Her er Englands nye landstræner

Lee Carsley forfremmes fra U21-landstræner og overtager midlertidigt tjansen som engelsk fodboldlandstræner.



Den engelske U21-landsholdstræner Lee Carsley bliver midlertidig landstræner for det engelske A-landshold.

Det oplyser Det Engelske Fodboldforbund (FA) på sin hjemmeside.

– Det er en stor ære at træde til og lede Englands fodboldlandshold på midlertidig basis, siger Carsley.

– Da jeg er meget bekendt med spillerne og international fodbold, giver det mening for mig at lede holdet, mens forbundet fortsætter processen med at finde en ny træner.

Carsley skal i første omgang stå i spidsen ved de kommende Nations League-kampe i september. Her står England over for Irland og Finland.

– Lee er en fantastisk træner, der er velkendt for størstedelen af vores trup, da han har arbejdet med de fleste af dem på klub- eller landsholdsplan, siger Mark Bullingham, der er direktør i FA.

Lee Carsley har været U21-træner siden 2021, og han ledte i 2023 det engelske ungdomslandshold til den første EM-titel siden 1984.

Derudover har Carsley haft flere roller hos de engelske ungdomshold, ligesom han har været en del af den tekniske stab omkring A-landsholdet ved EM i 2021, VM i 2022 og sommerens EM i Tyskland.

– Han tilbyder os en stærk midlertidig løsning, og vi er sikre på, at han vil præstere godt i de kommende kampe. Vi er taknemmelige for, at han vil træde til, mens vi fortsætter rekrutteringsprocessen, siger Mark Bullingham.

Mens Lee Carsley vikarierer som landstræner, overtager Ben Futcher rollen som U21-landstræner.

Den tidligere landstræner Gareth Southgate stoppede efter sommerens finalenederlag ved EM til Spanien. Han havde stået i spidsen for holdet siden 2016.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg