Her er Legia-boss’ straf efter Brøndby-fuckfinger

Legia Warszawas cheftræner har nu fået sin straf, efter at han gav Brøndby-fans fingeren.



Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, gjorde sig særdeles upopulær blandt Brøndby IF's fans, trænere og spillere i forbindelse med de to mandskabers kamp i torsdags.

Som bekendt fejrede den portugisiske cheftræner nemlig ikke sit holds avancement ved at juble, men derimod ved at gå direkte imod Brøndbys fan og give dem fuckfingeren. 

Over for Tipsbladet kunne UEFA siden bekræfte, at en sag var blevet åbnet mod Goncalo Feio.

Og nu melder Legia Warszawa også ud, at han har fået en betinget straf på en enkelt kamps karantæne. Han skal kun afsone karantænedagen, hvis han igen overtræder UEFA's reglement inden for de kommende 12 måneder.

– Vi vil gerne informere jer om, at Legia Warszawas træner Goncalo Feio er blevet suspenderet i én kamp i UEFA-konkurrencer af UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body.

– Samtidig blev afholdelsen af ​​denne straf suspenderet i en periode på et år. Det betyder, at træneren vil være i stand til at lede holdet i de kommende kampe i play-off-runden i UEFA Conference League-kvalifikationen, skriver Legia Warszawa på X. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Goncalo Feio har fået stor kritik siden sit stunt mod Brøndby. Den tidligere polske landsholdsspiller og OL-sølvvinder Wotjek Kowalczyk har opfordret Legia til at fyre træneren, mens Jesper Sørensen også var kritisk over for portugiserens opførsel. 

– I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad  man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, sagde Brøndby-træneren i weekenden. 

Som Legia Warszawa selv skriver vil Goncalo Feio, 34 år, nu kunne lede sit mandskab i de sidste og afgørende kvalifikationskampe til Conference League. Her skal de møde Drita fra Kosovo. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’




LIVE

TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Bekræfter: Salah-transfer droppet



LIVE

Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gaveregn over FC Midtjylland

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez