Her er Legia-boss’ straf efter Brøndby-fuckfinger

Legia Warszawas cheftræner har nu fået sin straf, efter at han gav Brøndby-fans fingeren.



Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, gjorde sig særdeles upopulær blandt Brøndby IF's fans, trænere og spillere i forbindelse med de to mandskabers kamp i torsdags.

Som bekendt fejrede den portugisiske cheftræner nemlig ikke sit holds avancement ved at juble, men derimod ved at gå direkte imod Brøndbys fan og give dem fuckfingeren. 

Over for Tipsbladet kunne UEFA siden bekræfte, at en sag var blevet åbnet mod Goncalo Feio.

Og nu melder Legia Warszawa også ud, at han har fået en betinget straf på en enkelt kamps karantæne. Han skal kun afsone karantænedagen, hvis han igen overtræder UEFA's reglement inden for de kommende 12 måneder.

– Vi vil gerne informere jer om, at Legia Warszawas træner Goncalo Feio er blevet suspenderet i én kamp i UEFA-konkurrencer af UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body.

– Samtidig blev afholdelsen af ​​denne straf suspenderet i en periode på et år. Det betyder, at træneren vil være i stand til at lede holdet i de kommende kampe i play-off-runden i UEFA Conference League-kvalifikationen, skriver Legia Warszawa på X. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Goncalo Feio har fået stor kritik siden sit stunt mod Brøndby. Den tidligere polske landsholdsspiller og OL-sølvvinder Wotjek Kowalczyk har opfordret Legia til at fyre træneren, mens Jesper Sørensen også var kritisk over for portugiserens opførsel. 

– I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad  man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, sagde Brøndby-træneren i weekenden. 

Som Legia Warszawa selv skriver vil Goncalo Feio, 34 år, nu kunne lede sit mandskab i de sidste og afgørende kvalifikationskampe til Conference League. Her skal de møde Drita fra Kosovo. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

De vil have Victor Nelsson

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Tyskland – Curacao

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland