0 minutter.
Den danske keeper Andreas Jungdal har haft det yderst svært i den italienske Serie B-klub Cremonese, men nu skal han prøve kræfter med belgisk fodbold.
Han har nemlig skrevet under på en lejeaftale, der sender ham til Westerlo for resten af sæsonen.
Den danske keeper vil dog ikke lægge skjul på, at han har haft trist halvår i Serie B-klubben.
– Det har selvfølgelig ikke været specielt fedt. Jeg er meget ambitiøs, og det er klart, at det har været mega-frustrerende. Det har været frustrerende af mange grunde. Jeg har ikke fået en ordentlig forklaring på, hvorfor de købte en ny keeper.
– Jeg føler, at jeg fortjente en chance, men da den første frustration var lagt, kunne jeg heller ikke spilde tiden på at være sur og dit og dat. Så er det med at kigge indad og se, hvad jeg kunne gøre bedre for at udvikle mig hver dag. Det har selvfølgelig været rigtig hårdt og træls i en lang periode, men jeg ved, at jeg er stærk oven i knolden, så det er med til at hjælpe i fremtiden, siger Andreas Jungdal til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg går ikke og bærer nag. Jeg var måske lidt småsur og pigefornærmet i sommer, da transfervinduet lukkede, og jeg endte med at blive i klubben, men udover det har jeg kigget fremad. Jeg har accepteret, at klubben tog det valg.
– Om jeg synes, at det var rigtigt eller ej, kunne jeg ikke spilde tid på det. Jeg ved, at klubben tror på mig. Det har jeg fået at vide. Det er også derfor, at de kun ville sende mig på leje. Jeg kan være sur over, at de ikke har vist mig mere tillid, men man må gå ud fra, hvad de siger. Nu er alt mit fokus her, og så tager vi den til den tid.

Kastet direkte i ilden
Danskeren er klar på en frisk start, og opholdet startede som lyn og torden. Jungdal blev præstenteret, men han fik nemlig debut i søndagens opgør mod Antwerp på udebane.
– Det var mere eller mindre direkte fra flyet og ud på banen. Jeg havde første dag i tirsdags, hvor jeg skrev under og gik igennem nogle tests. Allerede onsdag stod jeg en træningskamp, så jeg blev smidt direkte ind i det. Jeg nåede to træninger, og så kom jeg i kamp, så det var selvfølgelig meget specielt.
Danskeren faldt med det samme for den belgiske klub grundet nogle gode visioner, der kan få ham til at blomstre.
– Jeg har en rigtig god følelse. Det har været nogle rigtig gode første dage i Westerlo. Det er en ambitiøs klub, der fik nye tyrkiske ejere for et par år siden. De har spyttet nogle flere penge i projeket, og de har nogle klare visioner for, hvad de gerne vil. De vil gerne satse på nogle unge spillere og bygge holdet op, så sælge dem videre efterfølgende.
– Der er nogle fantastiske faciliter, der er virkelig i top. Der er nogle gode mennesker, der har været gode til at tage imod mig, så jeg kunne komme hurtigt på plads. Truppen er meget ung og international. Det har været nogle hektiske, men virkelig gode første dage.
Var du i snak med nogle danske klubber?
– Der er altid noget snak og interesse, men jeg har ikke været direkte i snak med en dansk klub. Jeg har været okay klar i spyttet til min agent og danske klubber, der har været interesserede i de senere år, at min ambition ikke er at komme hjem til Danmark lige nu. Westerlo havde den bedste pakke, og de har været meget seriøse i deres henvendelser. Jeg var også i snak med dem sidste sommer, hvor de også var interesserede.
Fremtid er åben for danskeren til sommer. Han vil i hvert fald ikke lukke nogle døre.
– Westerlo har en option på mig og går det godt, så kan det være, at de køber mig fri. Kommer Cremonese med en ordentlig plan og viser mig tillid, så er det også fristende, afslutter den danske keeper til Tipsbladet.
22-årige Jungdal har også en fortid i Vejle Boldklub, AC Milan samt Altach.
Westerlo er lige nu nummer 13 ud af 16 hold i den bedste belgiske række.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT