PORTUGAL (Tipsbladet): Det kan gå hurtigt i fodboldverdenen. Det udsagn hører man ofte, og Andreas Pyndt kan i den grad nikke genkendende til det efter de forgangne dage.
Fredag eftermiddag fik han nemlig uofficiel debut for IFK Göteborg i en testsejr over Brøndby IF. Kampen blev ellers spillet kun lidt over et døgn efter, at den danske midtbanespiller skiftede Silkeborg IF ud med en lejeaftale med IFK Göteborg.
– Det er gået meget hurtigt, erkender Andreas Pyndt over for Tipsbladet umiddelbart efter sin uofficielle debut for svenskerne.
– Men man brænder for at spille kampe og komme ind i det. Man lærer også sine holdkammerater bedre at kende, når man spiller kampe, og jeg fik også en træning med dem i går (torsdag, red.). Så jeg er rigtig glad for at være her.
Selve transferen var heller ikke nogen rolig affære, selvom begge hold har været på træningslejr i Portugal den seneste tid. Ja, netop af den årsag blev det hele måske lidt mere hektisk, end det ellers havde været.
– Det var jo meget hektisk, og jeg lå der på et hotelværelse og fik nogle opkald frem og tilbage og snakkede med Jens (Berthel Askou, cheftræner i IFK Göteborg) og Kent (Nielsen, cheftræner i Silkeborg IF).
– Det var dejligt, at det lykkedes. Jeg fik mit lægetjek klaret på Silkeborgs hotel, og så blev jeg kørt over og skulle træne (med Göteborg). Det har været hektisk, men det er rigtig godt. Jeg tror, mit hoved har brug for en pause nu, så det bliver fint at komme hjem og få nogle fridage, siger Andreas Pyndt.
Aftalen er faktisk faldet så hurtigt på plads, at Andreas Pyndt rejser hjem med Silkeborg IF frem for IFK Göteborg lørdag morgen.
– Ja, jeg skal over til Silkeborgs hotel nu, og så flyver vi klokken 06.00 i morgen tidlig (lørdag, red.). Der er lidt at se til.
Jagter spilletid i danskerkoloni
Andreas Pyndt kom til Silkeborg IF i sommer, men spilletiden i Superliga-klubben har været knap. Kun 30 minutter er det blevet til i ligaregi. Og det er en af de helt store bevæggrunde bag skiftet.
– Helt sikkert. Man vil altid gerne spille, og det her var en mulighed for potentielt at få en masse spilletid. Derfor synes jeg, det her var en rigtig god mulighed, og jeg håber, at jeg kan bidrage med noget hos Göteborg, fortæller hovedpersonen.
Det er også lidt en danskerkoloni, du kommer til.
– Ja, de har taget fint imod mig. Det er fint, når jeg ikke lige er så god til det svenske endnu, må de hjælpe lidt.
Hvad forventer du af opholdet i Göteborg?
– Jeg synes, der er utrolig meget potentiale i holdet. Jeg håber, jeg kan komme ind og hjælpe med det, jeg er god til. Jeg synes også, at vi så skarpe ud i dag og slår Brøndby, som er et godt hold, med 3-1. Jeg tror, der venter nogle gode ting i foråret, og det glæder jeg mig til, siger Andreas Pyndt.
Den 22-årige midtbanespiller gælder det kommende halve år.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
MEDIE