Aarhus Fremad har fredag oprustet massivt med tilgange af tre nye spillere.
Det oplyser klubben på Instagram.
Målmand Christian Nwoke kommer til fra søsterklubben Sporting Lagos, mens Jonas Thorsen og Jashar Beluli kommer til efter at have stået uden kontrakt siden 1. juli. Senest var Jonas Thorsen i Sønderjyske, mens Beluli har scoret masser af mål på AC Horsens U19-hold, men altså ikke fik sin aftale forlænget.
Nu skal de hjælpe Aarhus Fremad om at indfri ambitionerne om oprykning til NordicBet Ligaen.
– Vi er selvfølgelig glade, og det er jo meget normalt for en klub som vores, at festen varer lidt længere efter deadline dag. Vi kigger nemlig efter nogle af dem, der står uden aftaler, hvor vi har snakket med Jashar og Thorsen og sikret os dem, siger direktør i Aarhus Fremad, Lars Kruse, til Tipsbladet.
Både Jashar Beluli og Jonas Thorsen har skrevet toårige aftaler med Aarhus Fremad.
– Vi er glade for vores trup, men det her er lige prikket over i'et. Et cv som Thorsens kommer ikke forbi os hver dag, så vi har haft en god dialog med ham, og han har skullet sikre sig, at Aarhus Fremad er det rigtige for ham. Så det gælder for alle spillere, at de også skal kunne se sig selv her, og det kan de, siger Lars Kruse.
Hvor Jonas Thorsen, 34 år, og Jashar Beluli, 20 år, har landet permanente aftaler, så er målmand Christian Nwoke ankommet på en lejeaftale for resten af sæsonen.
– Vi fik aftalen i hus længe før transfervinduet lukkede. Det har bare taget tid med hans arbejdstilladelse og forskellige papirer, så aftalen blev underskrevet for længe siden, siger Lars Kruse.
Christian Nwoke, 23 år, har stået fast for Sporting Lagos i den bedste række og skal nu øge konkurrencen på målmandspositionen, hvor man også råder over Benicio Peña og Casper Vedel-Birch Andersen.
– Det er altid svært med en målmand, fordi markspillere er lidt nemmere at indskifte og give minutter. Han kender sin plads, og så må vi se, hvordan det går og evaluere efter sæsonen.
Aarhus Fremad spiller sæsonens syvende kamp søndag, hvor man møder Thisted FC. Her skal man bygge videre på den fornemme sæsonstart, som har givet en placering som nummer fire.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
AVIS