Thomas Nørgaard er ny cheftræner i Brøndby IF. 44-årige Nørgaard er et velbeskrevet blad i dansk fodbold med tæt på 100 Superliga-kampe under bæltet og et ophold i udlandet hos Sparta Prag.
Men hvem i alverden er Lasse Frølund?
Først og fremmest er det Brøndbys nye assistenttræner, og derudover er han den evigt forlængede arm for Thomas Nørgaard. Frølund har været assistent for Nørgaard i både B.93 og Sønderjyske og skal nu også være det på den københavnske Vestegn.
Tipsbladet vil her forsøge at gøre dig lidt klogere på, hvem 40-årige Lasse Frølund er.
Højeste træneruddannelse
Trænerfagligt får Brøndby IF en profil, der er udstyret med den højeste internationale trænerlicens.
I august sidste år afsluttede Frølund UEFA Pro Licens-uddannelsen, og hans afsluttende projekt omhandlede “In-Game Management; intuition, flow og emotionel kontrol i trænerens beslutninger” – du kan læse opgaven her.
Trænervejen begyndte Lasse Frølund i ØKF på Kløvermarken i Amager, og nu står han altså i én af Danmarks største klubber. I mellemtiden har han været i FA 2000 og ikke mindst B.93, hvor han havde sin daglige gang i seks år.

Nordjyde, skolelærer og AaB-fan
Før Lasse Frølund kunne gøre fodbolden til en levevej, arbejdede han blandt andet som folkeskolelærer. Det gjorde han på Tagensbro Skole i Københavns nordvestkvarter, mens han sideløbende var U17-træner i B.93.
Lasse Frølund har selv udtalt, at han er AaB-fan, og det er ikke så overraskende – Frølund er nemlig nordjyde, hvor de fleste jo har hang til bolsjestriberne.
I den lidt mere kuriøse afdeling kan også nævnes, at Lasse Frølund har et sponsorbarn i Vietnam.

Mere afdæmpet end Thomas Nørgaard
Men det er naturligvis hans fodboldfaglighed, Brøndby-fansene går mest op i, og her har Lasse Frølund taget de fleste skridt i sin udvikling i B.93 – mange af dem sammen med Thomas Nørgaard.
I 2021/2022-sæsonen førte Frølund Østerbro-klubben til en andenplads i U19-divisionen, og i B.93 har han været med til at udvikle talenter som Tammer Bany, Jeppe Erenbjerg, Sebastian Clemmensen, Abdullah Iqbal og Osvald Søe.
Da Thomas Nørgaard forlod B.93, ansatte klubben Kim Engstrøm som hans afløser, og han overtog altså Lasse Frølund som sin assistenttræner.
– Han er en fagligt meget dygtig fodboldtræner. Skarp på træningsbanen og rolig. Analytisk stærk og ser fodboldspillet rigtig godt. Jeg kan kun sige rosende ord om Lasses måde at være træner på og hans faglighed, siger Kim Engstrøm til Tipsbladet og fortsætter:
– Lasse er skarp på mange ting i spillet, men især den offensive del af spillet – sådan var det i hvert fald, da vi arbejdede sammen. Min umiddelbare tanke er, det er det, han har kørt videre med i Sønderjyske, og at det også er derfor, Thomas gerne vil have ham med videre. Han har en meget stor tillid til ham.
– Han er en sindig nordjyde, som har boet en del år i København. Han er reflekterende, og derfor synes jeg også, han er et meget godt match til Thomas, der er lidt mere udfarende og impulsiv. Lasse tænker sig måske lige om en ekstra gang. Han har også temperament, men er mere afdæmpet, end Thomas er – også ude på sidelinjen.
Lasse Frølund tiltræder i Brøndby IF med øjeblikkelig virkning sammen med Thomas Nørgaard.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby indkalder til pressemøde
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE