Her er lodtrækningen til klub-VM i USA

Klub-VM åbner 15. juni med opgøret mellem Inter Miami og egyptiske Al Ahly i Miami i USA.



Manchester City skal ved næste sommers klub-VM i den indledende gruppe op imod blandt andre italienske Juventus.

Det står klart efter lodtrækningen torsdag aften, hvor de 32 deltagende klubber blev fordelt i otte grupper.

De to mandskaber må betegnes som favoritter til at avancere fra gruppe G, der også tæller Wydad AC fra Marokko og Al-Ain fra De Forenede Arabiske Emirater.

I gruppe B er der også lagt op til et møde mellem to store europæiske hold, når Paris Saint-Germain møder Atlético Madrid.

I den gruppe er også brasilianske Botafogo, der i slutningen af november vandt den sydamerikanske pendant til Champions League, Copa Libertadores. Det sidste hold i gruppen er Seattle Sounders fra USA.

Inter Miami med Lionel Messi skal spille turneringens åbningskamp mod egyptiske Al Ahly. De to hold er i gruppe A sammen med portugisiske Porto og Palmeiras fra Brasilien.

Klub-VM afvikles i USA fra 15. juni til 13. juli. De to bedste hold fra hver gruppe avancerer til ottendedelsfinalerne.

De otte grupper er som følger:

* Gruppe A: Palmeiras (Brasilien), FC Porto (Portugal), Al Ahly (Egypten) og Inter Miami (USA).

* Gruppe B: Paris Saint-Germain (Frankrig), Atlético Madrid (Spanien), Botafogo (Brasilien) og Seattle Sounders (USA).

* Gruppe C: Bayern München (Tyskland), Auckland City (New Zealand), Boca Juniors (Argentina) og Benfica (Portugal).

* Gruppe D: Flamengo (Brasilien), Espérance de Tunis (Tunesien), Chelsea (England) og León (Mexico).

* Gruppe E: River Plate (Argentina), Urawa Red Diamonds (Japan), Monterrey (Mexico) og Inter (Italien).

* Gruppe F: Fluminense (Brasilien), Borussia Dortmund (Tyskland), Ulsan HD (Sydkorea) og Mamelodi Sundowns (Sydafrika).

* Gruppe G: Manchester City (England), Wydad AC (Marokko), Al-Ain (De Forenede Arabiske Emirater) og Juventus (Italien).

* Gruppe H: Real Madrid (Spanien), Al-Hilal (Saudi-Arabien), Pachuca (Mexico) og Red Bull Salzburg (Østrig).






Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder




TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Solbakken har blandede følelser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

VM-LIVE: Profil i tårer – færdig ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Deadline overskredet: FC København melder ud

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Argentina – Algeriet

Ghana – Panama

Frankrig – Senegal

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Irak – Norge

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen