Her er Legia-boss’ straf efter Brøndby-fuckfinger

Legia Warszawas cheftræner har nu fået sin straf, efter at han gav Brøndby-fans fingeren.



Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, gjorde sig særdeles upopulær blandt Brøndby IF's fans, trænere og spillere i forbindelse med de to mandskabers kamp i torsdags.

Som bekendt fejrede den portugisiske cheftræner nemlig ikke sit holds avancement ved at juble, men derimod ved at gå direkte imod Brøndbys fan og give dem fuckfingeren. 

Over for Tipsbladet kunne UEFA siden bekræfte, at en sag var blevet åbnet mod Goncalo Feio.

Og nu melder Legia Warszawa også ud, at han har fået en betinget straf på en enkelt kamps karantæne. Han skal kun afsone karantænedagen, hvis han igen overtræder UEFA's reglement inden for de kommende 12 måneder.

– Vi vil gerne informere jer om, at Legia Warszawas træner Goncalo Feio er blevet suspenderet i én kamp i UEFA-konkurrencer af UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body.

– Samtidig blev afholdelsen af ​​denne straf suspenderet i en periode på et år. Det betyder, at træneren vil være i stand til at lede holdet i de kommende kampe i play-off-runden i UEFA Conference League-kvalifikationen, skriver Legia Warszawa på X. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Goncalo Feio har fået stor kritik siden sit stunt mod Brøndby. Den tidligere polske landsholdsspiller og OL-sølvvinder Wotjek Kowalczyk har opfordret Legia til at fyre træneren, mens Jesper Sørensen også var kritisk over for portugiserens opførsel. 

– I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad  man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, sagde Brøndby-træneren i weekenden. 

Som Legia Warszawa selv skriver vil Goncalo Feio, 34 år, nu kunne lede sit mandskab i de sidste og afgørende kvalifikationskampe til Conference League. Her skal de møde Drita fra Kosovo. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM