Henter Jonas Thorsen og dansk U19-bomber

2. divisionsklubben Aarhus Fremad har fredag præsenteret hele tre nye tilgange.



Aarhus Fremad har fredag oprustet massivt med tilgange af tre nye spillere.

Det oplyser klubben på Instagram.

Målmand Christian Nwoke kommer til fra søsterklubben Sporting Lagos, mens Jonas Thorsen og Jashar Beluli kommer til efter at have stået uden kontrakt siden 1. juli. Senest var Jonas Thorsen i Sønderjyske, mens Beluli har scoret masser af mål på AC Horsens U19-hold, men altså ikke fik sin aftale forlænget.

Nu skal de hjælpe Aarhus Fremad om at indfri ambitionerne om oprykning til NordicBet Ligaen.

– Vi er selvfølgelig glade, og det er jo meget normalt for en klub som vores, at festen varer lidt længere efter deadline dag. Vi kigger nemlig efter nogle af dem, der står uden aftaler, hvor vi har snakket med Jashar og Thorsen og sikret os dem, siger direktør i Aarhus Fremad, Lars Kruse, til Tipsbladet.

Både Jashar Beluli og Jonas Thorsen har skrevet toårige aftaler med Aarhus Fremad.

– Vi er glade for vores trup, men det her er lige prikket over i'et. Et cv som Thorsens kommer ikke forbi os hver dag, så vi har haft en god dialog med ham, og han har skullet sikre sig, at Aarhus Fremad er det rigtige for ham. Så det gælder for alle spillere, at de også skal kunne se sig selv her, og det kan de, siger Lars Kruse.

Hvor Jonas Thorsen, 34 år, og Jashar Beluli, 20 år, har landet permanente aftaler, så er målmand Christian Nwoke ankommet på en lejeaftale for resten af sæsonen.

– Vi fik aftalen i hus længe før transfervinduet lukkede. Det har bare taget tid med hans arbejdstilladelse og forskellige papirer, så aftalen blev underskrevet for længe siden, siger Lars Kruse.

Christian Nwoke, 23 år, har stået fast for Sporting Lagos i den bedste række og skal nu øge konkurrencen på målmandspositionen, hvor man også råder over Benicio Peña og Casper Vedel-Birch Andersen.

– Det er altid svært med en målmand, fordi markspillere er lidt nemmere at indskifte og give minutter. Han kender sin plads, og så må vi se, hvordan det går og evaluere efter sæsonen.

Aarhus Fremad spiller sæsonens syvende kamp søndag, hvor man møder Thisted FC. Her skal man bygge videre på den fornemme sæsonstart, som har givet en placering som nummer fire.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Delaney afslører dialog

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Arsenal – Fulham