Her er Englands nye landstræner

Lee Carsley forfremmes fra U21-landstræner og overtager midlertidigt tjansen som engelsk fodboldlandstræner.



Den engelske U21-landsholdstræner Lee Carsley bliver midlertidig landstræner for det engelske A-landshold.

Det oplyser Det Engelske Fodboldforbund (FA) på sin hjemmeside.

– Det er en stor ære at træde til og lede Englands fodboldlandshold på midlertidig basis, siger Carsley.

– Da jeg er meget bekendt med spillerne og international fodbold, giver det mening for mig at lede holdet, mens forbundet fortsætter processen med at finde en ny træner.

Carsley skal i første omgang stå i spidsen ved de kommende Nations League-kampe i september. Her står England over for Irland og Finland.

– Lee er en fantastisk træner, der er velkendt for størstedelen af vores trup, da han har arbejdet med de fleste af dem på klub- eller landsholdsplan, siger Mark Bullingham, der er direktør i FA.

Lee Carsley har været U21-træner siden 2021, og han ledte i 2023 det engelske ungdomslandshold til den første EM-titel siden 1984.

Derudover har Carsley haft flere roller hos de engelske ungdomshold, ligesom han har været en del af den tekniske stab omkring A-landsholdet ved EM i 2021, VM i 2022 og sommerens EM i Tyskland.

– Han tilbyder os en stærk midlertidig løsning, og vi er sikre på, at han vil præstere godt i de kommende kampe. Vi er taknemmelige for, at han vil træde til, mens vi fortsætter rekrutteringsprocessen, siger Mark Bullingham.

Mens Lee Carsley vikarierer som landstræner, overtager Ben Futcher rollen som U21-landstræner.

Den tidligere landstræner Gareth Southgate stoppede efter sommerens finalenederlag ved EM til Spanien. Han havde stået i spidsen for holdet siden 2016.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

De bliver monstersalg til sommer

Randers FC – OB

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp