Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, gjorde sig særdeles upopulær blandt Brøndby IF's fans, trænere og spillere i forbindelse med de to mandskabers kamp i torsdags.
Som bekendt fejrede den portugisiske cheftræner nemlig ikke sit holds avancement ved at juble, men derimod ved at gå direkte imod Brøndbys fan og give dem fuckfingeren.
Over for Tipsbladet kunne UEFA siden bekræfte, at en sag var blevet åbnet mod Goncalo Feio.
Og nu melder Legia Warszawa også ud, at han har fået en betinget straf på en enkelt kamps karantæne. Han skal kun afsone karantænedagen, hvis han igen overtræder UEFA's reglement inden for de kommende 12 måneder.
– Vi vil gerne informere jer om, at Legia Warszawas træner Goncalo Feio er blevet suspenderet i én kamp i UEFA-konkurrencer af UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body.
– Samtidig blev afholdelsen af denne straf suspenderet i en periode på et år. Det betyder, at træneren vil være i stand til at lede holdet i de kommende kampe i play-off-runden i UEFA Conference League-kvalifikationen, skriver Legia Warszawa på X.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Goncalo Feio har fået stor kritik siden sit stunt mod Brøndby. Den tidligere polske landsholdsspiller og OL-sølvvinder Wotjek Kowalczyk har opfordret Legia til at fyre træneren, mens Jesper Sørensen også var kritisk over for portugiserens opførsel.
– I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, sagde Brøndby-træneren i weekenden.
Som Legia Warszawa selv skriver vil Goncalo Feio, 34 år, nu kunne lede sit mandskab i de sidste og afgørende kvalifikationskampe til Conference League. Her skal de møde Drita fra Kosovo.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
‘Rødt kort er svært at vurdere’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TOPNYHED