Manchester City skal ved næste sommers klub-VM i den indledende gruppe op imod blandt andre italienske Juventus.
Det står klart efter lodtrækningen torsdag aften, hvor de 32 deltagende klubber blev fordelt i otte grupper.
De to mandskaber må betegnes som favoritter til at avancere fra gruppe G, der også tæller Wydad AC fra Marokko og Al-Ain fra De Forenede Arabiske Emirater.
I gruppe B er der også lagt op til et møde mellem to store europæiske hold, når Paris Saint-Germain møder Atlético Madrid.
I den gruppe er også brasilianske Botafogo, der i slutningen af november vandt den sydamerikanske pendant til Champions League, Copa Libertadores. Det sidste hold i gruppen er Seattle Sounders fra USA.
Inter Miami med Lionel Messi skal spille turneringens åbningskamp mod egyptiske Al Ahly. De to hold er i gruppe A sammen med portugisiske Porto og Palmeiras fra Brasilien.
Klub-VM afvikles i USA fra 15. juni til 13. juli. De to bedste hold fra hver gruppe avancerer til ottendedelsfinalerne.
De otte grupper er som følger:
* Gruppe A: Palmeiras (Brasilien), FC Porto (Portugal), Al Ahly (Egypten) og Inter Miami (USA).
* Gruppe B: Paris Saint-Germain (Frankrig), Atlético Madrid (Spanien), Botafogo (Brasilien) og Seattle Sounders (USA).
* Gruppe C: Bayern München (Tyskland), Auckland City (New Zealand), Boca Juniors (Argentina) og Benfica (Portugal).
* Gruppe D: Flamengo (Brasilien), Espérance de Tunis (Tunesien), Chelsea (England) og León (Mexico).
* Gruppe E: River Plate (Argentina), Urawa Red Diamonds (Japan), Monterrey (Mexico) og Inter (Italien).
* Gruppe F: Fluminense (Brasilien), Borussia Dortmund (Tyskland), Ulsan HD (Sydkorea) og Mamelodi Sundowns (Sydafrika).
* Gruppe G: Manchester City (England), Wydad AC (Marokko), Al-Ain (De Forenede Arabiske Emirater) og Juventus (Italien).
* Gruppe H: Real Madrid (Spanien), Al-Hilal (Saudi-Arabien), Pachuca (Mexico) og Red Bull Salzburg (Østrig).
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AGF sluttede af med et brag
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
– Niels Frederiksen er en legende!
Salah sender særlig besked
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Knuser Silkeborg i afskedskamp
AVIS