgivet drøm – så ringede Claus Steinlein

Per Rud sætter ord på skiftet til C.D. Mafra, som opfylder en drøm, han ellers næsten havde opgivet.



Per Rud er tilbage i herrefodboldverdenen, efter at han siden i sommer har været direktør for Kvindedivisionsforeningen.

Fremover skal den tidligere sportsdirektør i Brøndby IF og HB Køge nemlig være såkaldt General Manager i C.D. Mafra, der er FC Midtjyllands portugisiske søsterklub. Begge klubber er ejet af The Football Collective, som har Claus Steinlein som CEO.

I et interview med Tipsbladet sætter Per Rud, 57 år, ord på skiftet.

– Nogle gange opstår der bare nogle muligheder i livet, som man trods dårlig timing ikke kan takke nej til, og det var tilfældet her, siger C.D. Mafras nye danske chef og tilføjer:

– Jeg har været meget beæret og glad for jobbet som direktør i Kvindedivisionsforeningen, og jeg ser det som et meget vigtigt job. Der skulle eddermame noget spændende på bordet, og det må jeg sige, at Claus Steinlein kom med.

– Det er et projekt, jeg virkelig godt kan se mig selv i. Det bliver et nyt spændende kapitel i et langt fodboldliv.

Og hvad er det så, der gør C.D. Mafra og projektet med The Football Collective så spændende for Per Rud? Jo, blandt andet får han en drøm, han nærmest havde opgivet, opfyldt.  

– Hvis der er noget, som jeg tænder på her i livet, så er det udviklingsprojekter. Jeg har mine rødder i talentudviklingen, og idéen om at få udviklet et rigtig, rigtig stærkt i C.D. Mafra og være en del af The Football Collective, ser jeg som noget, der virkelig passer til det, jeg kan, og de kompetencer, jeg har. Jeg skal være med til at bygge træningsfaciliteter og en præstationskultur op.

– Så har jeg i mange år gået og tænkt, at hvis jeg skulle nå et udlandsprojekt, inden jeg skal på pension, så skulle det nok være snart, men jeg havde ikke regnet med, at det skulle ske. Så da muligheden kom, der må jeg bare sige, at det passer perfekt ind i mine drømme, omend at timingen har været virkelig elendig.

General Manager er den stilling, du får. I Danmark kender vi mere sportsdirektører og fodbolddirektør. Hvad indebærer den rolle i C.D. Mafra?

– Det bliver at drive klubben i samarbejde med de gode mennesker, der er der allerede, og i samarbejde med de mennesker, der sidder i de andre klubber, som er en del af The Football Collective. Jeg har aldrig gået op i, hvad jeg hedder. Jeg ved, hvad min rolle er, hvor meget ansvar jeg får, og hvor travlt jeg får. Der bliver nok at se til.

Du kalder timingen for jobskiftet elendig. Hvornår hører du fra Claus Steinlein, og hvordan er processen med at få jobbet?

– Der er ingen grund til at udpensle alt det, i respekt for både Kvindedivisionsforeningen, og hvad der har været af folk nede i C.D. Mafra, så det har jeg ikke behov for at fortælle noget om. Det er selvfølgelig gået stærkt til sidst, og så må man sørge for at få afleveret det, man har gang i, på en god måde.

– Det ligger mig meget på sinde, for jeg har virkelig, virkelig nydt min tid i Kvindedivisionsforeningen, siger Per Rud og tilføjer: 

– Jeg ser det ikke sådan, at jeg har været i Kvindedivisionsforeningen i seks måneder. Jeg ser det sådan, at jeg startede i 2019, hvor jeg blev valgt til bestyrelsen på et HB Køge-mandat, og siden har jeg brugt oceaner af tid på at hjælpe de gode mennesker der med at skabe fremdrift, for det fortjener kvindefodbolden.

Per Rud starter i det nye job efter årsskiftet, og han flytter i første omgang alene til Portugal, hvor C.D. Mafra spiller i den næstbedste række.

C.D. Mafra har i forvejen dansk islæt, da Pontus Texel, Andreas Nibe og Jonathan Lind er en del af truppen, mens Kenneth Andersen og Morten Mølkjær også har roller i klubben.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Det bestemmer Messi selv

PSG meldes enig med Barca-profil

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Norge – England

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Pressede på for FC København-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

– Det vil være VM’s største overraskelse!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Argentina – Schweiz

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’