Henter dansker i Italien: Har været frustrerende

Andreas Jungdal har været ude i kulden i italienske Cremonese, men nu er danskeren taget på leje i belgiske Westerlo. Tipsbladet har talt med den danske keeper om en svær tid i Italien og valget af den belgiske klub.



0 minutter.

Den danske keeper Andreas Jungdal har haft det yderst svært i den italienske Serie B-klub Cremonese, men nu skal han prøve kræfter med belgisk fodbold.

Han har nemlig skrevet under på en lejeaftale, der sender ham til Westerlo for resten af sæsonen.

Den danske keeper vil dog ikke lægge skjul på, at han har haft trist halvår i Serie B-klubben.

– Det har selvfølgelig ikke været specielt fedt. Jeg er meget ambitiøs, og det er klart, at det har været mega-frustrerende. Det har været frustrerende af mange grunde. Jeg har ikke fået en ordentlig forklaring på, hvorfor de købte en ny keeper.

– Jeg føler, at jeg fortjente en chance, men da den første frustration var lagt, kunne jeg heller ikke spilde tiden på at være sur og dit og dat. Så er det med at kigge indad og se, hvad jeg kunne gøre bedre for at udvikle mig hver dag. Det har selvfølgelig været rigtig hårdt og træls i en lang periode, men jeg ved, at jeg er stærk oven i knolden, så det er med til at hjælpe i fremtiden, siger Andreas Jungdal til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg går ikke og bærer nag. Jeg var måske lidt småsur og pigefornærmet i sommer, da transfervinduet lukkede, og jeg endte med at blive i klubben, men udover det har jeg kigget fremad. Jeg har accepteret, at klubben tog det valg.

– Om jeg synes, at det var rigtigt eller ej, kunne jeg ikke spilde tid på det. Jeg ved, at klubben tror på mig. Det har jeg fået at vide. Det er også derfor, at de kun ville sende mig på leje. Jeg kan være sur over, at de ikke har vist mig mere tillid, men man må gå ud fra, hvad de siger. Nu er alt mit fokus her, og så tager vi den til den tid.

Foto: Westerlo

Kastet direkte i ilden

Danskeren er klar på en frisk start, og opholdet startede som lyn og torden. Jungdal blev præstenteret, men han fik nemlig debut i søndagens opgør mod Antwerp på udebane.

– Det var mere eller mindre direkte fra flyet og ud på banen. Jeg havde første dag i tirsdags, hvor jeg skrev under og gik igennem nogle tests. Allerede onsdag stod jeg en træningskamp, så jeg blev smidt direkte ind i det. Jeg nåede to træninger, og så kom jeg i kamp, så det var selvfølgelig meget specielt.

Danskeren faldt med det samme for den belgiske klub grundet nogle gode visioner, der kan få ham til at blomstre.

– Jeg har en rigtig god følelse. Det har været nogle rigtig gode første dage i Westerlo. Det er en ambitiøs klub, der fik nye tyrkiske ejere for et par år siden. De har spyttet nogle flere penge i projeket, og de har nogle klare visioner for, hvad de gerne vil. De vil gerne satse på nogle unge spillere og bygge holdet op, så sælge dem videre efterfølgende.

– Der er nogle fantastiske faciliter, der er virkelig i top. Der er nogle gode mennesker, der har været gode til at tage imod mig, så jeg kunne komme hurtigt på plads. Truppen er meget ung og international. Det har været nogle hektiske, men virkelig gode første dage.

Var du i snak med nogle danske klubber?

– Der er altid noget snak og interesse, men jeg har ikke været direkte i snak med en dansk klub. Jeg har været okay klar i spyttet til min agent og danske klubber, der har været interesserede i de senere år, at min ambition ikke er at komme hjem til Danmark lige nu. Westerlo havde den bedste pakke, og de har været meget seriøse i deres henvendelser. Jeg var også i snak med dem sidste sommer, hvor de også var interesserede.

Fremtid er åben for danskeren til sommer. Han vil i hvert fald ikke lukke nogle døre.

– Westerlo har en option på mig og går det godt, så kan det være, at de køber mig fri. Kommer Cremonese med en ordentlig plan og viser mig tillid, så er det også fristende, afslutter den danske keeper til Tipsbladet.

22-årige Jungdal har også en fortid i Vejle Boldklub, AC Milan samt Altach.

Westerlo er lige nu nummer 13 ud af 16 hold i den bedste belgiske række.





LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


Brøndby IF – Silkeborg IF

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Sønderjyske – AGF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel


" Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Nægtet adgang til Manchester United-træning

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Vejle Boldklub – Randers FC

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Et kæmpe Superliga-scoop 


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Viborg FF – FC København

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Jacob Neestrup deler godt nyt

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!



Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Dialog – Brøndby interesseret

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

AGF henter dansk kantspiller

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’



Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Afslører danskers rekordtransfer

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra



Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud