Her er Englands nye landstræner

Lee Carsley forfremmes fra U21-landstræner og overtager midlertidigt tjansen som engelsk fodboldlandstræner.



Den engelske U21-landsholdstræner Lee Carsley bliver midlertidig landstræner for det engelske A-landshold.

Det oplyser Det Engelske Fodboldforbund (FA) på sin hjemmeside.

– Det er en stor ære at træde til og lede Englands fodboldlandshold på midlertidig basis, siger Carsley.

– Da jeg er meget bekendt med spillerne og international fodbold, giver det mening for mig at lede holdet, mens forbundet fortsætter processen med at finde en ny træner.

Carsley skal i første omgang stå i spidsen ved de kommende Nations League-kampe i september. Her står England over for Irland og Finland.

– Lee er en fantastisk træner, der er velkendt for størstedelen af vores trup, da han har arbejdet med de fleste af dem på klub- eller landsholdsplan, siger Mark Bullingham, der er direktør i FA.

Lee Carsley har været U21-træner siden 2021, og han ledte i 2023 det engelske ungdomslandshold til den første EM-titel siden 1984.

Derudover har Carsley haft flere roller hos de engelske ungdomshold, ligesom han har været en del af den tekniske stab omkring A-landsholdet ved EM i 2021, VM i 2022 og sommerens EM i Tyskland.

– Han tilbyder os en stærk midlertidig løsning, og vi er sikre på, at han vil præstere godt i de kommende kampe. Vi er taknemmelige for, at han vil træde til, mens vi fortsætter rekrutteringsprocessen, siger Mark Bullingham.

Mens Lee Carsley vikarierer som landstræner, overtager Ben Futcher rollen som U21-landstræner.

Den tidligere landstræner Gareth Southgate stoppede efter sommerens finalenederlag ved EM til Spanien. Han havde stået i spidsen for holdet siden 2016.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Algeriet – Østrig

Colombia – Portugal

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Her er Tysklands vej til VM-finalen

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’