Henter dansker i Italien: Har været frustrerende

Andreas Jungdal har været ude i kulden i italienske Cremonese, men nu er danskeren taget på leje i belgiske Westerlo. Tipsbladet har talt med den danske keeper om en svær tid i Italien og valget af den belgiske klub.



0 minutter.

Den danske keeper Andreas Jungdal har haft det yderst svært i den italienske Serie B-klub Cremonese, men nu skal han prøve kræfter med belgisk fodbold.

Han har nemlig skrevet under på en lejeaftale, der sender ham til Westerlo for resten af sæsonen.

Den danske keeper vil dog ikke lægge skjul på, at han har haft trist halvår i Serie B-klubben.

– Det har selvfølgelig ikke været specielt fedt. Jeg er meget ambitiøs, og det er klart, at det har været mega-frustrerende. Det har været frustrerende af mange grunde. Jeg har ikke fået en ordentlig forklaring på, hvorfor de købte en ny keeper.

– Jeg føler, at jeg fortjente en chance, men da den første frustration var lagt, kunne jeg heller ikke spilde tiden på at være sur og dit og dat. Så er det med at kigge indad og se, hvad jeg kunne gøre bedre for at udvikle mig hver dag. Det har selvfølgelig været rigtig hårdt og træls i en lang periode, men jeg ved, at jeg er stærk oven i knolden, så det er med til at hjælpe i fremtiden, siger Andreas Jungdal til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg går ikke og bærer nag. Jeg var måske lidt småsur og pigefornærmet i sommer, da transfervinduet lukkede, og jeg endte med at blive i klubben, men udover det har jeg kigget fremad. Jeg har accepteret, at klubben tog det valg.

– Om jeg synes, at det var rigtigt eller ej, kunne jeg ikke spilde tid på det. Jeg ved, at klubben tror på mig. Det har jeg fået at vide. Det er også derfor, at de kun ville sende mig på leje. Jeg kan være sur over, at de ikke har vist mig mere tillid, men man må gå ud fra, hvad de siger. Nu er alt mit fokus her, og så tager vi den til den tid.

Foto: Westerlo

Kastet direkte i ilden

Danskeren er klar på en frisk start, og opholdet startede som lyn og torden. Jungdal blev præstenteret, men han fik nemlig debut i søndagens opgør mod Antwerp på udebane.

– Det var mere eller mindre direkte fra flyet og ud på banen. Jeg havde første dag i tirsdags, hvor jeg skrev under og gik igennem nogle tests. Allerede onsdag stod jeg en træningskamp, så jeg blev smidt direkte ind i det. Jeg nåede to træninger, og så kom jeg i kamp, så det var selvfølgelig meget specielt.

Danskeren faldt med det samme for den belgiske klub grundet nogle gode visioner, der kan få ham til at blomstre.

– Jeg har en rigtig god følelse. Det har været nogle rigtig gode første dage i Westerlo. Det er en ambitiøs klub, der fik nye tyrkiske ejere for et par år siden. De har spyttet nogle flere penge i projeket, og de har nogle klare visioner for, hvad de gerne vil. De vil gerne satse på nogle unge spillere og bygge holdet op, så sælge dem videre efterfølgende.

– Der er nogle fantastiske faciliter, der er virkelig i top. Der er nogle gode mennesker, der har været gode til at tage imod mig, så jeg kunne komme hurtigt på plads. Truppen er meget ung og international. Det har været nogle hektiske, men virkelig gode første dage.

Var du i snak med nogle danske klubber?

– Der er altid noget snak og interesse, men jeg har ikke været direkte i snak med en dansk klub. Jeg har været okay klar i spyttet til min agent og danske klubber, der har været interesserede i de senere år, at min ambition ikke er at komme hjem til Danmark lige nu. Westerlo havde den bedste pakke, og de har været meget seriøse i deres henvendelser. Jeg var også i snak med dem sidste sommer, hvor de også var interesserede.

Fremtid er åben for danskeren til sommer. Han vil i hvert fald ikke lukke nogle døre.

– Westerlo har en option på mig og går det godt, så kan det være, at de køber mig fri. Kommer Cremonese med en ordentlig plan og viser mig tillid, så er det også fristende, afslutter den danske keeper til Tipsbladet.

22-årige Jungdal har også en fortid i Vejle Boldklub, AC Milan samt Altach.

Westerlo er lige nu nummer 13 ud af 16 hold i den bedste belgiske række.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Benfica – Real Madrid

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Chido Obi var ustyrlig



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Sønderjyske – Silkeborg IF

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF