Aarhus Fremad har fredag oprustet massivt med tilgange af tre nye spillere.
Det oplyser klubben på Instagram.
Målmand Christian Nwoke kommer til fra søsterklubben Sporting Lagos, mens Jonas Thorsen og Jashar Beluli kommer til efter at have stået uden kontrakt siden 1. juli. Senest var Jonas Thorsen i Sønderjyske, mens Beluli har scoret masser af mål på AC Horsens U19-hold, men altså ikke fik sin aftale forlænget.
Nu skal de hjælpe Aarhus Fremad om at indfri ambitionerne om oprykning til NordicBet Ligaen.
– Vi er selvfølgelig glade, og det er jo meget normalt for en klub som vores, at festen varer lidt længere efter deadline dag. Vi kigger nemlig efter nogle af dem, der står uden aftaler, hvor vi har snakket med Jashar og Thorsen og sikret os dem, siger direktør i Aarhus Fremad, Lars Kruse, til Tipsbladet.
Både Jashar Beluli og Jonas Thorsen har skrevet toårige aftaler med Aarhus Fremad.
– Vi er glade for vores trup, men det her er lige prikket over i'et. Et cv som Thorsens kommer ikke forbi os hver dag, så vi har haft en god dialog med ham, og han har skullet sikre sig, at Aarhus Fremad er det rigtige for ham. Så det gælder for alle spillere, at de også skal kunne se sig selv her, og det kan de, siger Lars Kruse.
Hvor Jonas Thorsen, 34 år, og Jashar Beluli, 20 år, har landet permanente aftaler, så er målmand Christian Nwoke ankommet på en lejeaftale for resten af sæsonen.
– Vi fik aftalen i hus længe før transfervinduet lukkede. Det har bare taget tid med hans arbejdstilladelse og forskellige papirer, så aftalen blev underskrevet for længe siden, siger Lars Kruse.
Christian Nwoke, 23 år, har stået fast for Sporting Lagos i den bedste række og skal nu øge konkurrencen på målmandspositionen, hvor man også råder over Benicio Peña og Casper Vedel-Birch Andersen.
– Det er altid svært med en målmand, fordi markspillere er lidt nemmere at indskifte og give minutter. Han kender sin plads, og så må vi se, hvordan det går og evaluere efter sæsonen.
Aarhus Fremad spiller sæsonens syvende kamp søndag, hvor man møder Thisted FC. Her skal man bygge videre på den fornemme sæsonstart, som har givet en placering som nummer fire.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
FCK henter svensk talent
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT