Her er lodtrækningen til klub-VM i USA

Klub-VM åbner 15. juni med opgøret mellem Inter Miami og egyptiske Al Ahly i Miami i USA.



Manchester City skal ved næste sommers klub-VM i den indledende gruppe op imod blandt andre italienske Juventus.

Det står klart efter lodtrækningen torsdag aften, hvor de 32 deltagende klubber blev fordelt i otte grupper.

De to mandskaber må betegnes som favoritter til at avancere fra gruppe G, der også tæller Wydad AC fra Marokko og Al-Ain fra De Forenede Arabiske Emirater.

I gruppe B er der også lagt op til et møde mellem to store europæiske hold, når Paris Saint-Germain møder Atlético Madrid.

I den gruppe er også brasilianske Botafogo, der i slutningen af november vandt den sydamerikanske pendant til Champions League, Copa Libertadores. Det sidste hold i gruppen er Seattle Sounders fra USA.

Inter Miami med Lionel Messi skal spille turneringens åbningskamp mod egyptiske Al Ahly. De to hold er i gruppe A sammen med portugisiske Porto og Palmeiras fra Brasilien.

Klub-VM afvikles i USA fra 15. juni til 13. juli. De to bedste hold fra hver gruppe avancerer til ottendedelsfinalerne.

De otte grupper er som følger:

* Gruppe A: Palmeiras (Brasilien), FC Porto (Portugal), Al Ahly (Egypten) og Inter Miami (USA).

* Gruppe B: Paris Saint-Germain (Frankrig), Atlético Madrid (Spanien), Botafogo (Brasilien) og Seattle Sounders (USA).

* Gruppe C: Bayern München (Tyskland), Auckland City (New Zealand), Boca Juniors (Argentina) og Benfica (Portugal).

* Gruppe D: Flamengo (Brasilien), Espérance de Tunis (Tunesien), Chelsea (England) og León (Mexico).

* Gruppe E: River Plate (Argentina), Urawa Red Diamonds (Japan), Monterrey (Mexico) og Inter (Italien).

* Gruppe F: Fluminense (Brasilien), Borussia Dortmund (Tyskland), Ulsan HD (Sydkorea) og Mamelodi Sundowns (Sydafrika).

* Gruppe G: Manchester City (England), Wydad AC (Marokko), Al-Ain (De Forenede Arabiske Emirater) og Juventus (Italien).

* Gruppe H: Real Madrid (Spanien), Al-Hilal (Saudi-Arabien), Pachuca (Mexico) og Red Bull Salzburg (Østrig).





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Supercomputer: Her er VM-finalen

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Tunesien – Holland

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Schweiz – Canada

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skotland – Brasilien

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ny bejler til dansk guldfugl

Åbner op for sommertransfer

Bosnien-Hercegovina – Qatar

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Tjekkiet – Mexico