Henter dansker i Italien: Har været frustrerende

Andreas Jungdal har været ude i kulden i italienske Cremonese, men nu er danskeren taget på leje i belgiske Westerlo. Tipsbladet har talt med den danske keeper om en svær tid i Italien og valget af den belgiske klub.



0 minutter.

Den danske keeper Andreas Jungdal har haft det yderst svært i den italienske Serie B-klub Cremonese, men nu skal han prøve kræfter med belgisk fodbold.

Han har nemlig skrevet under på en lejeaftale, der sender ham til Westerlo for resten af sæsonen.

Den danske keeper vil dog ikke lægge skjul på, at han har haft trist halvår i Serie B-klubben.

– Det har selvfølgelig ikke været specielt fedt. Jeg er meget ambitiøs, og det er klart, at det har været mega-frustrerende. Det har været frustrerende af mange grunde. Jeg har ikke fået en ordentlig forklaring på, hvorfor de købte en ny keeper.

– Jeg føler, at jeg fortjente en chance, men da den første frustration var lagt, kunne jeg heller ikke spilde tiden på at være sur og dit og dat. Så er det med at kigge indad og se, hvad jeg kunne gøre bedre for at udvikle mig hver dag. Det har selvfølgelig været rigtig hårdt og træls i en lang periode, men jeg ved, at jeg er stærk oven i knolden, så det er med til at hjælpe i fremtiden, siger Andreas Jungdal til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg går ikke og bærer nag. Jeg var måske lidt småsur og pigefornærmet i sommer, da transfervinduet lukkede, og jeg endte med at blive i klubben, men udover det har jeg kigget fremad. Jeg har accepteret, at klubben tog det valg.

– Om jeg synes, at det var rigtigt eller ej, kunne jeg ikke spilde tid på det. Jeg ved, at klubben tror på mig. Det har jeg fået at vide. Det er også derfor, at de kun ville sende mig på leje. Jeg kan være sur over, at de ikke har vist mig mere tillid, men man må gå ud fra, hvad de siger. Nu er alt mit fokus her, og så tager vi den til den tid.

Foto: Westerlo

Kastet direkte i ilden

Danskeren er klar på en frisk start, og opholdet startede som lyn og torden. Jungdal blev præstenteret, men han fik nemlig debut i søndagens opgør mod Antwerp på udebane.

– Det var mere eller mindre direkte fra flyet og ud på banen. Jeg havde første dag i tirsdags, hvor jeg skrev under og gik igennem nogle tests. Allerede onsdag stod jeg en træningskamp, så jeg blev smidt direkte ind i det. Jeg nåede to træninger, og så kom jeg i kamp, så det var selvfølgelig meget specielt.

Danskeren faldt med det samme for den belgiske klub grundet nogle gode visioner, der kan få ham til at blomstre.

– Jeg har en rigtig god følelse. Det har været nogle rigtig gode første dage i Westerlo. Det er en ambitiøs klub, der fik nye tyrkiske ejere for et par år siden. De har spyttet nogle flere penge i projeket, og de har nogle klare visioner for, hvad de gerne vil. De vil gerne satse på nogle unge spillere og bygge holdet op, så sælge dem videre efterfølgende.

– Der er nogle fantastiske faciliter, der er virkelig i top. Der er nogle gode mennesker, der har været gode til at tage imod mig, så jeg kunne komme hurtigt på plads. Truppen er meget ung og international. Det har været nogle hektiske, men virkelig gode første dage.

Var du i snak med nogle danske klubber?

– Der er altid noget snak og interesse, men jeg har ikke været direkte i snak med en dansk klub. Jeg har været okay klar i spyttet til min agent og danske klubber, der har været interesserede i de senere år, at min ambition ikke er at komme hjem til Danmark lige nu. Westerlo havde den bedste pakke, og de har været meget seriøse i deres henvendelser. Jeg var også i snak med dem sidste sommer, hvor de også var interesserede.

Fremtid er åben for danskeren til sommer. Han vil i hvert fald ikke lukke nogle døre.

– Westerlo har en option på mig og går det godt, så kan det være, at de køber mig fri. Kommer Cremonese med en ordentlig plan og viser mig tillid, så er det også fristende, afslutter den danske keeper til Tipsbladet.

22-årige Jungdal har også en fortid i Vejle Boldklub, AC Milan samt Altach.

Westerlo er lige nu nummer 13 ud af 16 hold i den bedste belgiske række.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Køber engelsk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Det må for alt i verden ikke ske!

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu er Dreyer historisk

I chok over Manchester United

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

631 millioner kroner

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

‘Han tisser isterninger’

Arne Slot dybt frustreret

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

– Det vil jeg aldrig gøre!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner