0 minutter.
Den danske keeper Andreas Jungdal har haft det yderst svært i den italienske Serie B-klub Cremonese, men nu skal han prøve kræfter med belgisk fodbold.
Han har nemlig skrevet under på en lejeaftale, der sender ham til Westerlo for resten af sæsonen.
Den danske keeper vil dog ikke lægge skjul på, at han har haft trist halvår i Serie B-klubben.
– Det har selvfølgelig ikke været specielt fedt. Jeg er meget ambitiøs, og det er klart, at det har været mega-frustrerende. Det har været frustrerende af mange grunde. Jeg har ikke fået en ordentlig forklaring på, hvorfor de købte en ny keeper.
– Jeg føler, at jeg fortjente en chance, men da den første frustration var lagt, kunne jeg heller ikke spilde tiden på at være sur og dit og dat. Så er det med at kigge indad og se, hvad jeg kunne gøre bedre for at udvikle mig hver dag. Det har selvfølgelig været rigtig hårdt og træls i en lang periode, men jeg ved, at jeg er stærk oven i knolden, så det er med til at hjælpe i fremtiden, siger Andreas Jungdal til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg går ikke og bærer nag. Jeg var måske lidt småsur og pigefornærmet i sommer, da transfervinduet lukkede, og jeg endte med at blive i klubben, men udover det har jeg kigget fremad. Jeg har accepteret, at klubben tog det valg.
– Om jeg synes, at det var rigtigt eller ej, kunne jeg ikke spilde tid på det. Jeg ved, at klubben tror på mig. Det har jeg fået at vide. Det er også derfor, at de kun ville sende mig på leje. Jeg kan være sur over, at de ikke har vist mig mere tillid, men man må gå ud fra, hvad de siger. Nu er alt mit fokus her, og så tager vi den til den tid.

Kastet direkte i ilden
Danskeren er klar på en frisk start, og opholdet startede som lyn og torden. Jungdal blev præstenteret, men han fik nemlig debut i søndagens opgør mod Antwerp på udebane.
– Det var mere eller mindre direkte fra flyet og ud på banen. Jeg havde første dag i tirsdags, hvor jeg skrev under og gik igennem nogle tests. Allerede onsdag stod jeg en træningskamp, så jeg blev smidt direkte ind i det. Jeg nåede to træninger, og så kom jeg i kamp, så det var selvfølgelig meget specielt.
Danskeren faldt med det samme for den belgiske klub grundet nogle gode visioner, der kan få ham til at blomstre.
– Jeg har en rigtig god følelse. Det har været nogle rigtig gode første dage i Westerlo. Det er en ambitiøs klub, der fik nye tyrkiske ejere for et par år siden. De har spyttet nogle flere penge i projeket, og de har nogle klare visioner for, hvad de gerne vil. De vil gerne satse på nogle unge spillere og bygge holdet op, så sælge dem videre efterfølgende.
– Der er nogle fantastiske faciliter, der er virkelig i top. Der er nogle gode mennesker, der har været gode til at tage imod mig, så jeg kunne komme hurtigt på plads. Truppen er meget ung og international. Det har været nogle hektiske, men virkelig gode første dage.
Var du i snak med nogle danske klubber?
– Der er altid noget snak og interesse, men jeg har ikke været direkte i snak med en dansk klub. Jeg har været okay klar i spyttet til min agent og danske klubber, der har været interesserede i de senere år, at min ambition ikke er at komme hjem til Danmark lige nu. Westerlo havde den bedste pakke, og de har været meget seriøse i deres henvendelser. Jeg var også i snak med dem sidste sommer, hvor de også var interesserede.
Fremtid er åben for danskeren til sommer. Han vil i hvert fald ikke lukke nogle døre.
– Westerlo har en option på mig og går det godt, så kan det være, at de køber mig fri. Kommer Cremonese med en ordentlig plan og viser mig tillid, så er det også fristende, afslutter den danske keeper til Tipsbladet.
22-årige Jungdal har også en fortid i Vejle Boldklub, AC Milan samt Altach.
Westerlo er lige nu nummer 13 ud af 16 hold i den bedste belgiske række.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER