Henter Jonas Thorsen og dansk U19-bomber

2. divisionsklubben Aarhus Fremad har fredag præsenteret hele tre nye tilgange.



Aarhus Fremad har fredag oprustet massivt med tilgange af tre nye spillere.

Det oplyser klubben på Instagram.

Målmand Christian Nwoke kommer til fra søsterklubben Sporting Lagos, mens Jonas Thorsen og Jashar Beluli kommer til efter at have stået uden kontrakt siden 1. juli. Senest var Jonas Thorsen i Sønderjyske, mens Beluli har scoret masser af mål på AC Horsens U19-hold, men altså ikke fik sin aftale forlænget.

Nu skal de hjælpe Aarhus Fremad om at indfri ambitionerne om oprykning til NordicBet Ligaen.

– Vi er selvfølgelig glade, og det er jo meget normalt for en klub som vores, at festen varer lidt længere efter deadline dag. Vi kigger nemlig efter nogle af dem, der står uden aftaler, hvor vi har snakket med Jashar og Thorsen og sikret os dem, siger direktør i Aarhus Fremad, Lars Kruse, til Tipsbladet.

Både Jashar Beluli og Jonas Thorsen har skrevet toårige aftaler med Aarhus Fremad.

– Vi er glade for vores trup, men det her er lige prikket over i'et. Et cv som Thorsens kommer ikke forbi os hver dag, så vi har haft en god dialog med ham, og han har skullet sikre sig, at Aarhus Fremad er det rigtige for ham. Så det gælder for alle spillere, at de også skal kunne se sig selv her, og det kan de, siger Lars Kruse.

Hvor Jonas Thorsen, 34 år, og Jashar Beluli, 20 år, har landet permanente aftaler, så er målmand Christian Nwoke ankommet på en lejeaftale for resten af sæsonen.

– Vi fik aftalen i hus længe før transfervinduet lukkede. Det har bare taget tid med hans arbejdstilladelse og forskellige papirer, så aftalen blev underskrevet for længe siden, siger Lars Kruse.

Christian Nwoke, 23 år, har stået fast for Sporting Lagos i den bedste række og skal nu øge konkurrencen på målmandspositionen, hvor man også råder over Benicio Peña og Casper Vedel-Birch Andersen.

– Det er altid svært med en målmand, fordi markspillere er lidt nemmere at indskifte og give minutter. Han kender sin plads, og så må vi se, hvordan det går og evaluere efter sæsonen.

Aarhus Fremad spiller sæsonens syvende kamp søndag, hvor man møder Thisted FC. Her skal man bygge videre på den fornemme sæsonstart, som har givet en placering som nummer fire.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Erik ten Hag jagter dansker

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FC Barcelona præsenterer stjerne

Bekræfter: Vender tilbage til FC København