Her er lodtrækningen til klub-VM i USA

Klub-VM åbner 15. juni med opgøret mellem Inter Miami og egyptiske Al Ahly i Miami i USA.



Manchester City skal ved næste sommers klub-VM i den indledende gruppe op imod blandt andre italienske Juventus.

Det står klart efter lodtrækningen torsdag aften, hvor de 32 deltagende klubber blev fordelt i otte grupper.

De to mandskaber må betegnes som favoritter til at avancere fra gruppe G, der også tæller Wydad AC fra Marokko og Al-Ain fra De Forenede Arabiske Emirater.

I gruppe B er der også lagt op til et møde mellem to store europæiske hold, når Paris Saint-Germain møder Atlético Madrid.

I den gruppe er også brasilianske Botafogo, der i slutningen af november vandt den sydamerikanske pendant til Champions League, Copa Libertadores. Det sidste hold i gruppen er Seattle Sounders fra USA.

Inter Miami med Lionel Messi skal spille turneringens åbningskamp mod egyptiske Al Ahly. De to hold er i gruppe A sammen med portugisiske Porto og Palmeiras fra Brasilien.

Klub-VM afvikles i USA fra 15. juni til 13. juli. De to bedste hold fra hver gruppe avancerer til ottendedelsfinalerne.

De otte grupper er som følger:

* Gruppe A: Palmeiras (Brasilien), FC Porto (Portugal), Al Ahly (Egypten) og Inter Miami (USA).

* Gruppe B: Paris Saint-Germain (Frankrig), Atlético Madrid (Spanien), Botafogo (Brasilien) og Seattle Sounders (USA).

* Gruppe C: Bayern München (Tyskland), Auckland City (New Zealand), Boca Juniors (Argentina) og Benfica (Portugal).

* Gruppe D: Flamengo (Brasilien), Espérance de Tunis (Tunesien), Chelsea (England) og León (Mexico).

* Gruppe E: River Plate (Argentina), Urawa Red Diamonds (Japan), Monterrey (Mexico) og Inter (Italien).

* Gruppe F: Fluminense (Brasilien), Borussia Dortmund (Tyskland), Ulsan HD (Sydkorea) og Mamelodi Sundowns (Sydafrika).

* Gruppe G: Manchester City (England), Wydad AC (Marokko), Al-Ain (De Forenede Arabiske Emirater) og Juventus (Italien).

* Gruppe H: Real Madrid (Spanien), Al-Hilal (Saudi-Arabien), Pachuca (Mexico) og Red Bull Salzburg (Østrig).





LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Lindstrøm skifter til Schalke

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Speakman om transfer: En unik situation

Kæmpe transfer under opsejling

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

OB – Sønderjyske

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Dansker scorer mod Barcelona