Aarhus Fremad har fredag oprustet massivt med tilgange af tre nye spillere.
Det oplyser klubben på Instagram.
Målmand Christian Nwoke kommer til fra søsterklubben Sporting Lagos, mens Jonas Thorsen og Jashar Beluli kommer til efter at have stået uden kontrakt siden 1. juli. Senest var Jonas Thorsen i Sønderjyske, mens Beluli har scoret masser af mål på AC Horsens U19-hold, men altså ikke fik sin aftale forlænget.
Nu skal de hjælpe Aarhus Fremad om at indfri ambitionerne om oprykning til NordicBet Ligaen.
– Vi er selvfølgelig glade, og det er jo meget normalt for en klub som vores, at festen varer lidt længere efter deadline dag. Vi kigger nemlig efter nogle af dem, der står uden aftaler, hvor vi har snakket med Jashar og Thorsen og sikret os dem, siger direktør i Aarhus Fremad, Lars Kruse, til Tipsbladet.
Både Jashar Beluli og Jonas Thorsen har skrevet toårige aftaler med Aarhus Fremad.
– Vi er glade for vores trup, men det her er lige prikket over i'et. Et cv som Thorsens kommer ikke forbi os hver dag, så vi har haft en god dialog med ham, og han har skullet sikre sig, at Aarhus Fremad er det rigtige for ham. Så det gælder for alle spillere, at de også skal kunne se sig selv her, og det kan de, siger Lars Kruse.
Hvor Jonas Thorsen, 34 år, og Jashar Beluli, 20 år, har landet permanente aftaler, så er målmand Christian Nwoke ankommet på en lejeaftale for resten af sæsonen.
– Vi fik aftalen i hus længe før transfervinduet lukkede. Det har bare taget tid med hans arbejdstilladelse og forskellige papirer, så aftalen blev underskrevet for længe siden, siger Lars Kruse.
Christian Nwoke, 23 år, har stået fast for Sporting Lagos i den bedste række og skal nu øge konkurrencen på målmandspositionen, hvor man også råder over Benicio Peña og Casper Vedel-Birch Andersen.
– Det er altid svært med en målmand, fordi markspillere er lidt nemmere at indskifte og give minutter. Han kender sin plads, og så må vi se, hvordan det går og evaluere efter sæsonen.
Aarhus Fremad spiller sæsonens syvende kamp søndag, hvor man møder Thisted FC. Her skal man bygge videre på den fornemme sæsonstart, som har givet en placering som nummer fire.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Danskerne har stor tiltro til Norge
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED