Her er Legia-boss’ straf efter Brøndby-fuckfinger

Legia Warszawas cheftræner har nu fået sin straf, efter at han gav Brøndby-fans fingeren.



Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, gjorde sig særdeles upopulær blandt Brøndby IF's fans, trænere og spillere i forbindelse med de to mandskabers kamp i torsdags.

Som bekendt fejrede den portugisiske cheftræner nemlig ikke sit holds avancement ved at juble, men derimod ved at gå direkte imod Brøndbys fan og give dem fuckfingeren. 

Over for Tipsbladet kunne UEFA siden bekræfte, at en sag var blevet åbnet mod Goncalo Feio.

Og nu melder Legia Warszawa også ud, at han har fået en betinget straf på en enkelt kamps karantæne. Han skal kun afsone karantænedagen, hvis han igen overtræder UEFA's reglement inden for de kommende 12 måneder.

– Vi vil gerne informere jer om, at Legia Warszawas træner Goncalo Feio er blevet suspenderet i én kamp i UEFA-konkurrencer af UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body.

– Samtidig blev afholdelsen af ​​denne straf suspenderet i en periode på et år. Det betyder, at træneren vil være i stand til at lede holdet i de kommende kampe i play-off-runden i UEFA Conference League-kvalifikationen, skriver Legia Warszawa på X. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Goncalo Feio har fået stor kritik siden sit stunt mod Brøndby. Den tidligere polske landsholdsspiller og OL-sølvvinder Wotjek Kowalczyk har opfordret Legia til at fyre træneren, mens Jesper Sørensen også var kritisk over for portugiserens opførsel. 

– I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad  man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, sagde Brøndby-træneren i weekenden. 

Som Legia Warszawa selv skriver vil Goncalo Feio, 34 år, nu kunne lede sit mandskab i de sidste og afgørende kvalifikationskampe til Conference League. Her skal de møde Drita fra Kosovo. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







► LIVE

LIVE: Forlænger med U21-landsholdsspiller

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Journalist åbner for chokskifte

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år

SL-spiller missede transfer: ‘Dårlig stemning’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson

Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning

Tjente millioner på FCK-kamp

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

Her er Kasper Hjulmands nye job

Går i rette med Viaplay-ekspert

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’

Ronaldo hylder Messi

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’