PORTUGAL (Tipsbladet): Det kan gå hurtigt i fodboldverdenen. Det udsagn hører man ofte, og Andreas Pyndt kan i den grad nikke genkendende til det efter de forgangne dage.
Fredag eftermiddag fik han nemlig uofficiel debut for IFK Göteborg i en testsejr over Brøndby IF. Kampen blev ellers spillet kun lidt over et døgn efter, at den danske midtbanespiller skiftede Silkeborg IF ud med en lejeaftale med IFK Göteborg.
– Det er gået meget hurtigt, erkender Andreas Pyndt over for Tipsbladet umiddelbart efter sin uofficielle debut for svenskerne.
– Men man brænder for at spille kampe og komme ind i det. Man lærer også sine holdkammerater bedre at kende, når man spiller kampe, og jeg fik også en træning med dem i går (torsdag, red.). Så jeg er rigtig glad for at være her.
Selve transferen var heller ikke nogen rolig affære, selvom begge hold har været på træningslejr i Portugal den seneste tid. Ja, netop af den årsag blev det hele måske lidt mere hektisk, end det ellers havde været.
– Det var jo meget hektisk, og jeg lå der på et hotelværelse og fik nogle opkald frem og tilbage og snakkede med Jens (Berthel Askou, cheftræner i IFK Göteborg) og Kent (Nielsen, cheftræner i Silkeborg IF).
– Det var dejligt, at det lykkedes. Jeg fik mit lægetjek klaret på Silkeborgs hotel, og så blev jeg kørt over og skulle træne (med Göteborg). Det har været hektisk, men det er rigtig godt. Jeg tror, mit hoved har brug for en pause nu, så det bliver fint at komme hjem og få nogle fridage, siger Andreas Pyndt.
Aftalen er faktisk faldet så hurtigt på plads, at Andreas Pyndt rejser hjem med Silkeborg IF frem for IFK Göteborg lørdag morgen.
– Ja, jeg skal over til Silkeborgs hotel nu, og så flyver vi klokken 06.00 i morgen tidlig (lørdag, red.). Der er lidt at se til.
Jagter spilletid i danskerkoloni
Andreas Pyndt kom til Silkeborg IF i sommer, men spilletiden i Superliga-klubben har været knap. Kun 30 minutter er det blevet til i ligaregi. Og det er en af de helt store bevæggrunde bag skiftet.
– Helt sikkert. Man vil altid gerne spille, og det her var en mulighed for potentielt at få en masse spilletid. Derfor synes jeg, det her var en rigtig god mulighed, og jeg håber, at jeg kan bidrage med noget hos Göteborg, fortæller hovedpersonen.
Det er også lidt en danskerkoloni, du kommer til.
– Ja, de har taget fint imod mig. Det er fint, når jeg ikke lige er så god til det svenske endnu, må de hjælpe lidt.
Hvad forventer du af opholdet i Göteborg?
– Jeg synes, der er utrolig meget potentiale i holdet. Jeg håber, jeg kan komme ind og hjælpe med det, jeg er god til. Jeg synes også, at vi så skarpe ud i dag og slår Brøndby, som er et godt hold, med 3-1. Jeg tror, der venter nogle gode ting i foråret, og det glæder jeg mig til, siger Andreas Pyndt.
Den 22-årige midtbanespiller gælder det kommende halve år.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
FC København-boss reagerer på tilråb
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
TIPSBLADET SPECIAL
