Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, gjorde sig særdeles upopulær blandt Brøndby IF's fans, trænere og spillere i forbindelse med de to mandskabers kamp i torsdags.
Som bekendt fejrede den portugisiske cheftræner nemlig ikke sit holds avancement ved at juble, men derimod ved at gå direkte imod Brøndbys fan og give dem fuckfingeren.
Over for Tipsbladet kunne UEFA siden bekræfte, at en sag var blevet åbnet mod Goncalo Feio.
Og nu melder Legia Warszawa også ud, at han har fået en betinget straf på en enkelt kamps karantæne. Han skal kun afsone karantænedagen, hvis han igen overtræder UEFA's reglement inden for de kommende 12 måneder.
– Vi vil gerne informere jer om, at Legia Warszawas træner Goncalo Feio er blevet suspenderet i én kamp i UEFA-konkurrencer af UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body.
– Samtidig blev afholdelsen af denne straf suspenderet i en periode på et år. Det betyder, at træneren vil være i stand til at lede holdet i de kommende kampe i play-off-runden i UEFA Conference League-kvalifikationen, skriver Legia Warszawa på X.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Goncalo Feio har fået stor kritik siden sit stunt mod Brøndby. Den tidligere polske landsholdsspiller og OL-sølvvinder Wotjek Kowalczyk har opfordret Legia til at fyre træneren, mens Jesper Sørensen også var kritisk over for portugiserens opførsel.
– I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, sagde Brøndby-træneren i weekenden.
Som Legia Warszawa selv skriver vil Goncalo Feio, 34 år, nu kunne lede sit mandskab i de sidste og afgørende kvalifikationskampe til Conference League. Her skal de møde Drita fra Kosovo.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT